حمله پلیس استرالیا به خونه کسی که احتمالا مبدع بیت کوین است

writes

اگر در دنیای کامپیوتر هستین حتما بابد با بیت کوین آشنا باشین. پولی دیجیتالی که مستقل از دولت‌ها کار می‌کنه و اعتبارش دائما در سال‌های اخیر در حال افزایش بوده. این پول وقتی درست شد که یک مقاله ناشناس با نویسنده‌ای با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو مکانیزم کارش رو تشریح کرد و بعد نرم‌افزار مرتبط با این مکانیزم ظاهر شد. حالا ظاهرا پلیس استرالیا به خونه یک کارآفرین و متخصص دانشگاهی به اسم کرایگ رایت حمله کرده چون فکر می‌کنه این آدم مبدع بیت‌کوین است.

روز چهارشنبه عصر به خونه کرایگ رایت رفته که چند ساعت قبل توسط دو سایت مهم گیزمودو و وایرد به عنوان طراح احتمالی بیت‌کوین معرفی شده بود. در حال حاضر آدم‌های نزدیک به رایت می‌گن که خود این شخص مساله رو تکذیب می‌کرده و بعضی‌ها هم مدعی شدن که گزارش‌های مدعی افشای هویت مبدع این پول رمزنگاری شده، اصولا یک شوخی بی‌معنی بیشتر نبوده‌اند.

برای اطلاعات دقیق در مورد چگونگی کار بیت‌کوین به شماره شونزدهم رادیو گیک با عنوان رویای فریدمن گوش بدین که نیمه آخرش در مورد مفهوم و چگونگی کار بیت‌کوین است

به هرحال ماجرا هر چیزی که باشه، مردم سیدنی در ساعت یک و نیم بعد از ظهر دیروز، پلیس‌هایی رو دیدن که به خونه کرایگ رایت وارد شدن. پلیس گفته این جستجو از خونه ربطی به ماجرای بیت‌کوین نداشته و از طرف اداره مالیات درخواست شده بوده. در این بررسی، دفتر کار رایت هم بررسی شده. هنوز مشخص نیست که آیا در این حمله خود کرایگ رایت هم دستگیر یا حتی دیده شده یا نه. به گفته محلی‌ها برای مدتی حتی نامه‌هاش رو هم چک نکرده و در نتیجه احتمالا در لحظه حمله خونه نبوده.

بخشی از مدارک ارائه شده در سایت‌هایی که مدعی رابطه ساتوشی و این آدم هستن، به ویدئویی مربوط می‌شن که توشون رایت داره با مامور مالیات حرف می‌زنه و توش توضیح می‌ده که «تمام تلاشم‌ رو کرده‌ام که این واقعیت که از ۲۰۰۸ بیت‌کوین رو run می‌کنم مخفی بمونه ولی حالا و تا قبل از پایان امسال نصف جهان این خواهند دونست».

البته مشخص نیست واقعا این فعل «run» به معنی اداره کردن باشه و اصولا آیا این زیرنویس از ویدئوی واقعی است یا نه. همچنین اداره مالیات استرالیا حاضر نشده نظری بده و گفته که مساله در سطح حقوقی محرمانه است.

یکی دیگه از مدارک، ایمیل‌هایی است که گیزمودو و وایرد به رایت منتسب کردن و برای مثال توی یکی از اونها که مربوط به ۲۰۰۸ است، رایت نوشته «من مدتی است که در حال کار روی یک پول دیجیتال هستم. بیت کش، بیت کوین، …»

در سطح تکنولوژی پول بیت‌کوین کاملا مستقل از هر دولت کار می کنه و می‌تونه بدون حضور سازنده اش هم به زندگی ادامه بده. در ضمن در صورتی که فراری مالیاتی اتفاق نیافتاده باشه، منطقا رایت کار خلافی نکرده و حتی می‌شه پیش‌بینی کرد که باید مدال اقتصاد، کامپیوتر و سیاست نوبل امسال یا معادل‌هاشون رو یک‌جا بهش بدن.

برای اطلاعات دقیق در مورد چگونگی کار بیت‌کوین به شماره شونزدهم رادیو گیک با عنوان رویای فریدمن گوش بدین که نیمه آخرش در مورد مفهوم و چگونگی کار بیت‌کوین است

 • گفته میشه ارزش بیت کوین هایی که خودش برا خودش داره بیش از 30 میلیون دلاره! و واقعا هم اگه فرار مالیاتی نداره دمش گرم و موافقم که :باید مدال اقتصاد، کامپیوتر و سیاست نوبل امسال یا معادل‌هاشون رو یک‌جا بهش بدن.

  • ولی با این همه فک نکنم خودش باشه! هر چند از بیوگرافی توییترش می خوره بهش! چون هر چی حوزه مرتبط با بیت کوینه ایشون توش متخصصه!! :))
   در کل فک نمی کنم اگر خیلی دوس داشته مخفی بمونه راحت ول میداده

   • jadijadi

    احتمالا به همون دلایل مالیاتی مشخص می شده که ایشونه. و البته اگر فرار مالیاتی و غیره هم داشته باشه و کماکان تنهایی نقش ساتوشی رو بازی کرده باید کل مدال ها رو بهش بدن. اکثر کارشناس ها می گفتن بعیده یک نفر در همه حوزه های نرم افزار و امنیت و اقتصاد بتونه این نظرات رو جمع بزنه

    • منم یه جورایی منظورم همین بود! منتها نمی دونم چرا فن بیانم به فنا رفته! :)
     لطفا اگر امکانش هست برات ایمیلتو رو jadijadi [at] gmail چک کن!
     یه ایمیل فرستادم با موضوع “پیش شماره”

    • Alex Fire

     یعنی واقعا مخترع بیت کوین اینقدر سهل انگار باید باشه که خودش رو با توییتر لو بده یا اصلا خودش رو کسی دیگه جا بزنه و اینجور مسایل ؟ یا مثلا چه نیازی داره که Bio بنویسه و بخواد خودش رو کاره ای معرفی کنه ؟
     + این میتونه یک ترفند از سمت بیت کویینی ها – مافیای بیت کوین- باشه / یا این که این فرد کمیود داره و میخواد توجه دیگران رو جلب کنه
     + با توجه به ساختار بیت کوین – اگه واقعا همین شخص بوده باشه – باز اهمیتی نداره !

 • بچه بودم یادمه مسئله مثلث برمودا خیلی فکرم رو مشغول کرده بود. تا این حد که میگفتم بعد از مرگم از خدا میپرسم جریان مثلث برمودا چیه!
  حالا فکر کنم باید سوالم از خدا رو عوض کنم و ازش درباره ساتوشی سوال کنم. دو نقطه دی

 • Reza B

  حقوق‌بشری بودن این پست با روز ۶۷سالگی حقوق‌بشر به دلم نشست. مرسی.

 • Soroush

  جادی جان “کاشف بیت کوین” لفظ غلطیه

  • نیما

   مبدع بیتکوین یا نظریه پرداز سیستم بیتکوین احتمالا درست تره

   • jadijadi

    بله بله . در تیتر حواسم بود ها (: در متن سوتی دادم (: تشکر از یادآوری

  • jadijadi

   بسیار ممنون (: اصلاح می کنم.

 • امیر

  مهمل محض این داستانا
  تنها نکته مهمش اینه که قیمت بیت کوین کشید بالا اساسی. حال داد
  http://motherboard.vice.com/read/satoshis-pgp-keys-are-probably-backdated-and-point-to-a-hoax

 • نیما

  هه هه بیتکوین تازه جوونه و مخاطباش هم جونن نمیدونن که چه کارایی میکنن برای بالا و پایین کردن ارزش پول… الان دیگه مثل یه سهام باهاش برخورد میشه… کهنه کارها میدونن چی میگم :) از این به بعد راست و دروغ ابدا قابل تشخیص نیست و ترجیحا همه رو دروغ فرض کنیم، چون کلا هیچکس نمیتونه تاثیری روی این کنترل روی ارزش بیتکوین داشته باشه! ذی نفع ها حالا شامل بیشتر مافیاها و قدرتمندان جهان هستند.

 • Pingback: رادیو گیک شماره ۵۹ – ماشین بزن منو بکش راحتم کن! | کیبرد آزاد()

 • Pingback: هویت مبدع بیت کوین بالاخره افشا شد: کارآفرین استرالیایی کرایگ رایت همون ساتوشی ناکاموتو است | کیبرد آزاد()