فرود جنگنده‌های لیبی در فرودگاه مالتا

آسوشیتد پرس گزارش کرده که دو جت جنگنده نیروی هوایی لیبی در مالتا فرود اومدن. مقامات اعلام کردن که خلبان‌های این جنگنده‌ها دستور گرفته بودن تا به مخالفان دیکتاتور شلیک کنن و چون حاضر به اینکار نبودن به مالتا رفتن و اونجا فرود اومدن و تقاضای پناهندگی کردن.

تصویر بالا یکی از خلبان‌ها رو بعد از فرود در فرودگاه والتا در مالتا نشون می‌ده که داره از جت میراژ اف۱ پیدا می‌شه. برای من این تصویر عمیقا جذابه و امیدوارم بقیه دیکتاتورها هم از این صحنه‌ها درس بگیرن. می‌دونین که من طرفدار هیچ عقیده عظیمی نیستم ولی از بعضی آدم‌ها یک چیزهایی یادم مونده. مثلا از خمینی این یادمه که «پرت شدن از تقوا تدریجی است». این جمله یعنی کسی یک شبه تصمیم نمی‌گیره توی خیابون چوب بگیره دستش و به مخالفینش شوک الکتریکی بده و با گلوله هدف قرارشون بده.

طرف حساب من آدم‌هایی هست که احساس اعتقاد می‌کنن و می گن که به خاطر خدا دارن آدم‌ها رو کتک می‌زنن و بهشون شوک می‌دن و غیره و غیره. این آدم‌ها اتفاقا از مراحل بالای معنویت شروع می‌کنن، از اخلاصی که بهشون خلسه می‌ده. اما قدم به قدم شروع به پایین رفتن می‌کنن. ممکنه اول روی شکنجه چشم ببندن و احساس کنن که برای حفظ کلیت نظام لازمه. بعد شروع می‌کنن توجیه اعدام‌های دسته جمعی دهه شصت. بعد به راحتی می‌رن سراغ سرکوب آدم‌ها و بعد که آدم‌های دنبال عدالت و آزادی بیشتر شدن شروع می‌کنن به کشتنشون.

صحبت اینه که آیادر یک مرحله ممکنه این آدم‌ها برگردن به نقطه اول و خودشون رو با روز اولشون مقایسه کنن؟ ببینن کی هستن و جلوی کی ایستادن و برای چی؟ یا مثلا با خودشون فکر کنن که چه چیزی با این ایستادن منفعت دار برای خودشون، داره تقویت می شه و چه چیزی تضعیف؟ اگر چشم‌هاشون رو باز کنن ممکنه نه فقط از کارهاشون دست بکشن که اینقدر هم به شجاعت برسن که بگن اشتباه کردن و اعلام کنن که با کشتن و شکنجه، عقیده‌شون به اعتلا نمی‌رسه. اما معمولا اینطور نیست. معمولا آدم‌ها فکر می‌کنن اگر فقط یک قدم دیگه هم بردارن دیگه این زشتی‌ها تموم می‌شه ولی خب تاریخ که جلو می‌ره زشتی و زیبایی از هم بیشتر و بیشتر تفکیک می‌شن و آدم‌ها خواهی نخواهی مجبورن به دو طرف طیف حرکت کنن. شکی هم نیست که قبول کردن جنگیدن در جبهه بد، هی سخت تر می شه چون قبول این مفهوم برابر خواهد بود با از هم پاشیدن هر چیزی که طرف تا امروز براش زنده بوده و خب ترس از بی هویتی اونقدر بزرگه که آدم ترجیح می ده توی یک هویت دروغین باقی بمونه و ساختن استدلال‌های پیچیده برای توضیح اینکه چرا اینکارهای زشت رو می‌کنیم هم از قبول کردن زشت بودن، راحت‌تره.

به هرحال… عکس بالا رو نگاه کنید و کیف کنید از زیبایی‌های جهان (: کیف کنید از خلبانی که باور نکرد مردمش اجانب هستن و فریب خورده بیگانه و بدون دین و … و اگر نظر من رو بخواین، شاید هم اینها رو باور کرد ولی اونقدر باشعور بود که گفت حتی کشتن اجانب و فریب خورده و جاسوس و بی دین و … هم نه فقط اخلاقیات تبلیغ شونده توسط دیکتاتور لیبی رو اعتلا نمی‌ده، که حتی درست هم نیست.

 • codename ms0

  مردم در مصر، لیبی و … انقلاب می کنن که جمهوری اسلامی x یا جمهوری دموکراتیک x یا پادشاهی x یا x! یا … راه بندازن بعد بین ۱ تا ۳۰۰ سال طول می کشه دوباره انقلاب کنن این مدت دیگه به قدرت سرکوب حکومت بعدی برمیگرده (چین در این زمینه تاریخی ترین کشوره امپراطور برای اینکه our land رو بسازه خون های زیادی ریخت به نتیجه ) فرانسه و آمریکا که در این موضوع خبره هستن ولی بالاخره این اتفاق میافته و میافته (ما بهش میگیم dead loop) و بعد اون روزی که انتظارشو داریم همشون با هم تموم می شن!

 • Pingback: Tweets that mention فرود جنگنده‌های لیبی در فرودگاه مالتا -- Topsy.com()

 • درود بر تو.

 • senaps

  این اینسپشن،واقعا یه فیلم تاریخیه!!به نظر من،بعضی جملاتش واقعا خارق العادن،و چیزی که میگه(کاشتن تفکری در مغز مردم!) رو به خوبی پرورش میده…
  کافیه به کتاب ها،سایت ها،رادیو و تلویزیون،معلم ها و اساتیدی که با اینها هستن یه خورده فکر کنی…چقدر زیبا و دقیق،فکری رو تو مخ ملت میکارن…!!
  بر خلاف چیزی که شما از اقای خمینی گفتی،من به این اینسپشنی که اقای خمینی بنا نهاده فکر میکنم همیشه و اینکه عمقش چقدره؟!!!
  فکر میکنم که منم به یه چیز منحصر به فرد احتیاج دارم که بدونم کجای کار وایسادم!!
  به هر حال،امیدوارم که روزی برسه که اقایون در تهران هم همینجوری فکر کنن…به هر صورت،بازم یه جمله از همین اینسپشن:
  “مهم ترین انگل غیر قابل نابودی چیه؟ باکتری؟ویروس؟انگل؟……یه فکر!”
  وقتی فکری تو مخ مردم رفت،وقتی به این نتیجه رسیدن که کسی باید بره،نمیشه جلوش وایساد!! همونجوری که بن علی،مبارک،و در اینده ای نزدیک سایرین بهش خواهند رسید….نوبت فلانی هم میشه!! باید ببینیم که ایا لیاقت فرزند کوروش بودن رو توی این دنیا و بعد از این همه سال بدبختی داریم یانه!!

 • pej

  مهمترین مسئله اینه که همیشه قدرتها خودشون رو از داخل میخورن.
  ولی اینکه الان انقلابها بدون لیدر هستند خیلی جالبه.

 • مهدی

  بسیار زیبا!

 • Pingback: لینک‌های روز: روایت نوین چالش‌پذیر بودن روایت‌های کهنه جاری « بامدادی()

 • یه غریبه

  درود
  واقعا عکس زیبایی بود ، یکی از بهترین لحظه هایی که میشه تصور کرد
  خیلی از اینجا خوشم میاد
  پیروز باشی