چی جریان گلشیفته اینقدر هیجان داره؟

یک نفری از یک حکومت بسته رفته توی یک کشور آزاد و به هر دلیلی تصمیم گرفته عکس های نیمه لخت بگیره. خب؟ من باید مخالف باشم؟ من باید موافق باشم؟ من اصلا باید نظر داشته باشم؟ راستش وقتی گلشیفته ایران بود و اجبارا حجاب سرش می کرد من هیچ وقت فانتزی لخت دیدنش رو نداشتم که الان هیجان زده بشم. اینکه گلشیفته با من توی یک مرز قراردادی جغرافیایی متولد شده هم باعث نمی شه حس کنم بدن لختش یک چیز خیلی متفاوتی از بقیه بدن ها است. در ضمن اگر فقط بحث تولد در این محدوده قردادی جغرافیایی جریان رو هیجان انگیز می کنه خب نمونه های لخت تری هم هستن (مثلا آیلار دیانتی یا نیلوفر نشاط) که همینجا متولد شدن و کماکان برای من هیجان خاصی ندارن.

راستش اگر کسی اینقدر هیجان زده برهنگی یک نفر دیگه است تنها برداشت من علاقه شخصی‌اش به این جریانه. مثلا وقتی طرف رو با لباس می دیده فکرهایی بیشتر از فیلم و هنرپیشگی طرف داشته و حالا که می شنوه طرف به هر دلیلی که هست، برهنه شده هیجان غیرطبیعی نشون می ده (چه در موافقت چه در مخالفت). قبوله که یک بخش هم فضولی عمومی است ولی به نظرم علاقه شخصی خیلی مهمتره. موافق و مخالف هم فرق خاصی ندارن در این مورد به نظرم. مخالف ها هم اگر نگران تولد طرف در ایران هستن (چه ربطی؟!) باید مخالفت بیشتری داشته باشن با پورن استارهای ایرانی و بحث تجاوز در ایران و انواع بیماری های جنسی رایج. اگر کسی واقعا می خواد غیرت نشون بده یا بحث اخلاق رو مطرح کنه و رگ گردنش بزنه بیرون و اینها حق نداره جلوی تجاوز گروهی و وضعیت زندان ها و بازداشتگاه ها و انواع و اقسام انحراف‌های رایج های جنسی اینطرف و کشته شدن زن ها توی خیابون و … ساکت باشه بعد سر اینکه یک نفر آزادانه تصمیم گرفته لخت عکس بگیره اینقدر هیجان نشون بده.

خلاصه می کنم… یک آدمی یک جایی به یک دلیلی می خواسته عکس لخت بگیره. اگر برای من دیدنش هیجان داره می بینم اگر نداره نمی بینم. اینکه ذهن کسی دائما درگیر این موضوع باشه فقط برام نشوندهنده علاقه شخصی اش است و به نظرم بهتره دلایل فلسفی و تاریخی و دینی و غیره براش پیدا نکنه. یک نفر آدم رو تا حدی می شناختیم و حالا یک عکس نیمه برهنه ازش هست. ممکنه کشش داشته باشین ببینینش ممکنه کشش نداشته باشین. چیش مهم یا عجیبه؟


مصطفی محمدی توی کامنت ها گفته:

حتی با فرض محال اینکه ما پسرهای ایرانی به هیچ فیلم یا عکس پورنو ای دسترسی نداریم (!) به این فکر کن که چند نفر پیدا میشن که اون همه بازیگر سکسی هالیوودی رو ول کنن و بیان با یه بازیگر ایرانی فانتزی کنن؟ بعد به این فکر کن که چند نفر از اونها میان از بین بازیگر های ایرانی گلشیفته فراهانی رو انتخاب کنن. البته واژه “سکسی” برای هرکسی یک معنی ای داره ولی فکر می کنم، کم نباشند آدم هایی که قبول داشته باشن که گلشیفته فراهانی گرچه خوشگل‌ه ولی آنچنان “سکسی” نیست.

یک طرفدار گلشیفته توی کامنت ها گفته:

من نه طرفدارش بودم و نه هیچ وقت فانتزیش رو داشتم ولی وقتی این کار رو کرد-حالا به هر دلیلی- خبرش رو دنبال کردم و به اشتراک گذاشتم. برام خیلی جذاب بود و از این کارش خیلی خوشم اومد. نه به خاطر اینکه لخت شد. به خاطر اینکه تابوشکنی کرد. به خاطر اینکه از این افکار احمقانه و تند ایرانی ها نترسید و نشون داد که بدنش برای خودشه.

 • Patriot

  من با نظر شما موافقم.
  اما با نظر افرادی که ایشان را افتخار و نماد یک زن ایرانی میدانند مخالفم.
  اگر ما افتخار میکنیم که در تمام کنده کاری های تخت جمشید یک برده یا یک زن برهنه دیده نمیشود افتخار به ایشان و این رفتار توجیهی ندارد.

 • جادی عزیز من با نظر شما که این عمر واکنش ها رو یه جورایی عجیب و مختص کشور جهان سومیی مثل ایران می‌کنه درست نمی‌دونم چرا که بارها و بارها در سایت های اجتماعی مختلف واکنش‌های مختلف مردم امریکا یا اروپا رو (تقریبا به همین صورتی که در این مورد در ایران می‌بینیم البته کمی خفیف تر) در مورد ستاره های موسیقی یا سینمای جهانی در زمانی که برای اولین بار عکس یا فیلم نودیتی داشتن رو دیدم. اما در این مورد که ماها نباید دیگران رو قضاوت کنیم موافقم

  • جادی

   میم عین: من جایی نگفتم که این جهان سوم بازی است. فقط گفتم که رفتار بی معنی ای است چون نه می تونه از سر شرف و اینها باشه (چون آدم ها چشمشون رو روی موارد خیلی زشت تر می بندن) و نه می تونه دلایل عمیق فلسفی و اینها داشته باشه و فقط یک جریان جذاب انسانی است.

 • مجید

  حماقت این ملت از اونجا شروع میشه که بروکراسیه اداری هالیوود رو با اعتراض بر علیه تبعیض جنسیتی اشتباه می گیرن. طرف واسه این تو رنکینگ رتبش بره بالا و بهش فیلم بدن لخت شده، تو ایران اسمشو گذاشتن شیر زن ایرانی در راه مبارزه با تبعیض جنسیتی خودشو لخت کرد. خانم فراهانی برای منافع خودش این کار رو کرده. این هیچ عیبی نداره. مثل اینه که به دانشجو بگی چرا درس می خونی؟ خب کارش اینه دیگه. من فقط صحبتم اینه: بی خودی جو ندین که می ببینی عجب شیرزنی بوده. نه شیرزن بوده، نه نماینده زنان ایرانی حساب میشده. فقط و فقط جنبه مالی و کاری داشته. همین.

 • امیر

  با متنی که نوشتی موافقم ولی از نظر من این موضوع یه جنبه دیگه هم داره و اون به شرایط امروز جامعه ما بر میگرده.
  من اگه به جای گلشیفته بودم به این فکر میکردم که با این کار احتمال خیلی زیاد فشار زیادی به خانوادم و از همین طور جامعه هنری توی ایران وارد میشه از طرف حکومت مخصوصا با این شرایط بدی که الان پیش اومده و میخوان همه چیو تعطیل کنن از این حتما به عنوان یه بهانه استفاده میشه.مثلا میدونین که پدر گلشیفته ممنوع التصویر شده.من اگه به جای گلشیفته بودم جدا از موضوع آزادای شخصی به این موضوعات فکر میکردم.

 • mahdi

  جادی جان خوشحالم حوس نکردی حمایت کنی (منظورم اینه که عکسای لختی نگذاشتی اینجا :) یادمه یه بار باروسری عکس گذاشته بودی ممنون که بیخیال اینیکی شدی و الا من شخصا چشام پاره می شد)

 • حسام

  جالب بود

 • عالی بود! :)

 • بی کس

  در پی انتشار این عکس, پست های متعددی از طرف فعالینِ حقوق زنان گرفته, سینما گران,
  شاعرین, طرفداران هنر نود, آزادی خواهان و … سرازیر شد.
  آقا به هـــــــــیچکی این قضیه ربطی نداره,
  باهر هدفی این کارو کرده, به هیـــــچکی ربطی نداره!

 • من برام این موضوع خیلی جالب بود، نه به خاطر عکسش، بلکه بخاطر نظرات ایرانی‌ها روی این قضیه.

 • کیناز

  “راستش اگر کسی اینقدر هیجان زده برهنگی یک نفر دیگه است تنها برداشت من علاقه شخصی‌اش به این جریانه.”
  “اینکه ذهن کسی دائما درگیر این موضوع باشه فقط برام نشوندهنده علاقه شخصی اش است ”

  ظاهرا فکر شما را هم خیلی درگیر کرده است

 • Pdan

  اگر لخت شدن یه آدم به بسته یا باز بودن کشور بستگی داره ، تو آفریقا قبایلی هستند که کلا لختن پس خیلی از لحاظ شما متفکرا. به نظر من پوشش قسمتی از شخصیت یک آدم رو تشکیل میده . یا از نظر شما هیجان زدگی مایه شرم هست؟ این ها بحث های کوته فکرانست. وقتی یک خورده فکر کنی می بینی که داره ترویج لخت گرایی میشه و عادی جلوه دادنش هم باعث چیزی جز ترویجش نمیشه. این که دائما داره این اقفاق بین افراد مشهور میافته دلیلش فکری هست که پشت این قضیه ست. دنیا داره دست یک عده ای مهنسی میشه. در مقابل حرکت های غیر متعارف و نا هنجار جواب ما یا بع بع کردنه یا اعتراض.

  • امیر رضایی

   جناب Pdan

   ممنون که لپ کلام رو درست گفتین ،

   همونطور که فکر میکردم پیش بینی ها در مورد این بازیگر متاسفانه داره درست در میاد از آب

   جناب جادی یکی از نمونه هایی هستند که بخوبی مهندسی شده

 • مصطفی محمدی

  “راستش اگر کسی اینقدر هیجان زده برهنگی یک نفر دیگه است تنها برداشت من علاقه شخصی‌اش به این جریانه. مثلا وقتی طرف رو با لباس می دیده فکرهایی بیشتر از فیلم و هنرپیشگی طرف داشته و حالا که می شنوه طرف به هر دلیلی که هست، برهنه شده هیجان غیرطبیعی نشون می ده (چه در موافقت چه در مخالفت).”
  مخالف ام.
  حتی با فرض محال اینکه ما پسرهای ایرانی به هیچ فیلم یا عکس پورنو ای دسترسی نداریم (!) به این فکر کن که چند نفر پیدا میشن که اون همه بازیگر سکسی هالیوودی رو ول کنن و بیان با یه بازیگر ایرانی فانتزی کنن؟ بعد به این فکر کن که چند نفر از اونها میان از بین بازیگر های ایرانی گلشیفته فراهانی رو انتخاب کنن. البته واژه “سکسی” برای هرکسی یک معنی ای داره ولی فکر می کنم، کم نباشند آدم هایی که قبول داشته باشن که گلشیفته فراهانی گرچه خوشگل‌ه ولی آنچنان “سکسی” نیست.
  موقع انتخابات بعضی از عابرها تو چهارراه ولیعصر نمی تونستن هیجان کسایی رو که برای یه شخص خاص تبلیغ می کردن رو درک کنن و ازشون سوال می کردن که فلان کاندیدا فامیل تونه؟ اگه نیست پس چرا براش تبلیغ می کنید؟
  به نظر “من” تو دقیقا در جایگاه اون آدم ها هستی. چون ذهن ات نمی تونه کسایی که مخالفت یا موافقت می کنن رو درک کنه، اینطوری استدلال می کنی.

  • امیر رضایی

   جناب آقای مصطفی محمدی

   نظر شما کاملا در مورد اندام و چهره این بازیگر درسته گرچه من فکر میکنم از وقتی بی حجاب شده چهره کم نمک تری هم پیدا کرده ، اما درمورد مثالی که در مورد جناب جادی در زمان انتخابات گفتید کاملا درسته ایشون تا حالا نتونسته ذهن آدم هایی که با ایشون مخالف هستند رو درک کنه و همیشه همینطور استدلال میکنه خوشحالم میبینم من فقط در مورد ایشون اینطور فکر نمی کنم

   • جادی

    امیررضایی: هر وقت دیدم بر اساس ارزش های اخلاقی یک جایی از حقی که قدرت سیاسی حاکم در این لحظه نقضش کرده دفاع می کنی، بحثمون بحث می شه (: در غیراینصورت کارت سیاسی است و من اهل جهت گیری بر اساس اینکه قدرت چی دوست داره نیستم (:

  • جادی

   مصطفی محمدی: پورن مثل خبر است (: نزدیک بودنش به آدم جذابش می کنه. دلیل اینهمه تلاش و اشتیاق نسبت به فیلم های پورن خونگی ایرانی هم همینه: فارسی حرف می زنن و ایرانی هستن. در مورد سکسی نبودن کاملا باهات موافقم. اون تیکه رو به مطلب اصلی اضافه می کنم که بیشتر دیده بشه.

 • طرفدار گلشیفته

  من کاملا باهات مخالفم جادی. فکر می کنم این اواخر همش داری ادای روشن فکری درمیاری و همیشه می خوای بگی با همه متفاوتی. به نظر من ذهن تو هم بیماره که فکر میکنی هر کی به این خبر واکنش نشون دداده فانتزی دیدن بدن لخت گلشیفته رو داشته. من نه طرفدارش بودم و نه هیچ وقت فانتزیش رو داشتم ولی وقتی این کار رو کرد-حالا به هر دلیلی- خبرش رو دنبال کردم و به اشتراک گذاشتم. برام خیلی جذاب بود و از این کارش خیلی خوشم اومد. نه به خاطر اینکه لخت شد. به خاطر اینکه تابوشکنی کرد. به خاطر اینکه از این افکار احمقانه و تند ایرانی ها نترسید و نشون داد که بدنش برای خودشه. حالا اگر یکی مثل تو فکر می کنه من فانتزی داشتم، پس مشکل از ذهن خودته.

  • جادی

   خب این هم بحث منطقی است (: اضافه اش می کنم پایین مقاله به عنوان یک نگاه مهم. اینجا بحث من در مورد حرکت گلشیفته نبود ، بحث در مورد مخالفین و موافقین بود. من هم اگر می خواستم در مورد گلشیفته بگم حرفم همین بود که کارش شجاعانه یا متهورانه بود و به همین خاطر برام نسبتا مهم.

 • ب

  چند نکته: 1) کامنت آخرت با کل متنی که نوشتی تناقض داره بالاخره یک نفر که اصلا مهم نیست کجا متولد شده به هر دلیلی یک کاری کرده یا اینکه یک اقدام شجاعانه کرده؟؟ موافقین و مخالفین فانتزی داشتن و فقط تو شجاعتش برات مهمه!
  2) حتی انتخاب کامنت های خاص برای آوردن در متن اصلی هم نشانه انتقادپذیری نیست چون قسمت های مهم اون کامنت ها حذف شده :”حالا اگر یکی مثل تو فکر می کنه من فانتزی داشتم، پس مشکل از ذهن خودته.” و “به نظر “من” تو دقیقا در جایگاه اون آدم ها هستی. چون ذهن ات نمی تونه کسایی که مخالفت یا موافقت می کنن رو درک کنه، اینطوری استدلال می کنی.”
  3) جالبه که چرا مثلا کامنت مجید رو که منطقی و بی طرفانه است و کمک بیشتری به روشن شدن موضوع می کنه در متن نیاوردی .
  جادی تو واقعا دنبال رواج دادن و عادی کردن چه چیزی هستی؟ و انتشار چه ویروسی؟
  نوشتن این مطلب فرهنگ استفاده از کاندوم رو بالا می بره یا؟؟
  ” او می‌گوید «لهستانی‌ها بیشتر و بیشتر در حال رفتن به سراغ شکل‌های جدیدی از سکس هستند که بر خلاف شیوه‌های سنتی، نیازی به استفاده از کاندوم ندارند».”
  امیدوارم به من هم برچسب فانتزی داشتن نزنی چون در این صورت واقعا نگرانت میشیم.

  • جادی

   ۲- کی گفتم انتقاد پذیرم ؟ ((((: اینجا یک وبلاگ شخصی است که نظراتم رو توش می نویسم و اگر وقت و حوصله کنم نظرات بقیه رو می خونم و ممکنه بهشون فکر کنم یا اگر لازم بدونم جواب بدم. مطمئنا اگر بخوام مثلا عقاید سیاسی ام رو تغییر بدم یا تصحیح کنم خب ترجیح می دم اخبار معتبر رو منبع بگیرم یا کتاب های مرجع رو و نیم نگاهی هم به اینجا داشته باشم. به هرحال دقت کن ما جایی که هستیم که مردم ساعتی هفت تومن می گیرن به نفع این و اون کامنت بذارن.
   ۳- من همیشه پشت کامپیوتر نیستم. اگر لحظه ای که هستم و حوصله داشته باشم چیزی ببینم که به نظرم خوب باشه به متن اضافه کنم و حوصله کنم اینکار رو می کنم یا اصولا گاهی متن رو اصلاح می کنم. البته اول کم پیش می یاد و فقط مال اینه که دیدگاه های دیگه هم دیده بشه

   در مورد کاندوم و فانتزی و ویروس و غیره نفهمیدم منظورت رو. فانتزی تصور بدن لخت یک هنرپیشه رو اگر یکی می کنی با کل فانتزی در سکسی خب اشتباهه.

  • امير رضايي

   جناب ب

   كاملا نظر درست و منطقي داريد و همچنين برداشت درستي اميدوارم بهتون تهمت نزنند كه آدم هستي كه وابسته به قدرت حاكمي و يا داري ساعتي هفت تومن ميگيري كامنت بنويسي و يا هيچوقت بحث با شما بحث نميشه

 • * با این که کل قضیه موضوع خاصی نیست موافقم.

  * به نظر منم این تاکید روی اینکه هر کی ای موضوع براش مهم بوده یک علاقه شخصی یا فانتزی داشته تندروی است.

  * اگر بخواهیم بتوانیم با آدمهای متفاوت زندگی کنیم حداقلش اینه که سعی کنیم مسئله رو از دید خود اونها هم ببینیم حتی وقتی دید اونها رو درست نمی دونیم.

  * من درک می کنم موافق ها و مخالفها چه حسی دارند. مثلا در مورد مخالفها، تعداد کسایی که اون دو نفری رو که گفتی بشناسن با کسانی که توی ایران گلشیفته رو می شناسن یا طرفدارشن قابل مقایسه نیست. بحث محل تولد هم نیست گلشیفته توی ایران ستاره بوده نه جای دیگه به همین خاطر هست که موافق کارش رو (که توی فرانسه زحمت خاصی نداره) شجاعت می دونه. درک می کنم که چون خیلی از مخالف ها اصولا منکر اون شرایط اجتماعی و فساد و … هستند یا حل اون مسائلو سخت می دونن به عمل اختیاری گلشیفته حساسن.

 • امیر