لینوکس در هفته پنجاه و یکم

 • استفاده از اینترنت توسط مودم، جزو کارهای دوست نداشتنی توی لینوکسه. دلیلش هم ساده است: مودم در دنیا در حال انقراضه و کسی دیگه براش برنامه نمی‌نویسه. نتیجه؟ راهنمای خوب سعید درباره نحوه وصل شدن به اینترنت با مودم، برای خیلی ها مفید خواهد بود.
 • این خبر هم بزرگه: شاتلورث از مدیرعاملی شرکت کانونیکال استعفا داد! البته برای میلیاردری مثل اون، اصلا بعید نبود. چنین آدم اهل تجربه‌ای، بعید بود اینهمه وقت روی یک «شغل» بایسته.
 • و کددزدی های مایکروسافت هم ادامه داره.. بعد از لو رفتن دزدی چند وقت قبل که باعث شد مایکروسافت وب سایت مربوط به برنامه نوشتن ایزو روی یو اس بی اش رو پایین بیاره و چند روز بعد ابزار رو – که حاوی کد جی پی ال بود – اینبار تحت لیسانس جی پی ال منتشر کنه، حالا هم مشخص شده که بخشی از کد جوکو که ابزارمیکروبلاگینگ مایکروسافت چین است، از برنامه تجاری و بسته شرکت پلارک سرقت شده. مایکروسافت رسما به مساله اشاره کرده، کد رو از اینترنت برداشته و کرده و گفته قضیه رو بررسی می‌کنه.
 • و من هم به خاطر نفوذ بیشتر و بیشتر مایکروسافتی ها در اوبونتو جایگزین کردن گیمپ با نرم‌افزارهای مبتنی بر مونو، سوییچ کرده‌ام به یک دیستروی دیگه: سابایون (: در این مورد بعدا بیشتر می نویسم.
 • خبر نیست ولی نکته: می ‌دونستین اگر توی دولفین (فایل منیجر کی دی ای) کلید f3 رو بزنین، صفحه به دو قسمت تقسیم می‌شه تا راحت فایل کپی کنین و اینجور چیزها؟ من این رو می‌دونستم ولی تا همین لحظه نمی‌دونستم که اگر f4 بزنم می‌تونم در دایرکتوری‌ای که هستم، خط فرمان داشته باشم. این عالیه.
 • حالا که خبر رو کردیم نکته، این رو هم بگم که در بخش تنظیم زبان کی.دی.ای. می‌تونین کیبرد رو هم انتخاب کنین! نخندین! کلی فرق داره من کیبردم رو «معمولی ۱۰۴ کلید» بذارم یا «لپ تاپ آی بی ام تینک پد تی ۶۱».
 • و در نهایت… لینوکس تودی، یک پیشنهاد خوب داره: یک کامنت، یک پست یا یک ایمیل برای تشکر از پروژه‌های بازمتنی که استفاده می‌کنید. از دوستان نام ببرید و بگید که چقدر استفاده از این نرم افزارها براتون ارزشمنده. انتقاد رو همیشه می‌نویسیم ولی تشکر رو معمولا نه (: همین الان به سهم کوچیک خودمون پروژه‌های خوبی که استفاده می‌کنیم رو دلگرم کنیم. مال من می‌رسه به چغوک، بلاگیلو و Zim.
 • آقا این مایکروسافت دست از سر لینوکس هم برنمیداره.خوب برادر من برو همون ویندوزت رو بچسب و از خودت مایه بزار!!! ایده خوبی بود.شاید من هم مهاجرت کردم به سابایون.مدتیه روی سوزه هستم ولی سابایون رو خیلی دوست دارم.اون اف۴ رو هم امتحان نکرده بودم.ای ولا :)
  تشکرات من همتعلق میگیره به چغوک و بلاگیلو(بیلبو سابق) و آماروک کبیر :)

 • سلام. ممنون بابت اخبار

  اون f3 و f4 خیلی تابلو بود :) من خیلی وقته ازش استفاده می کنم. در کل توی KDE برای هر کاری میتونید از شرتکات ها استفاده کنید :)

 • مجید

  همممم.
  من نمیدونستم که Miguel De Icaza مایکروسافتی به حساب میاد!
  راجع به جایگزین کردن گیمپ با یه چیز دیگه هم من هیچ چیزی راجع به وصل بودن این مساله به مایکروسافت و مونو نشنیده بودم. میشه لینک بدی به بحثی که در این مورده ؟

  برام جالبه که نظرت رو نسبت به مونو و ایکازا و دعواهای اخیر در planet.gnome بگی. به نظر من میاد که سیاه و سفید میبینی.

 • مجید جان متاسفم که لینک رو همونجا نذاشتم و الان هم باید بگردم و پیدا کنم. شرمنده. سعی میکنم پیدا کنم و بدم. ولی سیاه و سفید نمی بینم (: اولا که از مونو خوشم نمی یاد ولی مخالف عجیبش هم نیستم. در مورد گیمپ هم به نظرم حجم زیاد دلیل اول بوده.

  در مورد پلنت، نظر خاصی ندارم. مال خودشونه و هر کار بخوان می تونن تو پلنت بکنن. به نظر شخصی من، پلنت گنوم بهتره فقط تگ مطالب گنوم رو نشون بده نه کل وبلاگ هر کسی که توی گنوم کار می کنه رو ولی خب اگر هم دوست دارن کل وبلاگ رو نشون بدن، انتخاب خودشونه و آدم ها هم کاملا حق دارن هم توی آزاد کار کنن هم توی تجاری (:

  اما خودم از اوبونتو فعلا مهاجرت کرده ام به دلایل خیلی زیاد. حتما در این باره می نویسم.

 • مجید

  مرسی از جواب هات.
  این ایده گذاشتن پست هایی که با تگ گنوم هست خیلی خوبه و باید کار کنه نمیدونم چرا تا حالا نکردن!