سرها خم به احترام بیل گیتس

بیل گیتس رو همه می‌شناسیم. قبل از اینکه استیو جابز مد بشه، همه دوست داشتن بیل گیتس بشن و حتی راستش رو بخواین خود من هم در چهارده پونزده سالگی عاشق این بود که روزی بیل گیتس بشم.

بیل گیتس هم فنی بود هم بیزنس من حرفه‌ای (بر خلاف جابز که یک گیک فنی نبود). بیل گیتس از اول کامپیوتری بود و از فرصت‌ها بهترین استفاده رو کرد تا سیستم عاملش رو جهانی کنه. جالبه بدونیم که بیل گیتس و جابز همزمان جنگ سیستم عامل مایکروسافت و اپل رو شروع کردن و در مدت خیلی کوتاهی مایکروسافت کاملا اپل رو شکست داد و سلطان بلامنازع سیستم‌های عامل شد و اپل سال‌ها بعد تونست درصد کوچیکی از بازار رو مال خودش کنه.

اما اینها رو نگفتم که بحث فنی کرده باشم… ما باید به بیل گیتس احترام بذاریم به خاطر شجاعتش در مبارزه با مشکلات جهان و تعهدش برای برگردوندن بخشی از ثروت عظیمی که اندوخته برای بنیادهای انسان دوستانه. من طرفدار خیریه نیستم، من فکر نمی کنم اگر یک مولتی میلیاردر با یک شرکت مسلط بر کل جهان که کامپیوترها دو کشور رقیب آمریکا و چین رو بوت می‌کنه بخشی از پولش رو صرف فعالیت‌های بهداشتی در جهان کنه یعنی جهان جای خوبیه و من فکر نمی کنم اگر بیل گیتس آدم خوبیه یعنی سیستم عاملش چیز خوبیه. من اصلا معتقد نیستم دعوت بیل گیتس از میلیاردهای جهان که بیان و نیمی از ثروتشون رو صرف کارهای مفید برای جامعه بکنن (مشهور به پروژه ضمانت زندگی) تغییر بنیادی در سرمایه داری ایجاد می کنه و غیر و غیره اما به هرحال من عمیقا به هر کسی که در اوج قدرت (یا ثروت) جرات کنه از قدرت چشم بپوشه و بقیه زندگی اش رو به جای تلاش برای حفظ قدرت بیشتر یا زیاد کردن ثروت صرف خرج کردن اون قدرت و ثروت برای جامعه بکنه، احترام قائلم. این جریان هم هیچ محدود سیاسی / اجتماعی / اقتصادی برام نداره. از اینکه کسی حاضر می شه قدرت رو ببوسه بذار کنار و حرف حق رو بزنه و خونه نشین بشه برام احترام برانگیزه تا کسی مثل بیل گیتس که بنا به محاسبات از سال ۲۰۰۷ تا به حال بیشتر از ۲۸ میلیارد دلار از پولش رو صرف مبارزه و ریشه کنی مالاریا و فلج اطفال در جهان کرده و این یعنی مصرف کردن بیش از ۴۸٪ کل ثروتی که از جامعه گرفته به نفع خود جامعه.

شاید به سیستم عاملش ایرادهای فنی خیلی زیادی وارد باشه ولی این آدم برای من عمیقا قابل احترامه: یک گیک، یک مدیر عالی، یک بیزنس من، پایه گذار یکی از بهترین محیط های کار برنامه نویسی و یک انسان شریف.

منبع اصلی و اینفوگراف کامل

 • عارف

  متفاوت بودن نگاهت به مسائل باعث شده مشتری پر و پا قرص وبلاگت بشم.
  ممنون از مطلب مفیدت

 • مهرداد

  این یعنی حرف حسابی
  خدایش این بیلی خیلی مرده
  حتی تو خدماتش هم انگار یه جورایی به دولت امریکا داره دهن کجی میکنه و تا جایی که دیدم خدماتش رو بر عکس گوگل برای ما محدود نکرده که هیچ تازه جدیدن یکسری خدمات فارسی و مجانی هم راه انداخته

  • همین ارائه خدمات رایگان و فارسی مایکروسافت هم از نگاهی دیگر جزو سیاست‌های آمریکا هست تا ایرانی‌ها بیش‌تر به مایکروسافت و محصولاتش وابسته بشوند.

   اگر ساپورت فارسی نمی‌کرد و کاری می‌کرد که کسی نتونه تو ایران از ویندوز استفاده کنه و … ممکن بود تاکنون حرکت‌های عظیمی در زمینه سایر سیستم‌ عامل‌ها توسط دولت انجام بشه!!!

 • Pingback: خبر های ریز ، کوچیک و کم اهمیت ! - صفحه 134()

 • حمید

  بعد من هی ازش تعریف می کنم ملت نرم افزار آزادی ازش بد می گن!
  خوب ادم به این خوبی.

  • جادی

   کی ازش بد می گه حمید ؟ (: لینک بده من برم جوابش رو بدم (: بیل گیتس آدم بدی نیست. حتی مایکروسافت هم شرکت خیلی بدی نیست. سیستم عامل ویندوز از نظر فنی کیفیت پایین داره و از نظر معماری خوب درست نشده ولی مثلا آفیس و ایکس باکس و کینکت محصولات خوبی هستن (حتی بی رقیب). در ضمن محصول بد مایکروسافت لطمه ای به «شخصیت» بیل گیتس نمی زنه. حتی در سطح فنی هم گیتس آدم با سوادی بوده (احتمالا تا حدی هنوزم هست).

   جنبه های بد مایکروسافت هم وجود داره. بحث تراست ها و تلاشش برای پیوند زدن آی ای به ویندوز و بستن فرمت های آفیس و پتنت ها و این چیزها ولی کماکان بسیار بهتر از اپل است و در ضمن اینها ذات بازی ای است که مایکروسافت شروع کرده. نه اینکه خوب باشه ولی وقتی یک شرکت بزرگ سرمایه داری تشکیل می دین، دارین با این قواعد خبیث بازی می کنین.

 • فارغ از تمام بحث های فنی و کامپیوتری و تمام خدمات بشر دوستانه بیل گیتس یک طرف، ایشون به واسطه موفقیت های تخصصیش به طور ناخواسته هم خدمات زیادی درمورد علم کامپیوتر ارائه داده. این پست شما رو به هر نحوی به اشتراک میزارم و تحسین میکنم نوع نگاهت رو جادی جان

 • حسام

  بسیار عالی!

 • بهرام

  بابا یه پانوشتی چیزی می‌زدی کی سرمون رو بلند کنیم !
  من گردنم درد گرفت، سرم هی پایینه ! :)

 • مصطفی محمدی

  جادی با این حساب زیاد از استیو جابز خوشت نمیاد، چون سیاست هاای جابز نقطه مقابل گیتس‌ه. از تعطیل کردن کارهای خیریه شرکت به محض مدیرعامل شدن اش تا بالا نگه داشتن قیمت آیفون علی رغم میل هیت مدیره شرکت.

  • جادی

   خب «خوش اومدن» یا «خوش نیومدن» بحث چند بعدی است. جابز نسبتا خوش تیپ بود، ارائه هاش خوب بود، از ساده زندگی کردنش خوشم می یاد، رک و راست بود، برای چیزی که می خواست می‌جنگید و هنر رو وارد دنیای کامپیوتر کرد و این چیزها. اما بداخلاق بود، بهداشتش بد بود، بی ادب بود، ملاحظه هیچ کس رو نمی کرد، خسیس بود، دروغ زیاد می گفت و دید فنی ضعیفی داشت.

 • anoNxeRo

  خوب نظرتون در مورد دزدی داس بیل گیتس چیه؟
  http://www.businessweek.com/magazine/content/04_43/b3905109_mz063.htm
  <http://www.frihost.com/forums/vt-15587.html

  • جادی

   دو نکته: من هیچ جای معتبری ندیدم گفته باشن که گیتس کدی رو دزدیه (: هکرها همیشه به خنده نقل قول رو می گن که گیتس تو سطل آشغال دنبال کد می گشته و نتیجه اش شده ویندوز ولی در مورد داس می دونم که اونو از یک شرکت دیگه خرید و فروخت به آی بی ام. قبلا هم گفته ام که اینکار از طریق لینک هاش انجام شده ولی این معنی دزدی نمی ده.

   دوم هم اینکه افسانه «انسان بدون خطا» در دنیای ما مسخره است. اگر کسی گفت گیتس آدم خوبیه معنی اش این نیست که در هیچ مرحله ای از زندگی کار بدی نکرده. مثلا من می گم منتظری قابل احترامه چون سر پیری رفت سراغ دینش و حرفش رو زد و قدرت رو بوسید و گذاشت کنار. مشخصه که الان می تونست رهبر باشه ولی ترجیح داد بگه که وضع حکومت از چیزی که قولش رو داده بود فاصله گرفته و می دونست هم که اگر اینو بگه باید از چرخه قدرت بره بیرون. اما اینکار رو کرد. حالا این قابل احترام بودن با یادآوری اینکه در فلان تاریخ در فلان جای سیستم بوده و فلان کار رو کرده تضاد حادی نداره. اگر کسی مدعی شد که در هیچ جای زندگی هیچ اشتباهی نکرده، بدونین با یک آدم دروغ گو طرفین‌(:

 • لندهور

  قبلا میخواستم مطلبی درباره کارهای بشردوستانه بیل گیتس منتشر کنم اما تنبلی نذاشت :)) چیزی که تو ذهنم هست روی ملیندا گیتس زوم کرده که متاسفانه هیچ اشاره ای بهش نکردی. بدون ملیندا بیل گیتس چیزی جز یه سرمایه دار عادی نمیشد

  • جادی

   خب من در این مورد اطلاعات زیادی ندارم. خوشحال می شم اگر چیزی نوشتی لینکش رو بدی حتما بهم (: تشکر.

 • فراز

  یه دیالوگ از بیگ بنگ تئوری بود که لئونارد میگه شلدون با بیل گیتس دعوا کرده ! میگن چرا ؟ میگه آخه به بیل گیتس گفت اگه به جای رفتن دور دنیا و کمک به افریقاییها یه ذره روی ویندوز کار کرده بودی الان اینقد اسف بار نبود (با ترجمه و تلخیص و برداشت آزاد زیاد !!!).

 • خیلی خوب بود.
  ولی تو بخش نظرات یه سوتی دادین :دی
  اول گفتین جابز « رک و راست» بود. بعد گفتین « دروغ زیاد می گفت»
  اینا باهم در تناقض دارند.

  • جادی

   رک و راست منظورم این بود که حرفش رو می زد. آدم رک الزاما راست گو هم نیست. ولی کلمه «راست» رو بهتره حذف کنم (: ممنون از تذکر.

 • محمد

  اما به نظر من هر چقد هم صفات اخلاقی یک آدم خوب باشه، وقتی اون انسان صاحب شرکتی باشه که یکی از بزرگترین لطمه‌های جبران ناپذیر رو به دنیای نرم‌افزار وارد کرده باشه (صرف نظر از اینکه اگه این شرکت نبود شاید یه شرکت دیگه همین بلا رو سر نرم‌افزار می آورد)، اون انسان زیاد قابل احترام نیست.

  همین الان مبارزه افتضاح آمیز مایکروسافت با نرم‌افزار آزاد عمیقاً ناراحتم میکنه و اگه بیل گیتس آدم محترمی بود اجازه این کار رو نمی داد. به نظر من اگه جلو سیاستهای اشتباه مایکروسافت رو می گرفت کمک خیلی بیشتری به دنیا کرده بود تا اینکه ثروتش (که به نظر من مستحقش نیست) رو صرف کمک به دیگران کنه.

 • محمد

  در ادامه حرفم:

  من سر خم می کنه به احترام انسان‌های بزرگی (چه فنی و چه غیر فنی!) مثل وان نیومن، تورینگ، مک‌کارتی و برنامه‌نویسای بزرگی مثل بلارد و هکرهایی مثل استالمن که دنیای نرم افزار مدیون اونهاست. حتی اگه این آدما یک پنی صرف کمک به فقرا نکرده باشن.

 • صفر

  خوب این قد تو سر مال نزن. بذار بلقیس جنسش رو بفروشه به بدبخت ها کمک کنه. اون MS یعنی مستضعفان و بزن به گاو