دلقک برزیلی روی صندلی‌های کنگره

من دست افتادن دولت‌ها رو دوست دارم. هر جا که باشن. دولت‌ها تقدس‌های احمقانه برای خودشون درست می کنن و وقتی این تقدس شکسته می شه آدم‌ها تازه می‌بینن که دولت واقعا در بهترین شکل یک انتخاب توسط خودشونه و در بدترین شکل یک تحمیل از طرف آدم‌هایی کاملا معمولی به اونها.

به همین خاطر خوشحالم که توی انتخابات کنگره برزیل، فرانسیسکو اولیویرا (که با اسم مستعارش تیریکا بهتر شناخته می‌شه) در انتخابات نمایندگی فدرال رای آورده. این دلقک تلویزیونی با این لباس در تبلیغ‌های تلویزیونی‌اش ظاهر می‌شد:

و شعارش این بود که «یک نماینده فدرال چیکار می‌کنه؟ من واقعا نمی‌دونم ولی اگر بهم رای بدین و نماینده بشم، کشف می‌کنم و بهتون می‌گم.» این مرد بامزه، ۱.۳ میلیون رای آورد (بیشترین رای در کل کشور) و انتخاب شد اما منطقا خیلی‌ها از این موضوع خوشحال نشدن. مخالفین می‌گن که حضور یک دلقک در مجلس، باعث بدنامی می‌شه ولی بامزه است که همین آدم‌ها وقتی مجلس با افتضاحات مالی مختلف روبرو بود حرفی نمی‌زدن. اونها برای مخالفتشون از این در وارد شدن که تیریکا سواد خوندن و نوشتن نداره و قانونا به این دلیل نمی‌تونه به مجلس بیاد. این ادعا وقتی تیریکا ثابت کرد که به حد کافی می‌تونه بخونه و بنویسه، رد شد. جالبه که رییس جمهور برزیل لولا دا سیلوا که زمانی خودش واکسی و بعد کارگر صنایع آهن بوده و تا ده سالگی سواد خواندن و نوشتن نداشته و تقریبا به همین دلایل علاقمند به مسایل سیاسی شد و بعد از رشد در اتحادیه کارگری با انتخابش چپ های دنیا رو خوشحال کرد هم گفته که گرفتن تست سواد از یک دلقک تلویزیونی و بعد راه دادنش به مجلس حماقت/مسخره است و با این حرف عملا رای مردم رو زیر سوال برده.

من کارشناس سیاسی و توسعه و این چیزها نیستم. برزیل رو هم می دونم که وضعش خیلی بد نیست و فکر کنم دوست مشترک ایران و آمریکا هم هست ولی کاملا مستقل از همه چیز و بخصوص بعد از خوندن حرف‌های مخالفین، خوشحالم که مردم برزیل ترجیح دادن اینبار یک دلقک توی کنگره‌شون باشه تا یکسری آدمی که فایده‌شون هیچ وقت درک نشده. حداقلش اینه که تیریکا ممکنه بعد از یکی دو سال بهشون بگه یک عضو کنگره واقعا اون تو چیکار می کنه که مستحق کلی حقوق و مزایا است. مردم برزیل از حقشون برای انتخاب یک دلقک استفاده کردن و به نظر من هم بامزه می یاد (:

منابع: بلومبرگ، msnbc و AFP

 • Pingback: Tweets that mention دلقک برزیلی روی صندلی‌های کنگره -- Topsy.com()

 • senaps

  جدا رای اورده و رفته به مجلس؟
  خوش به حالشون….یادمه چند سال پیش توی امریکا یه درخت رو کاندید کرده بودن!(یه مستند ساز امریکایی که برنامه هاش فقط تو ایران پخش میشد و درست مثل مجری های انگلیسی پرس تی وی بود، اون برنامه رو ساخت و کمپین حمایت از درخت رو راه انداخت!!!)
  حالا یهدلقک ولی این یکی واقعا رفته به مجلس….
  البته کشورهایی مثل ایران و برزیل چیزی به اسم مجلس توشون خندیدن به شعور ملته!!
  مجلس رو باید به مجلس کشورهایی مثل امریکا و اروپایی ها گفت که واقعا مجلس نمایندگان مردمه… نه گروهی که جمع شدن تا نظرات موافقشون رو لعاب بدن و منتشر کنن و اسم خودشون رو بذارن نمیانده…

 • شایان

  یاد انتخاب ططری توسط مردم کرمانشاه افتادم. اون وقتا از هر کس می پرسیدی چرا به ططری رای دادی می گفت «برای خنده». یک طورایی مردم خسته شده بودن از حضراتی که دائم دم از ارزشها و فلان و بهمان می زدند ولی هیچ فایده ای، مطلقاً هیچ فایده ای برای مردم نداشتند.

 • pej

  از همه ی خبرهای خوب و اطلاعاتی که میزاری بگزریم ، با اجازت من دارم آرشیو وبلاگتو میخوونم.
  خیلی جالب تغییر کلماتی که استفاده کردی و لحن متن نوشتنت ، تغییر سن رو نشون میده.
  جالبه.

 • وقتی دولت امریکا مستقیما دست به کار می‌شود:
  http://www.torrent-finder.com

 • حمید

  اونجا یه دلقک رو می دونن دلقکه بهش رای می دن.
  اینجا هرکی رفته مجلس دلقک بوده و مردم نمی دونستن !

 • مانی

  پشت این لبخند ها،حقیقت تلخی جا خوش کرده ات.