حدس من اینه که احمدی‌نژاد رای خواهد آورد چون هنوز…

احمدی نژاد احتمالا رای می‌یاره حتی با اینکه در طول همین دو هفته

 1. بعد از خراب کردن کل روابط خارجی ایران، چجوری در آخرین فرصت هایی که داشت با گیر دادن به فامیل موسوی و کشیدن بحث مناظره به گیرهای شخصی، کل سیاست داخلی رو هم همچین تخریب کرد که سر تا پای نظام شروع کردن به ریختن پته همدیگه روی آب.
 2. با انتخاب احمقانه پرچم جمهوری اسلامی به عنوان سمبل خودش -کاری که در هیچ کمپین درست و حسابی ای اخلاقی نیست- باعث شده جمعیت عظیمی از مردم، با دیدن پرچم جمهوری اسلامی دچار حالت تدافعی بشن و من بارها و بارها دیدم که هر کسی پرچم دستش بوده، از طرف جمعیت چند صد نفری اطرافش هوووو می شده. هیچ رژیم خارجی نمی تونست اینجوری باعث بشه که مردم ایران اینجوری پرچم جمهوری اسلامی رو هوووو کنن. من -با وجود اعتقاد نداشتن به تقدس پرچم و کشور و اینجور چیزها- هر بار که می بینم ناراحت می شم. نه برای جمهوری اسلامی بلکه برای سه رنگی که داره ههههوووو می شه و برای خیلی ها معنی زیادی داره….

با وجود این، من حدس می زنم احمدی نژاد کماکان رای می‌یاره چون حدس می‌زنم که هنوز

 1. اکثریت کشورم سواد کافی ندارن
 2. به خاطر کم سوادی و فقر، پوپولیسم در ایران به خوبی کار می کنه
 3. عقاید مذهبی هنوز اونقدر قوی هستن که مردم از کسی پیروی کنن که فکر می کنن رهبر مذهبی شونه
 4. مردم اعتقاد دارن که بودن نظام بهتر از نبودنش است و فکر می کنن احمدی نژاد است که ممکنه نظام رو حفظ کنه
 5. افرادی هستن که احمدی نژاد براشون قدرت و ثروت می‌یاره. از فامیل های خودش گرفته تا فقرای مادی که مجبورن خودشون رو به یک سیب زمینی یا ۵۰ تومنی یا یک وام کوچیک بفروشن

به این دلایل، من رای احمدی نژاد رو بالا می‌بینم. اگر واقعا مجموعه کم سوادها، فقرای فرهنگی و مادی، پوپولیسم زده‌ها و مذهبی‌هایی با فکر بسته نتونن ۵۱ درصد آرا رو به صندوق بریزن نظر من در مورد آینده ایران واقعا تغییر می کنه. اگر احمدی نژاد رای نیاره، من واقعا به آینده ایران خوشبین می شم (:

 • می‌شود تا حدودی با تو موافق بود اما به نظر من مردم ایران همانقدر که احمدی‌نژاد را قبول دارند، درسکم موسوی را هم با خاطرات جنگ و اقتصاد کپی قبول دارند. باید این را فراموش نکرد که موسوی در زمان جنگ بوده و ملت ایران روی این قضیه خساس هستند…

 • اگه نیارونن‌نش نمیاره!

  انتخابات گذشته حدود ۵۰٪ شرکت نکردن! و بطور نسبی میشه گفت حدود ۵۰٪ مملکت به این شعور رسیدن که می‌تونن انتخابات رو تحریم کنن! و به نظر من این یعنی عوام ما از ۵۰٪ کمتر شدند!

  تعداد روستاییان که شاید هدف اصلی تبلیغات احمدی نژاد است! چیزی حدود ۳۰٪ است! بعلاوه اینکه در روستاها کروبی بخاطر روحانی بودن! و موسوی بخاطر دوران جنگ! فکر میکنم رای خوبی داشته باشن.

  حداقل طبق آماری که از روستاهای خراسان دارم کفه به نفع موسوی است! غیر از چند روستای نسبتا دور افتاده که طی این چهار سال مورد لطف قرار گرفتن و یه جاده‌ای چیزی بهشون رسیده!

 • سینا

  جادی جان بیش از هر چیزی احترام و دوستی که داریم باعث می شود این توضیح را بنویسم.
  در دوره پیشین انتخابات هم در مجموعه صحبت هایی که با پویان داشتم به پاشنه آشیل اصلاح طلبان یعنی مباحث اقتصادی اشاره کردم. کاری به آمار دوره احمدی نژاد ندارم، آماری که من برای پایان نامه استفاده کردم، متعلق به دوره خاتمی بود. ضریب جینی نشان می داد که نابرابری در دوره دوم خاتمی در حال افزایش شدید بود؛ یعنی سیاست های اقتصادی اصلاح طلبان که با هاشمی نزدیکی داشت همان روند دوره هاشمی را طی می کرد. به بی سوادان اشاره کرد و احتمالا منظورت روستاییان ایران است که رای زیادی به احمدی نژاد دادند. من یک سال در روستاها بودم، دیدم که آنها خیلی خوب تشخیص می دهند چه کسی بهتر پول می دهد، چه کسی وام می دهد و … . لحظه ای خودت را به جای آنها بگذار – البته سخت است لحظه ای ارزش هایی چون حقوق بشر و آزادی و … را کنار بگذاری – چرا نباید به احمدی نژاد رای بدهند. اصلا سوال شخصی من این است که برنامه توسعه روستاها از نگاه اصلاح طلبان چیست؟ خلاصه برای آن افرادی که گفتی، چه فرقی دارد که زنان حق حضانت بچه را داشته باشند، هم چنان که برای تو فرقی نمی کند آیا او سیب زمینی اش را فروخته است یا نه؟
  بنابراین کمی این را کم لطفی می دانم که به راحتی دیگرانی را که بر مبنای خواشته هایشان کسی را برمی گزینند، بیسواد و فاقد درک بدانیم. کاری که متاسفانه در شکل حادترش توسط کسانی چون سید ابراهیم نبوی انجام می شود.

 • sara

  خلاصه برای آن افرادی که گفتی، چه فرقی دارد که زنان حق حضانت بچه را داشته باشند، هم چنان که برای تو فرقی نمی کند آیا او سیب زمینی اش را فروخته است یا نه؟

  jaleb baraye man ine ke shoma “fard” ro mosavi ba “mard” midoonid, oon fard momkene zan bashe va momkene ke ham haghe hezanate bache ash ro bekhad va ham forooshe mahsoolesh ra

  in faghat yek tazakor bood

 • جادی حق را به تو می دم از لحاظ نتیجه من هم فکر می کنم احمدی نژاد رای بیاره !!

  اما از جنبه دیگر حق را می دم به سینا. خیلی قشنگ و متین گفت که روستایی‌های چیزی غیر از آزادی معنوی و فکری، آزادی زن، آزادی رسانه می خوان. اونها احتیاج دارن اول شکم خودشون را سیر کنن و بعد به فکر سیاست باشن. شکم گشنه که سیاست نمی فهمه! نمی دونه دروغ چی هست و چه تاثیری می تونه داشته باشه!
  با این حال من تلاش می کنم که احمدی رای نیاره و آرزوم هم این شده !!

 • بالی

  برای فردی که از حداقل های غریزی برخورداراست نیاز چیزی بیش از غدا و سرپناه می باشد .
  و به همان میزان وقتی غریزه در تنگناست انسان چاره ای جز برطرف کردن آن را ندارد .البته این دلیل نمی شود که چیزی جز نیاز های اولیه را طلب نکند.(قابل توجه آن دوستمان که گمان بردند روستایی ها فقط فکر شکم اند و انسان ها همه مذکر می باشند! و همچنین جادی )

  یادمان نرود که تنها انسان های در تنگنا نیستند که آن پنجاه درصد رای دهنده را تشکیل می دهند.(کما اینکه اکثرشان را این چند روزه با لپ های تپل و ظاهری شاد در خیابان ها می بینید!) . فارق از اینکه احمدی نژاد را طلب کنند یا دیگر نکره های موجود را .هستند افرادی که بزور حماقتشان است که هنوز نمی دانند فرق است میان این جماعت آدمخوار با سیاست مداران دلسوز که بتوانند همه ی اقشار موجود در میهن را در عرصه مملکت داری نمایندگی کنند.

 • بالی

  در ضمن یک نکته را تذکر دهم …
  نیازی نیست که 51 درصد آرای ریخته شده در صندوق مربوط به احمدی نژاد نباشد تا ایشان رئیس جمهورنشوند و شما خوشحال و امید وار شوید .
  بلکه کافی ست مثلا” 34 درصد به موسوی 15 درصد کروبی 10 درصد به رضایی
  5 درصد جنیفر لوپز 1 درصد باطله و فقط 35 درصد به احمدی نژاد رای دهند. تا شما نا امید شوید . وبعد هم کاشف به عمل آیدکه بله این نسبت ها همگی درصدی از یک رقم نهایتا” پانزده میلیونی بوده اند.که دولت آنرا در یک فرول پیچیده فقهی تبدیل به چهل میلیون نفر ! کرده و به یمن وجود رادیو و تلویزیون آنها را آحاد مردم معرفی و تا ابددر چشم دشمنان(هر کسی غیر از خودشان) کند.
  و آه بکشید که ای کاش این تقریبا” 5 میلیون نفر اصلا” نمی بودند یا مجبور نمی بودند.
  و آن تقریبا” 10 میلیون دیگر عاقلتر می بودند یا اصلا” نمی بودند.

 • Behnam

  سلام،
  آقا من ايميلت رو پيدا نکردم ، پيامم رو اينجا ميزارم
  آقا من يک vps دارم ميخوام روش squid نصب کنم يعنی نصب کردم
  اين ورژن رو نصب کردم
  squid-2.7.STABLE6-bin-SSL
  که ssl هم داره
  ولی هنوز از فيلتر مخبرات نميتون رد بشم و فقط يک پروکسی معمولی شده که ip ام رو عوض ميکنه
  و فقط ميشه باهش گوگل earth دانلود کرد
  ميشه بگی بايد چه تنظيماتی انجام بدم تا از شر فيلتر مخبرتا رد شم
  مرسی
  لطفاً بهم ايميل بزن اگه وقت کردی

 • با شما کاملا موافقم .
  واقعا نظر فوقا العاده ای بود.
  دقیقا حرف دل من.
  می دونید ، متاسفانه خیلی ها فقط به ظاهر قضیه نگاه میکنند . درد مردم ایران و شاید انسان ها خیلی بیشتر از ظاهر قصیه است.

  جادی جان من خیلی دوست دارم و خیلی جاها باهات موافق هستم ، خیلی هم به تفکراتت احترام می گذارم و من هم مثل تو پیرو آزادی هستم ولی من چیزهایی در طرحم توی یکی از روستا ها دیدم و درد هایی را شاهد بودم که هزاران بار اولویت بیشتری نسبت به حتی آزادی ( که شدیدا برام ارزش داره ) براشون می بینم و فکر میکنم درد اونا خیلی بیشتر و دردناک تر از درد تو برای عدم آزادی باشه.

  در ضمن به نظر من اگر احمدی نژاد رای آورد ، باید قبول کرد که در کشور ما بیشتر مردم خواهان بودن احمدی نژاد هستن و شاید بهتر بگم اکثریت مردم ما به دنبال عقایدی و تفکر و طرح هایی هستند که احمدی نژاد در قالب دروغ یا راست آنها را به مردم خورانده و ما باید به خواسته اکثریت یعنی همان طرح ها و عقاید احترام بگذاریم .

 • موافقت بالا را که اعلام کردم ، منظورم جناب ” سینا” بودن که در کامنت حرف های جالبی را بیان کرده بودن.

 • با درود،
  دوستان، فراموش نکنند، کسی که ۳۵% از آرا را به خود اختصاص دهد، رئیس جمهور نخواهد شد، شرط نخست این است که رئیس جمهور 50% + 1 نفر رای داشته باشد، (توجه کنید 51% یا 35% درست نیست)، توجه کنید پنجاه درصد مردم و یک نفر اضافه.
  پس شاید، رای یک نفر، حتی جادی که از کروبی حمایت می کند، در رای آوردن موسوی تاثیر گذار باشد و البته، این را هم فراموش نکنیم، به همان اندازه، شرکت کردن شخصی مثل جادی یا خیلی های دیگر.
  در رای نیاوردن احمدی نژاد نیز تاثیر گذار است، پیش بینی من برای رای آوردن موسوی، نزدیک به 60% است، حالا باید دید، آیا به راستی این پیش بینی درست بوده یا نه.

  اما در مورد بحث هایی که شده، باید توجه داشت، که عوام به دو دسته تقسیم می شوند:
  ۱. فدایان امام
  ۲. فدایان رهبری

  نخستین گروه، از افرادی هستند، که بی شک، با امام و اندیشه امام هم سو هستند، این گروه، یا به میرحسین موسوی رای خواهند داد، یا به محسن رضایی، چرا که یاد امام و خون شهدا را در این افراد می بینند.
  و اما گروه دوم، اصولا افرادی هستند که تنها یک چیز را می فهمنند، آقا گفته !، حال اینکه کجا گفته مهم نیست، مهم این است که یکی از دوستانشان، به آنها گفته، هر کسی به احمدی نژاد رای ندهد کافر است، حال اینکه این افراد می خواهند به بهشت بروند، پس باید به احمدی نژاد رای بدهند.
  پس این گروه، یا به احمدی نژاد رای می دهند و اگر خیلی خیلی شجاع باشند، به محسن رضایی.
  خداروسپاس، بسیاری از سپاهیان و بسیجیان، به محسن رضایی رای می دهند و این باعث شادابی ما هست.

  دوستانی هم که به کروبی و میرحسین موسوی رای می دهند، خب از جناح هستیم و باز هم باید گفت سپاسگذار خدا هستیم.
  امیدوارم، در مرحله نخست، میرحسین موسوی با ۶۰٪ آرا، برنده باشد و شنبه، همه با هم، در خیابان ها جشن بزرگی بگیریم و گرنه مجبور خواهیم شد، جشن را به نحوی دیگر اجرا کنیم!!!!!!!!!!