فیلتر ابلهانه: ویکیپدیا، آمازون، imdb

امروز که دو روز از این ماجرا گذشته و در اینترنت هم سر و صدای زیادی کرده، فیلتر سه سایت اول برداشته شد. البته فراموش نکنید که هنوز بیش از هزار وبلاگ فارسی فیلتر هستند.

فیلتر احمقانه امروز در اوج خودش است (: نمی دونم ماه کامل شده یا سیاست ها تغییر کرده. لیست رو داشته باشید:

ویکی پدیای انگلیسی. کسی دقیق نمی دونه چرا. بعضی ها می گن به خاطر اینکه یک چیزهایی درباره توان تسلیحاتی ایران نوشته بوده ! خب ابله اگر اینطوره که باید برای خارجی ها فیلترش کنی نه برای داخلی ها ! (: مگر اینکه چیزی باشی در حد وزیر تبلیغات صدام که دائم می گفت : « هبچ خبری نیست و اصولا جنگی نیست و اگر دقیق نگاه کنید اصلا آمریکایی وجود نداره !»

آمازون (سایت فروش کتاب). برای من فیلتر نیست ولی انگار برای خیلی ها از دیروز فیلتر شده. این یک سایت فروش کتاب است. مثلا من که دارم کتاب راهنمای هیچکایکرها به کهکشان رو می خونم (اینجا درباره اش نوشتم) یک کلیک هم در آمازون می کنم و می بینم چه کتاب هایی مشابه این کتاب هستند و اونها رو می ذارم در لیست خرید. یا وقتی به کتابی خیلی علاقمند می شم، اونجا پیداش می کنم و به دوستی که در یک کشور آزاد زندگی می کنه می گم بخره برام در سفر بعدی بیاره (احساس زندگی در قرن ۱۸ دارم با اینکار که مثلا پزشک دهکده به بقال شهر سفارش می داد در سفر بعدی به شهر فلان کتاب رو براش بیاره). حالا این سایت فیلتر است.

imdb. این سایت بزرگترین سایت اطلاعات فیلم در اینترنت است. نه روش فیلم پورنو هست و نه عکس سکسی. شما اگر بهتون پیشنهاد بشه فیلمی رو ببینید، به این سایت می رید و نگاه می کنید که فیلم درباره چی است و نظرات دیگران درباره اش چیه و تصمیم می گیرید ببینیدش یا نه. حالا یک ابلهی احساس کرده اینکار برای شما نامناسب است و شما باید بدون دونستن هر چیزی رسید رو ببینید.


فیلترهای غیر ابلهانه

البته دو سه سایت غیرابلهانه هم جدیدا فیلتر شده اند ! نگاه کنید:

هستیااندیش. یک انجمن زنان که اخبار این حوزه را پوشش می دهد. سانسورش غیرمنطقی نیست چون خیلی ترسناک است که مردم بخوانند زنان چه وضعی دارند.

ویکی پدیای کردی. این هم طبیعی است دیگر. وقتی یکسری کرد هستند که در یک کشور گل و بلبل زندگی می کنند و اتفاقا جایی در اینترنت پیدا می شود که می توانند نظراتشان را بنویسند باید آنجا را فیلتر کرد. هیچ هم ابلهانه نیست. لااقل در کوتاه مدت ! (: