پوپولیست‌ها در اینترنت

پوپولیست‌ها بودن با مردم را دوست دارند. این طبیعی است. اما چیزی که طبیعی نیست، علاقه پوپولیست‌ها است به حضور در فضای اینترنت. فضای اینترنت زمین تا آسمان با فضای فیزیکی فرق دارد. در فضای فیزیکی شما می‌توانید درها را ببندید، مخفی به جایی بروید، مردم خودتان را با اتوبوس به استقبال بیاورید و غیره اما در فضای مجازی این امکان ها محدودتر هستند. درست است که کشورهایی مثل ایران و چین آدم‌هایی دارند که با اتوبوس به فضای مجازی هم آورده می‌شوند اما در نهایت امر، اینترنت جای راحتی برای پوپولیست‌ها و سیاستمداران نیست (و احتمالا به همین دلیل است که www.ahmadinejad.ir نه فقط دیگر آپدیت نمی شود که ظاهرا به کل از اینترنت حذف شده).

این ماجرا را گفتم تا در مورد چاوز بنویسم. چاوز اخیرا تصمیم گرفته به توییتر بیاید. همان سرویسی که برای نوشتن «در همین لحظه مشغول چه کاری هستی» درست و بعدا برای چرخش اخبار و عقاید کوتاه استفاده شد و در نهایت هم به همین دلیل دشمن دانسته شدن خبر و اطلاع، به عنوان ابزار دشمن معرفی شد (: بامزه است که برادر چاوز مارکسیست هم همین ابزار را عامل دشمن دانسته بود ولی حالا خودش در آن عضو شده است.

چاوز در این لحظه ۲۶۲ هزار فالور دارد و تنها پنج نفر را فالو می‌کند و طبق آخرین اخبار هم در حال حاضر ۲۰۰ نفر را استخدام کرده تا به اکانت توییترش رسیدگی کنند و جواب سوالات را بدهند و اینجور کارها (: بامزه نیست؟ (: چرا (: در مجموع همه پوپولیست ها بامزه هستند.

 • اشاره جالبی کردی. فکر می کنم وضع فضای مجازی حال و هوا و گرایشهای واقعی جوونها رو نشون می ده.

 • Ehsan

  البته جنابعالی یادتون رفت بگی که تو فضای مجازی خیلی ها هم میتونند تخیلات رویایی برای خودشون بسازن بشن رئس جمهور ایران بشن مدافع حقوق بشر مدافع حقوق شهروندی بدون دلیل بگن تقلب شده و …….

  این ها هم از همون دسته هایی هستند که شما میگین اما این رو هم بدون برای هردو طرف جای راحتی نیست

  بازم اینجا هم تکرار میکنم لطفا بگذارید IP های نشان داده بشود تا کسی اتوبوسی حرکت نکند

 • سامان

  “… و در نهایت هم به همین دلیل دشمن دانسته شدن خبر و اطلاع، به عنوان ابزار دشمن معرفی شد (: ”
  برو خجالت بکش …
  نمی دونستی بدون. اون موقعی که شما مشغول آتیش زدن سطل آشغال بودی، همون حامی حقوق بشر و متحد هاش داشتن توی توییتر اینو سم پاشی می کردن : «ارتش با تانک به خیابان ها آمد»
  کافی بود همون موقع ها توی سایت هایی مثل twitterfall رد پای این مسئله رو ببینی که با چه حجم و سرعتی داشتن جو درست می کردن.
  راستی آی پی ها رو هم نذاشتی که دروغگو بودنت رو نشون میده. نشون میده راهت هر انگی رو به هر کی دوست داری میبندی.

 • سینا

  البته جای تامل دارد ولی فکر نمی کنم این پسر شیطون و تشنه جلب توجه حاضر شود رخت از فضای مجازی بردارد.
  به احتمال زیاد سایت جدیدش به زودی سرپا می شود!!

 • مهیار

  نویسنده گرامی٬
  با خواندن این پست چند تا سوال دارم٬ خوشحال میشم اگر جواب رو ببینم.
  ۱- تا به حال شما در ونزوئلا بوده اید و یا سفر کرده اید؟
  ۲ـ چقدر با فرهنگ و تاریخ این کشور آشنایی دارید؟
  ۳- چقدر درباره چاوز میدونید؟
  ۴ـ چقدر درباره وضعیت حال حاضر ونزوئلا و کلا شرایط آمریکای لاتین اطلاع دارید؟
  ۵ـ بر اساس کدام دلایل مستند و مستدلی چاوز پوپولیست نامیده میشود؟

  بغیر از چاوز افراد دیگری هم به کشوری که دارای احمق ترین و ابله ترین رئیس جمهوری دنیاست رفت و آمد میکنند٬ همه این افراد پوپولیست هستند چون احمدی نژاد پوپولیست است؟

  ـ در طول چند قرن٬ به دلیل حضور استثمارگران سفید پوست( اسپانیایی٬پرتقالی٬ …) برای چپاول و غارت منابع طبیعی ونزوئلا٬ مردم بومی و سرخ پوست این کشور که مالکان اصلی این کشور هستند٬ خود را شهروندان درجه سه میدانسته اند که باید بعنوان نوکر و یا برده در خدمت قدرتمندان سفید اروپایی باقی مانده از گذشته باشند. هوگو چاوز اولین فرد ونزوئلایی واقعی است که بعنوان رئیس جمهور انتخاب شده٬ اشتباهات و مشکلات بسیار می باشد٬ ولی همین آدم پوپولیست٬ وطن پرست و به شدت نگران منافع ملی کشورش است( برخلاف زمامداران ایرانی) به شکلی که الگویی است برای دیگر کشورهای آمریکای لاتین. ضمنا فراموش نکنیم که زندگی توام با استقلال در نزدیکی کشوری مانند آمریکا بسیار سخت است.

  با احترام
  مهیار ـ

 • امید

  به آنچه به درستی؛ مهیار اشاره کرده یک سوال دیگه هم اضافه میکنم.
  “امزه است که برادر چاوز مارکسیست هم همین ابزار را عامل دشمن دانسته بود ولی حالا خودش در آن عضو شده است”
  6- از کجا به مارکسیست بودن چاوز پی بردید؟ صرفاً به دلیل روابط نزدیکش با کاسترو؟؟ بهمین دلیل که می‌شود این شخص را مسلمان خواند!!

 • امید

  ذلسوزانه و از سر دوستی پیشنهاد می‌کنم همان درباره لینوکس و توزیع‌هایش – و نه از اپن‌سورس که آنجا هم گاهی به ترکستان رفته‌ای- بنویسی برادر.

  وانگهی با خود قیاساتی کنی
  مر خیال محض را ذاتی کنی

 • همایون

  هه هه هه
  داداش اگه کسی سطل آشقال آتش زد به خاطر این بود که گاز اشگ آور همه جا رو پر کرده بود. نمیدونی بدون که دود اثر اشک آور رو از بین میبره.
  اگه کسی مسجد خدا رو آتش زد به خاطر این بود که از توی همون مسجد خدا به مردم شلیک می کردند.
  حتما خدا گفته اگه کسی اعتراض کرد باید کشته بشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  نه داداش دنیای دیگه ای هم هست و خودت خوب میدونی که همه ی حقایق روشن خواهد شد.
  البته در مورد جادی و مطالبش نظری ندارم.

 • amirpaia

  از خوداندیش ها حمایت می کنییییییم
  از هر قماش و اندیشه ای که باشند
  :دی

 • بحث اینه که چرا یه بابایی که خودش مخالف توییتر و اینترنته حالا باید بره توییتر عضو بشه؟‌

  همین آقای ا.ن مگه اینترنت بیشتر از ۱۲۸ رو ممنوع نکرد؟ حالا چطوری می‌خواد تکنولوژی 3g رو ایران بیاره تا انتهای امسال!؟ یعنی این بابا نمی‌دونه که با این تکنولوژی، اینترنت ۵ مگ رو به ملت می‌دن!؟ بماند که سرعتای بیشتر رو هم ساپورت میکنه! حالا به نظر شما هدفش از گفتن این خبر چی بوده واقعا؟

 • Ali

  چرا احترام نمی‌ذاری به کسی که مردم انتخابش کردن. چرا متوجه نیستی که مردم احمدی‌نژاد رو به عنوان رئیس جمهور و شخصی که بهش اعتماد دارن انتخاب کردن. حالا پوپولیست یا هر لقب دیگه‌ای که می‌خوای بده. اگر دکتر احمدی‌نژاد از محبوبیت بالا برخوردار نبود هرگز نمی‌تونست این‌طور در بین مردم ظاهر بشه.
  ————————————————————-
  در مورد اینترنت ۱۲۸ هم این حرف خود دکتر نبود. من فکر می‌کنم حرف وزیرش هم اشتباه بود. چه اشکالی داره اگه آدم نظرش عوض بشه؟ هر انسانی احتمال داره که نظری اشتباه داده باشه. همین دولت چند تا وزیر تا الآن عوض کرده؟