سانسور در چین، یک قدم احمقانه‌تر شد

چین هم یکی از معدود کشورهای دنیا است که اینترنت رو فیلتر می‌کنه. اگر سرکوب اخیر اینترنت در ایران رو در نظر نگیریم و به شرایط «طبیعی» نگاه کنیم، چین کشور فعلا پرچمدار سانسور در دنیای دیجیتال است. طبق یک قانون جدید، قرار شده که از تاریخ اول جولای، همه عرضه کنندگان پی.سی. در این کشور، در کنار سیستم عامل، برنامه فیلتر کردن اینرنت رو هم روی کامپیوترها نصب کنند.

در حالی که در اون کشور هم خیلی‌ها جوابشون به این محدودیت‌ها، یاد گرفتن روش رد شدن از اونها است، یکسری هنرمند جواب دیگه‌ای به این محدودیت جدید دادن. اونها اعلام اعتصاب عمومی اینترنتی کردن؛ عدم استفاده از اینترنت برای گشت‌زنی در اینترنت، بازی، چت یا هر کار دیگه به مدت ۲۴ ساعت.

بدون شک، این اعتصاب، فایده چندانی نداره. نه کسی ضرر خاصی می‌کنه و نه سرکوب‌های دولت چین کم می‌شه، اما حداقل چیزی که هست اینه که آدم‌ها خودشون یادشون می مونه که سانسور در حال شدیدتر شدن است و به دولت و بقیه هم می گن که این رو می‌فهمن، حتی اگر نتونن کار چندانی بکنن.

 • پرهام

  سلام جادی جان.

  تاسف من از این هست که بعضی از و شاید هم بیشتر این ابزارها و برنامه‏های فیلتر کننده در کشورهای آزاد ساخته میشوند.

  راستی شنیدی که نوکیا و زیمنس به ایران ابزار شنود فروختند. من در سایت بی بی سی دیدم. نظر شما چی هست جادی جان؟؟

  با سپاس. . .

 • تعجب می‌کنم، خب یک راه حل ساده اینه که یک بار دیگه سیستم عامل نصب کنن. حالا چه ویندوز دزدی و یا چه لینوکس. درست متوجه شده‌ام؟!

 • مصي

  فقط خدا كنه اين احمقاي اينوري ياد نگيرن :-s
  همچنان با جي ريدر عزير دنبالتون مي كنيم اگر چه به خاطر فيلتر احمقانه خودمون نمي تونم هميشه كامت بزارم

 • پرهام: آره. من هم مصاحبه اش با بی بی سی رو خوندم. منطقی هم هست. اینها جزو ابزار موبایل هستن و همه کشورها دارن ولی در کشور ما و احتمالا لیبی و احتمالا کره شمالی و احتمالا انگلیس، بدتر از بقیه جاها استفاده می شن بدون اینکه نظارتی روشون باشه. به هرحال به دلیل همین چیزها است که دولت اصولا چیز بدیه.

  روزبه: آره ولی خب اون تازه رد کردن یک قدمه. بعد هم کلی مراحل دیگه سانسور شدگی هست که باید یکی یکی حل بشن.

 • مرگ بر چین! یک کلام ختم کلام!!