اخلاق دینی، اخلاق غیر دینی، جامعه ما و تجربه خرید از آمازون

amazon

آروین نوشته:

چون یکی‌ از انبار‌های آمازون نزدیک محل زندگی‌ ما تو پرینستون هستش ما شانس خیلی‌ زیادی داریم که خیلی‌ از خرید‌ها را در همان روز دریافت کنیم. همون Same Day Delivary.

مدتی پیش من یه لنز عکاسی پرتره سفارش دادم با محافظ که در مجموع میشد ۲۶۰ دلار و خواستم که همون روز به دستم برسه، خوشبختانه یا متاسفانه با یک روز تاخیر به دستم رسید، با آمازون تماس گرفتم و موضوع رو گفتم اول که کلی‌ عذر خواهی‌ کرد، بعدش از من پرسید که چه جوری می‌تونه جبران می‌کنه و بعد از کمی‌ بحث کّل خرید رو بهم هدیه داد و ظرف سه روز پول کّل رو به حسابم برگردوند و این تجربه باعث شد که من بیشتر و بیشتر به آمازون علاقه ماند بشم و تقریبا همه خرید هام رو از اونجا می‌کنم.

ازش اجازه گرفتم اینجا بنویسم که فروشگاه‌های ما ببینن و یاد بگیرن و البته خود آروین هم یادآوری کرده که:

داشتم به تفاوت خدمات پس از فروش آمریکا و ایران در ادامه داستان آمازون فکر می‌کردم گفتم شاید این نکته هم جالب باشه، یه اتفاقی‌ که بین بعضی‌ از دوستان هموطن اینجا هم وجود داره که یک خرید آنلاین ۵۰۰-۶۰۰ دلاری از فروشگاه‌هایی‌ که زیاد سخت گیر نیستن (مثل آمازون) انجام میدان، بعد درخواست ارسال با پست میدان و چون اکثرا روز‌ها سر کار هستن مامور پست بسته رو جلو در خونه میذاره، وقتی‌ بسته رسید به فروشگاه اطلاع میدان که چنین بسته‌ای دریافت نکردن،فروشگاه هم معمولا یکبار دیگه بسته رو ارسال می‌کنه، اون وقت بسته دوم رو پس میدان و پول کامل رو دریافت می‌کنن. نتیجه اینکه صاحب خرید به صورت مجانی‌ میشن …

من فکر می‌کنم چون درصد خیلی‌ کمی‌ این کار رو انجام میدان، فروشگاه در آخر روز ضرر نمیکنه و به کارش ادامه میده و سیاست مشتری مداری رو دنبال می‌کنه اما اگه اکثر افراد یک جامعه همیشه به این فکر باشن که چه جوری می‌تونن زرنگی کنن یا از نواقص قانونی بشترین سود رو ببرن خوب کسب و کار‌ها ضرر می‌کنن، و شاید نتونن همیشه به این فکر کنن که چه طور مشتریشون رو شاد کنن.

این که زرنگی شخصی من باعث ضرر جمعی ای می شه که جلوی زرنگی‌های آتی من رو می‌گیره چیزی است در فلسفه اخلاق که ما اکثرا ازش آگاه نیستیم. اگر یک خودرو یک سبقت بد بگیره، خب خودش جلو می افته ولی ترافیک درست می کنه. حالا اگر همه به این بی اخلاقی عمل کنن و دنبال سود شخصی خودشون باشن، کل صدمه ای جدی می‌خوره و همه ضرر می کنن (حتی کسی که سعی کرده با زرنگی جلو بزنه).

فرض کنید سه نفر لازمه یک ماشین رو هل بدن و هدفشون اینه که ماشین به تعمیرگاه برسه: یک نفر در سمت چپ، یک نفر در سمت راست و یک نفر در پشت ماشین. این سه نفر همدیگه رو نمی‌بینن و در نتیجه هل دادنشون فقط وابسته به اخلاق است. حالا اگر یک نفر هل نده و فقط ادای هل دادن در نیاره خب «به نفعش» می شه و دو نفر دیگه با تلاش بیشتر ماشین رو به مقصد می‌رسونن ولی اگر دو نفر «زرنگ باشن» و هل ندن، کلا ماشین به مقصد نمی‌رسه و همه ضرری بسیار بزرگتر می‌کنن.

یکی از مشکلات متعدد جامعه ما اینه که دینی که قرار بوده ازش اخلاق بگیریم، به دلایل بسیار در عملکرد «اخلاق سازی» اش موفق نبوده و از اونطرف اخلاق مدرن که مبتنی بر درک و شعور آدم‌ها و درک نفع جمعی و قرارداد بین انسان‌ها است اصولا تدریس نمی شه که هیچ، تحقیر هم می‌شه تا تکرار بشه که «اگر دین نباشه، همه همدیگه رو می‌خورن» و در نتیجه در جامعه ای هستیم که اطرافمون می‌بینیم. جامعه ای که توش کسی درکی از این نداره که زرنگی شخصی اش منجر به از بین رفتن خدمات مبتنی بر اعتماد می شه و هر کس هر جا هست فکر می کنه باید در لحظه حداکثر سود رو از موقعیتش ببره؛ بدون حضور ترس‌های مبتنی بر دین و بدون حضور دلگرمی‌های مبتنی بر اخلاق.

 • مطلب درستی عنوان کردید اما ربطی به دین نداره. همه میدونیم که دین همیشه تشویق به اخلاق مداری میکنه. حالا هر کسی که رعایت اش نکرد نمیشه یقیه دین را گرفت و هر کسی که رعایت اش کرد نمیشه گفت الزاما به خاطر دین داری بوده. کلا بحث شما جامعه شناسانه است و نمیشه ازش در تایید یا تقبیح دین نتیجه گیری کرد.

  • شروین

   باشه تو راست می‌گی…

  • shirin1900

   درمورد نظر شما من یک سوال دارم ! میشه یک و فقط یک کشور که به قول شما دیندار هستن ودر عین حال موفق نام ببرید لطفا” ؟

   • من کشور دین داری سراغ ندارم. به اسم شاید برخی ادعا کنند اما وقتی دقیق میشی میبینی که در اجرا خبری نیست.

    • shirin1900

     این همون حکایت شترمرغ رو بیادم میاره وقتی بهش میگن بار ببر میگه من مرغم میگن بپر میگه شترم ! حالا من نفهمیدم اون دینی که مردم ما بهش اعتقاد دارن و ازش حمایت هم میکنن چیه وقتی انتقاد می کنی قبول نمی کنن وقتی هم که سوال میپرسی میگن این اون دینداری نیست !

     • مصطفی

      دین یک روش زندگیه، یک سری رفتار و دستور در شرایط مختلفه. هر کس این رفتار رو رعایت کنه در حال رعایت کردن دینه، چه بدونه چه ندونه. دین اسم نویسی نیست که مثلا تو شناسنامه من بنویسن ایرانی پس منم میشم ایرانی. نه. دین دقیقا یه منش، صفت و یک مرامه و در عمل مشخص میشه.
      یه مثال میزنم: یه آقایی که مدام دروغ میگه صفتش دروغگوست، حتی اگر تو شناسنامه فامیلیش راستگو باشه. یکی از ما بپرسه این آقا راستو هست یا دروغگو ما چی میگیم؟
      متاسفانه یکی از عوامل اصلی این تصورات برخی منبرها هستن که میگن اگر اسمت مسلمون و شیعه ست تو در بهشتی و فلان. در حالی که پیامبر به دختر خودش میگه مبادا فکر کنی چون دختر منی خبریه، هر کس حساب خودش رو داره.

      • shirin1900

       پس اگه تعریف دین اینه مردم ایران در حال حاضر جز بی دین ترینها و اروپاییها بادین ترینها هستند که منم با این حرف کاملا” موافقم ….

       • مصطفی

        بله یه همچین چیزی، گرچه اقرار به یگانگی خداوند و حق بودن پیامبرش بسیار مهمه ولی فقط یک صدم کاره ….

  • Mehran Koosha

   وقتی کسانی که خود را صاحب دین و مردم می دونن و دزدی ها و کلاه برداری های میلیاردی که فقط ذره ای از خدماتشون هست، رو میشه، این پیام رو به کارمند و مردم زیردست می رسونه که شما هم بخور چون از بالا تا پایین دارن می خورن.

  • omidz

   یه یار یه دینداره بحث اخلاق و دین شد نگفت “عیب از مسلمانی ماست”، مرد.

 • چه کسی و کجا گفته اگر دین نباشه همه همدیگر را می خورند؟! چرا جامعه را به شکلی که دوست دارید تفسیر میکنید.

 • Behrooz

  یادم هست که در دوران دانشجویی در سوئد اتفاق میافتاد که دانشجویان ایرانی از آنجایی که قدرمت مالی کمی داشتند، لباسی میخریدند که اگر لیبل آن رو برنمیداشتی میتوانستی حداکثر بعد از یک ماه پس آورد. خب آنها هم بعد استفاده از آن برای رفتن به یک دورهمی با مهمانی، لباس را پس میدادند. این اتفاق در مورد سیستم حمل و نقل و امکانات مشابه هم میافتاد. تعداد زیادی بعد از مشغول بکار شدن دیگه آن کارها را نکردند ولی متاسفانه تعدادی دیگه با وجود درامد داشتن همچنان بکارشان ادامه میدهند.

 • مصطفی

  اگر بتونی اثبات کنی که این ملت دین خودشون رو مطالعه میکنن و بعد بی اخلاق میمونن من با تو موافقم.
  اتفاقا تشویق دین به اخلاق و اثر کلی که روی جامعه میزاره خیلی هم زیاده. اصلا در مورد همین حجاب که اخیرا شده مرکز سیبل دین، به زبون خودت میگه تو اگر بی حجاب بری بیرون ممکنه در کوتاه مدت احساس لذت بیشتری بکنی، ولی اگر همه زن‌های جامعه مثل تو باشن در نهایت این تویی که به دلیل سرد شدن رابطه همسرت ضرر میکنی. (بگذریم از دلایل دیگه)
  نکته دیگه، اخیرا زیاد میگن ترس دین و دین ترس مدار و …. . من سوالم اینه، اصلا از همین بعد مادی، شما جاده درست رو برای عبور میزاری برای همه، ولی یه عده هستن که میخان راه رو برعکس برن، از سر مرض یا هرچی. خب اینجا تنها چیزی که میتونه جلوی این عده محدود رو بگیره چیه؟ پس چرا تو جوامع زندان هست؟ برای عده ای هر چند کم، فقط ترس از مجازات عامل بازدارنده ست.
  اما مساله اصلی دین با ترس پیش بردن نیست که. اگر اینطور برداشت کردین تجدید نظری تو منابع بکنید…

 • Mehrad

  من راجع به فلسفه(برچسب این نوشته) و دین(موضوع نوشته) چیزی زیادی نمیدونم ولی فکر میکنم فرهنگ نقش اصلی رو تو رفتارهای اجتماعی و طرز فکرها داره و و تاثیر مذهب حتی تو کشور ما خیلی کمتر هست(در این رابطه با توجه به کم شدن آمار جرم و جنایت تو ماه محرم زیاد مطمئن نیستم حرفم درست باشه ولی خب شاید تاثیرش مذهبی نباشه و اخلاق مداری حاصل از فرهنگ ما باشه)
  دلیل اصلی با اخلاقی تو یه جامعه مدرن مثل موردی که شما مطرح کردید به نظرتون چی میتونه باشه؟مذهبشون؟یا تفکر جمعی جامعشون و فرهنگشون که باعث شده رفتار اجتماعی اکثرشون به این شکل باشه؟
  و اگر جوابتون مورد دوم هست چجوری این تفکر جمعی شکل میگیره؟فقط از طریق سیستم آموزش و پرورش؟یا خانواده ها هم تاثیر زیادی دارن؟
  یکی از مشکلات اصلی جامعه ما اینه که همیشه به دنبال مقصر هستیم و اکثر اوقات هم “اونا” رو مقصر میدونیم و هیچ تلاشی نمیکنیم که دنبال راه حلی بگردیم برای مشکلی که وجود داره…راه حلی که شدنی باشه و رویا و آرزو نباشه.
  در آخر هم بگم که در رابطه با این موضوعی که مطرح کردید مطالعه زیادی ندارم و فقط نظرمو گفتم ولی خیلی علاقه مند شدم بیشتر راجع بهش بدونم.

 • محمدحسین

  پیشنهاد میکنم کتاب “نفحات نفت” رضا امیر خانی رو اگر نخوندید بخونید، اولاش درمورد این که اصلا قانون چیه و چرا وضع میشه توضیحات جالبی داده

 • Sina Deuxshiri

  البته زرنگی شاید خیلی از نظر من کلمه‌ی مناسبی نباشه. مثلا میگن طرف خیلی زرنگه و خیلی فعالیت می‌کنه و این یه نشونه مثبته. ولی در مورد همچین مسئله‌ای که شما فرمودین، مردم ایران خودشون فک می‌کنن که زرنگن. مثلا چراغ قرمز و رد می‌کنن و بعد فک می‌کنن که خیلی زرنگه. در صورتی که این حماقت یه آدم و نشون میده.
  یادم چند وقت پیش در یکی از کشور‌های اروپایی پلیس‌ها جلوی دچرخه سوار‌ها رُ می‌گرفتن و بشون کلاه ایمنی می‌دادن. خیلی هم با مهربانی و روی باز این کار و می‌کردن. اگه همچین اتفاقی تو ایران می‌افتاد، مردم میرفتن کلاه‌ها رُ می‌ذاشتن و دوباره بر می‌گشتن که کلاه بگیرن.
  درضمن، بعضی از افراد میگن که اینجا دین بی‌گناهه و اصلا ربطی به دین نداره. خب این همه اتفاق که توی دنیا می‌افته، ما که توی کشورمون دین هست، باید یک درصد هم که شده در بعضی از کار‌ها از بقیه بهتر باشیم که نیسیتم. بالاخره اگه دین خوبه باید یک تاثیری داشته باشه یا نه؟! بزرگ‌ترین دزدی‌ها و کلاه برداری‌ها توی کشور ما هست، از جهت آمار اعدام آدم‌ها، ایران رتبه‌ی دوم و در جهان داره که بعد از چین هست. تازه اگر بخوایم بر طبق جمعیت کشور‌ها حساب کنیم، ایران در جهان اول هست. خب این علتش چیه؟ یا در کشور ما وقتی توسط راهنمایی و رانندگی جریمه میشید، اگر در یک تایم خاصی (دقیق نمی‌دونم چند روز هست؟) که مشخص شده جریمه رُ پرداخت نکنید، بعد از اون باید دو برابر جریمه رُ پرداخت کنید. در صورتی که اگر اشتباه نکنم در کشور آلمان این قانون دقیقا برعکس کشور ما هست. یعنی اگر شما در اون تایم مشخص شده جریمه رُ پرداخت کنید، باید نصف جریمه‌ای که شدید و بپردازید و اگر از اون تایم بگذره، باید همون مقداری و که جریمه شدید و پرداخت کنید. با همه‌ی این‌ها، ما مسلمون هستیم و اون‌ها کافر.
  همچین پیشنهاد می‌کنم در مورد FKK که مخفف Freie Körperkultur (زبان آلمانی) تحقیق کنید و ببینید اگر همچین چیزی در ایران بود چی میشد.

 • نامیم

  چقدر نصیحت می کنی جادی. گوشت گندیده رو هر چقدر هم فریز کنی دیگه سالم نمیشه. حداقل برای بچه ها بنویس که بدردشون می خوره

 • Ehsan

  خب آمازون که یه نمونه ی بزرگ از این قضیه است که برای خرید اینترنتیه، اینجا توی آلمان حتی برای خرید های غیر اینترنتی هم به حد اعلایی مشتری مداری حاکمه، مثلا شما از یه فروشگاه لباس یه لباس رو میخری بعد میری خونه و یه ذره فکر میکنی که ازش خوشت نیومده یا به عنوان سوغاتی خرید میکنی و میبری برای عزیزانت توی یه کشور دیگه و میبینی اوکی نیست، یا سایزش یا رنگش یا هرچیش، بعد خیلی راحت از سفر بر میگردی و بدون چون و چرا اونو پس میدی و پولتو میگیری! این حس خوب همیشه بعد از خرید همراه آدم هست، برای همین خرید دل انگیز تره چون میدونی کسی سعی در قالب کردن جنسش به تو نداره! یه نمونه ی دیگه هم از سایتهای خرید اینترنتی سایت زالاندو (Zalando) هستش که توی آلمان معروفه و سیستمش اینجوریه که تو محصولتو میبینی و سفارش میدی و برات رایگان ارسال میشه اگه خوشت اومد برش میداری و پولشو تا بیست روز بعدش پرداخت میکنی اگه نه کاملا رایگان باهمون بسته بندی تحویلش میدی به پست و پسش میدی! در بحث خدمات اجتماعی هم منوال همینه، من سه شب بیمارستان خوابیدم روزی که مرخص میشدم با یه برخورد کاملا عالی با من خداحافظی کردند، من گفتم پس هرینه ی درمان؟ گفتن برو خونه بعدا برات میاد رسیدش، دو هفته بعد صورتحسابو برام ارسال کردن و گفتن پرداخت کن… منظورم از همه ی اینا اینه که بحث اعتماد و احترام تو همه ی ابعاد جامعه وجود داره و این باعث میشه که آدم از زندگی اجتماعیش احساس امنیت بکنه. ولی متاسفانه بعضیا احساس میکنند که اون کسی که این روند رو حکمفرما کرده شعورش به **زرنگیای اون نمیرسیده در صورتی که اینجوری نیست، و در واقع اون شخص داره به خودش و بقیه لطمه میزنه!

  • Matin

   تو آمریکای جهانخوار سرمایه دار استثمارگر هم همینه.

  • shirin1900

   دقیقا” به خاطر همین موضوع هیچ وقت نگران نیستی که سرت کلاه رفته ودر نتیجه تو هم سعی نمیکنی به قول معروف زرنگی کنی….

 • حرف ها تا پاراگراف آخر کاملا درست. ولی این موضوع هیچ ربطی به دین نداره که بخوایم اینطوری راجع بهش حرف بزنیم.
  مگه دین گفته در لحظه زرنگی کنین؟! :|
  این رفتار افراد برمیگرده به شرایط زندگی و شرایط اقتصادی که همه درگیر بدی هاش هستن و متاسفانه افراد به فکر ضرری که قراره برای جمع پیش بیاد نیستن!
  خودت هم بالاتر گفتی که این اتفاق برای آمازون هم میافته و پس فقط مختص ایران و دین نیست!
  هر جایی هر کسی ممکنه به عقلش نرسه که بقیه دارن ضرر میکنن و باعث خراب شدن یه کار بشه!
  هرچی فکر میکنم هیچ ربطی به دین نداره که هیچ، اتفاقا تو دین خیلی هم رو این مساله تاکید شده که «حق الناس» رو رعایت کنین! دقیقا معنیش میشه همین! که با کم عقلیمون و یا تنبلیمون باعث خراب شدن کارهای بقیه نشیم!

 • منظور جادی این بوده (البته من اینطور فکر میکنم) که دین نجات بخش نیست و نیازی به ناجی بودن نیست. دین درمان نیست. ما باید خودمون دست بکار بشیم و خودمون درست باشیم. و مبنای آدم خوب رو از دین دار بودن تغییر بدیم.
  یک آتعیست دلیل بر کافر بودن و کشتن اون نباید باشه.

 • Saman Jafari

  به نظر من، موضوع مقایسه ی این 2 نوع طرز فکره، 1- دروغ بده چون حقوق دیگران رو ضایع میکنه و جامعه رو به شکلی نا امن میکنه و خود رو بر دیگران ارجح میدونه و 2- دروغگو دشمن خداست
  خب اولی پایداره چون جامعه پایداره، چون ارزشهای اخلاقی وجود دارن. البته ارزشهای اخلاقی تغییر میکنه (مثال: برخورد با همجنسگرایی) و به تبع اون رفتار جامعه هم تغییر میکنه اما همیشه چیزی به نام اخلاق وجود داشته و داره، فقط این جامعست که محدوده های اون رو تعیین میکنه.

  اما در مورد 2، اگر پیوند با خدا و دین باشه، مادامی که دین قویه جامعه روال خوبی داره اما هنگاهی که دین و خدا ضعیف شد (در ذهن جامعه) خب کسی پایبند نخواهد بود و دیگه خدایی وجود نداره که من با دروغ بشم دشمنش.

  و مشکل در ایران اینه که رویکرد افراد صاحب منسب رویکرد اوله و تلاش اینه که با زکات، خمس، صدقه، انفاق، روایات معصومین، کلام خدا و . . . درد رو درمان کنن در حالی که جامعه ی امروز بنیان این صحبت ها رو بسیار کمتر از گذشته قبول داره.

  • مصطفی

   شماره ۲ رو بد متوجه شدی، از نظر من درستش اینه:
   دروغگو دشمن خداست، چون دشمن ارزش های خداست (دشمنی فیزیکی با کسی که تو رو خلق کرده خنده داره) و ارزش های خدا میگه حق دیگران رو ضایع نکن تا جامعه و در نهایت خودت گرفتار مشکلات نشی.
   دعوای دین و اخلاق (به قول جادی اخلاق غیر دینی!!) شبیه همون ماجرای فیل در تاریکیه که هر کس با برداشت نصفه نیمه خودش یه جور تفسیر میکنه. چه به ظاهر غیر دینی‌ها (اخلاق گراها!!) و چه به ظاهر دینی‌ها (روضه خوان‌ها)
   مشکلات با مطالعه بیشتر از منابع اصیل دین حل میشه دوست من…

   • Saman Jafari

    من با دین مشکل خاصی ندارم، یه تعدادی از دستوراش هم خوبه، اگر هم کامل کامل اجرا بشه گرچه مشکلاتی برای آزادی های فردی داره اما خب از نظر میزان مشکلات اقتصادی کمک زیادی میکنه، بحث من اینه که 40 سال تجربه نشون داده که ما نمیتونیم دین رو نهادینه کنیم در جامعه و در نتیجه از مزایاش بهره ای نبردیم، وقتی این راه ( حتی با وجود اینکه تهش سعادت بسیار زیادی هست) غیر قابل انجامه و امتحانش رو پس داده و عملی نبوده و بیشتر مضر بوده تا مفید ( هم آمار فساد اخلاقی و هم آمار فساد مالی بسیار رشد داشته) خب بریم سراغ راهی که بقیه ی کشورها ازش به سعادت هرچند نسبی رسیدن. اینقدر پافشاری نکنیم که حتما تنها راه، دیندار کردن مردمه.
    همین

    • مصطفی

     بازم اشتباه گرفتی، هیچکس هیچکسی رو دین دار “نمیکنه”. حرف دین دارها اینه که میگن این بهترین راه زندگی کردنه. شما هم سعی کنید این راه رو بشناسید و اگر درست بشناسید حتما بهش تمایل پیدا میکنید.
     اتفاقا در دین احترام به مقبولیت مردم (دموکراسی) بسیار بالاست و من هم میگم، اگر اکثریت مردم من انتخاب کردند که دین نداشته باشن و به طبع اون حکومت دینی نداشته باشن، هیچ ایرادی نداره که حکومت غیر دینی باشه. درسته که بهترین انتخاب ممکن نیست ولی حتی بهشت هم زوری نمیشه. مردم خودشون باید انتخاب کنن.
     ما و شما فقط باید تلاش کنیم اول دین رو خوب و درست بشناسیم، و بعد در موردش تصمیم بگیریم. اما اگر جای این دو عوض بشه مشکلات شروع میشه.

 • Parham Dastghaib

  جادی جان، نفهمیدم در این موضوع بخصوص دین چه نقشی داره. دین چه خوب چه بد که نمیگه منفعت طلب باشیم و خودخواه. و اگر هم منظور این بوده که اثری که باید میزاشته نزاشته، خب مثلا آزادی بیان، روشنفکری و اخلاق مداری هم اثر کاملی نداشته و خیلی جاها هنوز مشکلات نژادپرستی و تبعیض جنسی وجود داره.

 • جادی عزیز، جهت تنویر افکار عمومی. شرکت های پستی آمریکای شمالی بین نیم تا ۳ درصد سالانه مرسولاتشون رو گم میکنند. برای همین شرکت ها انتخاب میکنند که مثل بیمه ای که برای فروشگاه فیزیکی میگیرند، برای خریدهای پستی هم بیمه تهیه میکنند. در نهایت کالای گم شده توسط بیمه جبران میشه و نه فروشگاه. فروشگاه توی زمان ضرر میکنه و جریان نقدینگی. البته فروشگاهها از جمله آمازون الگوی خرید مردم رو ذخیره میکنند که ببینن کیا همچین کارایی میکنن و خوب وای به روزی که کشف کنند اینکارو کسی میکرده.
  درباره دین داستان فرق میکنه. خیلی از مردم به طور مثال تو کانادا دین دار نیستند. صرفا اخلاق هست که جامعه رو مسیر میده. بعضی جاها امن هست و بعضی جاها هم نیست. جایی که امن هست اینقدری هست که مردم شب ها درب خانه هاشون رو هم نمیبندند.

 • raha

  مطلب خیلی خوبی بود. زرنگ بازی های ایرانی ها خیلی ناراحت کنندس. ولی واقعیت اینه نمیشه دین رو محکوم کنیم که چرا چیزی رو درست نکرده و تاثیر گذار نبوده. توی جوامعی که دین حاکم نیست هم بعضی موقع ها تدریس اخلاق مدرن که مبتنی بر درک و شعور هست جواب نمیده و مردم کار اشتباه خودشون رو انجام میدن. دین همیشه برای من مثل یک راهنما بوده که در شرایطی که تحت فشارم خوب رو از بد راحت تر تشخیص بدم. به طور کلی فکر نمیکنم مذهب میتونه مسئول همه اتفاقات مثبت یا منفی یک جامعه باشه. اگر به همین ماجرا از دید یک ادم مذهبی نگاه کنیم تصمیم ادمی که میخواد با نوعی دزدی زرنگی کنه همیشه و در هرشرایطی اشتباه تلقی میشه. بی انصافیه که بگیم دین کارشو نکرده. و باز هم بی انصافیه که بگیم اخلاق مدرن میتونه از دین موثر تر باشه فک میکنم هر دو مساوی هستند و این بستگی به دید ادم ها داره که بخوان به چه اسمی کار درست رو انجام بدن. یکی به اسم دین و یکی دیگه به اسم اخلاق مدرن سعی میکنه کارهای در چارچوب اخلاق انجام بده. اینکه چرا ایرانی ها از این قبیل کارها زیاد انجام میدن فک میکنم به فاکتور های مختلفی ربط داشته باشه و یادمون باشه علاوه بر جامعه خانواده نقش مهمی توی اینجور مسائل داره.

 • مصطفی

  جادی تو سانسور نداشتی قبلا؟!

 • Mohamad Shamsi

  جادى جان،خيلى ممنون از نوشته ی سوسیالیستیت،نوشته هات همیشه اساسی و مفیدن

 • Pingback: اخلاق دینی، اخلاق غیر دینی، جامعه ما | نگاه نو()