ساکن انگلستان هستید؟ به مجلس بگویید دست دولت را از رسانه‌های اجتماعی عقب بزند

در بریتانیا رسانه ها آزادند، احزاب آزاد اجازه شرکت در انتخابات دارند و اگر دولت منتخب مردم بخواهد کاری بکند باید از مجلس منتخب مردم اجازه بگیرد اما این اصلا به معنی کامل بودن این کشور نیست.

اصطلاحی هست که می‌گوید قدرت فساد می‌آورد و قدرت مطلق فساد مطلق. دیوید کامرون با توجه به شورش‌های اخیر لندن گفته باید اختیارات بیشتری برای کنترل رسانه‌های اجتماعی به هنگام مشکل داشته باشد. Open Rights Group در این توماری ساخته تا به مجلس فرستاده شود. این تومار می‌گوید می‌گوید:

دولت با تمرکز روی افزایش اختیارش برای بستن، زیرنظر گرفتن یا قطع کردن ارتباطات آدم‌ها، روی موضوع اشتباهی سرمایه گذاری کرده است. شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر کاربردهای مثبتی بسیاری دارند مانند اخطار در مورد خطرها و جمع کردن مردم برای پروژه‌های پاکسازی. شنود این شبکه‌ها و بررسی ارتباطات شخصی مردم یا افزایش قدرت دولت برای بررسی اطلاعات کاربران، ناقض آزادی ارتباطات است و روشی بسیار خطرناک. قانونگذاری عجولانه با اطلاعات و تحلیل‌های محدود به منظور پاسخگویی به شرایط غیر عادی، باعث ایجاد قوانین نامتعادل شده و حقوق اولیه انسان‌ها را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

اگر در انگلیس هستید و حتی اگر معتقد هستید که اینها فقط یکسری آشوبگر هستند که به دنبال غارت مغازه‌ها یا نمایش خشم کور هستند، به نظر من لازم است به این نکته هم توجه کنید که کنترل هر بخشی از رسانه توسط دولت، ناقض آزادی بیان است. اگر در انگلیس هستید و می‌خواهید همین را به مجلس بگویید، به اینجا بروید.

(تصویر: Riot Police, با مجوز Creative Commons Attribution Share-Alike (2.0) از zoonabar’s photostream)

پی.نوشت. الان دیدم که اخیرا پلیس بریتانیا مجوز استفاده از ماشین های آب پاش را علیه اغتشاش کنندگان دریافت کرده.

 • گروه و اعلامیه جالبین‌. ولی اگه و فقط اگه کسایین که همین جامعه‌ی انگلیس (‌بهتر بگیم دنیا‌) ساختنشون چی‌؟ اون وقت نمی‌شه با این کار دیوید کامرون مبارزه کرد‌؟
  یادش به خیر یه موقعی تو ایران هم فقط سایت‌های مستهجن فیلتر می‌شدن‌!

  راستی متوجه شدم که علاقه داری پوسته بلاگت رو عوض کنی‌، حالا به هر دلیلی برگشتی سر قبلی‌، اگه هر کدوم اونایی که تست کردی رو خواستی استفاده کنی‌، می‌تونم با فارسی هماهنگشون کنم‌!

 • جادی

  شاهین: زیاد دقیق متوجه نشدم (: به هرحال نظم خبیثشون اونجاست و فقط هم داخل سیستمی باهاش مبارزه می کنن.

  در مورد پوسته هم بامزه گفتی (: داشتم زنده زنده آزمایش میکردم (((: حالا انتخاب کردم و اگر کمک خواستم می گم . ممنون.

 • حسام

  غارت مغازه ها:
  لندن: اغتشاش!

 • حسام

  غارت مغازه ها:
  لندن: اغتشاش! ایران: حق طلبی

  آتش زدن اموال عمومی:
  لندن:‌ اغتشاش! ایران: حق طلبی

  اون رسانه ها در بریتانیا آزادند رو خوب اومدی :)

  در کل مطلب پرمغزی بود :)

 • جادی

  حسام: دقیقا (: تو ایران که دیدی.. یهو فقرا و لات ها ریختن بیرون شروع کردن آتیش زدن و غارت و غیره . تازه بعدها هم من شنیدم قراره تو لندن اوباش برن ماهواره بدزدن. باید مواظب بود به هرحال

 • حسام

  منطقت خیلی قویه! خیلی ممنون که چشم من رو به دنیا باز کردی!

 • سیاوش

  جادی تیترت خیلی استالمن وار بود!! :)

 • امير رضايي

  جناب جادي

  ممكنه بفرماييد پس چه كسي بايد رسانه ها رو كنترل كنه (انگليس يا هر جاي ديگه)؟ البته در حد متعارف و بدون جانبداري و با انصاف ؟ شايد هم كلا طرفدار نظريه هركي هركي باشيد.

  نمي دونم چرا هر وقت شما رو مي بينم و يا نظراتتون رو ميخونم ياده يوسف صيادي ميوفتم.

 • جادی

  امیررضایی: مثل همه کشورهای آزاد. نیازی نیست کسی رسانه ها رو کنترل کنه. شاید برات جالب باشه که در کشورهای خیلی کمی از دنیا مثل ایران نیاز به مجوز گرفتن برای چاپ هر چیزی است. کم که می گم یعنی در حد انگشت شمار (:

  دولت کافیه یک نظارت مدیریتی باشه مثل دادن مجوز و داشتن فهرست مسوولین هر رسانه داشته باشه. اونهم به هرکس که می خواد. در صورت بروز هر مشکل (توهین، افترا، دروغ، نقض حوزه خصوصی و …) می شه به یک سیستم قضایی مستقل شکایت کرد و در صورت اثبات شدن جرم، مجازات کرد (مالی، بستن روزنامه، ممنوعیت کار مطبوعاتی تا مدتی، معذرت خواهی، …)

 • جادی

  امیررضایی: یوسف صیادی رو نمی شناسم (: اگر زنده است و می بینین سلام برسونین شاید همزاد من باشه (: کم پیش می یاد یکی همیشه یکی رو یاد یکی بندازه تازه اونم هم با دیدن هم با خوندن ((:

 • جادی

  سیاوش: هاهااه (: آره الان خوندمش (((: دقیقا تو فاز استالمن بود

 • امير رضايي

  جناب جادي

  اولا كه شايد تا حالا تو همون كشورهاي آزاد دنيا هوس نكرده باشي تا يك كتاب در مورد نفي هولوكاست بنويسي تا ببيني چه بلايي سرت ميارن براي مثال ميتونيد اين كارو تو واشينگتون دي سي انجام بدي تا بفهمي چقدر آزادي

  دوما تا حالا چيزي بنام جلوگيري از وقوع جرم به گوشت خورده ( فكر نميكنم خورده باشه چون ترجيح ميدي شما اول قانون شكني بكني بعد بهت گير بدن )

  سوما ما سابقه همچين مواردي در مورد مطبوعات رو تو ايران داشتيم كه آدم هايي آزادي خواهي همچون مصدق هم نتونستند به اون ادامه بدهند واز الگو هاي غربي پيروي كنند.

  مورد چهارم متاسفانه يوسف صيادي رو نميبينم ايشون زنده هستند و مشغول بازي در فيلم هاي كمدي وگرنه علاوه بر سلام مخصوص شما مراتب ديگري رو نيز به اطلاع ايشون ميرسوندم

 • امير رضايي

  جناب حسام

  جادي شايد يادش نمياد شما چي بخاطر مياريد تو ايران به اين افراد فتنه گر و اغتشاشگر ميگفتند نه دزد !!!!

  همين اصطلاح هم كلي ناراحتشون ميكرد چه برسه كه دزد و غارتگر هم خطاب ميشدند

  الان اگر بعد از جريان انتخابات 88 ميريختن خونه به خونه و تفحص ميكردند براي پيدا كردن معترضين چه فريادهاي مظلوم طلبانه كه كشيده نميشد.

 • کلاه قرمزی

  امیر جان من اوین بودم و اتهامم : اقدام علیه امنیت ملی و تخریب و غارت اموال عمومی بود جالبه که از حیث اتهام کسی که تو خیابون گرفته بودن با کسی که ریخته بودن تو خونش فرق چندانی نمی کرد

 • Pingback: Links for 2011-08-13 [del.icio.us] » دگرگون()

 • محسن

  نمی دونم چرا با خوندن این پست یاد این ضرب المثل افتادم “مرغ همسایه غازه”!
  فعلا کاری به تحلیل اوضاع داخلی ایران ندارم اما چقدر راحت سعی میشه که کارهای مشابه کشورهای غربی توجیه بشه حال انکه اونها به مراتب حقوق مدنی رو بیشتر زیر پا میگذارن. یکچانبه گرایی و تعصب نژادی و قومی داره در دنیا بیداد میکنه. غرب پرستی بسه دیگه

  • جادی

   محسن جان این «اونها به مراتب حقوق مدنی رو بیشتر زیر پا می ذارن» رو می شه یک توضیح کوچیک بدی (: با ذکر مثال لطفا و قرینه های چیزهایی مثل سانسور فله ای مطبوعات در ایران، بالاترین نسبت اعدام در جهان، فقر، حجاب اجباری، شلاق، سنگسار، سانسور اینترنت، بازداشت بدون مجوز، مرگ زندانیان سیاسی در زندان و بعد مرگ خویشاوندانشون در مراسم اونها و غیره و غیره (:

 • امیر رضایی

  جناب جادی

  حرف های محسن رو تایید می کنم ممکنه شما منابع موثقتون رو در مورد موارد بالا ذکر بفرمایید

  لطفا سند و مدرک ارائه بفرمایید و مثل همیشه فقط تخیلات خودتون رو مطرح نفرمایید.

  امان از دست این یوسف صیادی

  • علی.ب

   منبع موثق تعریفش چیه؟! خبرگزاری فارس ؟! که عکس های 1-2 سال پیش و جاهای مختلف رو به خواننده هاش مثل شما قالب میکنه به عنوان قیام مردم انگلیس!!!!؟
   http://gomnamian.blogspot.com/2011/08/blog-post_1956.html

   صادق زیباکلام حرف قشنگی زد :
   ” واکنش جمهوری اسلامی درباره انگلیس کمدی- تراژیک است”
   http://www.kaleme.com/1390/05/22/klm-69067/

 • Pingback: Links for 2011-08-13 [del.icio.us] | مطالب جالب|موتور جستجوگر|بهترین ها()