هفت عادت انسان‌های بسیار موثر

این اسم یک دوره که هفته پیش رفتیم – سه روز. انگلیسی‌اش بوده The Seven Habits of Highly Effective People و خانم گیتی خوشدل ترجمه‌اش کرده: هفت عادت مردمان موثر. ظاهرا به نظرش رسیده که Highly در عنوان کتاب اضافه است (: به هرحال من فعلا کتاب فارسی رو ندیدم ولی حتما می‌خرم و جداگانه نقد ترجمه رو خواهیم داشت.

جالبی این دوره به این است که بدونیم از سال ۱۹۸۹ که کتاب نوشته شده، تا به حال ۱۵ میلیون نسخه ازش فروش رفته! در شرکت ما رفتن به این دوره سه روزه برای همه کارمندان برنامه ریزی شده و همه باید به شکل دوره ای در اون شرکت کنن.

بحث بدون شک آمریکایی است: چند تا عادت هست که اگر داشته باشین خوشبخت می شین و موفق + هر کسی می‌تونه خوشبخت باشه و موفق به شرط اینکه خودش تلاش که.

قصد من اینجا خلاصه کردن کل کتاب / دوره نیست. اصولا هم نمی‌شه چنین بحثی رو در یک پست وبلاگی خلاصه کرد. به شکل خلاصه بگم که هفت عادت عبارت هستن از:

 1. پرواکتیو باشین: پسیو عمل نکنین.
 2. از اول، آخر رو در ذهن داشته باشید
 3. کارهای اول رو همون اول انجام بدین
 4. تفکر برد-برد داشته باشید
 5. اول تلاش کنید بفهمید، بعد تلاش کنید شما رو بفهمن
 6. سینرژی ایجاد کنید: بگذارید نیروها با هم جمع بشن و چند برابر بشن
 7. اره‌ رو تیز کنید: فقط روی کار تمرکز نکنید. بین منابع و انرژی و سلامتی توازن برقرار کنید تا سبک زندگی موثر رو حفظ کنید

و خب کلی حرف و بحث پشت هر کدوم از اینها. اما یک جنبه جالب کل جریان برای من همین مفهوم بود که یک نفر یک کتاب می‌نویسه و بقیه می‌بینن خوبه. سازمان‌ها گذروندنش رو اجباری می‌کنن و شرکت‌هایی درست می‌شن که به طور تخصصی مواد آموزشی براش درست می‌کنن (از اسلاید و فیلم و تسهیلگر گرفته تا تقویم و پوستر و مجسمه و …) و اونقدر بزرگ می‌شن که مثلا شعبه خاورمیانه می‌زنن و با قراردادهای عالی به بقیه آموزشش می‌دن.

ما یک آموزشگر داشتیم که از دفتر دوبی اومده بود. اصالتا مال اردن بود و در طول سه روز این عادت‌ها رو بحث و تمرین کردیم. خودش سابقا مدیر جایی بوده و همچنین عضو تیم ملی بسکتبال اردن و وقتی این آموزش رو می‌بینه متحول می شه به حدی که کم کم کارش رو ول می‌کنه و با زندگی بر اساس این عادت‌ها و روش‌ها، می‌پیونده به موسسه فرانکلین کاوی و اونجا آموزشگری می‌کنه. بامزه است که این موسسه که فقط روی آموزش‌های مبتنی بر این ایده‌ها کار می‌کنه، درآمد سالیانه ۲۸۲ میلیون دلار داره.

ما که مثل اون متحول نشدیم ولی کلی کلیت موضوع جالب بود: اگر می‌خواهید موثر باشید… اگر می‌خواهید واقعا موثر باشید باید یک راه و روش رو پیش بگیرین و از وقت و منابعی که دارین به خوبی استفاده کنین. شکی نیست که روش استفن کاوی تنها روش ممکن نیست اما یکی از روش‌های موجود است. خلاصه‌اش هم برای من اینه: بدونین دارین چیکار می‌کنین و تعادل رو هم در جنبه‌های مختلف زندگی نگه‌دارید.

 • Pingback: Tweets that mention هفت عادت انسان‌های بسیار موثر -- Topsy.com()

 • سهیل

  با عرض معذرت ولی به نظر من این چیزا همش وقت تلف کردنه.

 • فرشاد

  اين کتاب ترجمه شده.فکر کنم خانم خوشدل هم ترجمه اش کرده.

 • وقتی داشتم آن 7 عادت را می خواندم يك لحظه استيو جابز را تصور كردم

 • نیایش

  با سلام

  بعد از مدتها دارم توی یه سایتی نظر میدم که به رشتم مرتبطه.
  سایت خوبی دارید.
  تبریک!

  اما در مورد پستتون باید بگم که خدارو شکر کنید که براتون این دوره هارو میگذارند.
  شاکر باشید ، علاوه بر اینکه این دوره ها میتونه تو کارتون بازتاب خوبی داشته باشه توی زندگی شخصیتونم موثر خواهد بود.
  جایی کار نمی کنید که برای ثبت نام یک کلاس هزارجور حرف بی ربط بشنوید ، کلی دروغ و تناقض بشنوید!
  و در نهایت بهتون بگن این کلاسا همش «کشکیه».
  البته ببخشید این اصطلاح رو به کار بردم.
  ولی متاسفانه میگند این حرفارو و ما هم باید بشنویم و تنها کاری از دستمون برمیاد سکوت و تاسف خوردن برای طرز فکرای عقب موندست.

  مستدام باشید.

 • سینا

  نسخه موفقیت با هفت قرص؟ به نظر جالب میاد …

 • pej

  بعضی مواقع این کتابها رو که میخونیم فقط یکسرس بدیهیات رو میبینیم.
  ما همه خوب بلدیم حرف بزنیم ولی کووو اجراا.

 • بهنام

  تاثیر این دست کتابها کمتر از 24 ساعته. یک هیجان اولیه بعد از خوندن اونها تو فرد ایجاد میشه ولی بعد از 24 ساعت هیچ.