نمودار تغییر شکل بدنی میس آمریکا از ۱۹۲۱ تا ۲۰۱۵

کسانی که توی میس‌آمریکا یا مثلا همون دختر شایسته آمریکا شرکت می‌کنن روندی کاملا معکوس جامعه داشتن. توی آمریکا از ۱۹۲۱ تا ۲۰۱۵، ‌متوسط BMI بدن زن‌ها دائما بیشتر شده در حالی که همین شاخص توی برنده‌های دختر شایسته آمریکا دائما کاهش داره. این سایت نمودار جالبی ساخته که این پایین می‌بینین:

bmi

در حال حاضر حدود یک سوم برنده‌های دختر شایسته آمریکا، دچار کمبود وزن هستن. این کمبود وزن شاید در مورد بعضی آدم‌ها خود به خود اتفاق می‌افته ولی در مواردی هم نتیجه گرسنگی‌ کشیدن‌های عجیب و حتی اعمال جراحی برای خارج کردن اعضایی مثل رحم است که نبودش باعث می شه شکل شکم صاف‌تر باشه. دردسر اصلی وقتی شروع می‌شه که بقیه زنان آمریکایی (و بقیه دنیا) با نگاه کردن به این «برنده‌ها» سعی کنن ظاهرشون رو شبیه اونها کنن. ماموریتی که برای اکثریت آدم ها غیر ممکن است و فقط باعث یک عمر ناراحتی و استرس نسبت به شکل بدنی خودمون می‌شه.

 • فری لون

  بالاخره توی هر فرهنگ و هر کشوری باید موضوعی باشه تا مردم رو آزار بده
  اونجا نارضایتی از استایل بدنی مردمو ناراحت میکنه
  اینجا سیاست و خفقان روحمونو آزار میده.
  کاش دردهای جامعمونم مث خارجیا بود.

 • saeedramazany

  جادی یه کانال تلگرامی چیزی بزن اینو اونجا تو گروه ها فوروارد کنیم.
  یه بخشی از مخاطب اونجان که اتفاقا همچین چیزایی خیلی به دردشون می خوره.

  • jadijadi

   کانال تلگرام مانندی دارم ولی سعی نمی کنم مشهور بزرگ بشه. ازش فوروارد کنین بهتر از زیاد شدن عضو است (: https://telegram.me/jadinet
   دلیلش هم اینه که من سعی نمی کنم رسانه باشم یا چنین چیزی (:

 • سعيد

  چرا فكر مي‌كنيد اضافه وزن چيز خوبي است؟ اضافه وزن يعني چربي خون بالا و فشار خون بالا. فشار خون بالا يعني «قاتل خاموش». اضافه وزن در اكثر اوقات منتهي ميشه به «مرض قند» كه خودش باز هم شديدا مشكل‌زا هست.
  آيا بهتر نيست چاقي و چاقي مفرط جامعه‌ي آمريكا به عنوان يك ضد ارزش معرفي بشه؟ چون واقعا هست.

 • وحید

  یه رائفی پور نامی قبلا پنبه این قضیه رو مفصل چوب زده.

 • فخئ

  آمریکایی ها یک مقدار نگران چاقی باشن بد نیست وقتی به طور میانگین چاقن.
  ایران هم که سرزمین نفرین شدست. از همه نظر ورژن جهان سومی آمریکاست حتی از نظر چاقی. کاش به جای کاریکاتور آمریکا کاریکاتور یه کشور اروپایی بودیم لااقل.

 • جادی جان منظور کلام شما درسته، اما به نظرم مثال نادرستی انتخاب کردی! در این مورد خاص، خوب بود می‌گفتی که اون اضافه وزن رایج و رو به رشد عموم مردم هم خوب نیست و اصلا حالت درست قضیه وزن مناسب و بدن سالم داشتن است.
  یعنی نقش کمپانی‌های پلید در صنعت فشن و جهت دادن به برداشت عمومی از زیبایی، بهانه‌ای نشود برای اینکه اضافه وزن داشته باشیم و آن را جدی نگیریم (یا حتی بدتر، از اضافه وزن مفتخر باشیم!).

 • Erfan

  یکی از پارامترهای جالبی که با سرسختی تمام در طول سالیان ثابت مانده، نسبت دور کمر به دور باسن WHR این دختران نمونه است.

 • Alireza Fe

  بسیار عالی . . .
  باید این مطلب رو بدیم خیلیا بخونن . . .

  • Alireza Fe

   ازش اسکرینشات گرفتم واسه یه سریا فرستادم :)