انتخابات افعانستان

اول بگم که خوشحالی‌ام در این انتخابات اینه که ژیلای عزیز دیشب آزاد شده تا انتخابات رو دنبال کنه. انتخاباتی که می‌دونم در موردش اطلاعات زیادی داره و نتیجه هم براش مهمه. من اطلاعات خیلی زیادی ندارم ولی واقعا دوست دارم مردم بتونن به کسی رای بدن که براشون کشور بهتری بسازه. خوشحالی من در انتخاب افعانستان به این هم هست که این انتخابات ناظرهای خارجی داره. توی کشور فقیر و کم‌سوادی مثل افغانستان انواع تقلب‌ها خواهد بود (از فروش برگه رای گرفته تا رای دادن بر اساس نظر جنگ سالاران حاکم بر منطقه) اما خیلی خوبه که تا حد زیادی به شمارش آراء و نبودن دروغ حین اون می‌شه اطمینان کرد.

به هرحال انتخاب کرزای محتمل‌ترین نتیجه است ولی به هرحال دیدن یک انتخابات آزاد در یک کشور همسایه، برای مایی که نه انتخابات آزاد داریم و نه شمارش منصفانه، دلچسبه.

  • اميد

    متاسفانه كه انتخابات خوب برگزار نشد ، و تقلب هاي كوچك و بزرگ زيادي صورت گرفت از راي دادن چندباره يك نفر تا راي دادن افرادزير 18 سال و پر نمودن صندوق هاي راي توسط سران محلي بعضي مناطق افغانستان.
    با اين وچود احتمال دارد كه انتخابات به دور دوم نيز بكشد و اميدوارم با انتخاب يك ريس جمهور ديگر تحولاتي هرچند كوچك در كشور رخ داده و كشور از اين سكون علمي اقتصادي و فرهنگي بيرون گردد.