شعار نویسی دیواری، چه کسی و چرا؟

دیروز حدود پنج ساعت توی سطح شهر برای کلی کار، اینطرف و اونطرف رفتم. بامزه بود که ظاهرا از دیشب، چند نفر به این نتیجه رسیده‌اند – یا دستور گرفته‌اند که در اصل جریان فرقی نمی کنه – که باید روی دیوار و باجه تلفن و بقیه چیزهایی که تلویزیون بهشون می گه «اموال عمومی» شعارهایی علیه جنبش سبز و حرکت مردم بنویسن.

راستش واقعا برام شوکه کننده بود (: من در کل معتقدم هستم که تغییر بزرگی به این زودی‌ها پیش نمی‌یاد ولی روند شش ماهه اخیر، بیشتر و بیشتر داره نشون می ده که کشور خواستار یک تغییر کلی است. کشور امروز قابل مقایسه با سال قبل همین موقع نیست و اون کشور هم قابل مقایسه با پنج سال قبلش.

اما چیزی که واقعا من رو شوکه کرد این شعار نویسی دیواری دیشب – علیه جنبش مردم – بود. آدم وقتی رو به نوشتن روی دیوار در تاریکی می‌یاره که اولا هدفش این باشه که بقیه بفهمن اون حضور داره و ثانیا از چیزی بترسه که باعث بشه نتونه حرفش رو در روز روشن بزنه.

اگر مردم شعارهای سبز می نویسن، اگر از آزادی حرف می‌زنن و اگر علامت پیروزی روی دیوار حک می‌کنن، کاملا مشخصه از چی می ترسن: از اینکه پلیس دستگیرشون کنه، بهشون تجاوز کنه، شکنجه شون کنه، نامتناسب با عملی که انجام دادن بهشون برچسب بزنه (مثلا اقدام علیه امنیت ملی + برهم زدن نظم عمومی + ارتباط با بیگانه (جرمه؟) + جاسوسی برای کسی که فقط یک علامت ازادی سبز روی یک سطل آشغال کشیده) و در نهایت هم سپرده شدن به یک سیستم قضایی بدون وکیل و بدون هیات منصفه که بدون روندهای شناخته شده در دنیا، به یک مجازات سنگین، محکومش خواهد کرد. این ترس قابل درکه.

اما به شخصی نگاه کنید که شعرهای طرفدار حکومت می‌نویسه. این آدم از چی می‌ترسه؟ مشخصا کارش حتی براش اگر شغل و وام و روابط اجتماعی و موقعیت‌های بهتر زندگی و … نیاره، مشخصا براش خطری هم نداره. اما این آدم هم احساس می‌کنه باید خودش رو پشت تاریکی قایم کنه. چرا؟ از ترس «مردم»؟ از ترس «تغییر در آینده»؟

اما این همه جریان نیست. چرا جریان «حاکم» هم باید به سمت شعار نویسی روی دیوار؟ خب این جریان تلویزیون، تمام روزنامه‌ها،‌ رادیو، کنترل اینترنت و … رو در دست داره. صبح تا شب در تلویزیونی که با پول مردم درست شده، عربده می‌کشه که تمام مردم به چیزی که می گه اعتقاد دارن و می‌تونه بخشنامه بده که همه ادارات باید در فلان تظاهرات شرکت کنن یا اتوبوس کافی داره که از تمام پادگان‌ها و ادارات مردم رو جمع کنه و به نمایش‌هاش ببره. چرا این گروه باید احساس کنه که لازمه روی دیوار شعار بنویسه؟ (: به نظر من چون اولا می‌دونه که تبلیغات قبلی رو مردم باور نکرده‌اند و ثانیا می‌خواد به طرفدارانش نشون بده که وجود داره. این خیلی بانمکه که شما در قدرت باشین و ادعای همنوایی کامل همه با خودتون رو هم داشته باشید و کماکان احساس کنید که لازمه برای بقیه «علامت بذارین» که در جامعه حضور دارین؛ علامتی که نه توی تلویزیون باور شده و نه توی راهپیمایی (: این به نظر من نشونه بزرگی برای بقیه است.

 • جادی یکی از بهترین مطالبی بود که تو این چند وقته اخیر خوندم. مرسی که خیلی قشنگ و منطقی راجع به این موضوع نوشتی. :)

 • وحيد

  تخليل جالبي هست
  متشکرم

 • Erfan

  جادی خان گذشته از اینکه من شعار نویسی روی هر چیز عمومی را به شدت محکوم میکنم و معتقدم باید برای این کار جریمه نقدی سنگین در نظر گرفته بشه در قانون اما علت شعار نویسی این گروه هم به نظرم بیشتر به این علته که در این مدت جلوی اظهار نظر و بیان عقایدشان در جامعه گرفته شده، آنهایی که به دولت رای دادن و بعد یک جو عمومی برای زیر سوال بردن انتخابات مردم ایجاد شد و در بسیاری از جمع های جوانان ، آنهایی که طرفداری از این جنبش ها می کنند، با صدای بلند فریاد می زنند و در این شش ماه سعی کرده اند خود را همه جا نشان دهند و گروه مقابل هم که اینها را قبول ندارند اکثرا سکوت کرده اند و حالا به دنبال راهی برای نشان دادن خودشان می گردند.
  فکر کنم تا حدودی موفق شدم موضوع رو روشن کنم و اینکه صرفا آنها که عقایدشان موافق حکومت باشد و بیان آن خطر امنیتی برایشان نداشته باشد، چیز زیادی را تعیین نمی کند، باید دید که در جامعه چه می گذرد. موفق باشی.

 • admin

  عرفان: دقیقا. بحث اینه که این آدم ها احساس می کنن نظراتشون در «جامعه» خریدار نداره و به همین دلیل رسیدن به نوشتن روی دیوار (:

 • سبز

  منظورت از مردم همون یکی دو هزار نفریه که چاقوکش بودن. همونایی که مغازه مردم و آتیش زدن. همونایی که بانک و سطل آشغال آتیش میزدن.
  مثل اینکه ۴شنیه تو شهر نبودی که ببینی مردم کیان!
  البته قبول شکست منطق و جرات میخواد که شماها ندارید :)

 • محمدصادق

  من نه سطل آتیش زدم نه رفتم بیرون تظاهرات و نه طرفدار گروه خاصی هستم!
  ولی از وضعیت حکومتی که الان وجود داره، اصلا راضی نیستم.
  خیلی از افراد رو می‌شناستم که مثل من هستند (در واقع ۹۰ درصد اطرافیانم!) :)

 • صابر

  موضوع ساده‌تر از این حرف‌هاست، آنها می‌خواند وجهه مردمی داشته باشند.
  بگویند «مردم» با آنها موافقند و به نفعشان شعار می‌نویسند. موافق که چه عرض کنم، کاسهٔ داغ‌تر از آش که به کمتر از اعدام سران فتنه(!) راضی نمی‌شوند.
  پس اگر حرکت رادیکالی کنند، به این دلیل است که «مردم» می‌خواهند.

 • Pingback: لینک‌های روز: راهِ آخر پیش از فروپاشی « بامدادی()

 • امير

  جناب جادي
  واقعا احساس تعصب و افراط كاري داره تو حرفاتون موج ميزنه چون اگر كسي از طرف مقابل اين كار رو بكنه يك آزاديخواه به تمام معناست نه يك ترسو و مزدور و خائن به مملكت اما اگر كسي از طرف اقشار طرفدار حكومت اين كار رو بكنه به همه اين چيزا متهم ميشه ( مرگ فقط واسه همسايه خوبه )

  ميدوني تصميم بر اين گرفتند عدهاي كه با اين جنبش مثل خودشون برخورد بكنند اگر شعار مينويسند براشون شعار بنويسند اگر به مردم حمله ميكنند بهشون حمله كنند محض اطلاع از همين الان مراقب بقيه اش هم باش كه بازهم شوكه نشي
  اين چيزا براي اينكه يك عده آدم مثل شما كه ميشينند قصه ميسازن اتوبوس ميزارن از پادگان آدم ميارن ( خوب پادگان زنونه هم داريم) و يا ميگن وام بهشون ميدن يا هركدوم سكه ميگيرن ( تو اين گروني سكه الان چقدر زياد ميشد) دارن مثل بچه هاي كوچولو كه دارن خاله بازي ميكنند براي بقيه دوستاشون قصه تعريف ميكنند
  علامت تغيير هم كه گفتي واقعا ما هم ميبينيم و اون اينكه ديگه مدارا كردن با اين جماعت كه خودشون رو به خواب زدند كافيه

 • امیر جان، اگر قراره نیروهای لباس شخصی و نظامی شروع به همون کاری کنن که مردم می کنن، خب منطقی نیست مردم هم بخوان همون کاری رو بکنن که اونها می کنن؟ متن رو بخون و بعد تهدید کن (: صحبت اینه که رسانه ای مثل دیوار مال کسی است که می خواد به بقیه نشون بده حضور داره ولی دسترسی به رسانه های مصر بر ملی بودن نداره و در عین حال هم از سیستم سرکوب می ترسه. بحث همینه که طرفداران حکومت تمام رسانه ها و سیستم نظامی و قانونگذاری و حکومت و غیره رو در دست دارن پس چی می شه که حس می کنن باید روی دیوار چیز بنویسن؟ جواب من اینه: برای نشون دادن اینکه زنده هستن. چیزی که ظاهرا از برنامه های تلویزیون باور نشده (:

 • arashOio

  اتفاقا من تو جلسه‏ايى كه شخصا با آقاى رييس‏جمهور داشتم ايشون عقيدشون اين بود كه: چطوره كه همه به حكومت بگن اقتدارگرا و انحصارطلب اما ما از اين رسانه (منظورشون در و ديوار بود) كه بيت‏المال هم هست استفاده نكنيم؟
  تازه ايشون اضافه كردن كه: دشمنان حقشونو خوردن در اين مورد چون بايد انحصارا فقط دولت بتونه استفاده كنه…

 • arashOio

  البته منظورم فقط شوخى نبود.. منظورم اينه كه وقتى حكومت احساس ميكنه و باور داره تو همه‏چى حرف اول و آخر رو اون بايد بزنه قطعا اين واكنش طبيعى و عاديه… البته به نبوغى كه تو تحليله اين اتفاق داشتى هم يكم حسوديم شد‎ :þ ‎

 • احسان

  راست میگه امیر تحلیل ضعیفی دارید چون:

  1-به فرض که شما چهرهاش رو هم ببینید چه تضمینی هست بتونی پیداش کنی چنددرصد امکان داره بچه همون محل، فامیل و آشناتون باشه؟ گیرم که بشناسیش هم تازه میشه مثل این همه مردم که جلوی اینهمه دوربین که از تلویزیون و روزنامه تصویر و صحبت هاشون پخش میشه و همه مردم شانس دیدنشون رو دارند، که من نه تو صحبت هاشون ترس از آینده میبینم نه ترس از شناخته شدن

  2-هم از مخالفین و هم از موافقین کسی بخاطر شرکت تو تظاهرات پول نمیگیره همه برای عقیدشون میان ، حداقل خوده من تو هردوجریان شخصا حضور داشتم و دیدم اگر خواستی شما هم شرکت کن ببین

  3-اینجور مظلوم بازی ها و مظلوم سازی ها که شما سعی میکنی به خواننده القا کنی که زندانیها رو شکنجه میکنند، بهشون تجاوز میکنند و … من رو یاد کسی میندازه که تو انتخابات ازش طرفداری میکردی و آخر سر هم بین 4 تا کاندیدا پنجم شد

  نتیجه تمام این حرفام: آنچه برای خود میپسندی برای دیگران نیز بپسند و آنچه برای خود نمیپسندی برای دیگران نیز مپسند

 • احسان:
  ۱- خب پس حالا باید شما جواب بدین که طرفداران احمدی نژاد از چی می ترسن موقع شعار نویسی (: نه؟
  ۲- مخالفین گاز اشک آور و باتوم و گلوله می گیرن و زیر می شن. موافقین با اتوبوس عمومی حمل و نقل می شن و ساندیس می گیرن و جاسوییچی و تقویم و … (می بینی که من توی تظاهرات موافقین بوده ام (: )) و بعدا هم شانس بیشتری برای ارتقاء توی شرکت های دولتیشون دارن و شانس بیشتری برای گرفتن وام از مسجد محل و گرفتن پایان کار با نامه فلان روحانی مسجد و پروانه ساخت با توصیه فلان پایگاه بسیج و … (: به ادارات سری بزن.
  ۳- دقیقا خوشحالم که احساس می کنی من هم طرفدار حقوق بشرم (:‌ چون دقیقا اینطوره (:

  در مورد پسندیدن، کاملا نظرم همینه: همه حق دارن به رسانه دسترسی داشته باشن. همه حق دارن از منابع کشور استفاده کنن و همه حق مشارکت سیاسی و اجتماعی دارن (:
  ۲-

 • احسان

  جادي:

  1- ديدي هنوز درك صحيحي از شعار نويس ها نداري اونها ديگه طرفدارهاي احمدي نژاد نيستن طرفدار هاي رهبر هستند كه قبلا هم گفتم چيزي براي ترس نيست اين هم يك تاكتيكه براي مقابله كه واقعا خيلي هم جالبه چون تك صدايي رو از بين ميبره و بعضي ها فكر نميكنند كه بيشمار هستند

  2- اگر خواستي لينك بهت ميدم كه ببيني مخالفين مظلوم شده از طرف شما چطور به پليس حمله ور ميشن اينا رو خودتم يك چرخي بزني ميتوني پيدا كني اما فكر نكنم دلت بخواد – ديدي بين موافقين نبودي قضاوت با اونهايي كه اومدن و ديدن من نميتونم مثل تو به روحاني مساجد و مسئولين ادارات تهمت رشوه گيري بزنيم

  3- مورد سوم هم كه گفتي اينقدر خنده دار كه واقعا حيف كروبي از جناب اصلاح طلب حذف بشه كلي نشاط و خنده تو جامعه ايجاد ميكنه

  اما در مورد رسانه من هم با شما موافقم و واقعا جاي گله داره كه بايد فرصتها يكسان باشه

 • همایون

  واقعا این مظلوم نمایی و حقوق بشر و اینا خیلی بده. اصلا پلیس هم کسی رو نزده، اگه هم زده یا تجاوز کرده … اصلا ولش کن، تهمت نباید بزنیم. فرصتها باید یکسان بشه … اگه ۴۰۰۰ نفر دستگیر شدن باید برای همه یکسان باشه … بقیه رو هم باید بگیریم. لصلا اینکه کروبی گفت تجاوز شده تو زندان به ملت اینقدر خنده دار بود اینقدر خنده دار بود که نگو. کلی نشاط و خنده ایجاد کرد (در جامعه نه اما، احتمالا در منزل شما و محل کارتون با رفقا!)

  گند تفکر بسته تون خفه میکنه آدم رو. خوبه که همونطور که در جامعه در اقلیتین در اینترنت هم حرفی برای گفتن ندارین. (ابله! چرخ بزنیم تو اینترنت حمله مردم به پلیس رو پیدا کنیم؟ تو همین “چرخ” زدن چند تا ویدئو میبینی که توش پلیس مردم رو میزنه و با ماشین از روشون رد میشه؟ خودت رو میزنی به نفهمی یا واقعا نمیفهمی؟)