دو خبر از فیزیک پایه: پادماده و نوترینوها

من فیزیک پایه رو دوست دارم و یکی از جاهایی که واقعا تعجب می‌کنم، کشورهایی هستن که حاضرن بودجه‌های عظیم رو صرف پیشرفت اون بکنن. شخصا درک نمی‌کنم چرا ممکنه یک کشور به این نتیجه رسیده باشه که به جای صرف مستقیم پول برای بهبود زندگی این لحظه شهروندانش یا مثلا ساخت یک کارخونه برای ایجاد اشتغال، پول‌های عظیمی رو صرف فیزیک پایه یا مثلا اخترشناسی یا اینجور علوم بکنه. البته زیاد سخت نمی‌گیرم چون می‌دونم خیلی‌ها هم درک نمی‌کنن چرا یک کشور باید به جای راه انداختن جنگ توی کشورهای دیگه یا مصرف پول برای سرکوب شهروندانش از طریق خرید تجهیزات ضد و شورش و غیره و غیره، پول رو صرف چیزهایی مثل توسعه زیرساخت‌های مخابراتی یا تجهیز دانشگاه‌ها و غیره و غیره بکنه (:

به هرحال… این دو خبر برام خیلی جذاب بود. در واقع برام نشون دهنده ارزش علم بودن توسط کسایی که بیشتر از من ساز و کار پیشرفت و عقب موندن کشورها رو می فهمن. البته شکی نیست که من از نکات فنی هیچکدوم از این دو خبر چندان سر در نمی‌یارم و اگر اشتباه نوشتم چیزی رو یا توضیح بیشتری لازم داشت، خوشحال می‌شم کاملش کنی.

گیر انداختن ۳۸ اتم پادهیدروژن در یک بطری مغناطیسی

نیچر نیوز نوشته که در سرن یا همون سازمان اروپایی پژوهش‌های هسته‌ای که بزرگترین آزمایشگاه فیزیک ذره‌ای جهان است،‌ یک بطری مغناطیسی برای به دام انداختن پادماده رو ساخته‌اند. پادماده یا ضد ماده، به موادی گفته می‌شه که هسته اونها بار منفی و الکترونهای اونها بار مثبت داره (برعکس مواد معمول). این بطری مخصوص به دام انداختن پادماده، در حال حاضر تونسته ۳۸ اتم آنتی-هیدروژن رو توی خودش به دام بندازه.

ژاپن در جستجوی نوترینوها

نوترینوهاذرات بنیادی خنثایی هستند که در ضمن واپاشی بتای هسته‌های اتمی همراه با الکترون یا پوزیترون آزاد می‌شن. ظاهرا یکی از مشکلات نوترینوها اینه که حین تحقیق با تشعشعات کیهانی اشتباه گرفته می‌شن یا چنین چیزی و به همین دلیل ژاپن برای تحیق در مورد اونها به یک معدن قدیمی در عمق یک کیلومتری زمین رو آورده. اونها توی این معدن ۱۳۰۰۰ حسگر نوری کار گذاشتن و بعد با پنجاه هزار تن آب اونجا رو پر کردن تا بتونن آزمایش‌هایشون رو شروع کنن. عکس پایین این معدن رو بعد از نصب سنسورها و در حال پر شدن از آب نشون می‌ده که دو نفر دارن با قایق پارویی توش به سنسورهای در حال زیرآب رفتن، سرکشی می‌کنن.

اگر شما هم مثل من دوست دارین برای مدتی از این عکس به عنوان بک‌گراوند استفاده کنید، تصویر بزرگ اون رو از اینجا دانلود کنید.

 • امیل صدق

  سلام.
  اون داستان پادماده، یک نکته جالبی داره که شاید جابل یاشه بدونی.
  موقع بیگ بنگ، همون اندازه که ماده به وجود اومده، پادماده هم به وجود اومده. اما وقتی این دو تا به هم برخورد می‌کنند، پادماده از بین میره. برای همینه که الان دیگه پادماده وجود نداره.

  یک نکته دیگه اینه که این پادماده‌ها وقتی به وجود میان، به سرعت نابود میشن. این ۳۸ تا اتم هم همین طوری بودن. به سرعت نابود شدن. این بطریه فقط تونسته کاری کنه که دیرتر نابود بشن.
  با این بطری، این‌ها دو دهم ثانیه بعد از به وجود اومدن نابود شدن. این دو دهم ثانیه برای اندازه‌گیریشون کافی بوده.

  دلیل اینکه میگن این آزمایش لحظاتی بعد از بیگ بنگ رو شبیه‌سازی می‌کنه هم همینه. این کنش به وجود اومدن پادماده و نابود شدنش بعد از بیگ بنگ اتفاق افتاده.

  بزار ببینم اون‌جایی که اینارو توش خوندم پبدا می‌کنم یا نه. تو هکرنیوز بود.

 • امیل صدق
 • Pingback: Tweets that mention دو خبر از فیزیک پایه: پادماده و نوترینوها -- Topsy.com()

 • به نظرم دست‌کم دو پاسخ برای دلیل اهمیت توجه به علوم پایه‌ای‌تر وجود دارد:

  ۱) آینده‌نگری‌ی اقتصادی/تکنولوژیکی. خیلی از همین علوم پایه -ولی نه همه‌شان- ممکن است در آینده‌ی نه چندان نزدیک سودآور باشند و باعث ایجاد تکنولوژی‌های تازه شوند. پس اتفاقا برای اقتصاد یک کشور خوب است که سرمایه‌گذاری‌ی اندک‌ای روی چنین چیزهایی بکند.

  ۲) علم‌ورزی -حتی اگر به ظاهر بی‌فایده- بخش‌ای از مشغله‌های مهم تمدن/فرهنگ بشری است. درست همان‌طور که مذهب‌ورزی چنان بخش‌ای است و می‌دانیم که همیشه بخش قابل توجه‌ای از هزینه‌های بیش‌تر کشورها صرف مذهب‌شان شده است. حالا البته فرق‌اش این است که پول‌های صرف مذهب‌شده به طور مستقیم به آن دنیا می‌روند و سودشان در این‌جا قابل بازگشت نیست. (;

 • یه غریبه

  سلام دوست عزیز
  من هم با اینکه تخصصی در فیزیک ندارم ولی از خوندن این خبرها خیلی خوشحال می شم
  واقعا دنیا داره به چه سمتی می ره و ما به چه سمتی
  خیلی از قافله عقبیم

 • آرش

  البته تا جایی که من می‌دونم موقع برخورد ماده و پادماده، جفتشون نابود می‌شن.

 • سینا

  من هم با نظر اول آقا/خانم سولوژن موافقم. همین یک مثال نقض کافیه که اگر آمریکا موقع جنگ جهانی اول روی فیزیک هسته ای کار نمی کرد شاید بمب اتم رو هیتلر قبلش ساخته بود و الان دیگه ابرقدرت آلمان می بود!
  یک سوال جالب دیگه هم اینه که چرا خانواده ها اینقدر برای تحصیل فرزندشون سرمایه گذاری می کنن و معلمی شغل بسیار پردرآمدیه؟ فکر کنم جوابش و جواب همین سوال تو گزینه ی دوم آقای سولوژن باشه

 • آرش بدیع مدیری

  حالا بمب اتم به کنار! اگر وقت و هزینه صرف پیشرفت مکانیک نسبیتی نمی‌شد الان ما جی‌پی‌اس‌مان روزی ۱۰۰۰۰ متر کم‌دقت‌تر می‌شد. ۱۰۰۰۰ متر کم نیست‌ها!!

  http://www.astronomy.ohio-state.edu/~pogge/Ast162/Unit5/gps.html

 • مانی

  فقط یه نکته.این کلمات جدید رو لطف کن علامت گذاری کن تا درست بخونیم مثل سرن.