بررسی فدورا ۱۲

اومدن فدورا ۱۲، فرصتی بود برای امتحان این توزیع مشهور. فدورا مدت‌های مدید است که توی سایت دیستروواچ، بعد از اوبونتو رتبه دوم رو داره و این یعنی توجه عمومی مردم به این اون.

من خودم هم مدت‌های خیلی طولانی کاربر فدورا بودم. من زیاد توزیع عوض می‌کنم و دوست دارم همه نسخه‌های مشهور و حتی غیرمشهور رو تست کنم اما برای یک مدت طولانی شاید هفت یا هشت ماهه، فقط و فقط از فدورا روی لپ تاپ اصلی‌ام استفاده کردم. مشخصا اومدن نسخه ۱۲، هیجان کافی رو داشت تا چاکرا لینوکس رو از لپ تاپ اصلی ام حذف کنم و به سراغ فدورا برم.

نکات مثبت

روند دانلود و نوشتن روی سی‌دی مثل همیشه ساده و سر راست بود. بعد هم نصب. نصب خوبه و حتی می‌شه گفت که آناکوندا (نصاب فدورا) یکی از بهترین‌های موجود در تمام دنیای لینوکس است. این نصاب راحت، به شما اجازه می‌ده به خوبی پارتیشن بندی کنید و حتی در صورت دلخواه، به راحتی پارتیشن‌های رمزگذاری شده یا LVM رو به سیستم اضافه کنید. بوت لودر، گراب نسخه ۰.۹۷ است.

اما بعد از نصب، بخش‌هایی حتی جذاب‌تر از آناکوندا هم هست. احتمالا مهمترین اونها diff کردن آپدیت‌هاست. حالا اگر یک بسته نصب کرده باشین که مثلا خودش ۵۰ مگ باشه و بعد لازم بشه که اونو‌ آپدیت کنین، ممکنه برنامه‌ آپدیت شما رو سورپریز کنه و بگه «در اصل باید ۵۲ مگ دانلود می‌کردین ولی الان فقط با دانلود ۸ مگ، کارها رو رو به راه می‌کنم.» بدون شک عالیه و جذاب (: مثلا به این نمونه نگاه کنید:

Transaction Summary

=========================================

Install 1 Package(s)

Upgrade 187 Package(s)

Total download size: 154 M

Is this ok [y/N]: y

Downloading Packages:

Setting up and reading Presto delta metadata

Processing delta metadata

/boot/initramfs-2.6.31.5-127.fc12.i686.img: contents have been changed

delta does not match installed data

Download delta size: 25 M

در واقع قراره ۱۸۷ تا بسته به روز بشن که کلا باید براشون ۱۵۴ مگ دانلود می‌کردم اما پکیج‌های دلتا، باعث شده با دانلود فقط ۲۵ مگ، کار تموم بشه (:

نکته مثبت دیگه، بزرگ‌تر شدن برنامه‌های موجود در منابع است. مثلا من به از توی خود ریپوزیتوری، بلاگیلو و چغوک رو نصب کردم. بلاگیلو این روزها بخش مهمی از کی.دی.ای. است و توی همه توزیع‌ها وجود داره ولی بودن چغوک، یک نعمت است (:

نکات منفی

مشکلات مدیربسته

من از اول طرفدار rpm نبوده و هنوز هم نیستم (: اما اینبار واقعا اذیت شدم. مثلا سعی کردم سیستم رو به روز کنم:

[root@jedora ~]# yum check-update

Loaded plugins: presto, refresh-packagekit

Existing lock /var/run/yum.pid: another copy is running as pid 2149.

Another app is currently holding the yum lock; waiting for it to exit…

The other application is: PackageKit

Memory : 18 M RSS ( 32 MB VSZ)

Started: Mon Dec 7 23:01:06 2009 – 05:14 ago

State : Sleeping, pid: 2149

Another app is currently holding the yum lock; waiting for it to exit…

The other application is: PackageKit

Memory : 18 M RSS ( 32 MB VSZ)

Started: Mon Dec 7 23:01:06 2009 – 05:16 ago

State : Sleeping, pid: 2149

Another app is currently holding the yum lock; waiting for it to exit…

The other application is: PackageKit

Memory : 18 M RSS ( 32 MB VSZ)

Started: Mon Dec 7 23:01:06 2009 – 05:18 ago

State : Sleeping, pid: 2149

^C

Exiting on user cancel.

و خب می‌بینید که یکی دیگه مشغول استفاده از مدیر بسته بوده (معمولا برنامه بررسی وجود آپدیت گرافیکی در پنل). من در این وضعیت انتظار دارم که سیستم بگه مدیربسته مشغوله و بیاد بیرون نه اینکه هر چند لحظه یکبار دو خط خروجی بنویسه تا من بالاخره مجبور بشم برنامه رو برک کنم. قدم بعدی اینه که سعی کنم هر کسی مشغوله کار است رو بکشم:

[root@jedora ~]# killall yum

yum: no process killed

[root@jedora ~]# killall rpm

rpm: no process killed

[root@jedora ~]# ps -ef | grep yum

root 2149 2147 0 23:01 ? 00:00:00 /usr/bin/python /usr/share/PackageKit/helpers/yum/yumBackend.py get-repo-list none

می‌دونم که کار من خیلی معقول/جذاب نیست اما جواب فدورا هم برام جذاب نیست. فرض کنید یک کاربر غیرحرفه‌ای به شکل واجب نیاز داشته باشه یک چیزی رو نصب کنه و اینترنتش هم دایل آپ. فکر می‌کنید چقدر باید منتظر بمونه تا اون پروسه اول مدیربسته رو ول کنه یا چجوری باید کشف کنه که چه چیزی باید کیل بشه؟ اونهم احتمالا با ۹.

احتمالا اگر طرفدار فدورا / ردهت باشید، می‌گید که دارم زیادی گیر می‌دم. در مورد کیل شدن قبول ولی در بخش اول نه. اما این یکی رو ببینین! می‌خوام دسترسی فایل‌های هوم (که از یک توزیع دیگه اومدن) رو بدم به کاربر خودم. اشتباه تایپی دارم و یکی دو حرف رو جابجا تایپ می‌کنم و فدورا می‌خواد ابتکار بزنه و کشف کنه دستور chwon احتمالا جزو کدوم بسته است. تا اینجا قبول اما بعدش به نظرم پیشنهاد اینکه « chwon در فلان بسته است، نصبش کنم؟ y/n؟» دیگه خیلی خز است (: از اون بدتر، حالت من:

[root@jedora ~]# chwon jadi:jadi /home/jadi/Desktop/vb.rpm

Command not found.

* Waiting for package manager lock… The transaction failed: cannot-get-lock, Yum is locked by another application. The other process has the command line ‘/usr/bin/python /usr/bin/yum update’ (PID 3566)

(pk-command-not-found:4693): GLib-CRITICAL **: g_strv_length: assertion `str_array != NULL’ failed

پوفف… حین جستجوی این بیچاره، یکی دیگه داشته با مدیر بسته کار می کرده و این باعث شده فدورا حتی نتونه به اطلاعات بسته‌ها کوئری بزنه! دیگه کوئری زدن که اجازه لاک کردن نمی‌خواد (:

بریم سراغ مشکل بعدی…

مشکل تنظیمات گنوم

اوه اوه.. بدترین چیزی که می‌شه به عنوان تنظیم در فایل منیجر گنوم اعمال کرد: باز شدن پنجره جدید بعد از کلیک کردن روی یک دایرکتوری. کافیه بخواهید سه چهار مرحله بروید توی یک دایرکتوری (مثلا اول توی هوم، بعد توی تصاویر، بعد توی مهمونی‌ها و در آخر توی تولد آخر کامبد توی شرکت) و صفحه بشه چیزی شبیه این:

آخه چرا؟

مشکل اندازه منابع

قبول دارم که این یک توزیع آزاد و free و قرار نیست هر چیزی توی منابع‌اش باشه و اصلا هم نباید با توزیع‌هایی مثل Sabayon یا Mint مقایسه بشه (و در نتیجه من در مورد فلش و ام.پی.تری و جاوا و .. غر نمی‌زنم) ولی کماکان نصب خیلی از برنامه‌ها اذیت کننده است. مثلا در برنامه‌های اصلی‌ای که من اضافه می‌کنم، نه virtualbox در منابع موجود بود و نه gtodo (یک برنامه ساده و قدیمی برای نگهداری کارهای منتظر انجام). احتمالا می‌شه منابع دیگه‌ای رو اضافه کرد تا اینها توش باشن ولی به هرحال من بررسی‌هام رو به نسخه اصلی محدود می‌کنم. برنامه دیگه‌ای که من در زندگی روزمره بهش کاملا وابسته هستم، goldendict است که اونهم در منابع موجود نبود.

مشکل نصب نرم افزار توسط «همه»

در فدورا ۱۲ -به شکل پیش فرض- هر کاربری می‌تونه برنامه نصب کنه! در واقع برای نصب نرم‌افزار از منابع اضافه شده به سیستم، نیازی به دسترسی روت وجود نداره! این عجیب‌ترین تصمیمی است که می‌شه روی یک توزیع گرفت. البته ادعا می‌شه که چون برنامه‌های منابع توزیع دیجیتال شدن، این نکته خیلی هم خطرناک نیست ولی اینطور نیست. اولا باید دقت کرد به نفوذ چند وقت پیش به سرور کلیدهای برنامه‌های فدورا (که در نتیجه اون یک نفر هکر می‌تونست برنامه نامناسب خودش رو با کلیدهای مورد قبول فدورا امضا کنه)‌ و از اون مهمتر اشاره کرد به صدماتی که حتی نصب برنامه‌های پذیرفته شده می‌تونه به سیستم بزنه (مثلا نصب فایرفاکس که در نسخه‌هایی‌اش می‌شه توسطش کدهای نامناسبی رو توی سیستم اجرا کرد) یا به سادگی نصب برنامه‌های حجیمی که باعث پر شدن دایرکتوری‌های حیاتی مثل opt و غیره بشن.

امکان نصب بدون مجوز روت،‌ در نسخه‌های قبل هم وجود داشت اما به شکل پیش فرض فعال نشده بود. اینبار این گزینه عجیب، به شکل پیش فرض فعال شده و این منو می‌رسونه به مشکل بعدی‌ام با این نسخه از فدورا:

مشکل احساس موش ازمایشگاهی

من در فدورا حس می‌کنم موش آزمایشگاهی یک توزیع تجاری هستم. این برام اصلا جذاب نیست. حس می‌کنم یک چیزهایی به زور روی من تست می‌شه (مثلا ext4 یا SELinux یا Firewall ) تا کشف کنن که اینها در چه وضعیتی هستن یا اونها رو آماده نسخه‌های تجاری بکنن. شاید این حس درست باشد شاید هم نباشه ولی برای من که جذاب نیست.

نتیجه نهایی

فدورا مشخصا نمی‌تونه «چیز بدی» باشه. این توزیع آبی، توجه خیلی زیادی رو به خودش جلب کرده، شرکت بزرگی مثل رد هت پشتشه و – بر خلاف اوبونتو که بیشتر مصرف کننده است – تلاش زیادی می‌کنه تا «آپ استریم» باشه یعنی کدهایی بنویسه که لینوکس‌های دیگه هم استفاده کنن. اما این توزیع به درد من نخورد. یکی از معدود توزیع‌هایی بود که من در کمتر از بیست و چهار ساعت اول کنارش گذاشتم. به نظر من فدورا که در نسخه‌های اخیر دائما مشکلاتی متنوعی داشته، این بار هم نتونسته توزیع کاملا قرص و محکمی بده. به نظر من دلیلش ضعف تیم فدورا نیست، بلکه دلیلش فلسفه وجودی این توزیع است: یک جور پیش-توزیع یا راه‌گشای ردهت.

موخره

امیدوارم دوستان فدورایی رو ناراحت نکرده باشم. کاملا خوشحال می شم توضیحات اونها رو بشنوم، دوباره تست کنم یا بررسی‌های اونها رو بخونم. من به سادگی تجربه‌ام رو نوشتم. ممکنه این تجربه در دفعه بعدی کاملا فرق کنه یا تجربه انفرادی من، از اتفاقات معمول دور بوده باشه اما به هرحال این تجربه من بود (: من ماه‌های طولانی با فدورا کار کردم ولی این روزها عمر توزیع‌هایی که روی لپ تاپ اصلی‌ام تست می‌کنم به سختی به هفته می‌کشن پس منتظر بررسی‌های بعدی باشین.

بررسی‌های دیگران

وبلاگ ای وای سبزوار / «پاسخ به بررسی فدورا ۱۲»

 • ببین میدونم همه این ایرادها که گفتی رو. ولی من خودم از این توزیع استفاده می‌کنم و فکر میکنم مهمترین دلیلم این باشه که به قول خودت upstream هست. موافقم که برای یک کاربر آماتور شاید خوب نباشه. ولی شخسا از اینکه هر ۶ ماه یک بار تا حدود یک ماه سیستمم ناپایدار باشه کلی حال میکنم. جذابیتش زیاده. یه کار خوبی که کردن اینه که سیستم abrt رو گذاشتن که اوتوماتیک میشه باگ گذارش کرد و این باعث شده که حجم ایرادهای گزارش شده خیلی بالا بره که میتونه کمک خیلی بزرگی باشه. در مورد تنظیمات پیشفرض هم موافقم که اصلا خوب نیستند. اصولا من از home directory قبلی که دارم استفاده میکنم که تنظیماتم پاک نشه. در مورد اون پیغام که yum میده که یکی دیگه lock گذاشته هم قبول کن که نسبت به اون موقع که اصلا پیغامی نمیداد خیلی خوبه. اگه دقت میکردی میدیدی که pid برنامه ای که lock گذاشته رو میده و لازم نیست که بگردی پیدا کنی. شخصا با kill -9 میبندم اون pid رو :دی . یه مزیتش اینه که بالاخری empathy رو به صورت پیشفرض IM گذاشتن که خیلی بهتره. اون جریان نرم‌افزارهای غیر آزاد رو هم انصاف داشته باش. کافیه که rpmfusion ها رو نصب کنی. دیگه اونقدر ها هم اذیت نمیشه آدم سر این چیزاش. چیزایی هم که برای virtualization اضافه شده خیلی به درد بخور هستند.

  حالا نظرت چیه؟

 • mfaridi

  من هم با نظر شما موافق هستم منتظر ماندن برای نصب یک برنامه تا شما بتواتنید برنامه مورد نظر خود را نصب کنید کار سختی است
  ولی در بین توزیع های لینوکس به جرات می تونم بگم پایداریFedora از Ubuntu بهتر است من با ubuntu راحت نیستم در حالی که با Fedora راحت تر هستم Fedora 12 با دستگا های قدیمی محل کار من بهتر کار می کند تا ubuntu مثلا ما یک مادربرد shuttell قدیمی داریم با یک cpu ۱۰۰۰ فدورا راحت تر نصب شد و قطعات را به راحتی شناخت و با کارت گرافیک SIS آن هم به راحتی مچ شد و رزولوشن بهتری داد که چشم را اذیت نمی کرد ولی ubuntu سنگین بود به راحتی کارت گرافیک SIS یا S3 را نشناخت و رزولوشن وحشتناک همراه با سر درد را به ارمغان آورد
  هر چند که هیچ کدام به FreeBSD نمی رسند
  راستی Mint هم بد نیست

  در راه لینوکس و BSD موفق باشید
  فریدی

 • بسیار خوب بود جادی.راستش من هم مشکلات زیادی با فدورا داشتم.نسخه ۱۲ هم من رو نا امید کرد.مشکلاتی که ذکر کردی+چندین مشکل دیگه برای من هم خیلی اعصاب خرد کن بود.شاید من هم پست بعدی رو به یه سری دیگه از مشکلاتی که فدورا داره اختصاص بدم و دربارش بنویسم.

 • admin

  آدرین: کاملا موافقم. در مورد انصاف داشتن که خب خودم هم توضیح دادم که این مشکل نیست و بحث استفاده از نرم افزار آزاد است که کار رو برای کاربر آماتور کمی پیچیده می کنه و خب نباید هم فدورا ۱۲ رو با مثلا مینت مقایسه کرد.

  فریدی: موافقم (: اوبونتو ظاهرا در کل بیخیال پایداری شده (:

  محمود: منتظرم می مونم تا نقد تو رو هم بخونم (:

 • گرچه منم از فدورا دل خوشی ندارم .

  اما به نظرم تکنولوژی های جدید رو (به جز گراب !!) می شه روی فدورا تجربه کرد. مث فایل سیتسم btrfs که حتی نسخه 13 در آینده قراره، فرد بتونه زمان رو به عقب هم برگردونه که طبعا تجربه دلچسبی برای آدم می تونه باشه.

 • آخ که چه صفایی می کنم با این اوبونتو ۹.۱۰

 • نظرتون غیر کارشناسانه بود .
  در مورد اون Yum دستور خاص خودش رو داره برای متوقف کردنش نه اون دستوری که شما می زنید . چون دستور رو اشتباه وارد می کنید یا نمی دونید چه دستوری درست هست فدورا می شه بد ؟
  مثل اینکه شما می خواین خونه بخرین . هر چی کلید خونه ی دیگری رو می کنید توی قفل باز نمی شه بد می گین عجب خونه ی بی خودی .
  در مورد ناتیلوس باید بگم از فدورا کر 1 تا فدورا 12 به همین شکل هست . می دونی چرا؟ چون شکل پیش فرض ناتیلوس به این شکل هست . محض اطلاع به خوده سایت گنوم به پروزه ی ناتیلوس سر بزنید . چون توزیع های دیگه به شکل سفارشی تنظیم شده دلیل نمی شه چون فدورا از تنظیم پیش فرض استفاده می کنه فدورا مشکل داره .

  در مورد موش آزمایشگاهی که باید بگم مسخره ترین چیزی که شنیدم بود .
  خوده کارمندهای ردهت توی توسعه دادن فدورا شرکت دارند . هر مشکلی که برای ردهت پیش می اد اول در فدورا درستش می کنن .مثل مشکل کلیدها که پارسال برای ردهت گزارش شد که برای فدورا هم درستش کردن .
  اصلا فدورا و ردهت 2 توزیع متفاوت هستند . مدیر توسعه فدورا با ردهت جدا هستند . آقای پل فرند مسئول توسعه فدورا خودش کارمند تیم ردهت هستش . اصلا ببینم کدوم توزیع مشکل نداره ؟ با این حرف شما اوپن سوزه هم موش آزمایشگاهی سوزه هستش . نه ؟

  این بررسی کاملا غیر معقولانه هستش . شما به نکات مثبت مثل abrt . system config display dracut . nouveau , … اصلا توجه نکردید و فقط به presto که این تکنولوژی واسه فدورا 7 هستش تازه توجه کردین این تکنولوژی در مخازن فدورا 7 بود ولی پیش فرض نبود که در فدورا 12 تازه پیش فرض شد .

  کمی توجه کنید

 • admin

  فرهاد: غیرکارشناسانه یا امکان استاپ کردن رو یام رو بهتره دقیق بگی نه کلی (:
  در مورد پیش فرض بودن باز کردن در پنجره جدید حرفنت درسته ولی این دلیل نمی شه که توزیع تغییرش نده. بعضی توزیع ها ادعا دارن که پیش فرض ها رو رعایت می کنن ولی بعضی توزیع ها ادعا می کنن که همه چیز رو بهتر می کنن.
  در مورد موش آزمایشگاهی دقیقا مسخره است (: ولی واقعیت داره. شکی نیست که خودشون هم استفاده می کنن چون می خوان هر چی بیشتر آزمایش بشه تا نسخه پولی مشکل کمتری داشته باشه.
  در مورد نکات مثبت حق با توئه (: من توجه نکردم چون اینقدر نکته منفی دیدم که اصال نتونستم بیشتر از بیست و چهار ساعت ازش استفاده کنم.
  چیزی که کارها رو پیش می بره انتقاده (: بخصوص در دنیای آزاد لینوکس. گفتن جملات عمومی مثل اینکه «غیرکارشناسی» یا «کمی توجه کنید» در حد همون «من شما رو دوست دارم» است (: بحث باید منطقی باشه و مبتنی بر فاکت. شدیدا پیشنهاد می کنم یک چیزی بنویس و نکات مثبتی که اضافه شده رو توضیح بده. در مورد چیزهایی که واقعا بد هستن (مثلا صبر کردن کامند برای تموم شدن یام) هم باید مشکل رو قبول کرد.

 • در مورد اشکال مدیریت بسته که گفتی به صورت پیش‌فرض فدورا یک بک‌اند گرافیکال برای یام نوشته که با اون به صورت اتوماتیک آپدیت کنه سیسنم رو می‌تونی توی gnome-session-manager راه افتادن اون به صورت اتوماتیک در هنگام بالا وامدن گنوم رو متوقف کنی / در مورد پنجره‌ی پیش‌فرض فایل بروزر تایوتیلوس گنوم هم در کامیونیتی همیشه این بحث وجود داره و کاربرهای تازه همیشه به این موضوع اعتراض دارن اما خب اکثریت مصرن که این شیوه‌ی باز شدن پنجره‌ی جدید و البته نداشتن سایدبار حرفه‌ای تره ضمن اینکه منایع کمتری هم از سیستم مصرف می‌کنه به هر حال من خودم هم سال‌هاست که تو system>preferences>file management این پیش‌فرض رو تغییر دادم / در مورد ویرچوالیزیشن فدورا از پیشرفته‌ترین توزیع‌هاست اما به صورت پیش‌فرض از کی‌وی‌ام و xen بیشتر پشتیبانی می‌کنه مدت‌هاست (به صورت آفیشیال xen بسته‌ی ویچوآلیزیشن اصلی فدورا هست) دست آخر هم اینکه با مورد آخر کاملا موافقم نصب نرم افزار بدون دسترسی به پرمیشن روت خیلی بده / در مورد این هم که پایداریش رو در ریلیز‌های نه به بعد به شدت از دست داده فدورا باز هم موافقم اما به نظرم خیلی رو به رشده فدورا و امکاناتی رو داره که هیچ توزیع دیگه‌ای وجود نداره و مخصوصا در ,ورژن‌های یازده و دوازده و اون جور که در رود مپ اومده سیزده امکانات بسیار خوبی اضافه کرده / مثالش پرویویه گنوم شل هست که پایه‌ی گنوم ۳ خواهد بود و می‌شه تو فدورا۱۲ ازش استفاده کرد با اضافه کردن امکان اضافه کردن سیستم واید کانکشنز به نتوورک منیجر که البته گرچه برای کاربرای حرفه‌ای نیاز محسوب نمی‌شه اما برای کاربرای کمتر حرفه‌ای خیلی کارگشاست (البته خب امکان ایجاد شده اما خیلی هنوز مونده تا به پایداری برسه مثلا از وی‌پی‌ان پشتیبانی نمی‌کنه هنوز و بک‌اند گرافیکال نداره) در آخر اینکه با این نظرت مخالفم که امکانات فدورا روی کاربراش آزمایش می‌شه تا در صورت قابل استفاده بودن در آر‌اچ‌ای‌ال به کار بره چون بازار هدف آر‌اچ‌ای‌ال سروره در حالیکه بازار فدورا دسک‌تاپ و فکر کنم مهم‌ترین جایی که فدورا روی مرز حرکت می‌کنه و خیلی تغییرات ناپایدار داره در بخش کاربری دسک‌تاپه

 • شهاب: خب همون بک اند و همون منطق صبر کردن برای آپدیت موقع زدن کامند است که کار رو خراب کرده (: اگر قرار باشه من سیستم آپدیت رو منتظر بذارم که بتونم دستور بزنم که نقض غرض است. الان من مندریوا دارم و واقعا آر پی ام بهتری است. منطقا کوئری زدن برای اسم بسته نیازی به لاک کردن دیتابیس نداره. مندریوا و دبیان هم نیازی ندارن و می تونی سرچ کنی حین نصب یک چیز دیگه.

  در مورد شبیه سازی حق با توئه.

  در مورد گنوم شل و اینها که دیگه داستان نیست چون همه اینو دارن اضافه می کنن.

  در مورد آزمایش، مشکل من با چیزهایی مثل ext4 است که اینجا ظاهرا اجباری هستن (توی یک کلین اینستال) در حالی که به نظرم باید انتخابی باشه.

 • اول به مساله رو بگم / به نظرم قبل از هر چیز باید اعتراف کنم که کند‌ترین و ریسورس خور ترین سیستم آپدیت و غبر آپتمایزشده‌ترین ورژن آر‌پی‌ام ورژن یه که خود ردهت و شتخه‌هاش در فدورا و سنت‌او‌اس و آر‌اچ‌ای‌ال استفاده می‌کنن در وافع هم مندربوا و حتی اوپن سوزه آر‌پی‌ام خیلی بهتر و سریع‌تر کار می‌کنه / اما در مورد لاک کردن مساله اینه که من تنها دلیلی که براش می‌بینم که به نظرم هم موجه میاد اینه که ریپوزیتوری‌های فدورا تقریبا به صورت روزانه حتی بیش از یک بار تغییر می‌کنند و لیست‌پکیج‌هاشون آپدیت می‌شه در نظر داشته باش که پکیجی که تو می‌خوای کوئری کنی ممکنه همین الآن تسط اینستنس دیگه‌ای سام در حال آپدیت شدن یا نصب شدن باشه یا اینکه پکیجی که سرچ می‌کنی حذف شده‌باشه از ریپوزیتوری / در عین حال الآن من چک کردم دو یوزر مختلف می‌تونن یام رو به صورت همزمان استفاده کنن / به نظرم یام باید به صورت یه سرویس در استارت‌آپ ران بشه که این مشکل رو بتونن حل کنن / ولی باز هم در اون حالت هم به نظرم زمانی که داره پکیج لیست رو دانلود می‌کنه باید لاک داشته باشه برای استفاده‌ی دیگران / زیاده عرضی نیست ببخشید وراجی کردم

 • جادی جان برای یام این دستور رو باید تایپ می کردی
  killall -9 yum
  یا
  killall -9 PID

  من یک بررسی می نویسم برای فدورا 12 . اگه حرفی می زنم برای اینه که مطمئنم فدورا بهترین هستش . چندین ساله فدورا کار می کنم . سعی نکردم به توزیع دیگری مهاجرت کنم . توزیع های دیگر رو امتحان کردم ولی باز فدورا یه چیز دیگه برام بود .

 • علی

  جسارتاً جادی جان ،بنده یه پاسخ به «بررسی فدور ۱۲»جادی تو وبلاگم نوشتم . لطفاً بخونیدش و اگه مشکلی یا خدای ناکرده جایی بود که باعث ناراحتی‌تون میشد بفرمایید تا اصلاحش کنم . دیدم وبلاگ خالیه ،گفتم حالا که شما سوژه دادید دستم من هم یه دست به کیبردی ببرم :
  http://www.aysabzevar.ir/index.php?q=node/4

 • amir

  جادی جون سلام.
  اگه یه کم وقت میگذاشتی میرفتی سراغ درایور گرافیک کلا از فدورا 12 نا امید میشدی!
  قبول نداری برو واسه nvidia درایور نصب کن ببین چی از کار در میاد.

 • Pingback: شش ماه شاد روی فدورا()

 • Pingback: شش ماه شاد روی فدورا « دگرگون()