سوپا را متوقف کنید

این روزها SOPA توی آمریکا خیلی پر سر و صدا است. دولت به همراه لابی‌هاش می‌خواد قانونی تصویب کنه تحت عنوان «قانون توقف دزدی آنلاین» که توش دولت قدرت بسیار بیشتری داشته باشه برای جنگیدن با نقض کپی رایت در اینترنت. اگر این قانون تصویب بشه دپارتمان عدالت آمریکا (DOJ) خواهد تونست در صورت شکایت صاحب کپی رایت از یک سایت اون سایت رو شامل محرومیت‌هایی مثل این بکه که هیچ شرکت تبلیغاتی آمریایی اجازه نداشته باشه بهش تبلیغ بده، موتورهای جستجو مجبور بشن اونها رو از جستجوهاشون کنار بذارن و شرکت‌های تراکنش مالی مثل پی‌پل، روابط مالی‌شون با این سایت‌ها رو قطع کنن.

حالا انواع و اقسام سازمان‌ها و افرادی که بیشتر از دولت آمریکا از این موضوع سر در میارن دارن سعی می‌کنن جلوی این قانون رو بگیرن. اکثر اونها قبول دارن که کپی رایت مهمه اما تقریبا همه‌شون انتقاد دارن که چنین قوانین محدود کننده‌ای فقط خلاف‌ها رو زیرزمینی‌تر و مخفی‌تر می کنه و تنها نتیجه‌ای که ازش حاصل می شه سود بیشتر دلال‌ها (قانونی و غیرقانونی) و کند شدن پیشرفت فرهنگی است.

در ضمن مشکل دیگه با «مجرم» کردن همه افراد جامعه است. جرم چیزیه که اکثریت افراد انجامش نمی‌دن و تصویب قوانینی که بخواد به زور فرهنگ رو عوض کنه فقط باعث می‌شه اکثریت یک جامعه برن توی دسته خلافکارها و از یک طرف قبح جرم بریزه و از یک طرف قانون از جامعه جدا بشه. مثلا اگر واقعا دولت شروع کنه به دی ان اس سرورهای بزرگ فشار بیاره که یکسری دامین‌ها رو حذف کنن، آدم ها سوییچ می کنن به دامین‌های کوچیکتر یا اگر گوگل سرچ اینجین‌ این سایت ها

همه اینها رو گفتم که اینو بگم:

یک نفر توی سایتش متنی گذاشته که کلی از کلماتش سانسور شدن. اگر شما می خواین کاملش رو بخونین حتما باید به نماینده ها ایمیل بزنین و بگین با سانسور مخالفین تا بقیه کلمات بهتون نمایش داده بشه. ایده بامزه ای است ولی به هرحال گفتن اون حرف های بالای مهمتر بود.

 • شکوفه

  چیزی که در مورد جرم گفتین خیلی جالبه، چند سال پیش با یه آلمانی که اینجا اومده بود در مورد حجاب صحبت می کردیم و اینکه الان بیشتر خانوم ها توی خیابون دارن یه کار خلاف قانون انجام می دن!!
  به نظر اون اگه یه روز تو ایران پلیس تو خیابون داد بزنه ایست، اغلب مردم بدون اینکه پشت سرشونو نگاه کنن فرار می کنن !!!
  قانون تصویب کردن اصولا یه کار بسیار پیچیده و حساسه چون اگه کسی خلاف اون عمل کرد یا به اون عمل نکرد حکومت “باید” مجازاتش کنه. قانون یه خط کاملا شارپه و شما عمل یه کم قانونی یا کمی غیر قانونی انجام نمیدین.
  در ضمن من تازه با اینجا آشنا شدم و پست هاتون رو دوست دارم

 • Emil Sedgh

  سلام.

  ممکنه ویکی‌پدیا هم چند روزی تعطیل بشه تا فشار برای رد این قانون زیاد بشه. مثل کاری که ویکیپدیا ایتالیایی انجام داد.

  منبع:
  https://en.wikipedia.org/wiki/User_talk:Jimbo_Wales#Request_for_Comment:_SOPA_and_a_strike

 • علیرضا

  یه چیز غیرمرتبط، سوپا در ترکی به معنی خر جوان هست. شایدم مرتبط بود.

 • Pingback: DeSopa؛ نمونه‌ای دیگر از عدم کارآیی سانسور اینترنت | ندای امروز()

 • Pingback: لایحه جنجالی SOPA و پیامدهای آن « دگرگون()

 • Pingback: لایحه جنجالی SOPA و پیامدهای آن |()