شبیه‌ساز بخت‌آزمایی

مگا میلیونز لاتاری یکی از لاتاری‌های مشهور آمریکا است. در این بازی مثل بازی‌های مشابه، یک کارت دارید که روش اعداد ۱ تا ۵۶ نوشته شدن. حالا کافیه شما یک دلار بدید و پنج عدد رو انتخاب کنید و یک عدد بین ۱ تا ۴۶ رو هم به انتخاب‌ها اضافه کنید. حالا می‌رید خونه و منتظر می‌شید تا اگر آخر هفته عددهای رندمی که ظاهر می‌شن مشابه عددهای شما باشن، صدها میلیون دلار پول برنده بشین (: فوق العاده نیست؟ نه؟ خب معلومه همه می فهمن که حدس زدن شش تا عدد از بین ۱ تا ۵۶ عملا محاله به همین خاطر هیجانش رو زیاد می‌کنن: اگر یک عدد رو درست حدس بزنید فلان قدر می‌برید، اگر دو عدد رو درست حدس بزنید، فلان قدر و … و خب حالا کلی آدم در هر هفته شرکت می کنن توی این لاتاری.

اما یکی از ریاضی‌دان‌های جذاب یک جایی گفته بود که اگر همه مردم ریاضی بلد بودن، تمام سیستم‌های لاتاری تعطیل می‌شدن. حالا چون همه آدم‌ها ریاضی‌دان نیستن، یکی اومده یک سایت شبیه‌ساز درست کرده (: هر وقت توهم پیدا کردین که ممکنه توی لاتاری مگا میلیونز برنده بشین، کافیه یک سر به سایت شبیه‌ساز فوق دپرس کننده مگا میلیونز لاتاری وارد بشین، عددهاتون رو انتخاب کنین و بهش بگین برای ده سال هفته‌ای دو بار برای شما با اون عددها بازی کنه.

من اعداد جادویی‌ام رو توش انتخاب کردم و بهش گفتم از طرف من ده سال آزگار هفته‌ای دو بار بازی کنه. نتیجه؟ در کل ۲۴۰ دلار بردم.. با خرج کردن ۱۰۴۰ دلار.

 • من ۱۰ سال، هفته‌ای ۲ بار بازی کردم، ۸۰۰ دلار بردم، ۱۰۴۰ دلار هزینه کردم! :D

 • بابک

  جادی عزیز پایین تر هم اگه بری نوشته
  In the 260037 times this simulation has run, players have won $1397620
  And by won I mean they have won back $1397620 of the $260037 they spent (537%).
  و این نشون میده که اونقدرها هم بد نیس ، یکی بالاخره برده
  اما همه باختن یکی برده

 • 232 دلار در مقابل 1040 دلار ….
  من بد شانس تر بودم تا اینجا!

 • سامان

  من از همه بدشانس‌تر بودم تا حالا ۱۰۷ دلار با هزینه ۱۰۴۰ دلار ..

 • سارا

  سلام

 • سامان

  بهتر من اصلا تو لاتاري شركت نكنم چون گذاشتم 10 سال هفته اي 2 بار شركت كنه فقط 45 دلار بردم

 • علی

  این مقایسه “عادلانه” نیست. به دلیل اینکه شما هر دفعه میتونید اعدادتون رو عوض کنید. اما در این سیمولیشن، اعداد شما ثابت هستند. به عبارت دیگه و از نظر آماری احتمال برد شما خیلی خیلی بیشتر خواهد بود اگر در هر راند از بازی، بطور تصادفی، یک سری عدد جدید انتخاب کنید. لذا نتایج این شبیه سازی، تحلیل سیستمی دقیق فرآیند تصادفی برد نیست.

 • admin

  علی: قرعه کشی بدون حافظه است و در نتیجه احتمال اومدن هر عدد در اون مستقل از این است که دفعه قبل این عدد اومده / انتخاب شده یا نه. در نتیجه هیچ فرقی بین احتمال برد در صورت انتخاب اعداد مختلف در هر تلاش و انتخاب یک عدد در همه دفعات نداره.