قدم اول چالش کتاب ۱۳۹۴ – دلبر اسپوتنیکی

book1394_1

آپدیت: اول اسم کتاب Sputnik Swetheart رو «اسپوتنیک دلبر» ترجمه کرده بودم که کاملا اشتباه است و با تذکر خوب دانیال بهزادی، تغییرش دادم به دلبر اسپوتنیکی.

اولین کتابی که خاطر چالش کتاب ۱۳۹۴م خوندم، رمان عزیز اسپوتنیکی از موریکامی بود. مطمئن بودم که برای «نویسنده شرق دور» می خوام از موریکامی چیزی بخونم. توی کتابفروشی ترجمه‌ها رو نگاه کردم و یکی رو برداشتم ولی وقتی به بخش انگلیسی کتابفروشی رسیدم دیدم کتابی هم داره به اسم «Sputnik Sweetheart» که شاید بشه «دلبر اسپوتنیکی اسپوتنیک دلبر» یا دلارام یا چنین چیزی ترجمه‌اش کرد.

جالبه که اصل طرح جلد ژاپنی اینه:

Sputniksweetheart

ولی نسخه‌ انگلیسی که من پیدا کردم جلدش – احتمالا به خاطر فروش بیشتر – این شکلی است:

sput9557

توجه: اگر می خواین کتاب رو بخونین، بهتره ادامه این نوشته رو نخونین چون جنبه‌های از داستان توش لو می ره.

کتاب سبکی بسیار متفاوت از اکثر چیزهایی داره که من خوندم. انگار به روونی شعر نوشته شده و خیلی خوشحالم که این چلنج رو شروع کردم چون باعث شد چیزهایی رو بخونم که خودم شخصا سراغشون نمی رفتم.

داستان در مورد یک معلم مدرسه است که ما فقط با حرف K اونو می شناسیم و در زندگی اش فقط با یک نفر دوسته؛ بادختری به اسم سومیر. با افراد دیگه ای رابطه داره و حتی با مادر شاگردهاش می خوابه ولی تنها «دوست»ش سومیر است. سومیر دختری است دنبال نویسندگی و زندگی ای آلترناتیو داره که دیدن خانمی به اسم میو این وضعیت رو به هم می زنه. میو کاری به سومیر می ده و اونو از دنیای نویسندگی بیرون می یاره و سومیر با احساس عشق جنسی عجیبش به این زن قدم به دنیای جدیدی از مفهوم «خود» میذاره.

داستان چیزی فراتر از یک رمان روایت کننده اتفاقات است و لایه‌های ماورایی در اواخر کتاب بیشتر و بیشتر خودشون رو نشون می دن – بخصوص بعد از اینکه سومیر در جزیره‌ای توی یونان بعد از شنیدن روایت میو از اینکه یکبار در چرخ و فلکی گیر کرده بوده و از دور خودش رو در پنجره اتاقش دیده که با کسی که دوستش نداشته مشغول سکس بوده، ناپدید می شه.

انتهای داستان چندان روشن نیست. البته نه اینکه اصلا هم بسته نشه. من از داستان‌هایی که آخرشون کلا روی هوا است خوشم نمی یاد و این کار رو ناتوانی نویسنده در جمع کردن اتفاقاتی می دونم که خلق کرده ولی در این مورد مساله فرق می کنه. موریکامی پایان داستان رو روایت می کنه ولی برداشت هر کس ممکنه متفاوت باشه. با اتفاقاتی می افته شما ممکنه فکر کنین سومیر برگشته، ممکنه فکر کنین K خودکشی کرده و حتی ممکنه فکر کنین K خودش سومیر یا حتی میو رو کشته و یا به این نتیجه برسین که K تونسته به همراه سومیر «به طرف دیگر بره». این نسبتا قشنگه و ظاهرا یکی از تکنیک‌های موریکامی.

اصلی‌ترین روایتی که در داستان برای من عمده شد، تنها بودن انسان‌ها بود. همه سعی می کنن با هم باشن ولی در نهایت مثل سفینه‌هایی که پرتاب شدن تا به تنهایی دور زمین بچرخن، کاملا دور از هر کس دیگه هستن و در نهایت همه چیز با یا بدون آدم ها همونطور که بود ادامه داره.

خوندن کتاب برای من لذت بخش بود و فهمیدم چلنج بسیار خوبی رو شروع کردم چون باعث می شه خارج از حیطه همیشگی‌ام چیز بخونم. از اونطرف برام جالب بود که خوندن یک کتاب متوسط به تقریبا ۱۰ ساعت وقت نیاز داره که واقعا کمه و اگر روزی نیم یا یک ساعت وقت بذاریم به راحتی کتاب ها تموم می شن. کتاب بعدی که شروع کردم Bite Me است از Mike Faricy که انتظار می ره یک کمدی پلیسی باشه؛ ژانری که من هیچ وقت نخوندم از نویسنده ای که هیچ وقت ازش چیزی نخوندم.

 • من بابا لنگ دراز را خوندم که کارتونش را دیده بودم
  دوتا کتاب از شل سیلور استاین خوندم چون عاشق نویسندش هستم
  بی شعوری را خوندم که تا مدت ها توی ایران ممنوع بود
  جاناتان مرغ دریایی را خوندم که مدتها بود می خواستم بخونمش
  الان هم دارم کلیدر را از یک نویسنده ایرانی می خونم

 • جادی عزیز…
  من با استارت زدن چالش تو، کتاب ” پرسیدن مهم تر از پاسخ دادن است ” رو خوندم. کتابی که مفاهیم اولیه ی فلسفه و تفکر فلسفی رو فوق العاده روان تبیین می کنه.
  کتاب” انگیزش “رو که نیمه کاره گذاشته بودم تموم کردم .توی این کتاب در مورد موتور محرکه همه ی رفتار های انسانی که همانا “انگیزه ” هست صحبت میکنه که خیلی جالب و ب درد بخور بود.
  کتاب ” انسان در جستجوی معنی” رو دارم تموم میکنم ولی ازش خوشم نیومد و پیشنهاد میکنم بجاش فیلم “لیست شیندلر” رو ببینید چون بهتر از این کتاب میتونه چالش های یک انسان رو وقتی با مرگ چشم در چشم میشه بهتون نشون بده.

 • jimmy

  دوره دانشجویی ترم 4 ، کتاب جنگل نروژی (Norwegian wood) موراکامی باعث شد من درس الکترونیک 1 رو بیوفتم. چون دقیقا دو روز قبل از امتحان پی دی اف انگلیسی کتاب رو که دانلود کرده بودم اتفاقی باز کردم و…
  خلاصه که تا دو ساعت قبل از امتحان داشتم کتاب رو میخوندم. و وقتی کتاب تموم شد رفتم سر جلسه امتحان!
  این هم کتاب خوبیه و شهرت موراکامی با اون شروع شد. یه جورایی هم حس میکنم از اون کتاباییه که برای اکثر ایرانی ها میتونه جالب باشه. و متاسفانه فضای داستان جوریه که تقریبا غیر ممکنه به فارسی ترجمه بشه.

  • ممکنه ترجمه بشه و ایبوکش به فروش بره

 • سامان

  سلام
  میخواستم بدونم کتاب رو از کجا خریدی ؟ یعنی کتابهای انگلیسی که ترجمشون ممنوعه، خودشون به فروش میرن توی کتابفروشی ها ؟
  ممنون

 • علی

  سلام جادی عزیز
  به نظر من اگه به جای این رمان جنسی یه رمان میخوندی که حداقل با نحوه ی زندگی کردن و فرهنگ شرق دور آشنا میشدی خیلی بهتر بود.(حالا کتاب علمی و فلسفی و … بماند :) )
  به نظر من این رمانا ارزش خوندن رو نداره و فقط میتونن وقت آدمو تلف کنن!!!

  • جادی

   شکل کاربردی تر این پیشنهاد اینه که بگی «رمان فلان رو پیشنهاد می کنم به دلیل فلان…»

  • از کجا این برداشت رو کردی که این یه کتاب «جنسی» ‍ـه؟

 • من کتاب رو نخوندم، ولی به نظرت «دلبر اسپوتنیکی» ترجمه‌ی بهتری برای عنوانش نبود؟

  • جادی

   بسیار ترجمه بهتری است. نمی دونم چرا چنین اشتباهی کردم؛ اصولا بحث از دلبری است که مثل اسپوتنیک است. احتمالا از علاقه به عکس روی جلد نمونه ژاپنی.

   • علی امینی

    بله این درسته که بخشی از انسان مسائل جنسی هست و هر کسی هم میتونه هر چیزی رو که بخواد بخونه. به هر حال هر کسی برای خودش عقایدی داره دیگه و شاید این نوع رمان به مزاج همه سازگار نباشه.
    حالا گذشته از این حرفا یکی از بهترین داستان هایی که خوندم و توصیه میکنم بخونی بخش اول کتاب “عصر ظهور”ـه علامه کورانی بودش. شاید بگی باز یه آدم مذهبی اومده داره نصیحت میکنه و این چیزا ولی اینطور نیست. واقعا داستان آخرالزمان داستان عجیب و تکرار ناشدنیه. چیزی که خیلی برام تو این داستان جالبه اینه که این داستان قراره به واقعیت بپیونده؛ از ظهور مسیح، مهدی گرفته تا چند قطبی شدن زمین و فروریختن زمین و برخورد شهاب سنگ به زمین و … . به نظر من سه سال دیگه این داستان به واقعیت میپیونده و برای این گفته ام دلایل زیادی دارم.
    به نظر من ارزشش رو داره حتی برای سرگرمی هم که شده یک بار این کتابو خوند.

 • علی

  سلام مجدد به جادی عزیز
  من بهت کتاب “پایان تاریخ و واپسین انسان” رو معرفی میکنم که معروف به “نظریه پایان تاریخ فوکویاما”ست که ترجمه ی فارسیش هم در اینترنت موجود هست. تو این کتاب به غرب زدگی و احیای فرهنگ شرق و … پرداخته شده. با اینکه من خودم تا حالا نخوندمش ولی اگه قرار باشه کتابی از شرق دور بخونم این کتاب رو انتخاب میکنم.

  در پاسخ به دانیال باید بگم که چند خط اول توضیحات رمان که جادی نوشته بود رو خوندم و عکس روی جلد رو هم که دیدم برداشت کردم که این رمان “جنسی”ـه :)

  • جادی

   فکر کنم به اندازه خودم فوکویاما خونده و خب بحث رمان داریم اینجا.

   به نظرم یکی از بهترین انتخاب های ممکن بود «دلبر اسپوتنیکی». یک سبک جدید در فضای داستانی کاملا جدید و ناآشنا برای من (که احتمالا از تفکرات فلسفی شرق می یاد). کتاب بخش های سکسی داشت ولی تقریبا تمام رمان ها دارن چون رمان پرداختن به انسان است و بخشی از انسان مسائل جنسی. ولی این کتاب اصلا اروتیک، سکسی یا … نیست و حتی وقتی از علاقه یک مرد به هماغوشی با زن صحبت می کنه منطقا یک آدم که در شرایط سالمی بزرگ شده باشه از این کتاب برداشت «تنهایی» می کنه نه «پورن» (:

   البته شکی نیست که ما نسلی هستیم که بهمون گفتن مرد با دیدن بدن یک زن ممکنه عقلش رو از دست بده و مطمئنا آدم هایی در گروه سنی من با چیزهایی بسیار ملایمتر از این کتاب هم ممکنه خودارضایی کرده باشن (: ولی این اشکال کتاب نیست، اشکال جامعه ما است.

   در مورد جلد هم دقیقا توضیح دادم که طرح آمریکایی برای فروش بیشتر است و خب معلومه که فقط جلد تغییر کرده نه محتوا (:

   بازم حرف بزنم؟ خب من هیچ مشکلی با کتاب سکسی هم ندارم. اگر از سر کنجکاوی «پنجاه سایه/رنگ گری» یا چنین چیزی رو نخونده بودم، حتما تو این فهرست می ذاشتمش چون قراره چیزهایی متفاوت با اونی که همیشه انتخاب می کنم بخونم.

 • پریسا

  خب خوبه من 5 تا از اینارو قبلا انجام دادم … اگه یه ماتریس در نظر بگیریم:
  a12-a13-a21-a23-a32
  و احتمالا وقتی بچه بودم a42 :دی (که خب حساب نیست)
  من تابستون اینو از اول اجرا میکنم قطعا … جالبه و من هم عاشق کتابم ;;)

 • Pingback: چالش کتاب ۱۳۹۴ – قدم دوم – گازم بگیر از مایک فریسی | کیبرد آزاد()

 • مخاطبین وبلاگ جادی اکثرا گیک هستن و این به این معنیه که توصیه من صرفا جهت یادآوری دوباره داره براشون..
  دوستان خواندن کتاب آیین زندگی اثر دیل کارنگی (با عنوان اصلی How To Stop Worrying And Start Living) به شما عمیقا توصیه می کنم. خواندن این کتاب فرصتیست برای به دست آوردن فرصت ها. لینک توضیحات و دانلود:
  http://tinyurl.com/npaclkv