توهم دیکتاتور خوب

الان دیدم که چند روز قبل جو بایدن – معاون رییس جمهور آمریکا – به شبکه پی بی اس گفته حسنی مبارک دیکتاتور نیست و به انقلاب کنندگان هم گفته که خشونت نکنن.

مطلب قبلی من هم – الان که می خونمش – یکطرفه است. بدون شک در این انقلاب / شورش هم آدم‌ها دارن کشته می‌شن و پلیس داره خشونت می کنه و تنها چیزی که من سعی کردم اونطرف بهش اشاره کنم، زیبایی‌هایی بود که توی همبستگی، انقلاب و امید هست و ابراز خوشحالی از اینکه فعلا تلاش نشده ارتش به شکل مستقیم و با کشتن آدم‌ها، شورش رو سرکوب کنه (که کار هم نخواهد کرد).

حالا… حتما لازمه که بگیم «حسنی مبارک دیکتاتور است» .. اصلا بذارین انگلیسی بگم که جو بایدن هم بفهمه.

Dear Joe Biden,
Hosni Mubarak might be your friend and you might give him $1.3billion/year in military aid to his govenment but Hosni Mubarak is a dictator, torturing people and arrests peoples with no respect to law and human rights.

البته چون ایرانی هستم لازمه فارسی هم بگم که اطرافیان هم بفهمن (: «حسنی مبارک هم دیکتاتوره. حسنی مبارک هم آدم‌ها رو بدون رعایت قانون و حقوق بشر زندانی می کنه و حسنی مبارک هم سعی می کنه – حالا با کمی مراعات چهره بین المللی اش – با شکنجه و ترسوندن و دزدیدن انتخابات، سر کار بمونه.»

این رو هم اضافه کنم که من هیچ اعتقادی به مفهوم «دیکتاتور خوب» ندارم. نه رضا خان دیکتاتور خوب بود نه حسنی مبارک. اصولا آدم خوب نمی تونه دیکتاتور بشه و هیچ سیستم دیکتاتوری هم نمی تونه خوب باشه.

درسته که رضاخان ایران رو مدرن کرد، درسته که زیرساخت‌ها رو ساخت، درسته که بدون سمبل کردن بخش عظیمی از زیرساخت‌های تهران رو ساخت (از بهترین بیمارستان‌ها تا بهترین دانشگاه‌ها تا خیابون ولی عصر و …) و درسته که راه آهنی رو کشید که الان دولت بعد از چندین دهه هنوز توی تعمیر یا گسترش هم احساس افتخار می‌کنه ولی کماکان معتقدم که چیزی به اسم دیکتاتور خوب یا حکومتی تحت عنوان دیکتاتوری خوب وجود نداره. هر دیکتاتوری فاسد می‌شه و هر سیستم غیردموکراتیک نرم‌افزار کشور رو خراب می‌کنه، حتی اگر دائما براش سخت افزار بخره.

 • Pingback: Tweets that mention توهم دیکتاتور خوب -- Topsy.com()

 • senaps

  مشخصه که هیچ وقت هیچ کسی که خوب باشه،اسمش رو نمیذارن دیکتاتور!برخی دیکتاتور ها ممکنه برای کشور کارهای زیادی بکنن و خدماتشون خیلی خیلی بیشتر از مضراتشون باشه،ولی همون یه ازادیی که نقض میکنن،خیلی راحت کم کم باعث میشه که بقیه ی ازادی ها رو هم نقض کنن!!
  مثلا دیکتاتور مصر،شاید هیچوقت لازم نمی دید که ازادی استفاده از فیس بوک و تویتر و اینترنت رو از مردم بگیره!ولی تلاشش برای مقابله با ازادی بیان،به اونجا کشید!!
  دیکتاتوری وقتی شروع میشه که برای حفظ ازادی،صدای دشمن رو خفه کنی!!
  هه هه!!همه ی دیکتاتور ها میرن،برخی وقتی تو تاریخ ازشون اسم میبری،میگی سوار هواپیما شد و رفت بیرون،بعضی ها رو هم میگی بعد از کلی کشتن مردم و رسیدن به امار هر 8 ساعت یه اعدام،توسط یه گروه ازمخالفانش که در جریان تظاهرات بزرگ روز فلان!! ریختن تو خونش،کشته شد و نتونست مثل خیلی های دیگه توی زندان به دلیل جنایت های جنگی و اقدام علیه بشریت و نسل کشی و سایر جنایت هایی که دیکتاتورها انجام میدن خلاصه!! فسیل تر بشه!

 • فراز

  سلام آقای جادی
  سوالی داشتم درباره نحوه ارتباطات اینترنتی و تهیه اونا :
  اطلاعاتی که دست و پا شکسته دارم اینه که شرکت ارتباطات زیر ساخت وظیفه تهیه اینترنت رو از ورودی های مختلف که ترکیه و عمان هست (و یه جای دیگه !) بر عهده داره و اینترنت رو میده به شرکت های شاتل و غیره .حالا سوال اینجاست که چرا قیمتهای شرکت ها با هم فرق میکنه ,دوم اینکه چرا تو کشورهای دیگه با همین پولی که اینجا داریم میدیم میتونه آدم یه اینترنت با سرعت ده ها برابر بگیره ؟ و سوم اینکه به چه نحو میشه شکایت کرد از ارتباطات زیر ساخت ؟؟ (از شرکت شاتل که نمیشه شکایت کرد چون شما رو ارجاع میدن به دولت و کسانی که اینترنت رو وارد میکنند )
  +از یکی از ارائه دهنده های شهرستان ها پرسیدم که شما چه جور کار میکنین , گفت ما اینترنت رواز شیراز میگیریم و نمیزارن که خودمون دیش بزاریم وگرنه اینترنت ارزونتر پامون در میومد
  +البته میدونم که اینترنت برای ایران وحشتناکه ( و کلا هر دیکتاتوری دیگه )
  ممنون

 • امیر رضایی

  جناب جادی

  جملات خوبی خطاب به معاون رئس جمهور آمریکا نوشتی

  شاید این به بقیه تذکری باشه که اونها بی دلیل از کسی حمایت نمیکنند

  اما در مورد رضا خان زیاده روی فرمودید ، ایشان چطور ایران رو مدرن کرد ؟ با کشف حجاب ؟ از بین بردن و کشتن مخالفین ؟ کدوم زیر ساخت و راه انداخت راه آهن کی میگه کار ایشون بود؟ این خط راه آهن توسط نیروهای متفقین برای کمک به کشور شمالی ما ساخته شد ایشون هیچ کاره بود.

  میدونستید بهترین چیزهایی که ازش نام میبرید مثل دانشگاه و بیمارستان ها و … همه به منظور دیگه ای ساخته شد حتی خیابون ها و ساختمانها بد نیست از لحاظ معماری هم شده به ساختمون های دوره ایشون نگاهی بکنید ( خواستین میگم دقیقا کجا حتی معمار و عمله بناش هم ایرانی نبودن) ایشون حتی از خودش اختیار نداشت که بگه من میخوام تو ایران بمونم و بمیرم.

 • senaps

  میشه لطفا هدف رو از ساختن دانشگاه ها بگی؟!نکنه ما معتقدی که رضا شاه دانشگاه ها،خیابون ها و ساختمان ها رو ساخت تا بگه که من اینا رو ساختم و جمهوری اسلامی رو ضایع کنه؟!!
  یا نکنه یه پرگار تو ساختمون ها پیدا کنی و بگی که طرف فراماسون بوده؟!!
  اقای رضا شاه،تو دوره ای حکومت میکرد یه بابایی مثل هیتلر،نصف اروپا رو گرفته بود!!نکنه انتظار داشتی ارتش اونموقع ایران مثل روسیه جلوی المان در بیاد؟!!فرانسه و انگلیس با اون عظمت زیر دست و پای هیتلر له شده بودن و روسیه هم فقط سرما نجاتش داد!!
  درضمن،در مورد راه اهن من هرچی خوندم،فقط کتاب های خاصی! اشاره کردن که هدف ساخت چی بوده!!حتی اگر هم هدف ساخت اینی بوده که شما میگی،بهتر نیست که برخی اونها رو بردارن و اگه میتونن خودشون یکیشو درست بکنن؟!!
  ایا میدونستی که راه ارتباطی ایلام به کرمانشاه،یکی در دوران رضا شاه و یکی در دوران جمهوری اسلامی ساخته شده و کیفیت جاده در جاده ی رضا شاه بهتره؟!!
  جاده های ایلام صالح اباد هم به همین شکل!!(مال ایلام رو اطلاع داشتم پس همینا رو گفتم!)

 • senaps

  خوب،دلیل اینکه سرعت پایینه، و گرون،اینه که خوب باعث میشه که عده ی کمی از اینترنت استفاده کنن..!(کاملا مشخصه که دلایل سیاسی باعث میشه!!در غیر این صورت،اجازه میدادن طرف خودش یه دیش بذاره رو پشت بوم و اینترنت ماهواره ای بگیره!)
  سرعت پایین هم برای کنترل رفتار هاست!!
  مثلا من اینترنت 512 دارم،برای دیدن یه ویدیو توی یوتوب،معمولا مشکل دارم!!اگه اینترنت 20 مگابیتی ارائه شده در اتریش رو داشتم مثلا،با قیمت 30 اویرو در ماه،با سرعت دانلود 2 مگ در ثانیه،میتونستم بدون مشکل ویدیو ها رو از سایت یوتوب بگیرم…یا از کجا معلوم که تی وی اینترنتی تماشا نمیکردم؟
  در حقیقت،اعمال محدودیت ها سرعتی،قیمتی و حجمی برای اینترنت،بیشتر به دلایل سیاسی انجام میگیره…سرعت اینترنت در صدا و سیما وحشتناکه!!در برخی سازمان ها و ادارات هم سرعت اینترنت بسیار بالاست…

 • مهدی

  البته دیکتاتور بد و بدتر داریم.

 • من اگه مجبور باشم زیر یوغ یه دیکتاتور زندگی کنم ترجیح میدم که اون دیکتاتور حداقل توسعه اقتصادی رو انجام بده تا اینکه زیر ستم یه دیکتاتوری باشم و از لحاظ اقتصادی هم در تنگنا باشم. شاید بازی با کلمات باشه اما دیکتاتور ها هم فرق میکنند

 • امیر رضایی

  جناب senaps

  در مورد دانشگاه لطفا مراجعه کنید به خاطرات دکتر حسابی ( بنیان گذار دانشگاه تهران) می فهمید چرا رضا خان و زیر دستان راضی به ساختن آن شدند ، فقط برای آگاهی سایر دوستان این مطلب هم ذکر میکنم
  ایشون نیم ساعت به رضا شاه درباره فواید تربیت مهندس و دکترتوضیح دادند ایشون قانع نشدند و گفتند این کارها رو بکنیم که چه شود بعد ایشون دیدند اینجوری نمیشه گفتند این کار ها رو بکنیم که این راه ها و جادها رو بجای آلمانی ها خودمون بسازیم که ایشون یکدفعه ذوق زده شدند و استقبال کردند (فقط بهمین دلیل)

  در مورد ساختن راه آهن شما میتونید فقط اونو با ساختن همین مترو در تهران مقایسه کنید کار کدوم یکی سخت تره رو زمین یا زیره زمین من شنیدم تو اصفهان و .. دارن مترو میسازن
  با این همه تحریم و اختلاف نظر و باقیش بماند

  در مورد راه هم درباره ایلام اطلاعی ندارم اما برو از اونهایی که از بزرگراه قزوین رشت عبور میکنند یک سوالی بکن ببین چی میگن

 • مهدی

  البته یه مقداری نامردیه که آدم شصت هفتاد سال از ساخته های یک فرد استفاده کنه و آخرش حتی بخاطر این استفاده و سودی که برده از سازنده تشکر هم نکنه هرچند برای او نساخته باشه. دنیا که سفید و سیاه نیست(برای کسی که بنیادگرا نباشه)، خوبی بجای خود، بدی هم بجای خود.

 • Dear Joe Biden,
  Hosni Mubarak might be your friend and you might give his government $1.3billion/year military aid, but Hosni Mubarak is a dictator who tortures and arrests people with no respect to law and human rights.

 • امیر رضایی

  جناب آقا مهدی

  البته حق با شماست
  خوبی از آدم بد هم نیکوست و بدی هم از آدم خوب بد است

  دلم می خواد از همین جا اعلام کنم دست استاد عالیقدر حسابی رو می بوسم

 • farshadd

  دیکتاتوری از توهم میاد توهم اینکه من همه چیزو می دونم فقط من هر چی می کشیم از این منه!

 • Pingback: دیکتاتورنامه « سرطان ذهن()