رای ندادنه که رای موسوی رو می‌شکنه

وقتی می‌گم به کروبی رای‌ می‌دم، دائم می‌شنوم که اینکار رای موسوی رو می‌شکنه و محمود رای می یاره. این حرف درست نیست.

اول باید بگم که انتخاب این چهار نفر به نوعی هوشمندانه بوده. از بین بیش از هزار نفر، فقط این چهار نفر رو به شبه‌انتخابات راه دادن. بعضی ها می‌گن جالبه که بینشون سه نفر می خوان تغییر ایجاد کنن و حتی رضایی هم تا حدی مخالف سیاست‌های فعلی است. در واقع احمدی نژاد یکه و تنها کل رای‌هایی که ممکنه به نفع نظام به صندوق ریخته بشه رو داره.

منظورم اینه که توی ایران یکسری آدم هستن با سواد پایین یا پیرو هر چی که فلان کس بگه یا طرفدار هر دروغی که توی تلویزیون بشنون. این آدم‌ها به محمود رای می‌دن و لاغیر. اگر مثل دفعه قبل دو سه تا کاندیدای اصطلاحا اصولگرای دیگه هم بودن،صد در صد می‌رفتیم دور دوم ولی در وضعیتی که احمدی‌نژاد تنها کاندیدای رسمی جناح حاکمه، اون همه رای‌ها رو داره.

در مقابل این تک کاندیدا، سه نفر هستن. من به کروبی رای می‌دم:

 • اگر احمدی نژاد ۵۱ درصد آرا رو بیاره، فرقی نداره من به کروبی رای داده باشم یا موسوی
 • اگر احمدی نژاد کمتر از ۵۱ درصد آرا رو بیاره، در دور بعد به موسوی رای می دم
 • اگر موسوی بیشتر از ۵۱ درصد آرا رو بیاره فرقی نداره من بهش رای داده باشم یا نه

به همین سادگی. اما طبق این استدلال، حالا که کروبی رای نمی‌یاره چرا بهش رای می‌دم؟

 1. شاید هم آورد
 2. به نظرم کروبی خودش هم نمی‌خواد رای بیاره. بحث دانشجوی ستاره دار و زندانی سیاسی کلا ممکنه براش صد هزار تا رای بیاره در حالی که فکوس کردن روی فقرا و این حرفها براش رای می خره. به نظرم کروبی و گروهش و حزبش و روزنامه‌اش توی این انتخابات یک سرمایه‌گذاری حقوق بشری خوب کردن برای آینده.
 3. اگر یک روز کسی گفت که ایرانی بود و کروبی ای اومد و گفت که در ایران زندانی سیاسی داریم و ازادی سبک زندگی مهمه و … خوشحال می شم تهش اضافه کنه که سه چهار میلیون آدم هم پشت این حرف ایستادن.

این رای ندادن من و شما است که باعث می‌شه احمدی نژاد رای بیاره. خلاص.

 • بردیا

  ببخشیدا
  شما که اینقدر دم از آزادی بیان و عقیده میزنیدو ادعا دارید که به عقاید بقیه احترام میزارید ، خیلی زشته که افرادی رو حالا به هر دلیلی بی سواد و یا … میخونید

  اون افراد شاید برای خودشون اعتقاداتی داشته باشند
  شاید به مسائلی توجه دارند که منو شما توجه نداریم
  شاید صلاح مملکت رو تو چیز دیگه ای میدونند
  و …

  آزادی بیان به این نمیگن که هرکی هر چی گفت بقیه بیان حالشو بگیرنو دوتا اسم بزارن روش .
  خود من هنوز تصمیم نگرفتم به کی رای بدم . ولی تقریبا تمامی حرفها و عقاید هوادارن موسوی ، کروبی ، احمدی نژاد و رضایی رو شنیدم . حتی پای صحبتهای اونایی هم که رای نمیدن نشستم .
  نمیخوام دلایلشونو بگم چون شاید دوست نداشته باشی تو قسمت کامنت هات بحثهای سیاسی اینجوری بشه .
  ولی باید بگم که اگر پای صحبتهای همشون نشسته باشی به این پی میبری که همشون دلایل کاملا قانع کننده ای دارن واسه خودشون که همینش کار منو تو تصمیم گیری سخت کرده . :D

 • sisyphus
 • از این جمله که گفتی ممکنه براش رای نیاره ولی شرافت میاره .. خیلی خوشم اومد

 • sara m

  باید همه رای‌ها را به یک کاسه ریخت تا احمدی‌نژاد دوباره انتخاب نشود و نام ایران و ایرانی‌ را بیش از این نابود نکند یعنی اگر موسوی کاندید قویتری است بهتر است طرفداران کروبی ( حتا اگر کروبی کاندید بهتری باشد) به موسوی رای بدهند تا تعداد رای‌ها اصلاح طلبان بالا برود همانطور که در انتخابات آمریکا تمام احزاب کوچک مثل سبزا رای خود را به دمکرتها و اوباما دادند تا خطر به قدرت رسیدن راستها در نتیجه اتحاد آنان از بین رفت

 • سارا جان یکبار دیگه متن رو بخون (: توضیحم دقیقا در این مورده.
  بردیا جان، اینکه گروهی از آدم های یک کشور «سواد پایینتری» داشته باشن، مخالفتی با آزادی بیان نداره (: متن رو دقیق بخون. من نگفتم هر کس به احمدی نژاد رای بده بی سواده. من گفتم افراد با سواد پایین تر احتمال بیشتری داره که به احمدی نژاد رای بدن. اگر توی این شک داری، به آمار شهرها، شهرستان ها و روستاها نگاه کن. همین اطرافت هم راحت می بینی. به شرکت های مهندسی یا دانشگاهی برو و ببین بیشتر کی رای می یاره. بعد برو با مستخدم همونجا حرف بزن و ببین به کی رای می ده. این توهین به کسی نیست، یک پیش بینی آماری است.
  فکر می کنی مثلا توی آمریکا موسساتی مثل گالوپ چجوری قبل از انتخابات کاملا دقیق پیش بینی می کنن؟‌ از دونستن ترکیب جمعیتی و احتمالات آماری گرایشات اقشار مردم (ترکیبی از درآمد، شغل، سواد، خانواده و …).

 • مشکل من حل شد
  احساس میکنم منظورتون رو اشتباهی متوجه شده بودم
  در هر صورت عذز میخوامو امیدوارم که عذز خواهی منو بپذیری
  ;)

 • محدثه

  ببخشید که این کامنت غیرمرتبط با موضوع بحثتونه. شما آدرس ای-میل ندارین تو وبلاگتون یا من پیداش نمی‌کنم؟ یه میل می‌خواستم براتون بفرستم…

 • خیلی موافق ام جادی جان

  من البته به نظر می رسه در آخرین لحظات دوباره به موسوی برگشتم چون با وجود اینکه کروبی رو بهتر می دونم می ترسم حریف کوتوله نشه برای دور دوم. کوتوله ترسناکه و این جوری ها نمی شه حریف اش شد. ولی دوست داشتم که گفتی باید به شعار آزادی بیان و حقوق شهروندی کروبی رای بیشتری داده بشه. فرصت برای پشتیبانی اون هم خواهد بود.

 • سپیده

  موفق باشید
  من یه خواهشی از شما دارم می تونم از طریق ایمیل با شما ارتباط برقرار کنم؟؟؟
  در رابطه با موضوعی می خوام صحبت کنم،من مطمئن نیستم ایمیل شما چیست؟؟اگه به من ابمیل بزنید من سوالمو مطرح می کنم.
  ارادتمند

 • هولدن کالفیلد

  فکر می کنم چند تا اشکال به استدلال شما وارد است:
  یکی اینکه حرف شما در صورتی درست است که تعداد کل رای ها را ثابت فرض کنیم. یعنی طرفداران موسوی و کروبی تعداد ثابتی داشته باشند و رای شون بین ایندو در نوسان باشه. نه اینکه رای ندادن به یکی شون مساوی با رای ندادنشون بطور کلی باشه.
  دیگر اینکه احتمال تقلب وجود نداشته باشه. یعنی در صورتیکه همگی واقعاً زیر 51 درصد رای بیارند (که نتیجه شکسته شدن رای این دو نفر ممکنه باشه) رای احمدی با دستکاری به بالای 51 درصد صعود نکنه.

 • Pingback: خانواده گنو/لینوکس ایرانیان » Blog Archive » Links for 2009-06-07 [del.icio.us]()

 • من و متعه ام

  سلام جادی
  اشتباه حساب تو در مورد حالت وسطه
  خب بله اما اگه محمود زیر پنجاه بیاره، شما مطمئنی که دور دومی حتما هست؟
  چه بسا محمود در 30 درصد بیاره و شماها با رای تون به موسوی بتونید تو همین مرحله اول بفرستیدش بره بالا انشاءالله.
  البته این نکته رو برا شما گفتم که دغدغه تون اونه و الا من که برام مهم نیست کی بیاد! همه از آب گذشته اند و محدود در یک چهارچوب نامقبول!!

 • علی

  جادی جان این رو بخون
  http://www.ayandenews.com/fa/pages/?cid=8646

 • نيكو

  خيلي جالبه كه همين يه ساعت پيش داشتم دقيقاً به همين موضوع فكر مي كردم قبل از اين كه اين مطلب رو ببينم. تقريباً موافقم باهاش، مگه با اون خط آخر…

  اون اوايل دور و بريا داشتن به من مي گفتن كه بيا راي بده اقلاً به رضايي تا احمدي راي نياره.
  خوب فرض كنيم كه موسوي 60 تا راي بياره و احمدي 55 تا. رضايي هم 20 تا. من بيام به رضايي راي بدم، تعداد راي هاش مي شه 21 تا ولي اگه راي ندم رضايي مي مونه 20 تا بقيه هم همينطور. فقط تعداد راي كل يكي كم مي شه كه نمي دونم اين موضوع تاثير مي ذاره ت بالا رفتن احمدي يا نه… :-/

 • hamid

  استدلال شما غلطه. اگر موسوی کمتر از ۵۱ در صد رو بیاره حتا اگر به دور دوم بره احتمال این هست که خیلی‌‌ها در دور دوم رای ندان. و خیلی‌‌ها رو بسیج کنن که رای سازمان یافته بدن. در حالی‌ که بهترین سیاست اینه که کار رو در همون دور اول تمام کنیم.

 • hamid

  نکتهٔ دوم اینه که اگر موسوی ۴۰ در صد بشه و احمدی ۴۰ در صد و کروبی ۱۵ در صد. در اون صورت خیلی‌ ساده احمدی با تقلب با ۵۱ درصد رئیس جمهور میشه. در حالیکه اگر به موسوی رای داده بودیم ۵۴ در صد میشد و به دور دوم هم نمیکشید.

 • پارسا

  یادت هست گفتی اگر موسوی حرفی از حقوق بشر بزنه به موسوی رای میدی؟
  من جادی در تو به یک چیز عادت کردم، تو همونقدر که با دلیل هایی که نه کسی متوجه میشد نه معلوم میشد بر امدنگاهش کجاست بین محصولات مایکروسافت با لینوکس ها مقایسه جانب دارانه میکردی و واقعا لینوکس رو با مقایسه هات و سنخ طرفداریت ضایع میکردی ایندفعه هم به نظرم سنخ برداشت ات از مسائل یک ابهام و یک منطق نامفهوم رو دنبال میکنه! البته خیلی ها فکر میکنن سر و ته حرف زدن و نامفهوم بودن خودش حاکی از سنخیتی از منطق خیلی هوشمندانه است اما ازم دلگیر نشو اصولا در این زمینه تو خوب اراجیف میبافی!
  بدون اینکه یک لحظه به انتخاب ات فکر کنی دوباره متن ات رو و منطق ات رو برای رای دادن به کروبی بخون! امیدوارم بتونی بفهمی که چرا گفتم اراجیف! در هر حال امیدوارم کروبی تا اخر انتخابات بمونه، گرچه اصولا هدف خودش و اطرافیاش واقعا تاسف اور و حاکی از خود بینی و خود محوری – منظورم همون نقطه ی اشتراکی که مثل دم خروس در نظرات کرباسچی، عبدی و تحکیمی ها خودش رو نشون میده – اما منفعت حضور اش میتونه زیاد باشه.
  در هر حال امیدوارم همونقدر که برای خودم ارزو میکنم رای ام به نفع وطنم باشه، این رو برای تو هم آرزو دارم.

 • داریوش

  من فکر می کنم اگر کاندیداهای ما دو تا بودند یعنی احمدی نژاد و یه مترسک یا عروسک یا هر شیء جوندار یا بیجون دیگه، بازم بصوزت احساسی به رقیب احمدی نژاد رای می دادیم.
  ببینید سر مردم چی اومده …

 • دقیقا همینطوره… امیدوارم که با نتیجه بتونیم به آینده کشورمون امیدوار بشیم.

 • ali foozool

  To Mr Moosavi: In mardom Az shoma “Khosheshoon Nemiad” az Ahmadi nejads “Badeshoon Miad”, Pass ziad jest nagirid lotfan, Va garneh hamin Mojeh SABZ tabdil be Mojeh GAHVEI mishe va khandaneto mibareh.

 • اشکان

  سلام
  این کامنت تقریبا 5 سال بعد از این ماجراس….میخواستم بگم که در مورد شما اشتباه میکردم…فکر میکردم شما آدم باهوش و روشنفکری باشین…اما حالا که فهمیدم به کروبی رای دادین(یه روحانی که سابقه فساد اقتصادی هم داره) کلا نظرم راجع به شما عوض شد…اما بازم شما رو بعنوان یه نخبه کامپیوتر قبولتون دارم…
  چقدر زود گذشت این 5 سال…خاطرات خوشی بود…من که هرگز یادم نمیره