کبوتر نامه‌بر سریعتر است یا اینترنت

نه نه نه.. بحث ایران نیست. بحث مناطق روستایی انگلیس است با پهنای باندی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلو بیت در ثانیه بایت در ثانیه (تقریبا ده برابر سریعتر از چیزی که انتظار دارند در ایران به آن بگوییم اینترنت پر سرعت یا همان حداکثر سرعت اینترنت خانگی).

در انگلیس، یک شرکت سرویس دهنده اینترنت به نام Timico تصمیم گرفته برای نشان دادن سرعت کم اینترنت در مناطق روستایی این کشور، مسابقه‌ای برگزار کند. در این مسابقه یک کشاورز با اینترنت ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلوبایت در ثانیه، شروع می‌کند به آپلود کردن یک ویدئوی ۲۰۰ مگابایتی در یوتیوب و از طرف دیگر چند کبوتر نامه بر هم که حافظه‌های حاوی همین فیلم به پایشان بسته شده، سعی می‌کنند آن را به رنگل در جنوب برسانند.

دو گروه در رنگل منتظر این فیلم هستند: یگ گروه پشت کامپیوتر و منتظر رسیدن آن به یوتیوب و یک گروه منتظر کبوترهای حامل کارت‌های حافظه و خب به راحتی می‌توانید حدس بزنید چه کسی برنده شده: کبوترها. فیلم ارسال شده توسط کبوتر در ۵۴ دقیقه به کسانی که منتظرش بودند رسید در حالی که آپلود یوتیوب تازه روی ۲۴٪ بود.

این زنگ خطری برای آی.اس.پی.ها نیست. به هرحال کبوترها شیوه خوبی برای انتقال اطلاعات نیستند و لازم نیست کسی نگران جایگزینی کابل‌های پر سرعت و لینک‌های بی‌سیم با آن‌ها باشد. کسی که باید این زنگ خطر را بشنود، دولت‌ها هستند. دولت‌هایی که علاقمند به پیشرفت تکنولوژی در کشورشان هستند و ساز و کار تاثیر سرعت اینترنت بر رشد اقتصادی را درک می‌کنند، باید شدیدا نگران پیروزی این کبوتر باشند و تمهیداتی در نظر بگیرند که کبوترها برای پیروزی به داده‌ای بیشتر از ۲۰۰ مگ نیاز داشته باشند.

منبع

 • محمد

  با سرعت ۱۰۰ کیلوبایت در ثانیه ۲۰۰ مگابایت توی ۳۴ دقیقه منتقل میشه. همچنان از کبوتر سریعتره! ولی اگه ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه باشه حدود ۶-۷ برابر اینترنت کندتره….

 • Pingback: Tweets that mention کبوتر نامه‌بر سریعتر است یا اینترنت -- Topsy.com()

 • پدرام

  سلام جادی جان
  چقدر جالب… این تست گویا هر ساله تو ماه سپتامبر تو یک کشوری اجرا میشه. پارسال هم تو آفریقای جنوبی اجرا شد و البته اونجا هم کبوتر برنده شد :) اگر به جای کبوتر از لاک پشت استفاده کنیم شاید برای خودمون هم کاربردی باشه
  http://news.bbc.co.uk/2/hi/8248056.stm

 • admin

  محمد حق با محاسبه توئه. برای همین در واقع کشاورز هم اگر واقعا اینترنتش اون چیزی بود که ادعا می کنن شانس برنده شدن داشت (: ولی خب ظاهرا بدتر از اینجا،‌ فقط اسمش بوده.

 • محسن الف. جیم.

  Also the farms connection speed is just 100-200 Kbps (Kilobits per second), so it never really stood a chance of winning but then that’s not the point

  این یارو واسه اینکه آی تی نویس‌های محترم ایرانی طبق معمول اشتباه نکنن داخل پرانتز نوشت (کیلوبیت در هر ثانیه) یعنی سرعت دانلود چیزی بین 12 تا 25 کیلو بایت به ازای هر ثانیه.

  شما آی‌تی نویس‌ها منو به یاد معلم هاب زبان سال‌های دبیرستانم میندازین

 • كشاورزا هم ويديو آپلود ميكنن؟ تو ايران يارو استاد دانشگاهه تا حالا موس دستش نگرفته

 • Pingback: درشکه - Links for 2010-09-19 [del.icio.us]()

 • peyman

  داخل ايران هر2تاشون به مقصد نميرسن _كبوتر رو تو هوا ميزنن اينترنت هم تا اون موقع حتمأ دو سه بار قطع شده

 • جالب بود،البته فك كنم در بعضي مناطق شهري توسعه يافته ايران اين سرعت كمتر هم باشد!

 • reza

  اینکه توی ایران استاد دانشگاهش تا حالا موس دستش نگرفته چرنده. نشان می ده تا 50 سال پیش از ایران خارج شدی یا اصلا داخل دانشگاه پات نرسیده
  از 1381 براساس بخشنامه دانشگده ها موظف به دادن یک کامپیوتر شخصی به هر یک استادان هستند. الان حتی در دانشگاه ازاد هم هر استاد بالای 80 سال هم بلده با کامپیوتر کار کنه چون برای ارتقاء و پایه مجبوران سالی یک مقاله داشته باشند. همه فرمهای دانشگاهی هم باید تایپ بشه
  حالا می خواهی از وضعیت گنده اینترنت ایران گله کنی اشکالی نیست ولی چرت و پرت نگو

 • هه هه همو بزنید که ایران خوبه یا بده اصلا اونجا روستای خارجیه نه ایران. منظورش این بود که ننالین که وضعتون خرابه ببینید ماهم اینطوری ایم :D :D :D

  پ.ن:‌آخرین چیزی که میشه فکر کرد منظورشونه :D

 • اشکـ+ـان

  جداً یه کلیپ بسازیم 2 مگابایت فایل بدیم واسه آپلود، با اینترنت dial up و جای کبوتر هم از حلزون یا لاک پشت استفاده کنیم!!!!!!!
  خوبه نه؟

 • بیگ بنگ

  این سنجش از پایه غلطه چون به ازای افزایش مسافت نتیجه عکس میده، مثلا اگر قرار بود فیلم رو یه آدم تو چین دریافت کنه بجای رنگل چقدر طول میکشید کبوتره فیلمو برسونه؟ اصلا میتونست؟

 • admin

  بنگ بنگ جان دقیقا همونطور که متوجه شدی، این کار اصلا علمی نیست (: دقیقا یک کار تبلیغاتی است.