نقدی بر فیلم آموزش جنسی آشنای محبوب

داروخونه بودیم برای یک چیز دیگه که توی ویترین آشنای محبوب رو هم دیدم! اسمش رو نمی دونستم ولی می دونستم که یک فیلم مجاز آموزش جنسی منتشر شده و قطعات خنده دارش رو شنیده بودم. مثلا اینکه زن موقع ارگاسم نه فقط شل می شه که در مقابل جاذبه هم سنگین می شه (؟!).

به فروشنده گفتم اونم بده (: گذاشت توی کیسه مشکی و بهم داد. چهار و پونصد.

یک روز تو خونه که دو تا از دوستان خوب هم بودن گفتیم نگاه کنیم (: با این صحنه ای عجیب شروع شد. سکس گل ها از ویدئوی The Wall.یعنی سکس دو تا گل با هم به شیوه آدم ها یا چنین چیزی. کمی هم زیادی خشن برای این آموزش. اسکرین شات من از لحظات آخرشه و لحظاتی بعد صفحه پر می شه از اسپرم‌های سریع و کوچیک! واقعا نمی دونم نیازی به این هنرنمایی بوده یا نه. شاید برای جلب توجه.

در بقیه فیلم، یکسری حدیث نشون می دن، سه تا استاد دانشگاه صحبت می کنن و گاهی عکس های دانلود شده از اینترنت میکس شده بین حرف ها و حدیث ها (مثلا عکس کاندوم یا نقاشی اجزای داخلی تناسلی مثل تخمدان ها و این حرفها).

احادیث چیزهایی هستن مثل این صحنه‌ها:

که توشون سعی شده در فضایی دیجیتالی و پلاسمایی ولی با صدایی عرفانی گفته‌های بزرگان دین اسلام در این مورد خونده بشه. اینها یک جور ووله(؟) هستن بین صحبت سه نفر استاد دانشگاه که محوریتشون اینه که آقا سکس چیز بدی نیست.

در اکثریت دقایق فیلم، سه تا استاد (یک زن و دو مرد) به شکل نیمه سربسته سعی می کنن یکسری موضوع رو توضیح بدن. یک جاهایی علمی و یک جاهایی با تکنیک «بچه های من به حرف عمو گوش کنین». خانمه و یکی از آقاها ماخوذ(؟) به حیا هستن و بیشتر هم در مورد بیماری ها و پیشگری توضیح می دن ولی دکتر مجد نقطه اوج آموزشه و خیلی جذاب حرف می زنه. کاملا نزدیکتر به چیزی که یک فیلم آموزشی جنسی باید باشه:

اینجا هم داره توضیح می ده که باید «زبون رو روی پوست قطع و وصل» کنین. احتمالا چون نمی تونه پوست یا قطع و وصل رو درست نشون بده، روی زبون تاکید کرده (:

خب مشخصه که ما چهارنفری کلی خندیدیم. اما به نظرم گروه هدف این سی دی ما نیستیم. بدون شک کسایی تو ایران هستن که خیلی از اینها رو نمی دونن و گفتن همینکه «در یک رابطه جنسی سالم هم مرد باید ارگاسم بشه هم زن» براشون یک آموزش بسیار پایه ای و مهمه. به هرحال این قدم خوبه. نقدش خوبه و اتفاق افتادنش هم خوب. البته قیمت و نحوه عرضه احتمالا باعث می شه به کسانی که بیشترین احتیاج رو بهش دارن نرسه. نظر من اینه که لازمه دولت سرمایه گذاری کنه برای آموزش درست در این زمینه توی همه ایران (: نه اینکه یکسری آدم خودش رو بفرسته ولی بودجه ای اختصاص بده برای اینکار و سازمان های آزاد غیر دولتی واقعی بتونن پروپوزال بدن برای اون بخشی از اون بودجه – حالا بگیریم توی یک ایران شفاف (:

اشکالات

اصولا ساخت یک محصول آموزشی پیچیده است. می دونین که من مخالف سانسورم – شاید به خاطر زندگی توی یکی از سانسورچی ترین کشورهای جهان. ولی اگر بخوام در مورد قوانین نظر بدم به این فکر می کنم که آیا یک محصول آموزشی باید از جایی مجوز داشته باشه یا نه. آیا آدم ها می تونن آموزش های اشتباه بدن؟ به هرحال.. اینها توی این سی دی اشتباهه:

<

ul>

 • اسمش هست آشنای محبوب. ما اول فکر کردیم آشنای محبوب همون «سکس» است. بعدا دکترها توضیح دادن که سکس به شکل عجیبی اصلا با کسی که باهاش صمیمیت ندارین و عاشقش نیستین جذاب نیست در نتیجه «آشنای محبوب» نه به سکس که به کسی که می خواین باهاش سکس کنین اشاره داره. این تعمیم اشتباهه. احتمالا سکس با کسی که دوستش داریم بهتره و جذابیت داره دیدن کسی که سکس رو فقط با کسی که دوستش داره تجربه می کنه، ولی گفتن اینکه بدن مکانیزمی داره که باعث می شه سکس با غیرآشناهای_محبوب نخواستنی بشه حرفیه که به هر مخاطب فیلم می گه که با یک فیلم تبلیغاتی طرفه و نه با یک توضیح علمی.
 • دکتر مجد می گه که «مرد ممکنه چند بار به ارگاسم برسه». قبول. احتمالش هست بخصوص در شرایط خاص تر. بعد توضیح می ده که «مردهای عزیز اصلا از این موضوع ناراحت و نگران نشین!» انگار همه چند بار ارگاسم می شم و بعد وحشت می کنن که چرا اینطوری شد (: در نهایت «اضافه می کنه که راه حل زود انزالی اینه در یک شب چهار بار سکس کنن تا طولانی تر بشه». نمی دونم دکتر چند بار در زندگی چهار بار ارگاسم در یک شب رو تجربه کرده ولی این یک موضوع معمول نیست. جوری ازش حرف زده که اگر کسی فقط یکبار ارگاسم بشه و بعد دیگه میلی به سکس نداشته باشه، ممکنه فکر کنه غیرطبیعی است (: شاید هم یک جور تبلیغ زیرپوستی کرده برای خودش (((: به هرحال چهار بار در یک شب سکس داشتن در یک زندگی معمول به نظر من حرفیه که فقط از پسرهای باکره توی چت روم های یاهو بر می یاد (:
 • جایی دیگه می گه زن باید در دوران قاعدگی تمیز باشه و برای اینکار «روز اول قاعدگی باید سیزده بار پد رو عوض کرد» دکتر؟ ساعتی یکبار یعنی؟ ممکنه برای بعضی آدم ها لازم باشه ولی این سی دی مال کسانی است که داری زبون رو بهشون نشون می دی که چطوری باید قطع و وصل کنن یا توضیح می دی که چطوری آدم ها باید آروم جلو عقب کنن پس بهتره چنین اطلاعاتی رو با احتیاط بدی یا حداقل ذکر کنی که در صورت نیاز در یک فرد خاص غیر عادی نیست هر چند بار که لازم باشه پد رو عوض کنه.
 • روی جلد سی دی چاپ شده ۱۸- ! منطقا باید باشه ۱۸+ (:
 • افکت ها عجیبه (مثلا افکت دائمی پلاسما در پشت سر یک سخنران جدی) و نشون دادن چیزهایی که نمی خوان نشون بدن هم به نظر من بی معنی. توضیح میده که اتاق خواب نباید توش هیچ چیز باشه و تصویر عجیب به دیوار نباشه و فقط یک تخت باشه و میزتوالت و آینه. بعد یک اتاق خواب اینچنینی نشون می ده که توش یک زن با چادر سفید داره قرآن می خونه و مردم هم رو سجاده در حال نمازه! (((: چه حرکتیه آخه؟
 • در مورد ارگاسم می گه وزن بدن زن سنگین می شه! (: ما گفتیم حتما منظورش اینه که شل می شه بدن. بعد توضیح داد که نه فقط شل می شه که سنگین هم می شه. یعنی در مقابل جاذبه مقاوم‌تر می شه یا چنین چزی. (: البته درک می کنم که تلاش می کرد یک نکته معقول رو توضیح بده ولی می تونستن یک برداشت دیگه بگیرن با توضیحی معقول تر و کلماتی مربوط تر.
 • سایتشون اصلا قشنگ نیست و الان هم داون شده به خاطر احتمالا تموم شدن ترافیک ماهانه: Ashenaye-Mahboub.com.
 • <

  ul>

  و از همه بدتر

  دکتر مجد گفت که دوش موضعی بگیرین با صابون مایع! اگر منظورش از دوش موضعی استفاده از دستگاه‌های زیر برای «تمیز کردن» یا «تازه کردن» یداخل بدنه، کاملا اشتباه می کنه.

  این ابزارها رو تبلیغات چی ها می فروشن ولی حتی استفاده ازشون با آب خالص هم به دلایل مختلف برای سلامتی نامناسبه چه برسه به اینکه از چیزهایی مثل سرکه رقیق یا بدتر از همه قلیای غلیظ (صابون مایع) استفاده بشه (لینک سایت دولتی آمریکا در مورد سلامت زنان)

  جمع بندی

  دیدن این سی دی به شکل قانونی توی مغازه ها بسیار خوبه. نوید بخش و باعث شادی. مخاطبش ما نیستیم ولی باید خوشحال باشیم که هست. البته بخش هایی مثل روش های پیشگیری می تونه به درد هممون بخوره (بخش مهم گفته نشده: در سکس خارج از خانواده حتما از کاندوم استفاده کنین). بهترین بخش فیلم دکتر مجد است و به نظرم ادیت و کارهای فنی اش ضعیفترین بخشش. یک ایده عالی اینه که یکی دو نفر مستقل، خودشون به شکل آزاد یک فیلم بسازن در تکمیل این و بذارن روی اینترنت. کافیه سه چهار نفر معقول حرف بزنن و نکات مهم رو بگن (: البته کاملا مبتنی بر تحقیقات جدید نه بر اساس باورهای عمومی مهملی که پر است توی جامعه.

  • Amir

   بحث جالب را گفتی جادی.
   اما با گسترش اینرنت و فضای مجازی فکر تقریبا دیگه تمام جوونهای ما حتی بیشتر از این کارشناسان این برنامه اطلاعات داشته باشم. در رابطه با آموزش الان فروم سایت دکتر روهام صادقی محل خوبی برای آموزش است.
   تشکر از مقالت

   • Amir

    توی متن بالا اشتباه تایپی هست.چون با موبایل متن را نوشتم

   • جادی

    خب اولا که همه اینترنت ندارن و اکثر این چیزها هم که تحت تیغ سانسور رفقامون است. در ضمن اینترنت فقط رسانه است. محتوا هم باید تولید بشه. فکر می کنی چند نفر سکس رو از سایت رهام صادقی یاد می گیرن و چند نفر از فیلم های پورن؟ به نظرم تولید محتوای خوب و پخشش بسیار مفیده

  • atralheaven

   به نظر من چنین آموزشی نمی‌تونه با شرایط فعلی (سانسورها، فرهنگ‌های غلط و…) کیفیت مناسبی داشته باشه. من کاملا با این حرف شما موافقم:
   “یک ایده عالی اینه که یکی دو نفر مستقل، خودشون به شکل آزاد یک فیلم بسازن در تکمیل این و بذارن روی اینترنت. کافیه سه چهار نفر معقول حرف بزنن و نکات مهم رو بگن (: البته کاملا مبتنی بر تحقیقات جدید نه بر اساس باورهای عمومی مهملی که پر است توی جامعه.”
   فقط باید دونست که موضوع حساسی‌ه و خیلی با دقت و وصواص باید روش کار کرد.

  • حمید

   ما که مرجع تقلیدمان خانم آنه هوپر هست
   ایشون صاحب مجموعه گران سنگ
   ultimate sex guide هستن
   راستی به نظرم سکس نیاز به اموزش نداره و فی المجلس پیش میره
   بهداشت نیاز به اموزش داره

  • حمید

   راستی یک کم وقت بذار قالب سایت رو درست کن
   کالیبر بالا هم حدی داره :))

   • جادی

    چیاش رو درست کنم خب؟ حالا یک انگول هایی می کنم اوکی (:

  • محمدرضا

   سلام
   من جادی رو شخصی انتقاد پذیر می دونم پس اگه اجازه بدید کمی انتقاد کنم !

   دکتر مجد استاد تمام دانشگاه هستند و جز معدود نفرات و شاید تنها فردی که تو زمینه ی جنسی به عنوان روانپزشک توی ایران فعالیت می کنند !
   ایشون جز انجمن روانپزشکان کالج سلطنتی انگلستان هستند ( ایشون و دکتر مجید صادقی ) بهتره ما وقتی صحبت های کسی رو که از ما بیشتر می دونه و می فهمه می شنویم مثل یه شاگرد گوش کنیم و فقط یاد بگیریم !! نمی گم اگه اشتباه بود سکوت کنیم نه اصلا
   ولی حتما باید حد و سواد خودمون رو بدونیم ! و در مورد هر چیزی اظهار نظر نکنیم به خاطر تجربه کم و دانش سطحی فکر کنیم عالمیم و از همه حتی خیلی با سواد تر از خودمون انتقاد کنیم

   جادی جان امیدوارم ناراحت نشده باشی :)

   • جادی

    به هیچ وجه ناراحت نمی شم.

    در موارد عقلی که خب بحثی نیست. مثلا هیچ موجودی در هیچ حالتی یکهو در مقابل جاذبه حساس تر نمی شه (در اصل جرمش تغییر نمی کنه) و گفتم که باید اون تیکه رو دوباره می گرفتن با کلماتی بهتر.
    در مورد چهار بار ارگاسم شدن به عنوان روشی برای درمان زودانزالی هم که هر مردی که سکس داشته می تونه نظر بده (:
    در مورد قاعدگی هم گفتم که بهتره الگوی عام نده و بگه «بنا به نیاز»
    در مورد دوش هم که گفتم علم جدید کاملا چیز دیگه ای می ده و لینک کاملا معتبر هم دادم (:

    استادی ایشون به جای خود و حضورشون توی فیلم هم خیلی خوبه ولی چهار تا انتقاد بالا کاملا معقول و مستدله. سه تاش با یک برداشت دیگه گرفتن و توجه بیشتر به کلمات حل می شد و آخری هم احتمالا به آپدیت نبودن ربط داره و اگر منظورش واقعا اون دوشی بوده که عکسش رو گذاشتم، الان در سطح علمی با استفاده عمومی ازش مخالفن با ذکر لینک.

   • جادی

    اوه.. و کاملا خوشحال می شم که اگر استادتونه یا چهره به چهره می بینیش از بودنش تو فیلم تشکر کنی و بگی طرفدارشیم و این انتقادها رو هم بهش بگی دوستانه (: نمی شناسم ولی چون آدم باحالی به نظر می یومد حدس می زنم همه رو قبول کنه و یک غری هم بزنه که فیلم خیلی سریع تولید شده و وقت اصلاح و بازسازی ندادن بهشون (: البته فقط حدسه ولی من حس می کنم کاملا می تونست با یکی دو برداشت دیگه خیلی بهتر بهش.

  • مهدی

   نمی دونم چرا یه سوال قدیمی دوباره یادم افتاد !
   ربط مستقیمی هم به این بحت نداره.
   تا زیر تابوت کسی رو گرفتی ؟!
   چرا کسی که فوت می کنه سنگین تر میشه پس ؟! جرم که ثابته ( حتی کمتر میشه که بیشتر نمیشه ! )
   آیا این ناشی از شل بودن و بی اختیار بودن بدن نیست ؟
   علت دیگه‌ای داره ؟
   اصلاً من اشتباه فکر می‌کنم ؟!

   • jadi

    یکی از دلیل ها شاید اینه که ناخوداگاه وژن تابوت رو یادمون میره جمع یزنیم :-)

  • مهدی

   … تا حالا زیر تابوت …

  • شاهین آزاد

   ولی خداییش‌، اعتماد به نفس خوبی دارن‌. برای من جالب‌ترین بخش این موضوع اینه که چه کسی اولین بار تصمیم گرفت توی یه همچین کشوری‌، همچین فیلمی رو بسازه‌! خوب طبیعیه که سانسور‌های روزانه زیر سایه‌ی همچین اسمی باید به حد اعلای خودشون برسن‌، ولی باز به نظرم یه نوع تابو شکنی بوده این کار (‌هر چند بسیار بی خود‌).
   بزرگترین اشکالی که توی نقدت بهش پی بردم اینه که توی این آموزش هم بیشتر از این که بخواد روی خود موضوع سکس بحث بشه‌، داره آموزش داده می‌شه که زن چطور برده‌ی سکسی باشه‌! درسته که دکتر‌هاش گفتن که باید هر دو طرف باید ارضا بشن‌، ولی خوب اونا که از پیغمبر خدا بیشتر نمی‌فهمن که‌! ایشان گفتن که زن باید به حد کمال به مردش سرویس بدهد‌!

   جادی باز هم دستت درد نکنه‌، بحث جالبی رو شروع کردی ;-)

   • jadi

    در مورد اول موافقم. البته تابو که نه ولی قدم خوبیه. خب چند تا استاد حرف زدن و رفته یکی مجوز گرفته و فروخته. تابو شکنی وقتی میشه که یک قسمت از برنامه های صدا سیما به جای کارشناس جن، دکتر مجد بیاد بگه تو روابط جنسی قبل از ازدواج حتما از کاندوم استفاده کنید بچه های من.

    در مورد قسمت دوم به نکته مهمتر اینه که سعی کردن حدیث ها طوری باشه که بگن آقا سکس خوبه. ازش خجالت نکشین. احتمالا برای خیلی از مخاطبین این فیلم مفیده.

  • pej

   جادی همینشم خیلی خوبه واسه شروع.بعضی ها واقعا اطلاعاتشون کمه یا کلا تعطیله.
   الان برای چاپ بروشور سرطان سینه هنوز مشکل هست.حتی مدارس دخترونه هم ممنوع.
   هنوز توی فروم ها بعضی ها میان سوال میپرسن:منی دوست پسرم ریخته رو شکمم ، حامله میشم یا نه؟
   انگار لوله جارو برقیه…. :D
   جادی این تمت خیلی بی روحه.
   بعضی وقتا آدم فک میکنه css ات لود نشده.

  • Azin

   سلام به مخاطبين محترم
   چهارمين كارگاه سلامت جنسي براي پزشكان، ماماها، پرستاران، روان شناسان و مشاورين خانواده در تاريخ 17 تا 19 آبان 90 در پژوهشگاه رويان برگزار خواهد شد. ثبت نام از طريق سايت پژوهشكده امكان پذير است.

   حركت جناب آقاي دكتر مجد اقدامي ستودني است و انشاءالله مقدمه اي بر جدي تر گرفته شدن موضوع سلامت جنسي در كشور باشد.

   دكتر سيد علي آذين

  • finaprp

   4 بار سکس!( فکر کنم منظورش اینه که مرد 4 بار ارضا بشه!) جدای از مسایل دیگه. این کار باعث عفت کیفیت سکس می شه و هیچ جا هم نشنیده بودم تاثیری تو انزال داره!!! جدای از اینکه فشار زیادی رو به ت… مرد بیچاره وارد می شه. اینو هم در نظر نمی گیره که بعد از انزال به طور غیر ارادی میل جنسی به شدت کاهش پیدا می کنه! درست مثل غذا خوردن می مونه مثل اینکه بگن تو یه وعده 4 تا بشقاب بخور! شاید یه آدم غیر معمول بیاد این کار رو انجام بده! اما خوب اکثریت همون اولین بار 80 درصد میل جنسیشون رو تا حد اقل چند ساعت از دست می دن و این هم دست خودشون نیست!

  • سارو

   آقا اون 4 بار سکس رو خوب اومده تاثیر داره خداییش، اصن کلهم بار اول حساب نمیشه مطلقن. یه جور دسگرمیه. ولی برای زود انزالی میتونس تمرینای کگل رو معرفی کنه که خیلی بهتر و علمی تره. ندیدم فیلمو ولی باید جالب باشه.

  • Pingback: پورنوگرافی جنگ » دگرگون()

  • نظر قبلیم واسه این مطلب بود نه اون یکی! اشتباه شدش!!

  • Pingback: دنیا داره یک چلنج جدید کاندوم رو تجربه می‌کنه، شما هم برای چلنج آماده باشین | کیبرد آزاد()