چوب و فلک برای حفظ آخرین پادشاهی مطلقه آفریقا

شاه موسواتی سوم. پادشاه سوازیلند، آخرین پادشاهی مطلقه آفریقا

سوازیلند تهدید کرده که فعالان طرفدار دموکراسی در کشور را شکنجه خواهد کرد تا از این طریق بتواند این آخرین پادشاهی مطلق در آفریقا را حفظ کند. فعالان اتحادیه‌ای، این تهدید را تقبیح کرده اند.

بارناباس دلامینی، نخست وزیر سوازیلند، در رسانه دولتی این کشور اعلام کرده که برای توقف دموکراسی‌خواهان در این کشور از چوب و فلک استفاده خواهد کرد. او همچنین اضافه کرده که هر کس فقط باید حواسش به سیاست‌های مربوط به کشور خودش باشد و کسی حق ندارد در کارهای کشورهای دیگر دخالت کند و دولت حق دارد با کسانی که از بیرون تحریک شده‌اند و اقلیتی هستند پر سر و صدا که مثل کودک رفتار می‌کنند و بزرگ نشده‌اند، برخورد کند.

بدون شک این حرف‌ها تا حد زیادی در همه دنیا آشنا است (: تهدید خارجی، دخالت خارجی، اقلیت، مزاحم مردم و غیره و غیره (: البته بخش‌های دیگر شاید خیلی هم آشنا نباشد. دستگیر شدگان آفریقای جنوبی می‌گویند که برای چهار ساعت بازجویی شده‌اند و بعد آن‌ها را به هتل برده‌اند تا کیفشان را جمع کنند و به کشورشان برگردند.

منبع: گاردین

 • Pingback: Tweets that mention چوب و فلک برای حفظ آخرین پادشاهی مطلقه آفریقا -- Topsy.com()

 • امير رضايي

  جناب جادي

  آيا توهين به كتاب آسماني مسلمانان براي شما به اندازه آخرين پادشاهي افريقا و يا عبور از خيابان و …. قابل تامل نيست كه در موردش يك متن كوچيك بنويسيد؟

 • مثل پرچم آتیش زدن و صلیب در ادرار گذاشتن و اینها است. در کل به نظر من کار بدیه ولی به اندازه کافی از مالیات من دارن در موردش حرف می زنن و نیازی نیست من نظرم رو بگم (:

 • pooria

  جادی جان
  من همیشه مطالبت رو دنبال می کنم ولی این اولین کامنت منه.
  یکی از بهترین خصوصیات وبلاگت هم اینه که حرفهای تکراری نمی زنی. یعنی من یکی که همیشه از مطالبت چیز جدید یاد می گیرم (;

  جناب امیر رضایی عزیز
  در این چند مدتی که به این وبلاگ سر می زنم به کرات به کامنت های شما برخورد کردم ولی نفهمیدم چرا اصرار دارید که مطالب این وبلاگ رو هم طبق نظر خودتون منحرف کنید!
  اگه از مطالب یک وبلاگ خوشتون نمیاد چرا می خونیدش !!

 • امیل صدق

  بابا جان بخدا چیزی که برای شما مقدسه، برای بقیه نیست.
  شما هم می‌تونید تا دلتون می‌خواد به مقدسات بقیه توهین کنید. کسی حق نداره بهتون بگه بالا چشت ابرو.
  و شما هم حق ندارید به اون‌ها بگید بالا چشت ابرو.

  در ضمن، آسمانی و مقدس بودن کتاب شما یک حقیقت نیست. یک مسئله کاملا قابل بحث هست.

 • امیل صدق

  بابا جان بخدا چیزی که برای شما مقدسه، برای بقیه نیست.
  شما هم می‌تونید تا دلتون می‌خواد به مقدسات بقیه توهین کنید. کسی حق نداره بهتون بگه بالا چشت ابرو.
  و شما هم حق ندارید به اون‌ها بگید بالا چشت ابرو.

  در ضمن، آسمانی و مقدس بودن کتاب شما یک حقیقت نیست. یک مسئله کاملا قابل بحث هست.

 • امیر رضایی

  جناب جادی
  در آموزه های دینی ما توهین به تمامی ادیان الهی عملی بسیار ناپسند معرفی شده اما فکر نکنم حرف نزدن شما در این مورد مربوط به مالیات دادنتون بشه بنظرم ( مطمئن نیستم ) در این مورد علاقه ای ندارید منت سر کسی نگذارید که مالیات میدن.

  جناب پوریا
  قبلا از شما هم کسانی بودند که افکاری مثل شما داشته باشند و مایل نباشند نظر مخالف بشنوند و اصولا صورت مساله رو پاک کنند

  جناب امیل صدق
  بی صبرانه مشتاقم در این موارد که فرمودید با شما بحث کنم بفرمایید کی و کجا ؟

  جناب جادی
  در این مورد اخیر ( پیشنهاد بحث امیل صدق) مایل هستید یک پست یا نظر سنجی و یا هرکمکی که براتون مقدوره انجام بدید ( این رو بخاطر اینکه طرفدار آزادی بیان هستید از شما درخواست میکنم) پیشاپیش بسیار متشکرم

 • amirpaia

  آقای امیر رضایی در کامنت اول پرسیدند که : “آيا توهين به كتاب آسماني مسلمانان براي شما به اندازه آخرين پادشاهي افريقا و يا عبور از خيابان و …. قابل تامل نيست كه در موردش يك متن كوچيك بنويسيد؟”
  این سوال مستقل از اینکه چی هست و به چه نیتی پرسیده شده یک سوال با “آیا” هست که می تونه جوابش “بله” یا “خیر” باشه
  جادی در کامنت بعد “بله” یا “خیر” ی در پاسخ به این سوال نگفته

  فکر می کنم که الان فرض بر این هست که پاسخ جادی به اون سوال “بله” هست
  من خودم به شخصه دوست دارم بدونم که پاسخ جادی به اون سوال چی هست

  به نظر من اگر پاسخ “خیر” باشه ، شاید دیگه جای بحثی نباشه

  یک سوال هم از آقای رضایی داشتم که می خواستم بپرسم شما وبلاگ دارید؟ اگر دارید معرفی کنید تا با افکار شما آشنا بشیم و شاید اونجا بهتر و کامل تر بتونید در مورد کامنت هایی که اینجا می ذارید صحبت کنید
  شما توی کامنت های قبلی تون در پست های قبلی از خیلی چیز ها صحبت کردید:
  رسانه ها
  تاریخ دوران مصدق و مطبوعات اون
  ناتوی فرهنگی
  و…

 • مجید

  من هم با آقای رضایی موافقم .
  دفاع از کتاب آسمانی یک امت خارج از بحث مالیات و … هست !
  جناب امیل صدق ، مطمئن باش و هستم که این کتاب آسمانی ، مقدس و منزه هست .
  همینطور که در قسمتی از قرآن مجید داریم که اگر می توانید حتی یک آیه مثل قرآن بیاورید و اگر می توانستید، تا کنون در بوق و کرنا کرده بودید !
  من شما را به مبارزه در این زمینه دعوت نکرده ام و نمی کنیم بلکه این خداوند است که شما را به مبارزه در این زمینه دعوت نموده است !

 • pooria

  جناب امیر رضایی عزیز

  نمی دونم شغل شما چیه و آیا شغل شریف جنابعالی با مسائلی که مطرح می کنی در ارتباط هست یا نه! به هر حال فرض می کنم که اینطور نیست . ولی ازت می خوام در مورد مسائلی که مطرح می کنی حداقل بدون تعصب فکر کنی.

  اینکه بی احترامی به قرآن کار زشتیه جای هیچ شکی نیست همینطور که خود جادی هم تایید کرد ولی اینکه جادی در این مورد حرف نمی زنه یه موضوع دیگه است.
  صحبت سر اینه در مملکتی که از تلویزیون (رسانه ملی!؟) و رادیو گرفته تا روزنامه و سایت ها و وبلاگ ها و … صبح تا شب دارن در مورد این جور مسائل صحبت می کن ، اونم نه به خاطر اینکه کسی چیز دیگه ای به ذهنشن نمی رسه بلکه به خاطر اینکه یا اجازه صحبت در مورد چیز دیگه ای رو ندارن و یا اینکه این نوع مسائل براشون نون داره!؛ اونوقت به نظر شما اگه کسی در مورد اینجور مسائل حرفی نزنه جرم بزرگی مرتکب شده؟
  مصیبت ما اینه که در کشور ما ابراز عقیده به طور مستقیم با پول و پست و مقام و … رابطه داره و این باعث شده تزویر و ریا در جامعه سر به فلک بزنه. به نظر من اگه یک رفتار زشت وجود داشته باشه که جامعه رو به نابودی بکشه، همین ریاکاریه.

  در ضمن یادتون باشه که اینجا وبلاگ شخصیه یک نفر دیگس و شما نباید در مورد خط مشی های اون تصمیم بگیرید. شما می تونید خودتون وبلاگ خودتون رو داشته باشید و هر چی دلتون خواست اونجا بنویسید. (اگه وبلاگ دارید خیلی خوشحال میشم اینجا معرفیش کنید تا بیشتر با شما آشنا بشم)