بهره وری و سلامت در محل کار: خواب و اوپن آفیس

خوابیدن در محیط کار مفیده

سال‌ها قبل، کریگ یارد، موسس فلزات یارد در بریستول متوجه شد که بعضی از کارگرانش – که در سه شیفت کارخانه را به شکل بیست و چهار ساعته فعال نگاه می‌دارند – چرت می‌زنند. او در ۱۹۹۵ محیط کار را بازسازی کرد و اتاقی را با مبل‌های راحت به چرت زدن کارگران اختصاص داد.

یارد می‌گوید «مردم فکر کردند من دیوانه‌ام، حتی کارمندانم می‌گفتند ‘چکار می کنی؟!’». پانزده سال بعد، فلزات یارد رشد کرده و حالا تقریبا ۷۰۰ کارمند دارد و ۵۰۰ میلیون دلار سود سالانه و دارای دفترهای مختلف که هر کدام یک اتاق چرت زدن دارند.

اوپن آفیس برای مغز و کارایی بد است

منظور از اوپن آفیس (آفیس باز) شکل جدیدی از دفاتر است که در آن‌ها میزها کنار هم در یک سالن بزرگ قرار گرفته‌اند. این شکل از طراحی دفتر این روزها شکل اصلی طراحی دفاتر فعال است و غرفه های پارتیشنی قدیمی و کم کارایی به حساب می‌آیند.

تحقیقات متنوع می‌گویند که این شکل از دفاتر به خاطر ایجاد نویز و حواس پرتی‌های ناشی از سر و صدای دیگران راندمان کار را ۱۵٪ و سلامت کارمندان را ۳۲٪ کاهش می‌دهد. دکتر جل لویس – عصب شناس – که این تحقیق را رهبری کرده می‌گوید اگر شما در حال کار باشید و صدای صحبت یا زنگ تلفن بیاید، حتی اگر در آن لحظه متوجه نشوید راندمان کار شما را پایین خواهد آورد چرا که مغز به هر ورودی ای پاسخ می‌دهد. در ضمن نبودن پرایوسی کافی و ناتوانی نسبی در شخصی کردن محیط کار عامل دیگری است برای بالا رفتن استرس.

مشخص است که سلامتی ما برای شرکت‌های خبیث زیاد مهم نیست ولی امیدوارم در نبود اتحادیه‌های شغلی، حداقل افت ۱۵ درصدی راندمان کار عاملی شود که شرکت ها دفاتر را بهتر کنند. پیشنهاد بهینه، داشتن یک محیط کار شخصی به همراه فضاهای عمومی برای جلسات و کارهای تیمی و برین استورم است.

 • Ashkan Roshanayi

  هر مساله ای در کانتکست و شرایط مشخصی معنی پیدا میکنه و اگه اینو قبول داشته باشیم میشه گفت که در شهری که مردمش برای مردن به زحمت ۲ متر قبر پیدا میکنن ایجاد همچین محیط کاری اگر نه نشدنی اما بسیار مشکله. ولی در کل خوبه که این مسایل لااقل مطرح میشه تا سطح آگاهی افراد نسبت به محیط اطرافشون بیشتر بشه و کم کم بذر توقعات بجا و منطقی کاشته بشه. راستی Joel Spolsky از طرفدارای سرسخت آفیس شخصی با درب قابل بسته شدن(!) هستش و کلی مطلب خوب چند سال پیش راجع به این موضوع نوشته بود که اگه ندیدی یه نگاهی بنداز بهشون.

 • آزاده

  می شه من اینو ۵۰۰۰ بار لایک کنم؟ خیلی همیشه برام جالبه که مرتب در حوزه خصوصی و عمومی از فردیت حرف می زنن، به محل کار که می رسه همه رو می چپونن توی یه اتاق می گن اینطوری براتون بهتره.

 • خیلی خوبه . خوابیدن سره کار واقعا لذت میده و مطمئن هستم بازدهی رو افزایش میده

 • قالب جدید وبلاگت مبارک :دی

 • میلاد گنجعلی

  این اپن آفیسه آدم را یاد اون اپن آفیس اپن سورس میندازه.
  گمونم تنت خورده به این روزنامه های ایرانی که تیتر غلط انداز میزنیااااا

 • آوید

  جادی جان،چرا انقدر کلمات انگلیسی رو فارسی می نویسی؟
  بهتر نیست ه جای پرایوسی،انگلیسیش رو بنویسی؟
  شاد و موفق باشید!