بالاخره! پنجاه درصد آمریکایی‌ها طرفدار آزاد شدن ماریجوانا هستند

به گزارش موسسه نظر سنجی و آمار گالوپ بیشتر از نصف آمریکایی‌ها طرفدار این هستن که ماریجوانا در کشور آزاد بشه.

بحث آزادی ماریجوانا بحث طولانی‌ای است. من تخصصش رو ندارم ولی اگر دوست دارین از اینجا بخونین (انگلیسی) ولی پایه‌اش اینه که ماریجوانا از خیلی چیزهایی که مجاز است کم ضررتره و مردم باید حق انتخاب در موردش رو داشته باشن. اما آمار گالوپ سه نکته جالب داره. اولی نمودارش است و نمودارهای خوب همیشه قشنگ.

دومین نکته جالب اینه که یک موسسه آمارگیری حق داره نظر مردم رو بپرسه در مورد یک چیز غیرقانونی و قانون احتمالا بنا به خواست مردم عوض می‌شه. اما سومی‌اش که از همه جالبتره ترکیب جواب‌دهندگان است.

می‌بینیم که بیشتر طرفداران آزادی لیبرال‌ها بودن که احتمالا یکی از ایده‌های اولیه‌اشون اینه که دولت نباید آدم‌ها رو محدود کننده. دومین گروه جوون ها هستن (: و در پایین هم جمهوری‌خواه‌ها و محافظه کارها رو داریم (که دنبال اصلاح جامعه از طریق دین و غیره هستن) و در قعر جدول‌ هم افراد بالای شصت و پنج سال رو. یادم باشه پیر شدیم… پیر نشیم (:

دو نکته! اول اینکه من هیچ وقت مصرف ماده مخدر رو توصیه نمی کنم. دوم اینکه من اطلاعاتم در این موارد بسیار ابتداییه. اگر کسی اطلاعات بهتری داری یا می خواد به یاد باب مارلی ادای احترام کنه خیلی خوبه صفحه فارسی ماریجوانا یا هر اسمی که توی فارسی رو داره اضافه کنه به ویکپپدیای فارسی یا توی همین کامنت‌ها یک توضیح مختصر از گرس و ماریجوانا و علف و حشیش و اینها بدیم ببینیم چی به چیه (:

 • دکتر کیوان

  آقا جون آزادی خوبه ولی قبل رای گیری بهتر نبود که مطمئن میشدین که افرادی که میخوان نظر بدن تمام عوارض این ماده مخدر رو میدونن. شما داری راجع به ماده ای صحبت میکنی که بالقوه میتونه باعث سایکوز بشه. همین یه عارضه کافی نیست که برای جامعه بار اضافی درست بشه. ما هنوز تو کم کردن سیگار خیلی موفق نبودیم حالا بیایم ملتو تشویق کنیم علفم بکشن. این کار خیلی خطرناکه.

  • جادی

   دکتر: رای گیری هنوز نشده که (: نظر سنجی است. من هم الزاما با آزاد شدنش موافق نیستم. بحث خیلی هاشون هم اینه که الکل مشکلات بیشتری درست کرده تا این و در نتیجه چرا اون آزاده این ممنوع و در ضمن ممنوع کردن چیزها بیشتر آدم ها رو مشتاق می کنه و سوء مصرفش رو بیشتر و غیره و غیره

 • لیبرال ها……
  من لیبرال نیستم،ولی لیبرال ها رو دوست دارم…!!!من فکر میکنم تاثیرات مثبتش،از منفیش بهتره!!
  من ایلامی ام و احتمالا شما هم خبر کشته شدن گروهی جوون های ایلامی بر اثر خوردن مشروب دست ساز رو شنیدین!!
  فکر میکنید هنوز هم مرده بودن،اگر میتونستن به یه بار برن و مشروب بخورن؟!
  از اون طرف،دو تا درس از کتاب دینی کم میکردن و اموزش میدادن که چرا نباید مواد کشید!!در حالی که هست و اگر کسی هم خواست مصرف کنه،بتونه لااقل مواد سالم رو بزنه تو رگ!!نه اشغالی که بکشتش!!

 • pej

  من تا حل سیگار نکشیدیم ولی سیگاری زیاد دیدم کلا.
  خیلی دوست دارم تجربه کنم ی بر.
  میگن حسش جالبه.
  کسی پای بود به منم به ی بر بزنیم ببینیم چجوریاست.

 • به نظرم عنوانش اشکال داره. واقعا از همه آمریکایی‌ها سوال نشده. نکته دیگه اینه که قوانین در آمریکا توسط دادگاه وضع میشه نه نظرخواهی.
  من به عنوان فردی که تو این کشور زندگی می‌کنم به شدت مخالفم که آزاد بشه. الکل هم اگر آزاده بخاطر اینه که اعتیاد آور نیست به این شکل که ماریوانا هست.

 • بهزاد

  خیلی خوبه اگه شما منوی بالای وبلاگ رو راست چین کنید. از شما که دستی بر آتش دارید بعیده

 • مصطفی محمدی

  دکتر کیوان، جریان مزخرفاتیه که در مورد مضرات استمناع در اینترنت می نویسن دیگه؟
  ماری جوانا تنها وقتی منجر به اختلال ذهنی سایکوتیک میشه که شخص مستعد بیماری سایکوز باشه.
  آزمایشات خیلی زیادی انجام شده در مورد اثرات مصرف ماری جوانا بر تکامل مغز ولی هیچ کدوم نتیجه ای در بر نداشته، البته بعضی ها می گن چون موش آزمایشگاهی اکثر این تحقیقات بزرگسالان بودن، نتیجه این تحقیقات آنچنان معتبر نیست.
  بهتره تا وقتی عوارضی توسط پزشکان و محققین ثابت نشده، کسی الکی تز نده که فلان چیز اله فلان چیز جیمبله.

 • گیاه کانابیس. که از برگ‌هاش علف (گرس) یا همون ماریجوانا (جوینت در زبان عامه) تهیهمی‌شه و از صمغش (البته طی فرایند خاصی) حشیش ساخته می‌شه.
  تاکنون هیچ گزارش علمی موثقی نتیجه رو مبنی بر آسیب زدن این گیاه به مغز منتهی نکرده.
  در عرفان سرخ‌پوستی و خیلی مکاتب عرفانی دیگه (از جمله عرفان ایرانی) حضور مهمی داشته و داره.
  حشیش در ایران بنگ هم نامیده می‌شه.
  فرقه‌ی اسماعیلیه به مصرف حشیش مشهور بودند و حتی در برخی منابع با نام حشاشین (حشیشیون) معروف شدند و از طرفی جزء نخستین کسانی بودند که عملیات انتحاری و ترور رو انجام می‌دادند. برای مثال ترور نظام‌الملک. به همین دلیل در زبان انگلیسی برای واژه‌های حوزه‌ی تروریسم واژه‌هایی مثل Assassin، Assassinate و Assassination وجود داره که به نظر می‌رسه از حشاشین ریشه گرفته باشه.

 • آقا این فونت کامنت‌هات چیه؟ من عاشقش شدم. از کجا می‌شه دانلودش کرد؟

 • شاید برات جالب باشه که تو آمستردام جایی وجود داره به نام کالج کانابیس. آدم اطلاعات کاملی در مورد کانابیس یا همون ماری جوانا (در مورد تفاوت این دو واژه به سختی میشه صحبت کرد) بدست میاره. شاید بد نباشه یکی از دوستان که اونجا زندگی می کنه اطلاعات بیشتری برای ما جمع کنه. نکته مهم این که اعتیاد آوری و اثرات مخرب کانابیس بر بدن به مراتب کمتر از تنباکو هست؛ یعنی کانابیس گزینه بهتری از سیگار ه :)

 • سامان

  خب بحث شیرین ماری!
  که البته تو ایران 1 میلیون اسم داره!
  من اکثرن میگم ماری!
  ولی کلن اسم هایی که شنیدم علف ویید ماریجوانا سبزیجات و …..
  اسم گیاهش رو دقیق نمیدونم ولی مراحل رشد کامل شدنش خیلی سخته!!!
  باید تخمش 2.3 روز توی دستمال خیس باشه بعدش بکاری هر روز آب بدی! یعنی تقریبن همیشه نم داشته باشه
  بعد از این که یکمی گرفت و ساقه و اینا داد خون به جای آب بهش داد که وحشی و بهتر باشه که اینم بین علما بحث هست که یه عده ای که می خوان بدن بقیه بکشن خون گربه میدن اونایی هم که می خوان خودشون بکشن خون خودشون رو 2 هفته یه بار اینا پاش میریزن کود آهن و اینا هم میدن!
  بعد از یه مدت هر از چند گاهی هم نباید 2.3 روز بهش آب داد بعد از چند روز یه دفه دوباره آب داد که باز هم باعث وحشی شدنش میشه! عده ای هم که خودشون می خوان بکشن براش موزیک ام میزارن که موقع کشیدن فاز همون موزیک رو میده! بعد از رسیدن هم باید جایی گذاشت مثل تاریک خونه عکس که هیچ نوری بهش نخوره و خشک خشک بشه!
  بوی تندی داره برگ هاش
  برای کشیدن هم توی سیگار معمولی رو خالی می کنن جای اون پر می کنن البته در شرایطی که پیپر نباشه!
  اگه پیپر باشه با پیپر یا با پایپ!
  تو قلیون هم میشه کشیدش!

  در مورد آزادیش هم فکر میکنم هر کسی خودش تشخیص میده چه چیزی از زندگی می خواد! فقط باید اطلاع داد که این ضرر و این فایده رو داره بقیه اش باید دست خود فَرد باشه!!!

 • subzer0

  علف، ماری، گراس، گرس یا هرچیزی که میگن همون برگ گیاه شادونه است.

 • محمد

  با تشکر فراوان از سامان بابت اطلاعات جالبشون. البته بگم که کمی اغراق کردن و بحث خون پاشیدن و موزیک تاثیر زیادی روی ماری نداره
  با آزادی اون کاملا موافقم
  1- ضررش به مراتب کمتر از الکل و سیگار هست و تمامی حقیقات صورت گرفته در این زمینه نشان دهنده آن است.
  2- طبق تحقیقات صورت گرفته برای درمان بعضی از بیماری ها مفید است. از جمله افسردگی و درد زایمان و دارویی قوی برای مبارزه با درد سرطان و بی اشتهایی ناشی از آن است (و بعضی دیگر از بیماری ها که اسم های عجیب غریب دارن!)
  3- کاملا طبیعی است. گل یک گیاه خشک می شود. در سیگار می گذاریم. و کشیده می شود(از سس گوجه فرنگی هم طبیعی تره!)
  4- به هیچ عنوان اعتیاد فیزیکی ندارد (طبق تجربه شخصی عرض می کنم و مقالاتی در این مورد) فقط در صورت افراط در آن ممکن است اعتیاد روانی داشته باشد. الکل و سیگار به مراتب اعتیاد روانی بیشتری دارند
  راجع به حشیش نظر چندان مساعدی ندارم. چون خودم ماری کش هستم و چند باری حشیش استفاده کردم باید بگم که کسی مثل من که جفتش رو امتحان کرده قطعا ماری رو انتخاب می کنه چون طبیعی تر و فاز بهتری به فرد می دهد.
  با تشکر

 • میلاد

  با سلام به همه دوستان و تشکر از آقا محمد بابت اطلاعاتی که از تجربه شخصیشون رسوندن.
  مصرف ماریجوانا (گل)، مزیت ها و مضراتی رو به همراه داره که با توجه به بسیاری تحقیقات ( از جمله پروفسر رالف تارتر و دکتر کارن رایت و دکتر درک اسکات و دکتر جان زیچک و دکتر دونالد تاشکین و 100 ها تحقیق گر دیگه ) میتونیم ببینیم که مزیت های اون به مراتب بیشتر از مضرات است و چه بسا باعث جلوگیری از سرطان به دلیل جلوگیری از زندگی سلول های پیر و ضعیف که بیشتر باعث جذب آلودگی و بیماری میشوند میباشد.
  راجع به مضرات گل این گیاه با توجه به تحقیقات پزشکان و تحقیق گر های خود ایران میتوان گفت که مضراتش در دوز بالا 8 تا 10 برابر کمتر از صمغ این گیاه (حشیش) بوده. (اینم از پزشکان داخلی)
  البته زیاده روی تو آب خوردن هم مضره.
  دکتر آنجو پریت: ما به این نتیجه رسیدیم که استفاده اندازه و درست از (گل) این گیاه میتواند درمانی برای افسردگی و سرطان باشد.

  در آخر به همه دوستانی که قصد استفاده از ماده ای را (برای تجربه) دارند پیشنهاد میشه سمت هیچ چیز غیر از این نرن. در ضمن من قلیان و الکل استفاده میکردم که با ورود (گل) به زندگیم برای همیشه از الکل خداحافظی کردم و سیگاری هم نیستم(تعریف از خود نباشه) :D

 • ali

  من 1 ساله مصرف میکنم جز خوبی چیزی ندیدم . والا به خدا از الکل لعنتی خیلی بهتره . آ قا به خاک داییم قسم وقتی میکشی باهات صحبت میکنه . باورتون نمیشه ولی من معنی تحصیل < آزادی < زندگی < موسیقی و خیلی چیزهای دیگه رو با مصرف این گل فهمیدم . اما اینو هم بگم که واقعا افراط و زیاده رویش باعث خنگی و خیلی چیزای دیگه هست . کم بکش همیشه بکش

  • تینا

   من با نظر علی کاملا موافقم، و فکر نمیکنم ضرر داشته باشه

  • تینا

   من با نظر علی کاملا موافقم، و مصرفش وصلا ضرر نداره

 • amin

  سلام
  دوستتن دقت کنید
  تو ایران متاسفانه به گیاه ماری جوانا اسید تضریق میکنن، یعنی برای این که گیرایی ماری جوانا بالا بره تین کارو میکنن
  گل اسید دار به شدت اعتیاد آور و مخرب هست
  دوستان حتما موقع تهیه ماری جوانا از طبیعی بودن گل اطمینان حاصل کنند
  یکی از نشانه های گل اسید دار، سرفه شدید بعد استعمال، و احساس سوزش شدید تو ناحیه معری هستش
  با آرزوی سلامتی برای همه جوانان مرزو بوم
  یا حق