نظر یک عصبانی در مورد تجاوز

من یک دوست دارم که بهش تجاوز شده. دختری مثل خودتون و مثل دخترهایی که اطرافتون می شناسین. به زور و وحشیانه. با اینکه دختر شجاع و فعالی بود، بیخیال پلیس و سیستم قضایی شد چون تنها چیزی که اونجا پیش می رفت توهین بیشتر بهش بود و تهمت های وقیح تر. تا یک هفته حتی به سختی می تونست به دستشویی بره و تا یکسال به راحتی نمی‌تونست از خونه بیرون بیاد چون یا مجبور بود پیاده بره یا سوار ماشین یک غریبه بشه.

همه جوره می شه در مورد تجاوز حرف زد. می شه مزخرف گفت مثل «ازش لذت ببر» یا «خودت خواستی». می‌ شه توی فروم ها التماس کرد که فلان فیلم تجاوز به فلانی رو بذارین که من ببینم و می شه مثل قرن پونزدهم از این گفت که باید متجاوزها رو اعدام کنن تا عبرت بقیه بشه و حتی می‌شه تحلیل کرد که دولت خیلی هم خوشحاله از اخبار تجاوز چون باعث می شه فضای نظامی کشور بیشتر و بیشتر توجیه بشه.

هر چی می خواین بگین اما اما این چند تا نکته یک آدم عصبانی رو هم بخونین:

 • تجاوز به گفته تحقیقات جامعه شناسی، هیچ ربطی به ارضای شهوت نداره. بحث تجاوز بحث قدرت است و سلطه و خشونت و توسط آدم های تحقیر شده انجام می شه
 • قربانی تجاوز فرق خاصی با بقیه نداره. آدم ها هر جایی با هر لباسی و حین هر فعالیتی ممکنه با مشکل تجاوز روبرو بشن
 • متجاوز آدمی نیست که صبح رفته باشه سر کار،خونه ای داشته باشه و سر راه برگشت به خونه به کسی تجاوز کنه. متجاوز یک آدم بی کار و ناامید به زندگی است که توی جامعه جایی نداره
 • عامل نهایی تجاوز سرکوب است و تحقیر و فقر و بیکاری + یک فرهنگ منحط
 • اعدام و شکنجه و تحقیر، تجاوز رو بیشتر می کنه نه کمتر

و البته اینها در مورد تجاوزی است که این روزها در کشور ما رو اومده. شکی نیست که پدوفیل‌ها و بیماران روانی دیگه هم وجود دارن که برای جلوگیری از تجاوزشون، علاوه بر شغل و امید نیازمند درمان اختصاصی هم هستن.

اگر با وجود عصبانیت من تا اینجا همراه بودین، صفحه اختصاصی تجاوز در روزنامه روزگار رو هم ببینین (پی دی اف).

پی.نوشت. عکس از اینترنت است ولی اینقدر اینطرف و اونطرف کپی شده که نتونستم منبع رو پیدا کنم

 • درباره نقش قدرت و سلطه کاملا درست گفتی.
  اصولا بخش بزرگی از روابط نامعقول و نادرست جنسی، زاییده و نتیجه قدرت طلبی و سلطه جویی افراد است.
  مثال ساده و دم دستی هم همین روابط عجیب و غریبی است که بین زن و شوهرها باب شده.
  لذتی که فرد در این روابط می برد، خرد کردن شخصیت طرف مقابل و سیطره جویی است و نه لذت جنسی.
  این داستان درباره تجاوز هم کاملا وجود دارد. مردی که تجاوز می کند، بیش از آنکه از حس جنسی لذت ببرد، از قربانی کردن و ضجر دادن زن زیر دست و پای خویش لذت می برد، از جیق زدن های او و گریه ها و اشک ریختن او.

 • sekond

  استدلال های شماره سه و چهار و پنج کاملا غلط هستند .اگر حوصله داشتی برات توضیح میدم

 • Pit

  متجاوز، اعم از بیکار و ناایمد و روانی و پدوفیل و …… باید از یک مجازات بسیار سخت بترسه تا طرف تجاوز نره، بر حسب میزان جرم، “باید” مجازات قابل توجهی وجود داشته باشه تا جرم انجام نشه، وگرنه میشه همینی که میبینین در جامعه امروز ما و در برخی جوامع دیگر، اگر بنا باشه طرف هر کار خطایی بکنه و بتونه از مجازات قانونی در بره که سنگ رو سنگ بند نمیشه. اتفاقا منم با اعدام متجاوز موافق نیستم. متجاوز (از هر نوع) باید مجازاتی عذاب آورتر و طولانی مدت تر از اعدام رو متحمل بشه، باضافۀ از دست دادن آبروی اجتماعی، تا از طرف مردم بایکوت بشه. شاید فکر کنید این خیلی مجازات سنگینیه، اما برای یک آغاز، که می باید نتیجه موثر داشته باشه، باید انسانهای خطاکار، از قانون بترسند، در غیر اینصورت هیچ اصلاحی در جامعه پدید نمیاد، چون همیشه راهی هست که بتونی از زیر مجازات در بری.

 • در مورد “هیچ ربطی به ارضای شهوت نداره” اگه میشه یه منبعی چیزی بگذاری چون من اصلا فکر نمیکنم این حرف درست باشه! نه اینکه “نتیجه قدرت طلبی و سلطه جویی” غلطه اما فکر میکنم عامل جنسی نقش خیلی مهمی داره.
  حداقل اینکه مشکل دوم شاید همه جای جهان باشه اما مشکل اول رو ما تو جامعه خودمون بیشتر میبینیم و از اون طرف موضوع تجاوز هم شاید تو ایران بیشتر از هر جای دیگه‌ای باشه!!!
  البته الان یه کم موضوع داغ شده. چیزی نیست که تازه به وجود اومده باشه! ماشاالله در این زمینه از مدتها پیش پیشتاز بوده‌ایم!

 • alich

  بسیار دور از هم قد کشیده‌ایم . هر یک بر فراز صخره‌ای بلند و دره‌ای عمیق؛ میانمان که با هیچ خاکستری پر نخواهد شد.

  جدایمان کردند؛ از روز اول مهر. با پوشش‌های متفاوت.

  مانتو و مقنعه و چادر تیره بر من پوشاندند و تو را با لباس فرم و کله‌ای تراشیده به ساختمانی دیگر فرستادند. من را به مدرسه‌ی دخترانه و تو را پسرانه .

  دانشگاه هم که رفتیم جدایمان کردند. با ردیف‌های دور از هم . نیمکت‌های خانم‌ها و آقایان. با درها و راهروها و ورودی‌ها و خروجی‌های خواهران و برادران .

  جدایمان کردند و ما بسیار دور از هم قد کشیدیم . در اتوبوس با میله‌ها و در حرم و امامزاده با نرده‌ها و در دریا و ساحل با پارچه‌های برزنتی . ..

  آنقدر دور و غریب از هم بزرگ شدیم تا تو شدی راز درک ناشدنی‌ای برای من؛ و من شدم عقده‌ی جنسی سرکوب شده‌ای برای تو.

  تا هر جا که دیگر نتوانستند جدایمان کنند، در تاکسی و خیابان، از زور ناداني و بیماری و عقده‌های جنسی، من در پي يك نگاه و توجه و متلك از تو باشم … و تو خود را به من بمالی و برهنگی ساق پایم حالی به حالی‌ات کند و نگاه حریص‌ات مانتو ام را بدرد .

  جدا و بسیار دور از هم قد کشیدیم انقدر که تا پایین تنه هایمان معذب مان کرد خیال کردیم عاشق شده‌ایم و چون عاشق هستیم باید ازدواج کنیم و بعد هم با هزاران عقده‌ی بیدار و خفته به زیر یک سقف رفتیم .

  بسیار دور از هم قد کشیدیم. انقدر که دیگر نگاه‌مان نیز یکدیگر را خوب و درست ندید و نگاه‌های انسانی جای خود را به نگاه جنسیتی دادند درهمه جا. در محل کار، در محافل فرهنگی و علمی و حتی جلسات سیاسی .

  و من باید تقاص همه‌ی این فاصله ها را بپردازم . تقاص دوری از تو و بر صخره‌ای دیگر قدکشیدن را . تقاص تو را ندیدن و نشناختن را .

  باید که تنم بلرزد وقتی هوا تاریک می‌شود و من تنها در خیابانم؛ وقتی دنبال کار می‌گردم؛ وقتی تاکسی سوار می شوم .

  اینجا یک مستراح عمومی است به وسعت یک کشور.

  بهتان بر نخورد…

  آخر سالیان سال است که در همه جای دنیا، فقط مستراح‌ها را زنانه و مردانه کرده‌اند

 • senaps

  مخالفم!! نمیشه طرف با 10 نفر دیگه بیوفته به جون ملت و بهشون تجاوز کنه و اخر سر بشونیمش سر کلاس که این کارو نکنه!!
  اساسا باید تیتر اول روزنامه بشه عکسش و خونوادش و تو تی وی ابروش رو ببرن که تا عمر داره خونوادش جرات نکنه بیاد بیرون!!
  “باید” مجازات شدید در مورد متجاوز در کار باشه….تجزیه طلب هم به همچنین!! گاهی اشد مجازات خیلی خیلی کمه….
  فکر میکنم جادی عزیز با این ترس که هر ان ممکنه هر کدوم از این تاکسی ها یا مغازه هایی که میری توشون،بهت تجاوز کنن رو تجربه نکردی!!وگرنه نمی گفتی که بشوننشون سر کلاس!!!
  با این خانوم هم موافقم!! تجاوز فقط و فقط کار متجاوز هاست و بس!!
  برای مثالی خنده دار،توی سریال فرار از زندان،بین اون همه ادم و اراذل و اوباش،فقط همون تی بگ که منفور ترین بود متجاوز بود و بقیه اکثرا قاتل و دزد!! مشخصا تی بگ از همشون خطرناک تر هم بود!!

 • finaprp

  یه مقاله خوب. یکی معدود مقاله خوب در نشریات ایران.

 • جادی این وب سایت را دولت آمریکا درست کرده و به کمک گوگل مپ آدرس تمام کسانی که در آمریکا سابقه تجاوز جنسی و یا آزار کودکان را دارند قرار داده که خانواده ها در هر محله حواسشون به اون خونه و همسایه باشه!
  اینجا : http://www.nsopw.gov/

 • WANTED

  واقعت که مزخرفه مگه میشه هیچ ربطی به شهوت نداشته باشه اگه اون دختر محرک اصلی نباشه استارت کار خورده نمشه البته آدم مریض هم تو هر جامعه ای پیدا میشه

 • امیر رضایی

  جناب جادی

  خیلی خندم گرفت وقتی این جمله رو از شما دیدم “تجاوز به گفته تحقیقات جامعه شناسی، هیچ ربطی به ارضای شهوت نداره”
  نمی خوام تحقیرت کنم اما واقعا خنده داره ( معذرت اینجوری میگم ) ببین سمیک هم با من هم نظره همین طور WANTED

  نظر جناب Sekond نظر منهم هست ایشون کاملا درست اشاره کردند اما گمان نمیکنم شما بر حسب عادت دلابل ایشون رو بخواهی بشنوی

  از نظر شما جالب تر نظره Alich خیلی جالبه ایشون هیچ چیزی رو مهمتر از جدایی از جنس مخالف نمیبینه و جامعه ایده ال براش گله حیواناته ( ببخشید واضح میگم )

 • جادی

  امیررضایی: خودم گفتم که نظر یک عصبانی (: الزاما نباید صد در صد قابل انگشت گذاشتن باشه هر کلمه و جمله. ولی در این مورد که تجاوز محصول شهوت نیست و به قدرت طلبی و سرکوب بر می گرده، خنده شما چیزی رو توی علم عوض نمی کنه (: علم با تحقیقات مستقل پیش می ره و کتاب ها و مقالاتی که محصول تحقیق هستن نه خنده آدم ها (: شرمنده

 • نظر این آدم عصبانی خیلی هم منطقیه.
  همه باید بدونیم که همه، دقیقا همه‌ی ما ممکنه قربانی تجاوز باشیم. فارغ از زن یا مرد بودن. این یه واقعیته.
  این هیچ ربطی به اغواگری و یا داشتن جذابیت جنسی نداره. این مسأله دقیقا برمی‌گرده به ساختار قدرت در جامعه و میزان کمپلکس‌های روانی اعضای جامعه.

  فراموش نکنیم که سکس با همسری که بی‌میل به هم‌خوابیه هم نوعی تجاوز محسوب می‌شه. تجاوز یعنی استفاده از جایگاه قدرت (شوهر/ مدیر شرکت/ پدر/ فرمانده/ طلبکار/ زندان‌بان/ قدرت بدنی بیش‌تر/ مرد) برای رسیدن به ابژه‌ی میل و ارضای لیبیدو.