مالیات پول زوره

بی بی سی فارسی امروز یک مقاله داره که توش احمدی نژاد می‌گه مالیات پول زور نیست. متاسفانه باید بگم اشتباه کرده و مالیات پول زوره.

دو نکته اینجا مهمه.

اول اینکه چرا فقط وقتی زورتون می رسه مالیات سی درصدی می گیرین؟

من یک مهندسم توی یک شرکت کاملا وفادار به قانون. حقوقم حوالی دو میلیون است که این روزها عدد عظیمی نیست ولی شرکتم چون اهل زیرآبی رفتن نیست عین همون دو میلیون رو به عنوان حقوقم ثبت می کنه و ازش (چون زیاده)‌ ۳۰٪ مالیات کسر می شه. من کمترین مالیاتی که ممکنه در یک ماه بدم ۴۴۰هزار تومن است و بیشترین مالیاتی که تا حالا دادم تقریبا ۱۱۰۰۰۰۰ تومن در ماه است. سوالم اینه که اگر مالیات پول زور نیست، رییس جمهور، نماینده‌های مجلس و غیره نگاه کنن ببینن چقدر ماهانه دریافتی دارن و چقدر مالیات می دن. اگر نسبتش همین بود تازه می‌رسیم به بخش دوم.

آیا کسانی که میلیاردی پول در میارن هم همینقدر مالیات می‌دن؟ کسانی که ده میلیونی در می یارن چطور؟ با یک پزشک که سه تا مطب کار می کنه و یک بیمارستان سهام داره صحبت می کردم و غر می زد که امسال براش هفتصد تومن مالیات «بریدن». تقریبا یک دوازدهم من. همینطور دوست بازار آهن که تو کار بساز بفروشی هم هست شاکی بود که پارسال پونصد تومن مالیات داده.

اگر مالیات پول زور نبود، دادنش بستگی به زور و اخلاق نداشت.

دوم اینکه بدون نظر من هر کس زور داره خرجش می کنه

اگر مالیات پول زور نباشه من باید خیلی هم از دادن و خرج شدنش خوشحال باشم. فرض کنید من بتونم مجلسی رو انتخاب کنم که نظارت داشته باشه روی بودجه کشور و بر اساس نظر همه ایرانی‌ها، پول رو خرج کنه.. حالا یا در یک سیستم اکثریتی (که توش اقلیت حق حرف زدن و تبلیغ دارن)‌ یا از اون بهتر توی یک سیستم حزبی پارلمانی (که توش هر نظری درصد خودش توی مجلس رو داره). اما حالا پول به زور از من گرفته می‌شه و اصولا به من گفته نمی‌شه که کجا داره خرج می‌شه. در اصل هر کس زورش برسه مالیات رو می‌گیره و هر جا دوست داره خرج می‌کنه و این روزها هم که بخش بزرگی اش خرج می شه تا طرفش زورش رو حفظ کنه که بتونه مالیات بیشتری بگیره.

خلاصه اینکه

مالیات پول زوره رفیق (: تعارف که نداریم. حالا زورتون می رسه می‌گیرین و زورتون می‌رسه جایی که دوست دارین خرج می‌کنین فدای سرمون ولی دیگه در این دورانی که پلیس حمله می کنه به خونه و هر چهارراه پر از پلیس اخلاق شما است و سه هزار میلیارد رو بیخیال می شین و پلیس برای دستگیری مشاور رییس جمهور باید گاز اشک آور بزنه و آخرش عقب نشینی کنه و وقتی ثابت می کنین از یک لات قوی ترین باید آفتابه بکنین تو دهنش که نشون بدین الان از شما ضعیف تره و غیره و غیره دیگه زور که نباید خجالت داشته باشه (: خب زورتون می رسه می گیرین. ما هم می خندیم می ریم پی کارمون. اما پول زور، پول زوره.

اگر می خواین پول زور نباشه

نمی دونم چرا ممکنه ولی اگر واقعا دوست دارین مالیاتی که می گیرین پول زور نباشه دو تا قدم اصلی داره:
۱- از همه بر اساس یک معیار برابر و بدون زیرآبی رفتن بگیرین و خودتون هم جزو همه باشین
۲- در یک سیستم دموکراتیک و شفاف خرجش کنین

 • سیامک

  اگه اشتباه نکنم منظور شما همون گزارشی از بی بی سی بود که در مورد مالیات بود و احتمالن منم دیدمش.
  یه چیزی که برام جالب بود و بعدش با یه کم سرچ تونستم بیشتر ازش اطلاعات پیدا کنم، بحث کارهایی بود که محمد خاتمی توی دوران ریاست جمهوریش کرده بود و خیلی خیلی راحت از بین رفت. معروف ترین نکته اش صندوق ذخیره ارزی بود که خیلی راحت و با وجود معروف بودن پروژه پیش مردم، توسط دولت بعدی به فنا رفت. چه برسه به طرح هایی که برای اصلاح قانون مالیاتی و قوانین مالی دیگه داشت و کسی هم چیزی ازشون اون موقع نمی دونست و بعدش ….
  یه انقلاب مالی می تونه وضعیت ایران رو تغییر بده. اصلاحات ممکن نیست.

 • حالا مالیات مشاغل آزاد و اینا به کنار، چرا کارمندهای دولت الگوی مالیاتیشون با بخش خصوصی فرق داره؟ دولتی ها هرچقدر که حقوق بگیرن 10 درصد مالیات میدن.

  • جادی

   واقعا؟ چه مسخره.

 • امير رضايي

  جناب جادي

  ايرادات بسياري به سخنان ايشون وارده نه در اين زمينه تو خيلي زمينه هاي ديگه هم همينطوره

  همانطور كه تو مورد قبلي ( چند پست قبل تر در موردن توقيف روزنامه اعتماد) هم گفتم متاسفانه با ضعف بزرگي در مورد اجراي قانون بصورت يكسان در مورد همه افراد جامعه روبرو هستيم

  اما شما شايد از كنار اين موضوع با خنده عبور ميكنيد من و شايد خيلي افراد ديگه اين جامعه كه كاري در سطح درآمد شما نداريم با گريه اي تلخ از اين مورد ياد ميكنيم محض اطلاع

  • جادی

   بله بله تذکر مهمیه. مراجعه کن به اون مطلبی که نوشته بودم در مورد روزنامه نگارها. برام خیلی حس بدیه که من دو برابر حقوق یک روزنامه نگار مالیات بدم و هیچ کدوم نه به مدرسه درست و حسابی برای بچه دسترسی داشته باشیم نه بیمارستان درست و حسابی نه سقف بالای سرمون مطمئن باشه و غیره و غیره.

   و همینطور که می گی این تازه بحث کسانی است که به نوعی شغل و ساپورت خانوادگی دارن. مستقل از هر چیز دیگه امیدوارم مردم هیچ وقت گرسنه، بیمار، محتاج سقف و اینجور چیزها نباشن. یک چیزهایی همیشه باید در اختیار همه باشه : غذا، رفت و آمد، سقف، بهداشت و آموزش.

 • osnews

  جادی جان این خبر زیر با عنوان EU: Copyright Doesn’t Cover Functionality, Programming Language چی میگه ؟
  http://www.osnews.com/story/25373/EU_Copyright_Doesn_t_Cover_Functionality_Programming_Language
  EU: Copyright Doesn’t Cover Functionality, Programming Language

 • جادی جان این سیستم جامع مالیاتی کشور رو که اگر اشتباه نکنم یک شرکت فرانسوی به اسم lsas داره می‌نویسه رو دیدی؟ یا بهتر بگم، چیزی راجع بهش شنیدی؟
  یکی از دوستان نزدیک من (که متاسفانه نمی‌تونم اسمش رو ببرم!) آنالیزور ارشد این شرکته! و خیلی جالبه وقتی پای صحبت‌هاش بشینی و از درد دلش راجع به روند توسعه این پروژه بشنوی! پروژه‌ی ۳ساله‌ای که الان به سن ۵ سالگی رسیده و هنوز نمی‌زارن اکران عمومی شه! چرا؟ چون هستند کسانی که از راه افتادن این سیستم و در اومدن گند کارشون می‌ترسن و …
  اینطوری که رفیقم می‌گه سیستم واقعاً دقیقی هست و البته طبق سفارشات و … راه‌های خوبی هم برای زیر آبی رفتن داره!

 • متخصص مالیات بر حقوق

  دوست عزیز اگر حقوق شما 2 میلیون باشد و کل آن مشمول مالیات قرار گیرد، مالیات بر حقوق شما مبلغی حدود 300هزار تومان خواهد بود نه 30% آن. در صورتیکه بیشتر از این مبلغ از شما بابت مالیات کسر میشود بهتر است بخش مالی خود را زیر سئوال ببرید و همین پست رو هم از لحاظ رقمی اصلاح کنید.

 • به نظرم باب خوبی برای بحث باز شده. مالیات ذاتا برای بازتوزیع سرمایه های اقتصادی تو یه کشور هست و از طریق اون تلاش میشه که جامعه ای برابرتر داشته باشیم. اما همون طور که اشاره کردی، نظام درآمدی غیرشفاف باعث میشه که مالیات نظام رو به سمت نابرابری بیشتر ببره.
  می خواستم که به یه نکته اشاره کنم که همه افراد مثل تو فکر نمی کنن و حتی اگر این مالیات به سمت مصرف در بهبود شرایط کالاهای عمومی بره؛ باز هم با اون مخالف هستند. مثلا در آمریکا عده ای این سوال رو مطرح می کنن که چرا ما باید زحمت بکشیم و پولی که درمیاریم رو بدیم به کسانی که زحمت نمیکشن.
  جواب اونها رو میشه مفصل داد؛ اما من فقط به این بسنده می کنم که دوستان من به شما یه زمین لم یزرع میدم و شما برید آبادش کنید و مالیات ندید. در اصل میخوام به این موضوع اشاره کنم درآمد هر فردی از جامعه نتیجه زحمت همه جامعه هست و هر فردی باید از اون منتفع بشه.
  خلاصه کنم: در کشوری مثل ایران با عوامل ذهنی و عینی در عدم کارایی مالیات روبرو هستیم. ذهنی؛ این که مردم با چرایی مالیات دادن آشنا نیستند. عینی؛ نظام بیمار اقتصادی که امکان ایجاد سیستم صحیح مالیات رو از ما میگیره.

 • ایرج

  اقای متخصص مایات بر حقوق، یقینا و قطعا در ایران 30 درصد بعنوان تامین اجتماعی+ بیمه بیکاری کسر ویشه و علاوه بر ان مالیات بر حقوق هم کسر میشه یعنی یقینا بالای 35 درصد حقوق پرداختی. احتمالا شما متخصص مایات بر حقوق در مریخ هستین نه ایران.

 • تو اول قضیه وارد نیستم چون تا حالا مالیاتی ندادم! و به عبارتی حقوق ثابتی نداشتم.
  اما پاراگراف‌های آخرت رو خیلی پسندیدم! اولین قدم به سمت اصلاح شدن اینه که راست بگیم! حالا به بقیه هم نه به خودمون! آقا من اگه می‌دزدم اول پیش خودم قبول کنم دزدی می‌کنم و فرض کنم دزدی کار خوبیه! اینبار میشه بعدا فکرش کرد که دزدی خوبه یا بد!

 • Pingback: پول آب و گاز و برق و غیره و انحصار دولتی و پول زور | دگرگون()