نظرم در مورد شبه انتخابات ریاست جمهوری

خب من هنوز تصمیم نگرفتم توی این شبه انتخابات شرکت کنم یا نه. می گم شبه انتخابات چون توش عقاید متنوع حق انتخاب شدن ندارن. انتخابات وقتی است که توش تنوع وجود داشته باشه.

 • به موسوی که نمی تونم رای بدم چون رسما دروغ می گه و از نظر حقوق بشری هم در دوران فعالیتش کارنامه خوبی نداره.
 • به احمدی نژاد رای نمی دم چون عقاید پوپولیستی داره و در این چهار سال هم واقعا ضعیف عمل کرده.
 • به رضایی رای نمی دم چون سپاهی است و رسما خارج از چارچوب های اخلاقی من.

تنها گزینه احتمالی که برای من باقی می مونه کروبی است. من نگاه می کنم که چه فاکتورهایی برام مهمه. حداقل چیزی که می خوام

 1. حمایت نسبی از حقوق بشر است
 2. به طور خاص تر دفاع از آزادی بیان
 3. و یک نکته دیگه برام داشتن اخلاق سیاسی است

توی اخلاق سیاسی، کروبی رای قبولی می‌یاره. رک و صریح است و می دونه که می خواد رییس جمهور بشه. تنها کسی است که چهار ساله می دونیم حتما کاندیدا می‌شه. یک حزب تشکیل داده و روزنامه داره. سمت های دولتی رو قبول نکرده و تصریح کرده که توی انتخابات تقلب هست و گفته که می خواد حزبش واقعی و مستقل از دولت باشه. در عین حال تنها کسی است که ایده ای از کابینه اش داده. در واقع تنها کسی است که چیزی بیشتر از یک اسم و قسم و آیه که «فلانی خوبه» است. این دلایل برای من کافیه که به کسی مثل کروبی فکر کنم.

نکته دوم برام اینه که کروبی تلویحا از خیلی چیزها دفاع کرده. در مورد دستگیری ها همیشه پیگیری کرده. درباره حقوق زنان ساکت نمونده و درباره آزادی بیان هم عملا قدم برداشته. همینکه معاون اول کروبی معرفی بشه و در یک مصاحبه تلفنی با بی بی سی صحبت کنه، به نظر من دفاع عملی از آزادی بیان است. این کار بزرگی نیست اما وقتی آدم‌ها به خاطر مصاحبه با رادیوهای بیگانه تهدید به شکنجه و زندان می شن، صحبت کردن آدمی در این سطح از دولت (معاون رییس جمهور احتمالی)‌ با یک رسانه خارجی برای من جذابه.

البته نکات منفی هم هست. مثلا اینکه کروبی دیروز گفته که «در این دوره حساس تاریخی باید تحمل وب‌سایت‌ها را داشت». فقط در این دوره حساس تاریخی؟ می‌تونست به شکل عمومی بگه که فیلتر کردن این سایت درست نبوده. حداقلش این بود که روی اینکه فقط الان بده تاکید نمی‌کرد.

به هرحال در طول روزهای آینده به شکل کلی اخبار رو دنبال می کنم و داستان‌ها رو می‌بینم و تصمیم می‌گیرم. اگر موسوی از دروغ و برخی کارهاش پشیمون بشه، ممکنه بهش رای بدم ولی احتمال نمی دم اینکار رو بکنه.

تکمله: بدون شک ترجیح می دم موسوی بیاد تا احمدی نژاد. الان بحث سر چهار تا کاندیدا است (:

 • ehsan

  momkene dar in mored rastesho nagofte bashe vali ba ahmadi nejad moghayese kon bebin miad tu tv mige keshvaraye dige vaghti ma mahvare omid ro partab kardim shirini pakhsh kardan
  in harf ham ahmaghanast ham chert ham zer
  ma nemigim musavi khodast val az bado badtaro gando gand tar un badast

 • Sina

  ettefaghan shayad barat jaleb bashe ke too keshvarhaye Almani zaban Moosavi tarafdare ziadi dashte, amma hafte gozashte ke haftename “Der Spiegel” bahash mosahebe karde va dar morede masa’ele moheme gharb porside, ya javabe dorost hesabi nadade ya inke be no’yi Ahmadinejad ro tayid karde ke kami khorde too zoghe ina

 • میترا

  من با نظرت در مورد ریاکاری و دروغ گویی موسوی موافق هستم، تنها گزینه ای که اگه کسی قصد داشته باشه رای بده وجود داره کروبی هست یکی اینکه احمدی نژاد نیست (دلیل رای دادن) دوم اینکه آدمی رک هست و جزء کسانی هست که از همون دوران انقلاب خط خودش رو می رفته و به کسی مثل خامنه ای به صورت یک موجود مقدس نگاه نمی کنه.

 • aida

  پرت و پلا گويی های يک جوان
  من به موسوی رأی ميدم چون خاتمی پشتشه،
  من به کروبی رعی ميدم چون تو اين 20 سال فعال بوده،
  من به موسوی رأی ميدم که احمدی نژاد نياد.
  من به کروبی رأی ميدم چون برنامه ريزی داره،
  من به موسوی رأی ميدم چون همسرش کنارشه،
  من به کروبی رأی ميدم چون شجاعه،
  من به موسوی رأی ميدم چون وضع اقتصادی رو در حالت بحرانی ميتونه درست کنه،
  من به کروبی رأی ميدم چون فقط اون ميتونه حق ما رو بگيره،
  من به موسوی رأی ميدم چون سابقه خوبی داشته قبلاً،
  فرق نميکنه به کی رأی ميدم فقط احمدی نژاد نياد.

  حرفهايی هستش که این روزها ميشنويم و ميشنويم و ميشنويم
  نکات ريزی هست که من و بين سه راهی قرار داده،
  رأی ندادن – نافرمانی مدنی !
  رأی به موسوی!
  رأی به کروبی !

  چيزی که به ذهنم ميرسه اين است که درسته دوره قبل خیلی ها رأی ندادن ولی نتايج بدی هم همچين نگرفتيم، کم کمش اينکه کانديداها حرفاشون نزديکتر شده به خواسته های من نوعی به عنوان يک نفر از يک قشر فکری تو ايران. نتيجه اش اين بوده که خيلی از تابو ها شکسته شده و ميبينيم هممون اينو. نا رضايتی مردم از نظام بيشتر شده و به فکر تغيير افتادن. خوب اينم حتّا بهتر از اين است که وضع در حدی بر وفق مراد باشه که برن به احمدی نژاد رأی بدان.
  متأسفانه اين راه نياز به اتّحاد چند قشر داره تا عملی بشه که الان وقتش نيست چون همه ميخواند خودشون رو نجات بدان، يکی ميخواد اقتصادشو نجات بده، يکی ميخواد آزاديشو نجات بده، و اکثريت هم ميخواند يک شبه راه 30 ساله برن اينه که فرض کنيم که همرنگه بقيه بخواهيم بشيم.
  کسانی که به موسوی رأی ميدن بايد در نظر داشته باشند که موسوی اخوند نيست ولی سيده و همون سيد عزيزی پشتشه که من 2 دوره انتخابت بهش رأی دادم و همچنان هم به عنوان يکی از هموطنانم که قصدش جز خير چيزی نيست دوستش دارم، ولی آيا موسوی ميتونه در مقابل رهبر که هميشه سدی بود در دوران خاتمی براي اينکه قوانين درست اجرا شه و اسلام رو هر وقت به نفع نبود به نيزه ميکشيد، وايسه؟
  من بعيد ميدونم، موسوی ديگه حتّا پشتيباني خمینی رو هم نداره که بخواد جلو خامنه ای وايسه، به علاوه که يک معزل ديگه هم اضافه شده، سپاهی که بسيار بسيار قوی شده و با روي کار امدن موسوی در جهت حمايت از احمدی نژاد دست به هر کارشکنی ای خواهد زد تا بتونه نشون بده که دوران احمدی نژاد دوران گل و بلبل بوده….
  مورد ديگری که به ذهنم ميرسه، بحثی کاملاً نوستالژيکه، من کوچک بودم که جنگ آغاز شد من حتّا موسوی رو به خاطر ندارم زیاد ولی صداي موسوی وقتی سخنرانی ميکنه مثل صدای همون موشک ها و آژیر خطر زمان جنگ تو ذهنم ميپيچه، موسوی نخست وزير جنگ بود، آيا رويه کار اومدنش بوي جنگی دوباره رو ميده؟ آيا امکان داره در 4 ساله آينده خدای ناکرده جنگی آغاز شه؟
  ایا ما خودمون رو داریم برای جنگ اماده میکنیم؟ فکر اين موضوع مو بر تنم سيخ ميکنه ….
  بحث ديگری که مطرحه، صحبتهاي موسوی در تلوزيون بود، من نميدونم ممنوع کردن واردات فکر درستيه يا نه؟
  تا بازار رقابتی نباشه محصول خوب دست مصرف کننده نميرسه، همين 20 سالی که ماشينهاي ايران خودرو رو به خوردمون دادن بس نبود؟ اگر چای توليد شده همون کيفيت رو داشته باشه که وارد شده داره يعنی مردم باز ميرن جنسه خارجی ميخرن؟ اين طرز فکر يکم قديميه و من در دورانی که قصد همه پيوستن به بازار جهاني است روشی منطقی نميبينم.
  در مجموع موسوی گزينه ايست که هم اصولگرايان روش حساب باز ميکنن هم اصلاح طلبان، ولی اتفاقی که خواهد افتاد اين است که تا بخواد گندی که احمدی نژاد زده رو جمع کنه انقدر به ابروی از دست رفته اصلاح وطلبان ضربه خواهند زد که نميدونم واقعاً چی ميشه …شايد بگين هرچی بشه از اين بدتر نميشه .
  اما در مورد کروبی، اطولاً من آبم با اخوند تو يه جوب نميره ولیاگه جوي ديگری نباشه چی؟
  کروبی اخونده، الهيات خونده، ولی همون آخوند بودنش اجازه ميده جلو خامنه ای سوسک نشه، اطرافيانشم کسانی هستن که عرضه دارن کاراي اصلاحی کنن، اگه هم روي کار بياد با اصلاح طلبان مدارا ميکنه، در ضمن آبروي اصلاح طلبان رو هم نميبره، شايد بد نباشه فرصتی به يک نفر جدید داد!
  مشکل موسوی از نظر من اينه که خيلی سنگ انقلاب رو به سينه ميزنه،
  و کروبی سنگ اسلام به سينه……
  مساله ای که مطرحه الان اينه که، خوب کسانی مثل من که از وضع موجود راضی نيستن، که کم هم نيستن، 3 دسته ميشند، تحريم، کروبی، موسوی. خوب من هرچقدر فکر ميکنم ميبينم باز همون وضعی پيش مياد که قبلاً پيش اومده، آرا شکسته ميشه و احمدی نژاد با اختلاف کمی بر سر قدرت باقی ميمونه.
  اينکه ما حزبهاي فعال فراوان داشته باشيم، خيلی خوبه، ولی وقتی جفتشون يک چيزی ميخوان بگن تنها نتيجه اش سر در گمی مردم و شکسته شدن آرا هست، کاشکی اين 2 حزب که حداقل تو اين دوره زماني کوتاه هم مسيرند قدرت اينو داشتند که يک نماينده مشترک ارائه بدهند و حالا در قسمتهاي پايین تر قدرت رو تقسيم کنن باهم!
  براي اون دسته از دوستانی که قصدشون از رأی دادن، نيومدن احمدی نژاده بايد اين سؤال پيش بياد که چرا نماينده مورد حمايتشون خود خواهی رو کنار نميگذاره و با حزب هم مسير خودش کنار نمياد!
  اصولگرها هر چی نداشته باشند مسیر و خط دارند و میدونند که
  به کی رأی بدن، رهبر هر چی بگه همه ميرن به اون رأی ميدهند و بنابراين هيچوقت رأيشون شکسته نميشه، ما رفورميستها چه وسيله ای داريم که نگذاريم آرامون شکسته شه؟
  اميدوارم در اين 3 هفته باقيمانده اوضاع طوری پيش بره که همه کسانی که خواهان تغييرند بتونند در عرصه انتخابات هم مسير شوند.
  امیدوارم کاندیدان مدعی تغییر، شعار دادن رو کنار بگذارند و برنامه ای منطقی و قابل اجرا ارائه بدهند که مردم (امت اسلامی دیروز و ملت ایران امروز) بتونند تصمیم دقیقتری بگیرند و فقط از روی جو گیری نروند پای صندوق رأی…
  به امید روز بهتر

 • سروش

  با نظراتت در مورد کروبی موافقم.

  هر چند هم موسوی و هم کروبی نقاط سیاهی هم در گذشته دارن، ولی مسیری که کروبی پیش گرفته یک مسیر دمکراسی و معقول در دنیای امروز هستش.

  من هم اگر رای بدهم به کروبی رای میدم.

 • جادی عزیز

  صحبت های جمیله کدیور در بی بی سی فارسی و میزان انعطاف اش خیلی به نظرم جالب بود. رسمن گفت که شخصن به آزادی حجاب باور داره با اینکه خودش شخصن باحجاب بودن رو برگزیده. کروبی هم چند وقت پیش با صراحت گفت که خوب خیلی ها به خدا هم اعتقاد ندارد و این هیچ ایرادی نداره تا وقتی دست به تبلیغ گسترده نزنن کسی حق نداره کاری به کارشون داشته باشه.

  به نظر من کروبی گزینه ی خوبی است برای از تحریم در اومدن و شرکت در شبه انتخاباتی که همه می دونیم به هر حال آزاد نیست.

  به امید اینکه احمدی نژاد نیاد. ما سبز ها هم خیلی هامون با کروبی هستیم به هر حال. سبز شدیم دیگه چه کنیم

 • فلوت

  من به کروبی رای میدم، نه به خاطر شخصیتش ، بلکه به خاطر شعارهایش که به ایده های من نزدیکه. فکر نمی کنم در نهایت اون انتخاب شه. ولی می خوام صدامون (و شعارهامون) بیان و شنیده بشه.

 • فلوت

  aida: شما یک کمی پرت هستید. رای ها شکسته بشه به نفع احمدی نژاد نیست. فقط کافیه اون کمتر از کل رای های مختلف و حتی سفید رو بیاره تا انتخابات به دور دوم کشیده بشه. در ضمن رای سفید دادن هم یک راه است که آدم هم رای نمی ده و هم انتخابات رو به دور دوم می کشونه. اینو بخونید: http://news.gooya.com/politics/archives/2009/05/088027.php

 • با سلام
  جادی جان این مطلب رو توی قلم خوندم . مصاحبه با خبرنگاران خارجی . لینک کلی رو هم آخر ‌گذاشتم .

  «در ادامه این جلسه، خبرنگار روزنامه گاردین درباره اظهارات اخیر دکتر سروش، عضویت مهندس موسوی در شورای عالی انقلاب فرهنگی و نگرانی درباره فضای باز مطبوعاتی در آینده با توجه به عضویت وی در این شورا، پرسش‌هایی را مطرح کرد.

  موسوی پاسخ داد: زمانی که آقای دکتر خاتمی، رییس‌جمهور بودند، رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی، آقای دکتر خاتمی بود. زمانی که آقای هاشمی رفسنجانی رییس‌جمهور بودند، رییس این شورا آقای هاشمی رفسنجانی بود و حالا که آقای احمدی‌نژاد، رییس‌جهمور است، خود وی رییس‌ شورای عالی انقلاب فرهنگی است. بودن یا نبودن در شورای عالی انقلاب فرهنگی بستگی به این دارد که این شورا چگونه هدایت شود و چه برنامه‌هایی داشته باشد.

  وی ادامه داد: من بعد از دوره دوم دولت آقای خاتمی، با وجود آنکه عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بودم، در آن شرکت نکردم که البته این به مخالفت یا مسایلی نظیر اینها مربوط نمی‌شود. بحث در این رابطه که کار این شورا به روزنامه‌ها و مطبوعات نیز مربوط می‌شود و حالا روزنامه‌ها را بسته‌اند، به این مربوط می‌شود که ببینیم درباره‌ی چه مقطعی از شورای عالی انقلاب فرهنگی بحث می‌کنیم. مساله‌ی دیگر بحث ستاد انقلاب فرهنگی است که با شورای انقلاب فرهنگی مغلطه شده است.

  موسوی بیان کرد: بعد از اینکه انقلاب فرهنگی توسط دانشجویان انجام شد، ستاد انقلاب فرهنگی تشکیل شد و آن زمان من مسوول نبودم. در آن زمان رییس آن ستاد شهید بزرگوار آقای دکتر باهنر بود که در انفجار ساختمان نخست‌وزیری توسط منافقین به شهادت رسید. افراد تشکیل‌دهنده‌ی این ستاد آقای سروش، جلال‌الدین فارسی، شمس آل‌احمر‌، آقای شریعتمداری و برخی دیگر از افراد بودند.

  نخست‌وزیر دوران دفاع مقدس با یادآوری اینکه وقتی نخست‌وزیر شدم، براساس مصوبه‌ای که وجود داشت همزمان رییس ستاد انقلاب فرهنگی نیز شدم افزود: آن موقع یکی از دوستانی که با ما کار می‌کرد، آقای سروش بود. بعد که این ستاد به شورای انقلاب فرهنگی تبدیل شد و ریاست آن به رییس‌جمهور وقت محول شد، دیگر مسوول آن ستاد نبودم و تا آن جایی که یادم هست دیگر آقای سروش جزو آن نبود. نمی‌دانم این مساله چطور امروز دستاویز برخی بحث‌های عجیب و غریب بعضی از روزنامه‌ها قرار گرفته است.

  موسوی همچنین با اشاره به برخی انتقادهای مطرح شده از شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: دغدغه‌های موجود، به نوعی به اداره شورای عالی انقلاب فرهنگی برمی‌گردد. در شرایط فعلی مشکلی که به وجود آمده به دلیل فکری است که حاکم بر جامعه و این شوراست. به‌طور مثال ما مشکلات فراوانی در زمینه انتشار کتاب داریم و مثلا یک کتاب 19 بار مجوز چاپ می‌گیرد اما به یک‌باره دیگر مجوز چاپ آن را تمدید نمی‌کنند. بعضی از اینها ممکن است به مجموعه تصمیمات شورای عالی انقلاب فرهنگی برگردد ولی بیشتر از آن به نحوه‌ی برخورد دولت با این نوع مسایل بر می‌گردد.»
  http://www.ghalamnews.ir/news-16855.aspx

  یا علی

 • حنانه

  من اصلا نمی فهمم چرا طرفدارای موسوی هیچ دلیل قانع کننده ای برای رای دادن به موسوی ندارند همه وقتی پای بحث میرسه می گن اگر به اون رای ندیم احمدی نژاد می شه آخه اینم شد دلیل خوب به کروبی رای بدین تا احمدی نزاد نشه واقعا برای خودمون متاسفم که در تمامی مراحل مهم زندگیمون باید احساسی تصمیم بگیریم امشب که فیلم کروبی رو دیدم تصمیم قطعی گرفتم شاید منطق تو این مرحله به کمک هممون بیاد .