آتش‌نشان‌های کاپیتالیست‌

اگر خانه‌تان در خارج از محوطه شهری ساوت فالتون در تنسی آمریکا باشد، باید سالیانه ۷۵ دلار برای استفاده احتمالی از خدمات آتش‌نشانی بپردازید. هفته قبل، خانه جین کرانیک که این پول را نپرداخته بود خانه اش آتش گرفت. وقتی آتش‌نشان‌ها با ماشین آب‌پاش و آژیر رسیدند، لیست را چک کردند و دیدند این خانه ۷۵ دلارش را نپرداخته و فقط ایستادند و سوختن خانه را نگاه کردند. کرانیک می‌خواست ۷۵ دلار که سهل است، خرج کل عملیات را هم بدهد تا خانه‌اش را نجات دهند ولی رییس قبول نکرد. ماشین آتش‌نشانی فقط وقتی لوله آب را باز کرد که آتش داشت به خانه همسایه که ۷۵ دلارش را داده بود سرایت می‌کرد. بعد از اطمینان از عدم سرایت به همسایه خوش‌حساب، لوله‌ها دوباره بسته شدند. شهرداری در این باره گفت «اگر آدم‌ها پول نپردازند، شانسی هم ندارند.»

این اتفاق را می‌شود با منطق توضیح داد. مشکلی هم ندارد: پول ندهید، کسی کار نمی‌کند. ولی در دید کلان موضوع یادآور یک نکته جدی است: وقتی بازار آزاد جلو آمد، وقتی همه چیز راست یا دروغ خصوصی شد و وقتی پول نقد حرف اول را زد، حتی اگر در قانون اساسی نوشته باشد که سواد و بهداشت و غیره و غیره حق همه است، خانه آنی که پول ندارد، خواهد سوخت و برای کسی هم مهم نخواهد بود.

 • Pingback: Tweets that mention آتش‌نشان‌های کاپیتالیست‌ -- Topsy.com()

 • کسی که در آمریکا زندگی می‌کند و ۷۵ دلار در سال ندارد که پول آتش‌نشانی بدهد، حکما اول از گرسنگی می‌میرد بعد از سوختگی.

  یعنی آن آقایی که خانه‌اش سوخت، ۷۵ دلار در سال نداشته؟ بعید است. پس چرا پرداخت نکرده؟ حدس من این است: آیشان خدمات آتش‌نشانی را نمی‌خواسته. حالا به هر دلیلی.

 • البته خونه ها اینجا چوبیه، و اگه آتیش بگیره خسارت خیلی زیادی وارد میشه. خیلی کار احمقانه ای کرده که به خاطر 75 دلار خونه و زندگیشو به باد داده…

 • مهیار

  در آمریکا چاه پر درامدی مانند نفت وجود نداره که هزینه خدمات عمومی از اون محل تامین بشه٬ درآمد دولت( فدرال و ایالتی) تنها بوسیله مالیات(Tax) و حق الزحمه ها (Fees) تامین میگردد. درآمد و هزینه ها کامل مشخص و شفاف است٬ خصوصا در مورد خدمات عمومی و شهری. خدمات مقابله با آتش ( آتش نشانی) هم یکی از همین موارد است. کلیه هزینه ها( پرسنل٬تجهیزات٬ ساختمان٬ و …) از محل بودجه عمومی شهر که از محل مالیات های سالیانه است٬ تامین میگردد. هیچ چاه نفت و یا کمکی از سوی دولت فدرال وجود ندارد. ۷۵ دلار در سال که گاها بطور اقساط دریافت میشود٬ به تنهایی شاید حقوق ۲ ساعت یکی از پرسنل آتش نشان باشد. اگر قانون٬برخورداری از سرویسی رو منوط به پرداخت مبلغی کرده٬ باید این مبلغ پرداخت شود٬ در غیر اینصورت٬ همه ساکنین با توجه به اینکه در صورت آتش سوزی و عدم پرداخت وجه ٬ دل آتش نشان ها خواهد به رحم آمده و پس از برخورداری از سرویس هزینه اون رو تقبل میکنیم٬ بطور یقین هیچ کس این هزینه رو پرداخت نخواهد کرد٬(Just in case) مثل این میمونه که شما از شرکت بیمه درخواست کنید٬ درصورت اتفاق و یا حادثه٬ شما رو تحت پوشش قرار بدهد و شما همون لحظه حق بیمه رو پرداخت کنید( با منطق و عقل کمی فاصله دارد)
  اگر قانون اجرا نشود٬ این کشور به مراتب از کشوری مانند ایران جنگل تر خواهد بود( از لحاظ این که هرکس هرکاری دلش خواست انجام بدهد و …)
  جالبه که بدونید٬ اگر به دلیل سهل انگاری٬ دود حاصل از سوختن غذای روی گاز شما٬ سیستم هشدار دهنده مربوط به دود رو به کار بیاندازه و مطابق قانون ماموران حرفه ای اطفاء حریق با همه تجهیزات و وسایل در سریعترین زمان( کمتر از ۱۰ دقیقه )‌به محل خانه شما بیایند٬ و با آتشی مواجه نشوند٬ شما مجبور به پرداخت ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار خسارت خواهید بود.
  اگر نیاز فوری به سرویس پزشکی داشته باشید٬ در کمتر از ۸ دقیقه این سرویس در خدمت شما خواهد بود و در صورت حمل توسط ماشین اورژانس باید مبلغی در حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ دلار هزینه آنرا پرداخت کنید٬ چرا که اون پرسنل برای رضای خدا کار نمیکند و اون هم هزینه و زندگی دارد٬ ماشین اورژانس توسط امدادهای غیبی باکش پر بنزین نمیشه٬ ضمنا هیچ جاه نغتی هم نیست که هزینه ها رو تقبل کند. زندگی در هر کشوری ویژگیهایی دارد٬ که از روی حدس و گمان و تماشای فیلم ( در مورد آمریکا٬‌فیلم های هالیوودی) نمی توان به انها پی برد. به همون شکل که یک آمریکایی از درک وجود سیستمی مثل مسافر کشی در ایران عاجز است٬ یک ایرانی که هیچگاه در این کشور زندگی نکرده است از درک این مطلب که «اگر آدم‌ها پول نپردازند، شانسی هم ندارند.» عاجز خواهد بود. قانون اساسی آمریکا ضامن حقوق شهروندی و اساسی مردم آمریکاست و نه ضامن و حامی خطا و سهل انگاری افراد. زندگی در آمریکا هزینه دارد٬ این هزینه ها از سوی افراد جامعه تامین می شود. چرا باید من به کسی که در اثر یک سهل انگاری عمدی(‌عدم پرداخت ۷۵ دلار ناقابل ) دچار خسارت شده٬ اهمیتی قايل باشم٬ کسی که با عدم پرداخت ۷۵ دلار عملا برای قانون و دیگران اهمیتی قایل نشده است. ضمنا مطمئن باشید که اگر جان انسانی در خطر باشد٬ بدون شک برای نجات اون انسان هرکاری صورت میگیرد٬ هرچند هزینه آن سر به فلک برسد. در ورودی هر بیماستان آمریکا تابلویی نصب است (و بسته به نوع ایالت به ۲ تا ۴ زبان مختلف) به این مضمون: اگر جان شما در معرض خطر باشد٬ این حق شماست که ازخدمات پزشکی برخوردار شوید٬ فارغ از نژاد٬ ملیت٬ و توانایی مالی.
  نویسنده محترم ٬ فیلم های هالیوودی خیلی جذاب هستند٬ ولی با زندگی واقعی آمریکا٬ خیلی فاصله دارند.
  موفق باشید.

 • یه غریبه

  مطلب بسیار جالب و تکان دهنده ای بود
  بحث دوستمون آقا مهیار هم منطقی بود ، واقعا بحث کردن روی این موضوع کمی سخته ، از یک طرف واقعا انسانی نیست که اجازه بدی دار و ندار یک نفر بخاطر این سهل انگاری از بین بره از طرفی اگه این منوال پیش بره همه هزینه خدماتشون رو دیر پرداخت می کنن و میشه مثل مملکت ما که همش کار امروز رو واسه فردا می ذاریم
  بازم ممنون از این مطلب خوب و باقی مطالبی که در سایت می ذاری

 • علی اصغر

  نکته ای که به نظر من جالب اومد این بود که آتش نشان ها در محل حاضر شده اند، نه اینکه به خاطر اینکه طرف پول نداده اصلا نیان.

  به نظر من به جای این که بررسی کنیم که آیا کسی که پول نداده باید تحت خدمات قرار بگیره می شه اینجوری به موضوع نگاه کرد که کسی که پول داده قطعا تحت پوشش قرار می گیره و وابسته به انسان دوستی یا سرحال بودن آتش نشان و دکتر و پرستار نیست.

  اتفاقی که دقیقا عکسش داره اینجا می افته… این که شما پول ندی باید بمیری که هیچ. اگه حق بیمه ات رو هم به طور کامل و منظم بدی (یا خودشون زحمت بکشن از حقوقت کم کنن) وقتی به خدمات درمانی نیاز داری این که از چیزی که حقته استفاده بکنی بستگی پیدا می کنه به انسان دوستی پزشک و پرسنل و رییس اورژانس و قطعا پارتی. (لازم به یاداوری نیست توی بیمارستان های دولتی گاهی کسایی که شانس زنده موندنشون از یه مقدار خاصی پایین تره خیلی ساده مرخص می شن).

  اتفاقی که اونور دنیا افتاده شاید نشون دهنده ی این باشه که یه جای فوق العاده آرمانی نیست (که به نظر من ربطی هم نداره) اما حداقل نشون دهنده ی اینه که یه سیستم حکمفرماست که توی اون سیستم با پرداخت به موقع هزینه های مشخص می تونی از دریافت به موقع خدمات مشخص مطمین باشی.

  بعد یه چیز دیگه… مگه امریکا چاه نفت نداره؟!

 • mahyar

  در آمریکا چاه نفت وجود داره ، ولی‌ این چاه ها خصوصی هستند ، نه برای تامین هزینه‌های کشور.

 • mahyar

  نویسنده محترم ، آقای جادی عزیز، آمریکا کشوریست با اقتصاد بازار آزاد که توسط دولت و دیگر اهرمهای خصوصی کنترل میشود. در اقتصاد کپیتالیستی، عرضه و تقاضا عامل کنترل بازار است بدون دخالت دولت( شاید بدون حضور دولت)

  موفّق باشید

 • مصطفی

  واقعا شرم آوره و از انسانیت به دوره! چطور میشه وایساد و آتش گرفتن خونه یک نفر رو نظاره کرد؟ درسته که صاحبخونه اشتباه کرده ولی خیلی ظالمانه اس که وقتی میشه کمکش کرد بذاری اینطوری تاوان اشتباهشو بده …

 • میترا

  اینکه کاری نداره درسته که پول پرداخت نشده، ولی می تونستند قانونی تصویب کنند که اگر کسی پول رو پرداخت نکرد در صورت آتش گرفتن منزلش و تقاضای کمک از ماموران برای خاموش کردن آن باید مثلا 100 برابر پولی که تا کنون نپرداخته ( مثلا تا اون زمان باید چهار بار 75 دلار پرداخت می کرد که نکرده) پرداخت کنه. این طوری هم خونه نمی سوخت هم شرکت خصوصی متضرر نمی شد.
  این دیگه کامنت 4 صفحه نمی خواد که توضیح بدیم آمریکا قانون مدار هست.
  از طرفی آمریکا قانون مدار هست درست.اینکه شرکت ها قانون رو می شناسند و کاری به انسانیت ندارند درست.ولی وقتی با قانون می شه کار رو حل کرد دیگه فریاد وامصیبتا که انسانیت از دست رفته دیگه چیه.انسانیت توی همون قانون قرار داره و معیار کار قرار می گیره.

 • FarZad

  هرچند نکته های خوبی گفته شد ولی بهتره به جای کلی گویی درباره قانون و زندگی در آمریکا به همین مورد خاص توجه کنیم. آتش نشانها به هر حال وقت گذاشتن و در محل حاضر شدن حالا چه معنی داره وایسن تماشا کنن؟! (میترا هم اشاره کرد) برای تنبیه کردن کسانی که از قبل پول رو ندادن یه جریمه سنگین در محل اخذ بشه. این کار در خیلی از موارد در همون آمریکا هم انجام میشه. اقدام شرکت محلی احمقانه بوده. مثل این میمونه که بلند بشی بری خونه یکی که بهش بگی فلانی من میتونم بهت کمک کنم ولی نمیکنم دلت بسوزه!!!

 • هر کی

  اینجا کشاورزا خیلی هم وضعشون خوبه. ما که دانشجوی پیزوری هستیم سالی چند هزار دلار بابت بیمه ها و خدمات مختلفی که اغلب ازشون استفاده نمی کنیم داریم میدیم. اونوقت ایت آقا واقعا یه جرک تمام عیار بوده که حاضر نشده 75 دلار رو بده. ضمنا اگه وقتی نیاز به خدمات پیدا کنی بخوای پولش رو بدی و آتش نشانی هم قبول کنه که اونوقت همه میخوان اینکارو بکنن. تصمیم آتش نشانی ثد درثد منطقی و قابل دفاع بوده. اینجا کشور بر مبنای روشهای علمی که تجربه شده و امتحانشو پس داده اداره میشه، نه بر مبنای … بگذریم!