بازهم سرطان پستان، اینبار به بهانه کمپین «رنگ» در فیسبوک

من همیشه طرفدار کمپین‌های آگاهی بخش بوده‌ام. همینطور طرفدار چیزهایی که حرف زدن ازشون مهمه اما یک نهاد جلوش رو گرفته. از آزادی بیان گرفته تا سرطان پستان تا حق آدم‌ها برای داشتن حریم شخصی تا مخالفت با کشتن انسان‌ها. از اونطرف هم همیشه راه حل های ساده ولی جذاب رو دوست داشتم و به این خاطر طرفدار کمپین‌های صلح سبز و دیگر سازمان‌ها.

اما درباره این جریان «رنگ سینه بندت رو بگو» که توی فیس بوک راه افتاده حرف دارم. این کار بانمکه و به هرحال جلب توجه می کنه و باعث می شه آدم ها درباره چیزهای طبیعی‌ای که سابقا فکر می کردن ممنوعه حرف بزنن و ببینن که آب هم از آب تکون نمی خوره. اما حس من اینه که اینکار بیشتر از اینکه یک حرکت آگاهی بخش در مورد سرطان پستان / سینه باشه، یک جور بازی نیمه سکسی است و یک جور شیطنت جمعی برای آزاد شدن چیزهایی که همیشه آدم ها دوست داشتن بکنن اما روشون نمی شده و الان یک راه راحت برای ابرازش پیدا کردن.

به نظر من این اصلا بد نیست. خوب هم هست. اما صحبتم اینه که اینکار با اینکه جالبه و بهتر از هیچی، اما یک راه حل جذاب برای آگاهی بخشی از سرطان پستان نیست. سرطان پستان یک بیماری جدی است. دردناک و ناراحت کننده. در عین حال توجه کنید که خانم‌هایی که دچار این بیماری می‌شن، دیگه نمی‌تونن از سینه بندیهای معمولی استفاده کنن و احتمالا اینکه ببینین شما در جمع در مورد سینه‌بندتون حرف می‌زنین و دوستانتون هم با علاقه دنبالش می‌کنن و احیانا روش لایک می‌زنن، چندان براشون دلچسب نیست. مادربزرگ من سرطان پستان داشته. زنی که سرطان پستان داره و مجبور می شه یکی از پستان‌هاش رو برداره، مطمئنا احساس اعتماد به نفسش نیاز به حمایت داره و دیدن اینکه زن‌هایی که این مشکل رو ندارن به شیوه‌ای – تا حدی رازآلود – از سینه بندشون حرف می‌زنن و پسرها هم رنگ‌ها رو دنبال می‌کن و لایک می‌زنن یا کامنت می‌دن یا شوخی می‌کنن، احساس حمایت نمی‌کنه.

به نظر من این کمپین بامزه و مفیده ولی اگر هدف رسیدن به آگاهی در مورد سرطان پستان است، می شه کار رو بسیار بهتر و مفیدتر کرد. مثلا به نظر من جالبتر بود زن‌ها بنویسن «من ۳۲ سال دارم و آخرین ماموگرافی‌ام، چهار ماه قبل بوده» یا «من ۲۲ سال دارم و بلدم چجوری خودم رو در مورد سرطان پستان تست کنم» یا «من ۱۸ سال دارم و از اینجا نشانه‌های سرطان پستان رو یاد گرفتم» و …

مرتبط

 • همایون

  من اصلا نمیدونستم به بهانه سرطان پستانه. به نظرم فقط یه بازی اومد. پیامهایی هم که ملت میفرستادن برای هم در مورد این بازی رو دیدم، اشاره ای به سرطان نشده بود توش. فقط گفته بود رنگ رو بنویس که پسرها برن سر کار.

  خلاصه اینکه اگر هدف حمایت هم بوده من به عنوان ناظر خارجی بیخبر متوجه نشدم!

 • هدف اولیه این بازی این بود که در حین چک کردن رنگ سینه بند چک فیزیکیی هم برای جستجوی هر برجستگی غیر عادی و یا غده در سینه هم صورت بگیره…

 • bahar

  amma mishe injuri ham did ke kheyli az kasani ke in moshkel ro daran, ba ruhiye khub dar un ro ghabul kardan va be behtarin shekli daran zendegi mikonan… hatta shayad kheyli az kasani ke rang ha ro neveshtan, in moshkel ro dashte bashan…man fekr mikonam ke ba sohbat kardan e azad dar mored e chiz haii ke alaki taboo shode budand, mishe kasani ro ke hatta fekr dar in mavared ro taboo midunan, be fekr va dasht va beheshun yek ekhtar e kuchak dad… be har hal man fekr mikonam ke in harkat mofid bud…ma az ghadim yad nagereftim ke narahatihamun ro beshnasim va hallesheun konim, faghat faramusheshun mikonim va nemikhaym ke vagheiyat ro ghabul konim. amma ba yad begirim ke moshkelatemun ro beshnasim va halleshun konim.
  be omid e ruzi ke hamey e marizi ha rishe kan beshe.

 • nasrin

  من ۵۵ سال دارم و حدود یک سال و نیم پیش با تشخیص سرطان سینه وارد میدان نبرد با آن شدم . در کمپین فیس بوک با کمال میل شرکت کردم . به نظر من این کمپین نه تنها باعث خجالت و ناراحتی‌ من نشد،

  بلکه شاید نوعی همبستگی‌ بین دوستان ایجاد کرد و برای اولین بار نام سرطان با بوی مرگ همراه نبود .

  حتا شرکت آقایان هم چیزی جز لبخند به همراه نداشت .

  یادتان باشد کسی‌ که دقایق هر روزش با نام سرطان ،آزمایشات ، داروها ، روشهای درمانی توانفرسای آن می‌گذرد . آخرین چیزی که لازم دارد مقالات خسته کننده تکرای راجع به آن ، آنهم در فیس بوک است .

  به امید یافتن درمان قطعی برای هر نوع سرطان .

 • nasrin

  راستی‌ جای یاد آوریست که ، سرطان پستان فقط مختص خانمها نیست و درصد قابل ملاحظه‌ای از آقایان هم دچار آن میشوند .

 • شایا

  خوشحالم که بالاخره یک نفر حرف دل من رو زد!
  همون‌طور که دوست خوبمون همایون هم اشاره کردند هیچ‌کس (لااقل در لیست دوستان من) به منظورش از این کار اشاره نکرده بود و گاهی حتّی خودش هم دلیل اصلی این کار رو نمی‌دونست و فقط برای شیطنت دست به این کار زده بود.
  به نظر من استفاده از یک روبان صورتی اتچ شده به پایین عکس پروفایل می‌تونست کار مفیدتری باشه.
  ممنون جادی

 • ای بابا! من دعوت نامه ای که برام رسید نوشته بود رنگ شورتت رو بنویس.به پسر ها هم خبر نده..منم چون از این تفکیک ها بدم میاد اصلا شرکت نکردم…
  به نظرم اون چیزی که میگی خیلی جالبه …میتونیم خودمون درستش کنیم.

 • یادآوری خوبی بود! شاید یک عده هم مثل شما باید بنویسند تا درصد خوانده شدن مطالبی از این دست بالا بره.

 • اگه خواستی همکاری کنیم

 • Pingback: هر مردی باید روش خودآزمایی برای سرطان بیضه رو بلد باشه: بازی آگاهانه با تخم‌ها | کیبرد آزاد()

 • Pingback: به افتخار موومبر: دوازده نکته ساده برای سلامتی مردان | کیبرد آزاد()