نشستن کشنده است

میز کار ایستاده برای هکر ها

رسما اعلام شده که نشستن بد است.

نشستن باعث چاقی می‌شود.

نشستن باعث ضعف است.

و نشستن مرگ را نزدیک‌تر می‌کند.

البته صحبت سیاست نیست. صحبت بدن انسان است و رشته‌ای به اسم محققین عدم فعالیت. آن‌ها با این سوال شروع کردند که چرا بعضی‌ها زیاد می‌خورند و چاق نیستند و بعضی‌ها کم می‌خورند ولی دائم چاق می‌شوند و به این نتیجه رسیدند که تفاوت این دو گروه در فعالیت‌های جزیی روزانه است. کارهایی مانند بستن بند کفش، خم شدن برای برداشتن کیف، کش و قوس دادن به عضلات حین کارهای دیگر و از همه مهمتر ننشستن.

بنا به تحقیق جیمز ولاهو در نشریه نیویورک تایمز نشستن باعث می‌شود:

فعالیت الکتریکی عضله افت کند – و «عضله به وضعیتی مشابه عضله یک اسب مرده برود.». [حین نشستن] عضله شما تنها یک کالری در دقیقه مصرف می‌کند که یک سوم وضعیتی است که بلند شوید و راه بروید. این موضوع باعث بالا رفتن احتمال دیابت نوع دو و همچنین چاقی می‌شود. آنزیم‌های شکننده لیپید و تریگلیسیرین که وظیفه جمع کردن چربی از سیستم خون را دارد نیز شدیدا سقوط می‌کنند که به نوبه خود باعث پایین آمدن سطح کلسترول خوب می‌شود.

[متخصص عدم تحرک مارک] هامیلتون در آخرین کار خود نشان می‌دهد که چطور عدم تحرک اجباری در موش‌ها به سرعت باعث کم شدن هفتاد و پنج درصدی توان عضلات مرتبط با ایستادن در حذف لیپوپروتئین‌های خون می‌شود. برای نشان دادن تاثیر مشابه در انسان‌ها، از چهارده داوطلب جوان و سالم خواسته شد تا بیست و چهار ساعت بی تحرک باشند و اینکار باعث افت چهل درصدی توان انسلولین در شکستن گلوکز شد.

طبق تحقیقات مشابه، یک عمر روزانه شش ساعت پشت میز نشستن می‌تواند در مردان باعث ۲۰٪ افزایش احتمال مرگ در مقایسه با کسانی شود که روزانه تنها ۳ ساعت پشت میز می‌نشینند.

همین مجموعه تحقیقات باعث شده یک مد در بین هکرها شایع شود: ایستاده کار کردن. این روزها اصلا غیرعادی نیست وارد دفتری بشوید و ببینید که یک نفر صندلی‌اش را روی میز و کامپیوتر را روی آن گذاشته و مشغول کار است یا اصولا میزهای بلندی ویژه ایستاده کار کردن در دفاتر کار گذاشته شده.

بخصوص اگر توجه کنید که طبق این تحقیقات، تمرینات ورزشی جلوی صدمات ناشی از نشستن طولانی را نمی‌گیرند، راحت‌تر عکس بالا را به عنوان چیزی فراتر از یک مد برنامه‌نویسی، درک می‌کنید.

منابع: بیزنس اینسایدر و بویینگ بویینگ.

 • ابوالفضل

  خب این درست. اما می خواستم درباره موضوعی که ارتباط چندان مستقیم به عنوان مطلب نداره بنویسم. شما که نویسنده خوبی هستی و همیشه مستند و دقیق می نویسی نظرت درباره کلماتی مثل “مد” بودن یا عبارتی مثل اینکه ” این روزها اصلا غیرعادی نیست که …” چیه.
  راستش رو بخواهید این روزها اصلا غیرعادی نیست که توی نوشته های وبلاگ نویس های خوب ایرانی نوشته هایی رو می بینیم که یک موضوع خاص رو اونقدر عادی جلوه می دهند (مثل همین ایستاده کار کردن یا دفاتر کاری ایستاده یا استفاده یک قشر خاص متخصصات از تبلت) که آدم فکر می کنه واقعا این موضوع تو دنیای خارج ایران جا افتاده است ولی واقعا اینطوریه؟
  مثلا فکر می کنید بتونید یک دفتر کاری ایستاده رو مدیریت کنید یا اصلا همچین چیزی دیدید یا احتمال اینکه توی خارج ایران وارد شرکتی بشوید و چنین دفتری رو ببینید چقدره؟

  نمی خواهم درباره خوبی و بدی ایستاده کار کردن یا موضوع مورد بحث چیزی بگم، و البته واضحه که مطلب شما باعث یک انحراف تاریخی در سرنوشت بشریت هم نخواهد شد که دیگه پیاز داغش رو زیاد کنیم. اما گاهی اینجور نوشتن ها باعث ایجاد یک تصور خاص و غیرواقعی از دنیای خارج ایران می شه. به حد کافی با اونها فاصله داریم و دنیامون ضعیف تر و عقب تر از اونها هست، شاید بیشتر نشون دادن این فاصله چندان مفید نباشه و باعث بشه یک عده جوونی که می خواهند توی ایران کار کنند و واقعا تمام دانش و اطلاعاتشون رو از اینترنت فارسی به دست می ارند به جای تمرکز روی فاصله های واقعی بروند سراغ کارهایی که اهمیت رده چندم داره.
  خلاصه، این هم یک نظر کوچک بود درباره یک مطلب مهم.

 • من بین دوستانم معروفم به همیشه ایستاده بودن، حتی تو دانشگاه هم که بودیم تا استاد سر کلاس نمی‌اومد یا جلسه امتحان رسمن شروع نمی‌شد، روی صندلی نمی‌نشستم، حالا شاید یک سری هم اینو به مشکل روانی ربط بدن

  به هر حال همیشه فکر می‌کردم ایستادن باعث کمردرد و زانو درد می‌شه، برای رفع این مشکل هم باید فکری کرد
  (اینکه تو عکس بالا این آدمها یک پاشون رو روی لبه میز گذاشتن فکر کنم در همین راستای رفع کمر درد باشه)

 • admin

  ابوالفضل: مرسی و نکته مهمی است. منهم کلا ایده ام اینه که خارج فرق خیلی خاصی با اینجا نداره و تقریبا همه دنیا شبیه به هم شده. متن اصلی رو هم دوباره خوندم.. تاکیدی نکردم که همه اینطوری هستن. فقط گفتن یک مد بین هکرها (یعنی از جامعه کوچیک هکرها بعضی هاشون شروع کردن اینطوری کار کردن و بقیه شروع کردن تقلید کردنش) است یا توی بعضی دفترها ممکنه یکی اونطوری کار کنه. البته نکته تو رو گرفتم… شاید باید اضافه می کردم که اصلا تعجب نکنن اگر اومدن تو خونه ما و دیدن من و لیلا به پیروی از مد داریم ایستاده و پشت میز اوپن با لپ تاپی کار می کنیم که برای تنظیم ارتفاع، زیرش یک جعبه دستمال کاغذی هم گذاشتیم (: اما نکته تو رو هم گرفتم و مهمه و سعی می کنم در نظر داشته باشم.

  محمد: در مورد یک پا رو بالا گذاشتن کاملا درست می گی. مال همینه. ولی توی همین عکس وضع نامناسب گردن اونهایی که با لپ تاپ کار می کنن قابل تامله (:

 • finaprp

  می گم چرا آب می خورم چاغ می شم! تگو از این نشستنه! تو دانشگاه می شینیم خونه می شینیم موقع غذا خوردن می شینیم موقع رفتن به جایی می شینیم.

  در ضمن خوابیدن چی! ضرر نداره!

 • آره موافقم: دراز‌کش از همه بهتره!

 • mehdi

  it is not bad to use this website which offer a timer for your standing times.
  http://www.standingclock.com/