سوتی‌های خبری مرتبط با ویکی لیکز: بی بی سی فارسی

آپدیت: بی بی خبرش رو اصلاح کرده. در واقع تغییر داده به یک نسخه صحیح. نظر شخصی ام اینه که خبرگزاری بهتره صادقانه قسمت اشتباه رو خط بزنه و خبر رو تغییر نده.


امروز از صبح به این فکر می‌کردم که یک راهنمای ویکی لیکس و جولین آسانژ برای خبرنگاران بنویسم (: یک متن که توضیح بده دقیق جریان چیه، کمی بحث فنی رو باز کنه و کمی به اصطلاح های استفاده شده بپردازه. نصفی از این مطلب باید مربوط می‌شد به بحث‌های مرتبط با هک، ویکی، امنیت شبکه و غیره و نصفش هم باید به خرده فرهنگ اینترنتی ناشناس می‌پرداخت.

از صبح به این فکر می‌کردم که این کار خوبیه چون من از مدت‌ها قبل، هم جریان ویکی لیکز رو دنبال می‌کردم و هم ناشناس‌ها و کانال‌های ارتباطی شون رو و حالا که این دو تا به هم رسیدن، آدم خوبی هستم برای نظر دادن (: توی شیش و بش این بودم که سوتی بی بی سی فارسی رو دیدم که اسکرین شاتش رو سمت چپ می‌بینید (:

جالبه که اشتباه بی بی سی فارسی ظاهرا از یکسری توییت اشتباه ناشی شده چون توی بی بی سی انگلیسی، مطلب درست کار شده. نکته اینه که ماسکی که این آدم‌ها به صورت دارن، ماسک آسانژ نیست بلکه ماسک گای فاکس است. این مرد فرد محوری توطئه باروت بود که هدفش کشتن جیمز اول بود. در کتاب V for Vendeta ،‌ شخصیت اصلی کتاب (و بعد فیلم) از همین ماسک برای ناشناس نگه داشتن هویت‌اش استفاده کرد و بعدها هم ناشناس این ماسک رو به یکی از نمادهای خودش تبدیل کرد.

حالا بی بی سی فارسی، با اشتباه کردن این ماسک و صورت آسانژ – و احتمالا به خاطر ترجمه سریع و بدون دقت متن انگلیسی – باعث شد نفر اولی باشه که قبل از نوشته شدن «راهنمای ویکی لیکز و آسانژ برای خبرنگاران»، تذکر دریافت کنه (:

 • خیلی عجیبه که چنین سوتی دادن. آخه فیلم V for Vendetta هم خیلی فیلم معروف و پر فروشی بود و بارها و بارها این ماسک درش به نمایش در اومد و غیر از اون اصولا این ماسک هیچ شباهتی با جولین آسانژ نداره. یعنی رسانه‌ای مثل بی‌بی‌سی خبرهاش رو یک‌بار چک نمیکنه :))

 • Pingback: Tweets that mention سوتی‌های خبری مرتبط با ویکی لیکز: بی بی سی فارسی -- Topsy.com()

 • اون راهنما چیز جالبی میشه :دی

 • شاهين

  چه مى كنه جادى ! به اين مى گن پيشرفت ! اول فالس ، حالا بى بى سى ، فردا كجا ? :دى

 • منتظر راهنمای ویکی لیکس و جولین آسانژ برای خبرنگاران هستیم ;)

 • senaps

  هه هه!! چه سوتیی از بی بی سی….
  امیدوارم که راهنمات رو هرچه سریعتر اماده کنی….راستش من یه فایل تورنت از تمام مدارک رو شده ی ویکی دارم رو سیستمم(خودشون برا دانلود گذاشته بودن!) ولی اصلا بلد نیستم بخونمش!!نه از لحاظ مشکل زبان که از لحاظ دسته بندی و اینا….کلا اسناد خیلی خیلی زیادین!

 • hadi

  من ویدئوشو تو یورونیوز دیدم واقعا همون ماسک آسانژ بود یه چند نفری هم ماسک شخصیت V for Vendetta رو زده بودن ولی تعداد آسانژها بیشتر بود

 • ش

  ویکی لیکس درسته، نه ویکی لیکز. چون حرف آخر کلمه لیک voiced هستش s بعدش هم به صورت /s/ خونده می شه، نه /z/. حواست به سوتی های خودت هم باشه خوبه.

  http://en.wikipedia.org/wiki/English_plural#Regular_plurals

 • یه غریبه

  سلام
  من این سوال برام بوجود اومده که ویکی لیکس به چه شیوه ای اسناد رو بدست میاره ؟؟؟
  با نفوذ تو سایت های دولتی یا کانال هایی که با پرسنل دولتی ( مثلا سیا و اف بی آی ) داره یا …؟

 • admin

  سناپس: آره خوندنشون سخته (: بهتره آدم گلچین‌ها رو روی سایتشون بخونه (:
  هادی: آره آسانژ هم بود ولی اینها عکس ناشناس رو زدن و زیرش نوشتن آسانژ. توی انگلیسی هم درسته و اینطوری نیست.
  ش: ممنون (: از این به بعد اصلاح می کنم. من آدم فنی هستم و زبان رو تجربی بلدم. سوتی های فنی شون رو می گیرم و شما هم سوتی های زبان رو بگیر (: امیدوارم هر دو اصلاح کنیم.