ما بیشتر از یک درصدیم

جدیدا گنو/لینوکسی‌ها یک کمپین طور راه انداخته‌اند تحت عنوان «ما بیشتر از یک درصدیم». ایده کمپین اینه که همه لینوکسی‌های دسکتاپ برن خودشون رو جایی ثبت کنن تا نشون بدن که اگر همه کامپیوترهای دنیا یک میلیون تا باشه (این عدد از کجا اومده؟!)، لینوکسی حداقل یک درصدش هستن. فعلا عدد ثبت شده، 0.0079720% است. توی ایران هم یکسری از دوستان این رو تبلیغ می کنن (+ و + و + و …).

کار بدی هم نیست. اگر مثبت نباشه، ضرر زیادی هم نداره (حداکثر جمع شدن یک لیست عظیم است از ایمیل لینوکس کارها در یک جا). اما به نظرم کسی که این رو راه انداخته و کسانی که ممکنه بهش امید ببندن، درک درستی از ساز و کارهای جامعه و حتی دنیای لینوکس ندارن. تبلیغش اوکی است (اگر خودتون رو ثبت نکردین پیشنهاد می کنم ثبت کنین!) ولی گنو/لینوکس‌ کارها مثل افراد یک جامعه گسترده هستن با پیوندهای ضعیف به همدیگه. از چنین جامعه‌ای نمی‌شه انتظار داشت برای یک هدف مبهم، همکاری گسترده بکنه.

در حرکت‌های جمعی (که حالا ما ایرانی‌ها آگاهی خوبی نسبت بهشون داریم) در صورت نبودن هدف خیلی مشخص و نبودن پیوندهای قوی بین آدم‌ها برای عمل مشترک، تعداد مشارکت کنندگان همیشه خیلی کمتر از تعداد هواداران است و تعداد هواداران هم اگر بیشمار باشد، تعداد قابل دیدن در حرکت با پیوندهای ضعیف، قابل توجه می‌شود (: این حرکت، حرکت جذاب و جالبی است ولی کسی نباید به آن دل ببندد. ما به احتمال زیاد بیشتر از یک درصدیم ولی راه اثبات اینکه زیادیم، شمردن تک تک آدم‌ها از طریق مراجعه حضوری نیست (:

 • Pingback: Tweets that mention ما بیشتر از یک درصدیم -- Topsy.com()

 • بهنام

  آقا خیلی کارت درسته
  من که فهمیدم چی داری میگی
  کشته مردی این طرز بیانت هستم
  اونی که باید بشنو، شنید
  همشی حرفت رو بدون سانسور میزنی

 • فکر می‌کنم جمعیت کاربران دسکتاپ رو «یک میلیارد» نفر تخمین زدن، نه «یک میلیون» نفر.

 • کار بسیار جالبیه.
  با اینکه ویندوز ماکروسافت با داشتن بیشتر از 90درصد کاربران سیستم عامل داره خوش می گذرونه و فقط پول میشماره اما دلیل بر بهتر بودنش از دیگر سیستم عامل ها نیست.
  محصول شما هرچی که باشه وقتی اجازه نظر و فکر به میلیاردها نفر رو بدی خیلی بهتر درمیاد تا اینکه فقط یه تیم حالا فوقش چندهزار نفری اجازه دخالت و ایده داشته باشن

 • pej

  این کار مثل کاریی که چند وقت پیش سر استفاده کردن از فایرفوکس اجرا شد.
  ایرانیا مثل … ریختن تو سایت فایر فوکس
  هر کدوم حداقل 5 دفعه با تغییر ip رای دادن.
  اینم همینطوره.