لینوکس در هفته چهارم ۲۰۱۰

 • شل برعکس. نوشته جذابی از وبلاگ تازه «خود خودم». به شما نشون می ده چجوری با بسته nc، یک شل مجازی از پشت نت و فایروال بگیرید.
 • و یک خبر جالب برای دوست داران بی اس دی: سایت تخصصی بی اس دی به فارسی که توسط یک بی اس دی کار قدیمی یعنی مصطفی فریدی نوشته می شه که توی فروم ها به اسم mfaridi می شناسیمش. من زمانی که مک بوک داشتم از هسته بی اس دی استفاده کردم و مطمئنا با اومدن دبیان بعدی  برای تست (دو سه ماه دیگه) از دبیان/بی اس دی استفاده خواهم کرد (:
 • و اصرار رسانه‌های دولتی به نوشتن در مورد تکنولوژی و لینوکس هم ادامه داره. من با اینکه از لینوکس بنویسن مشکلی ندارم ولی درک نمی‌کنم یک سیستم بسته و مبتنی بر دروغ و تحریف و بستن همه چیز، چرا باید اینقدر بچسبه به یک نرم افزار آزاد و مشارکتی و تا آخرین بیت شفاف؟ وبلاگ زوم آوت مفصل تر در این باره نوشته و واقعا هم بامزه (: بخصوص جاهایی که از فدورای نسخه سرور یا مینی سی دی فدورا صحبت می کنه (:
 • و یک مقایسه خوب: فدورا و دبیان و بی اس دی ها (از جمله کرنل بی اس دی با دبیان) و اوپن سولارییس. در مقایسه فدورا و دبیان به هم کاملا نزدیک هستن (: نتیجه نهایی توضیح می ده که این تست‌ها نشون دهنده چیز عجیبی نیستن چون هر سیستمی کاربرد خودش رو داره و هر کدوم رو هم می شه با تنظیمات دقیق، برای کارهای متنوع بهینه کرد.
 • نامه عالی مهدی به اف.اس.اف. هم به نظرم جزو کارهای واقعا خوبی است که در ایران انجام می شه. سر راست و راحت و خلاصه. معلومه حرفش چیه و اونطرف هم خواهند موند که حالا چیکار کنه.
 • و در نهایت آی.پد. محصول اپل که قرار بود بازار تبلت‌ها یا چنین چیزی رو متحول کنه. یک خرابکار کامل از دید کاربران نرم‌افزارهای آزاد و چیزی که ظاهرا فقط فن‌بوی‌های اپل دارن ازش تعریف می کنن (: بدون کاربرد برای نیازهای کاربران عمومی (فلش، یو اس بی، …) و بدون کاربرد برای گیک‌ها و هکرها (سیستم عامل بسته، دی آر ام، ..) و فقط و فقط دارای یک لوگوی اپل. من نظرات کاملم رو توی نارنجی و هفته بعد توی عصر ارتباط نوشته ام.
 • و خبر بحث بر انگیز این هفته: کانونیکال در پی یک قرارداد تجاری با یاهو، صفحه پیش فرض جستجوی براوزر اوبونتو ۱۰.۰۴ رو از گوگل به یاهو تغییر می‌ده. این خبر خوبه یا بد؟ از یک طرف به هرحال محل درآمدی است برای یک شرکت لینوکسی که ما نمی‌خوایم همیشه ضرر بده و از یک طرف کنترل لینوکس است به خاطر پول جاری شده از یک شرکت. می شه بحث کرد (: کامنت ها مال شما (:
 • Eliad

  I think you meant ‘Debian Gnu/kFreeBSD’, right? a

 • بعله دقیقا. دبیان با هسته بی اس دی

 • ممنون از بابت انتشار خبر نامه.
  من تنها به info@fsf.org نامه رو ارسال کردم که هنوز جوابی نیومده. فکر می کنم باید به جاهای بهتری ارسال بشه.

 • به نظر من پول گرفتن کانونیکال از یاهو چیز مفیدیه.اول از همه کانونیکال یه در آمدی کسب می کنه که مطمینا روی توسعه اوبونتو تاثیر مثبت می ذاره.این تغییر هم فقط چیزیه که هر کاربری به راحتی می تونه عوضش کنه و محدودیتی برای هیچ کس ایجاد نمی کنه. دیگه اینکه رقابت بین موتورهای جستجو حفظ می شه. بالاخره طرح هایی که برای رو پا موندن شرکت هایی که می خوان از نرم افزار آزاد کسب درآمد کنند و به رشد اون به همین خاطر کمک می کنند شامل این چنین روش هایی خواهد بود.

 • سلام . جادی جان مدت هاست که وبلاگ شما رو می خوانمو خیلی از مطالب لذت می برم . امیدوار بودم توی این خبر گفته های شما درباره کتاب فارسی گیمپ که نوشته بودم رو ببینم البته اینجا وبلاگ شخصی شماست و نوشته ها هم مال شما ولی در کنار معرفی سایت بی اس دی می شد سایت فارسی گیمپ و کتاب فارسی گیمپ هم معرفی بشه تا علاقه مندان بتونن از این منبع فارسی استفاده کنند .
  موفق و سربلند باشید .
  یا حق.

 • در مورد کتاب گیمپ حق با توئه! نمی دونم چی شد یادم رفت. به هرحال اگر الان اضافه کنم، خوانندگان حرفه ای که چند ساعت اول مطلب رو می خونن دیگه نمی بیننش (: نگه می داریم برای هفته بعد. ببخشید. یادمه که باز گذاشتمش که در اضافه اش کنم ولی فراموش شد. ببخشید (: هفته بعد مفیدتره (:

 • الان غیر از یاهو بحث سر اینه که ، برای گذاشتن کروم توی اوبونتو از گوگل هم پول بگیرن! و به نظرم این اتفاق خیلی خیلی خوبیه.