جولیان آسانگ – موسس ویکی لیکس – تحت تعقیب پلیس بین الملل به خاطر «جرایم جنسی»

هاها (: وایرد نوشته که جولیان آسانگ که موسس سایت ویکی لیکس است به خاطر جرایم جنسی تحت تعقیب پلیس بین الملل (اینترپل)‌ قرار گرفته و کشورهای عضو موظف هستند اون رو تحویل بدن.

آسانگ مدیر ویکیلیکس تحت تعقیب پلیس بین الملل

این عنوان «جرایم جنسی» احتمالا مرتبطه با تلاش‌های قبلی برای دستگیری اون به جرم تجاوز و بعد رابطه با کودکان. این دو اتهام دفعه قبل رد شدند و حکم تعقیب لغو شد. البته کاملا قابل درکه که در کشوری مثل آمریکا، آزادی بیان هست و به راحتی نمی‌شه حتی کسی که اسناد محرمانه دولتی رو گذاشته روی سایتش رو به جرم اینکار تحت تعقیب بین المللی قرار داد اما معلومه که به راحتی می‌شه آدم‌ها رو متهم به «جرایم جنسی» کرد و حکم جلبشون رو گرفت (: این شک وقتی قوی‌تر می‌شه که این اتفاق درست بعد از افشای اسناد و مکالمات محرمانه کاخ سفید اتفاق بیافته. شاید هم آسانگ شانس آورده. احتمالا اگر سری بعدی اسناد (مربوط به بانک‌های آمریکا) رو افشا می‌کرد الان به جرم «آدم خواری» تحت تعقیب بود (:

طبق آخرین گزارش‌ها آسانگ در حال حاضر جایی مخفی در حوالی لندن با چند هکر و طرفداران سرسخت ویکی لیکس زندگی می‌کنه.

 • سهیل

  این اتهام تا حالا 10 دفعه به آسانژ زده شده و پس گرفته شده اگه پایه درستی داشت عمرا تا حالا می ذاشتن آزاد بگرده.

 • Pingback: Tweets that mention جولیان آسانگ – موسس ویکی لیکس – تحت تعقیب پلیس بین الملل به خاطر «جرایم جنسی» -- Topsy.com()

 • آزادی بیان به روش آمریکایی

 • blahblahblah

  Jadi
  There’s something wrong with your argument
  Although he hasn’t been recognized as guilty before, it doesn’t mean that he isn’t actually guilty
  I have no empathy for the juridical system of western countries, but I think sex crimes are enough sensitive issues that are worth being investigated again.
  By no means I’m not trying to play the judge’s role, he maybe guilty or not, but I expected more form you, a person who has studied sociology, didn’t they teach you about social marginalization and psychological traumas of assault victims?
  I expect you to be more sensitive in respect to the dignity of millions of people who are sexually abused and slave every year.

 • admin

  دوست خارجی‌طوری بدون اسم: من کاملا بحث تجاوز رو درک می کنم و اتفاقا نکته جالبش هم برام اینکه آمریکایی که این روزها به خصوصی ترین جاهای مردم توی فرودگاه دست می زنه و نگران ناراحتی های روانیشون نیست، چی شده که دو روز بعد از لو رفتن چیزهای خصوصی خودش، به این نتیجه می رسه که باید یکی از آدم های خیلی پر رنگ این کار رو تحت تعقیب پلیس بین الملل قرار بده؟ (: این برای من دفاع و همدردی با تجاوز شدگان احتمالی نیست، ترسوندن بقیه است از اینکه از قوی ترین دولت جهان بترسن (:

 • senaps

  البته در مقایسه،ایشون فقط قراره که بازداشت بشه و احتمالا فوقش مدتی زندانی بشه تا رابط هاش رو لو بده و اخراش بشن همه…خوبیش اینه که قرار نیست اعدام بشه!!
  البته،این اطلاعات رو امریکایی ها تایید کردن،که این هم نشون دهنده ی رورساتی اونهاست!! فکر نمیکنی اگه یه فیلم میساختن که باید از روش نتیجه میگرفتیم که این اطلاعات رو مثلا ایران برای خراب کردنشون ساخته توهین به ازادی بیان و شعور مردم بود؟!!
  البته حرفشون از جهاتی هم راسته!!این مامورایی که چنین حرف هایی رو زدن،یا کسانی که خبرچین بودن واقعا جونشون به خطر میوفته…مخصوصا تو کشورهایی که وضع ازادی بیانشون پایینه و انتقام از خونواده گرفته میشه نه از خودشون…
  افشاگری ها خیلی خوبه،ولی کاش کمی با هوشمندی همراه میبود و اطلاعاتی که میتونه جون افراد رو به خطر بندازه سانسور میشدن یا اسامی افراد توش نمی بود!!

  راستی،موضوع تجاوز جنسی ایشون مال خیلی وقت پیشه و ایشون واسش دادگاه هم رفته!!

 • چقدر ساده‌ن که فکر میکنن با بازداشت آسانگ همه مشکلاتشون حل میشه. مشکل “تمام” دولت های امروز دنیا فوق العاده دروغگو بودنشون هست. مشکلی که حتی مورد اعتمادترین آدمهای این دولتها رو هم خسته کردن. جالبترین قسمت داستان اینه که منابع ویکی لیکس تقریباً هیچ نفع اقتصادی از افشای اطلاعاتشون نمی برن. چیزی که باعث میشه این کار رو بکنن فقط حس آزاد بودنه. لذت آزادی بیان واقعی، نه آزادی بیانی که سالهاست با عناوین مختلف از جمله مصالح سیاسی و دیپلماتیک، کپی راست، یا هر کوفت و زهر مار دیگه ای مسخ شده.
  دورۀ تازه ای از تاریخ بشریت داره شروع میشه…

 • بردیا

  من زیاد سر از سیاست در نمیارم . اما بنظر من این آقای آسانگ خودش یه بازیه سیاسیه .
  خیلی راحت آمریکا یکسری مدارک ساختگی رو میتونه با این کار واقعی جلوه بده . نتیجشم این میشه که افکار رو براحتی به اون سمتی که میخوان میتونن حرکت بدن .
  در کل بنظرم خیلی مسخره میاد یه نفر بتونه همچین مدارک محرمانه ای رو لو بده و به همین راحتی فرار کنه . دست هیچکسم بهش نرسه . اونم دست آمریکا .
  شاید یه همچین اتفاقی تو ایران خودمون میافتاد باور کردنش برام راحت تر بود .
  در کل منظورم این بود که نباید اتفاقهای سیاسی رو بهمین راحتی باور کرد. اگر قرار بود همه چیز اینقد ساده باشه که اسمش سیاسی نمیشد .

 • admin

  بردیا جان این ایده که آمریکا خودش این اسناد رو منتشر کرده رسما فقط از جمهوری اسلامی برمی یاد (: این اسناد اونقدر برای آمریکا آبرو ریزی هستن و به سیاست خارجی اش فشار وارد می کنن که حاضر بود هر کاری بکنه (و داره می کنه) که اینها منتشر نشن.

  در مورد آسانگ، الان در انگلیس است. کاملا مشخصه مدارک رو از کجا آورده (و رابط توی آمریکا هشت ماهه که زندانه) و خود آسانگ هم در انگلیس مخفی است. آسانگ از نظر قانونی جرم انجام نداده. جرم رو اون کسی انجام داده که مدارک رو بیرون آورده. علاوه بر ویکی لیکس یکسری از روزنامه ها و مجلات هم این اطلاعات رو دارن. مشخصه که توی ایران بود وضع خیلی فرق می کرد ولی اونجا یکسری قوانین هستن که پایه ای تر از منافع یک دولت و یک آدم هستن و رعایت هم می شن چون کشورشون می ده که با این قوانین (مثلا آزادی های فردی) خیلی بیشتر از هر حکومت سرکوبگیر مستقیم، سر پا و قوی خواهد موند.

 • بردیا

  [“در کل منظورم این بود که نباید اتفاقهای سیاسی رو بهمین راحتی باور کرد. اگر قرار بود همه چیز اینقد ساده باشه که اسمش سیاسی نمیشد “]

  رو حرفت خیلی فکر کردم . فقط اینو بگم که اینقد وضعیت سیاست های کشور ها پیچیده شده که به همین راحتی نمیشه این اتفاقا رو مورد قضاوت قرار داد. همونطوری که ۳۰ سال پیش هیچ کس فکر نکرد X و Y ی که اومدن تو این مملکت (و دوباره داستان اسناد سیاسی آبرو بر که آمریکا مثل همین داستان مثلا میترسید ازشون) جزیی از سیاست های آمریکا هستند (بماند که هنوزم خیلیا باورشون نمیشه) و همه چی بجای اینکه به نفع ما بشه به نفع اونا شد . بنظرم سیاست های بزرکی پشت این داستان یا هر داستان سیاسی دیگه خوابیده و اگه قرار بود راحت بشه فهمید چین دیگه اسمش سیاست میشد؟ حالا بازی یا از سمت آمریکاس یا هر کشور دیگه که آمریکارو داره بازی میده .
  همیشه باور جمله “گول خوردم” خیلی راحت تر از “گول خوردم که گول خوردم” ه :)

  مرسی . هم بخاطر مطلب هم جواب کامنت .بیشتر روشون فکر میکنم ;)

 • رامسری

  مثل اینکه قاضی سوئدی خیلی بیکار بوده ،تمام هوش وحواسش راگذاشت برای جلب مردی که بانی افشای اطلاعاتی گردید.اخبار سایت ویکی لیکس بمردم تشنه وبیکارگشته فهماند ببینند درجهان چه خبره.انتشار اسناد بمبی بوده که منفجر شده ارتعاش وصدای آنرا مردم شنیده ومیشنوند.بازداشت روشنگری :توسط دادگستری سوئد،کشوریکه حامی دگر اندیشان،خواستگاه معترضین جوامع تحت ستم بوده،جای تعجب وتاسف.

 • admin

  رامسری: همه چیز رو هم به همه چیز ربط نده دوست من (: توی سوئد وقتی یک نفر از یک نفر شکایت کنه به خاطر تجاوز، اون آد تحت تعقیب قرار میگیره تا در دادگاه به موضوع بررسی کنن (: اینجوری نیست که مثلا من اسناد آمریکا رو افشا کنم و بعد یکی مثلا پول بگیره که از من شکایت کنه و بعد من رو تعقیب قضایی نکنن چون یک کار خوب اونطرف کردم (: در عین حال ممکنه آسانژ متجاوز هم باشه (: کسی نمی دونه. ولی نکته اینه که چی شد دنیا یکهو همه دست به دست هم داد تا سریع دستگیرش کنن. در واقع به این می شه گیر داد ولی به اینکه چرا به یک حکم دستگیری اعتراض می کنن، نه (: