محبوبترین زبانهای برنامه نویسی

کلی بحث هست که کدوم زبون برنامه نویسی محبوبیت بیشتری داره یا زنده تر از بقیه است. همچنین کلی بحث هست که مثلا آدم ها می گن زبان مورد علاقه من یعنی پرل مرده یا در حال مرگه.

جواب واقعی چیه؟ کسی نمی دونه (: اما یک نفر یک ایده عالی به فکرش رسیده تا وضعیت زبان های برنامه نویسی رو بررسی کنه. طرف اومده با یک ایده بامزه، تعداد پروژه‌های هر زبان توی گیت‌هاب و بعد تعداد تگ‌هاش توی استک‌اورفلو رو شمرده. اولی نشون دهنده تعداد پروژه‌های هر زبان است و دومی – با تسامح – نشون دهنده اندازه جامعه کاربری اون.

نتیجه چیزی شبیه نمودار زیر شده:

خط آبی نشون دهنده کرولیشن است (نزدیک ۰.۸) و این یعنی هرچقدر یک زبان جامعه بزرگتری داره، پروژه‌های بیشتری هم داره (: پیش بینی عجیبنی نیست ولی همیشه دیدن اعداد و آمار، جذابه.

بعضی زبان‌ها شرایط خاص دارن، مثلا دلفی یا viml. اولی یک زبان است با تعداد پروژه‌های کم اما سوال‌های زیاد و دومی یک زبان با پروژه‌های زیاد و سوالات کم (جامعه کوچیک). اما زبان‌های متعادل زبان‌هایی هستن که هم پروژه‌های زیادی دارن و هم جامعه فعالی. اینها زبون‌هایی هستن که حوالی خط آبی می‌افتن. در اوج، جاوا اسکریپت است، پایتون، سی، روبی، پرل و شل. به نظر من که نتیجه خیلی جذابی است (: درست زبون‌هایی که من دوست دارم. البه به جز جاوا اسکریپت (:

 • سی شارپ میشه گفت یه حال اساسی به برنامه نویس ها داده، از بس که سؤال کردن و مباحث مختلفش رو بررسی کردن !

 • dj nas

  من از برنامه نویسی چیزی نمیدونم زیاد. ولی چیزی که همیشه در مورد نوشته های شما توجهم رو جلب میکنه این میل به متفاوت بودن و گرایش به سمت گروهای کوچک تر و گمنام هستش. مثلا همین جا هم حتی در مورد برنامه نویسی جاوا رو که از همه محبوب تره میگی دوست ندارم. این بحث حتی در مورد عقاید و نگرش هم صدق میکنه . این رو به عنوان مشکل ازش یاد نمیکنم و خودم هم شدیدا همینطوری هستم واسه همین خوب حسش میکنم توی نوشتهات . دنبال نگاه تازه بودن

 • admin

  دی جی نس: در این مورد که توی گروه های کوچیکتر راحت ترم شاید درست بگی (: به هرحال مشاهده شما مهمتر از نظر خودمه. ولی به طور خاص در مورد جاوااسکریپت ( و نه خود جاوا)‌ گفتم که بهش علاقمند نیستم چون خیلی مرتبط با وب است. کار من مدیریت سیستم و اسکریپت نویسی روی سرور است و به همین دلیل دقیقا زبون هایی مثل پرل و پایتون و روبی به دردم می خوره (:

 • Pingback: Tweets that mention محبوبترین زبانهای برنامه نویسی -- Topsy.com()

 • دم C گرم که هم تو واقعیت و هم تو نمودار فرمان‌روایی می‌کنه. ولی دیگه دورانش گذشته :( ما هم باید بریم دنبال Python .

 • وحید

  حیف که اکثریت “شغلهای” پایتون (بیشتر مرتبط با وب) تو بلاد ینگه دنیاست. این خیلی آزار دهنده است که آدم ببینه خیلی ها دارن از مزایای پایتون توکارشون و تغییرات شگرفی که این زبان تو بازدهی کارشون ایجاد کرده بنویسن (معمولا تو hacker news) ، ولی خیلیاشون نیروی بومی بخوان واسه استخدام :(

 • Behnam

  java is the best, ever

 • فکر کنم با گرایش فزاینده به فریم ورک های نسبتا جدید مبتنی بر پایتون مثل جنگو، پایلونز و … همین طور پشتیبانی گوگل انجین، اقبال پایتون بیش از این سر در فراز داشته باشه. من که شخصا از وقتی پایتون رو شناختم دیگه رغب نمی کنم به کد های پر $ پی اچ پی برگردم.

 • سینا

  نظرت در مورد C# اشتباهه، چون خیلی از پروژه‌های C# روی codeplex هستن که TFS و VS Integration رو ساپورت می‌کنه و اگر به جای github سایت codeplex رو قرار بدی، حتی شاید C# اول بشه.
  برای سایت سوال‌ها هم حداقل برای C# شاید codeproject بهتر از stack overflow باشه. در هر حال استناد به یک سایت در هر دو محور اشتباهه و باید میانگین‌شون برای سایت‌های معروف گوناگون آورده بشه

 • سینا

  ترم دوم دانشگاه که به ما جاوا یاد دادن، ولی خیلی جالب به نظرم نمیاد، خصوصا تو سرعت!
  پشتیبانی نیتیو لینوکس از پایتون به معروف شدن بیشتر اون کمک کرده. البته در مورد وب من از ruby on rails بیشتر از python django تعریف شنیدم. حالا نمی‌دونم کدوم بهتره؟!
  در مورد c هم باید بگم هنوز حاکمه و حکم‌فرمایی هم خواهد کرد، چون بیشترین سرعت و بازدهی رو داره که تو خیلی کارا هنوز بهش نیازه. بعد از خود اسمبلی که خوانایی زیادی نداره، اگر کارایی می‌خوای باید با C کار کرد.
  هسته‌ی لینوکس (البته کاملا مطمئن نیستم) و هسته‌ی اندروید هم با C نوشته شدن.

 • نیما

  خوشحالم که objective-c هم پروژه زیاد داشته هم سوال و جواب! راستش بیشتر امتیاز من توی استک اور فلو هم بخاطر همین زبانه :) آخه هربار که ios نسخه جدید میده بطور کل روند برنامه نویسیش هم فرق میکنه و چون آپدیت xcode هم ضروریه این وسط کلی سوال پیش میاد. یا یه سری چیزا خلاصه میشن که تازه کارهارو گیج میکنه! از اونطرف هم که هی api اضافه میشه. پروژه هم توش زیاده چون بازارش بسیار رونق داره و از هرچیز دیگه ای رویایی تر پول در میاد توش :))
  راستی منم از جاوا اسکریپت زیاد خوشم نمیاد نمیدونم چرا ;)