ویکیپدیای ایتالیایی نیمه تعطیل شد

در یک اتفاق عجیب، ویکیپدیای ایتالیایی در حال تعطیل شدن است. بر اساس قانون احمقانه ای که در ایتالیا در حال بحث است

اگر کسی که از او در مطلبی نام برده شده، اصلاحیه‌ای برای سایت‌های اینترنتی از جمله روزنامه‌ها، مجلات و بقیه نشریاتی که با استفاده از سیستم‌های مخابراتی توزیع می‌شوند بفرستد، این رسانه موظف است دقیقا در همان جایی که مطلب اصلی توزیع شده و به همان شکل ظاهری، مطلب را اصلاح کند.

در نگاه اول خیلی وحشتناک نیست ولی در نگاه دوم یعنی این:

در مورد هر کسی هر انتقادی بکنید یا حرفی بزنید، آن شخص حق دارد بدون توجه به واقعیت یا مراجعه به هر مرجع داوری کننده، مطلب شما را با چیزی که خودش می خواهد جایگزین کند.

این قانون شدیدا مشکل داره و در عمل حرف زدن در اینترنت رو بی معنی می‌کنه. نه دیگه کسی می تونه هیچ انتقادی از حاکمان بکنه و نه در مورد هیچ امر تاریخی که یک فرد معاصر توش حضور داره نظر بده. ویکیپدیای ایتالیایی تقریبا خودش رو تعطیل کرده. تمام صفحات رو مخفی کرده و در متنی این قانون رو توضیح داده و اینکه اگر تصویب بشه در عمل باید ویکیپدیا رو تعطیل کرد.

شدیدا امیدوارم این قانون مسخره تصویب نشه چون گرفتن حق انتقاد و نظر از مردم رو من و شما تا حد زیادی نتایجش رو دیدیم و می دونیم: فساد بیشتر و بیشتر.

 • محمد

  البته این بیشتر یه جور اعتراض هست تا پیروی از قانون. چون سرورهای ویکیپدیا در آمریکا قرار داره، نه در ایتالیا.
  البته برای من هم عجیبه که توی متن مذکور، ویکیپدیا توضیح داده که ممکنه در آینده نزدیک مجبور بشن که بجای مخفی کردن صفحات، اونها رو کلاً حذف کنن. ولی با این وجود قطعا منظورشون اعتراض به این قانون مسخره بوده.

 • Reith

  موضع ویکی‌پدیا برام خیلی جالب بود! یعنی به جای ناراحت شدن لذت بردم! به نظر من منظورشون این بوده که قوانین احمقانه‌ای توسط همه حکومت‌ها وضع می‌شن و اگر قرار بشه واقعا به این قوانین عمل بشه… خیلی اتفاق‌های عجیب و غریبی ممکنه رخ بده! (: در واقع اخیرا قوانین زیادی برای مختار کردن حاکمیت به فشار آوردن وضع می‌شن تا برای حتما اعمال شدن!

 • هه هه ماخ!! برام خیلی جالبه که تو دل اروپا هم اینجور قوانینی درموردش تصویب یا عدم تصویبش،حتی بحث میشه!! هرچند،ایتالیا زیاد مثل بقیه ی اروپایی ها نیست!

  • جادی

   بله بله همه جا ممکنه چنین چیزهایی برای تصویب بره. به هرحال نماینده هستن و می تونین هر قانونی که به عقلشون برسه رو بحث کنن یا حتی تصویب. ولی فرق اونجا و اینجا اینه که اونجا احزاب می تونن اعتراض کن یا کسی که مخالفه می تونه نقدش کنه یا مردم می تونن بهش اعتراض کنن و از همه مهمتر دفعه بعد به یکسری آدم دیگه رای بدن (:

 • soroush

  title ghalat emlaii dare

 • اگر تصویب بشه، سریع به عنوان یک کیس اضطراری در دادگاه حقوق بشر اتحادیه اروپا ECHR مطرح میشه و فشار کشورهای عضو شروع میشه. با توجه به ابنکه ایتالیا در شرایط اقتصادی فعلی به حمایت کشورهای اتحادیه خیلی نیاز داره بعیده تصویب بشه ولی یهو دیدی شد، کی می‌دونه :)