چسباندن به سقف

راستش بعد از سخنرانی اخیر احمدی‌نژاد که گفته بود سر مخالفان رو می‌چسبونه به سقف، برام جالب شد که ببینم اصلا همچین اصطلاحی در فارسی هست یا نه. این رو قبلا توی برره شنیده بودم و به نظرم جالب بود بدونم ریاست جمهوری اسلامی فارسی حرف می زنه یا برره‌ای (:

مثل بقیه چیزها، مراجع جذابی نداریم ولی سعی کردم توی فرهنگ اصطلاحات فارسی و بعدش هم توی فرهنگ دهخدا نگاه کنم. توی هیچ کدوم اصطلاحی تحت عنوان «چسباندن [سر] به سقف» یا مشابه وجود نداشت. توی اینترنت هم که سرچ کردم، چیزی ندیدم. به کتاب کوچه دسترسی ندارم و نتونستم چک کنم ولی منطقا نتیجه این شده که رییس دولت جمهوری اسلامی احتمالا ادبیاتش رو از برره آورده نه از فارسی (:

خوشحال می‌شم اگر کسی نقضش رو بگه چون کورسوی امیدی خواهد بود برای فرهنگ این کشور.

 • امضا محفوظ

  فقط یه اصطلاح سر کسی رو به طاق کوبیدن داریم که معنیش میشه فریب دادن. اینجا رو نگاه کنید: -سر کسي را بيخ طاق کوبيدن يا بطاق کوبيدن ; او را به وعده دروغين مطلق برفتن داشتن . بفريب کسي را از خود راندن . کسي را فريفتن .
  http://www.mibosearch.com/word.aspx?wName=%D8%B7%D8%A7%D9%82

 • جادی

  ممنون. البته «سر کسی را به طاق نهادن» هم داشتیم که می‌شد به کسی عزت نهادن ولی این «سر به طاق کوبیدن» مناسبه چون معنی هم می ده (احمدی نژاد بعد از تحلیف مردم رو فریبت می ده).

 • همراه

  شما زیادی امیدوار هستیدکه دنبال حرفهای این مردک در فرهنگها می گردید. این هر چی نوک زبونش بیاد میگه! منکه فکر نمی کنم به هیچ حرفی که می زنه فکر کرده باشه!

 • محمود

  من هم همچین چیزی تابحال نشنیدم و نمیدونم این بابا این جمله رو از کجاش درآورده جادی =)))
  راستی جادی نظرت در مورد این عکس چیه؟ http://www.flickr.com/photos/29859805@N02/3787526363/

 • محمود

  سرت را بر سقف مي كوبند
  مبادا گفته باشي دوستت دارم