خلاص شدن از شر ایمیل‌های ناخواسته

گاهی ایمیل‌هایی هستند که نه فقط دوستشون نداریم که ازشون متنفریم. مثلا ایمیل‌های اسپمرهای ایرانی. فشردن دگمه Report Spam در مورد خارجی‌ها مفیده ولی واقعا کسانی بودن که برای من سال‌ها است اسپم می‌فرستن و من گاه گداری Report Spam می‌کنمشون و هنوز هم فایده ای نداره. گاهی هم ایمیل‌هایی هستن که واقعا نمی خواین فرستنده رو اسپم معرفی کنین (مثلا ایمیل هایی که از کامنت دونی وبلاگتون می‌یاد) ولی نمی‌خواین هم اون ایمیل‌ها رو ببینین و به دلایلی هم شاید نتونین از تنظیمات خود وبلاگ متوقف‌شون کنین.

راه حل؟ استفاده از فیلترها یا همون قوانین سرویس دهنده ایمیل. من اهل نوشتن راهنماهای آی.تی. نیستم ولی واقعا این رو می‌نویسم تا شاید دوستانی رو از مجموعه‌ای از چرندیات ناخواسته خلاص کنم (:

در قدم اول وارد ایمیل بشین. مثلا جیمل و به روی ایمیلی برین که دیگه نمی‌خواین شبیه‌اش رو بگیرین:

من اینجا وارد ایمیلم شدم و چون ایمیل بهتری نبود، سراغ ایمیل‌های تبلیغاتی اپل بیچاره رفتم. بدون شک اگر راه معقولی برای متوقف کردن ایمیل‌ها داشته باشین بهتره از اون راه وارد بشین تا از این راه خشن.. ولی به هرحال. من روی ایمیل رفتم و بعد از منوی More Actions ، گزینه Filter messages like these رو انتخاب کردم.

حالا بهم اجازه می ده فیلتر تعریف کنم. ببینید:

من می‌خوام یک قانون درست کنم که روی هر ایمیلی که از news@inside.apple.com اومده بود اعمال بشه. شما می‌تونین بگین هر ایمیلی که توی عنوانش فلان چیز باشه یا فلان کلمه رو داشته باشه و غیره و غیره…. بعد کافیه Next Step رو بزنین تا بهش بگین با اون ایمیل‌ها چیکار کنه:

خب من انتخاب کردم که Delete It (: پاکش کنه. راحت و‌ آسوده اون بغل هم تیک زده‌ام که Also apply filter to 9 converations below که مشخص می‌کنه این قانون در مورد تمام ایمیل‌هایی که همین الان هم در اینباکس من هستم اعمال بشه. حالا کافیه Create Filter رو بزنم و دیگه هرگز ایمیلی از اون آدرس نگیرم (:

 • Pingback: Tweets that mention خلاص شدن از شر ایمیل‌های ناخواسته -- Topsy.com()

 • این امکان تعریف فیلتر برای ایمیل‌های ورودی خیلی مفیده.من هم این رو نمیدونستم.چند روز پیش که یک شخصی ایمیل‌های اسپم میفرستاد به ایمیل تعدادی از بچه‌های وبلاگستان یکی ریپلای زد به همه و این رو گفت که میتونید از این امکان استفاده کنید.امکانی که خودم هم بارها دیده بودمش ولی بهش توجه نکرده بودم!

 • دقیقا، خیلی خوب و مفیده.
  فکر کنم نزدیک 25 تا فیلتر اینطوری درست کردم که راحت باشم.
  هرچند که بازم اسپم زیاد میاد ( مخصوصا ایرانی ! )

 • از زندگی

  سلام جادی عزیز
  ممنون برای زحمتی که کشیدید. سعی می کنم سر فرصت بخونم و به اجرا دربیارمش. چه خوشحالم که بعد از مدتها به دلیل این که اینجا دیگه مشکل فیلتر نداریم می تونم چهره ی وبلاگ تون رو ببینم :)

 • راه دیگر دسترسی به این امکان در جیمیل اینه :
  Setting -> Filters
  البته این فیلترها کاربرد بییشتری هم دارند، مثلا اگر ایمیل همکارانتان به دلایل نامعلوم به پوشه اسپم می‌روند می‌توانید تنظیم کنید که هیچ وقت اسپم نشوند. یا این که بعضی آدرس‌های ایمیل را اتوماتیک بهشون لیبل بزنید !