گوگل پلاس و بانسرهاش

من زیاد سفر رفتم اما تا حالا یکبار بیشتر پام به داخل کلاب درست و حسابی نرسیده؛ اونهم توی فنلاند بود که هوا اونقدر سرده که نمی‌شه صندل پوشید.

بعله! بارها و کلاب‌ها کسانی رو دارن به اسم «دربون» یا «بانسر» که دم در می‌ایستن و یکسری آدم رو راه می‌دن و یکسری رو نه. معمولا دلایل عدم اجازه ورود یکسری چیز منطقی است مثل زیادی مست بودن یا لات بودن و گاهی چیزهای غیرمعقول (در لایه اول استدلال) مثل تیپ و لباس و جذابیت.

مثلا اصلا غیرعادی نیست اگر یک دختر خوشگل از در با احترام راه داده بشه و یک دختر زشت (؟!) اجازه پیدا نکنه از بانسر رد بشه و بره توی کلاب. یا مثلا یک نفر راننده محلی که بلوز مردونه و کفش معمولی پوشیده رو راه بدن ولی من رو که به عنوان یک کارمند خارجی به خاطر تی‌شرت و صندل راه ندن. هرچند که احتمال پول خرج کردن من خیلی بیشتر از اونه و احتمال دعوا راه انداختن یا رفتار نامناسبم خیلی کمتر. البته اینم بگم که برای یک گیک ، تی‌شرت و صندلش بسیار مهمتر از ورود به یک بار یا مورد تایید قرار گرفتن توسط دربون اونه (:

این مکانیزم شاید در اوایل برای حفظ امنیت محل بود ولی امروز یک جور طبقه بندی اجتماعیه (و در یکسری کشورها قابل شکایت). در اصل وجود اون بانسر (ویکیپدیا)، به کسانی که به کلاب راه پیدا می‌کنن یک هویت کاذب می‌ده از اینکه از بقیه بهتر هستن یا مورد تایید فلانی.

حالا جریان گوگل پلاس هم همینه. این سیستم هنوز در مرحله تست اولیه است و افراد کمی می تونن برن توش و فضایی به وجود اومده که انگار اگر کسی زودتر بره اون تو، مهمتر از بقیه است یا حرفه‌ای تره. این اصلا درست نیست. کاملا طبیعی است که علاقمندان تکنولوژی یا کسانی که حلقه‌هایی دارن از دوستان فنی، زودتر شناسه‌شون فعال بشه ولی اینکه کسی زودتر بره اون تو، معنایی شبیه اینکه اون آدم مزیتی به بقیه داره نداره.

گوگل پلاس (که این روزها بعضی‌ها بهش می گن گوپس ولی من ترجیح می‌دم اسم جی.پلاس هم جا بیافته تا به مکالمات جهانی نزدیکتر باشیم) یک سرویس اجتماعیه. نظر من زمان ویو این بود که هیجانش خواهد گذشت و استفاده نخواهد شد ولی در این مورد اینکه پلاس خواهد موند و فعال خواهد شد و اگر بخواد اینطور باشه، خیلی مهمه که همه توش باشن. گوگل پلاس به هیج وجه کسی رو در انتظار نخواهد گذاشت و همه خواهند تونست برن توش.

ممکنه یک مجموعه کوچیک از آدم‌هایی که اول از بانسر گوگل پلاس رد می‌شن جو بدن که خیلی مهمن و خیلی خوف ولی در نهایت امر خیلی زود همه وارد این سیستم خواهند شد چون نبودن حتی یک نفر در اون، کلیتش رو تضعیف می‌کنه.

در ضمن این سیستم به شکل اتفاقی برای همه کار می کنه، تا این لحظه بالاخره یک نفر هست که شما رو به حلقه دوستانش اضافه کرده باشه پس کافیه گاه گداری با فیلترشکنتون به گوگل پلاس سر بزنید تا بالاخره بانسر کلکش شما رو راه بده.

 • ابوالفضل

  آقا اونجایی که تو هلسینکی رفته بودی بار یا کلاب نبوده که، داری رد گم می کنی؟! این جور جاها یک اسم دیگه داره که الان یادم نیست.

 • جادی

  ابوالفضل: کلاب بود دیگه. نایت کلاب بالای بیست و شش سال (:

 • فرود

  گوگل پلاس احتمالا یه چیز داره اونم اینه که تکلیف گوگل با فیلترچی ها باید یه سره بشه.
  شبکه اجتماعی رو تا به الان این یا… ها نتونستن تحمل کنن مگه مثل کلوب در کنترل خودشون باشه. ولی این یکی https هستش و تحت دامنه گوگل، یعنی با فیلتر شدنش کل https های گوگل منجمله جیمیل رو هواست.
  احتمالا برهه تاریخیه برای سازمان فیلترینگ ایران :)

 • جادی

  راستی… دلیل اینکه گفتم «کلاب های درست و حسابی» مال این بود که کاباره تهران و بارهای مبتنی بر رنگ پوست نیجریه رو نشمرم توشون (: جای خوبیه و به همه پیشنهاد می دم تو دوبی ولی تنها دلیلی که من رفتم این بود که به خاطر صندل توی ترینیتی راهم ندادن. پول خون پدرشون رو هم می گیرن ولی در نهایت امر توش خوش می گذره (:

 • ابوالفضل

  اینجا با یک درجه تخفیف گفته هوکر بار: http://www.finlandforthought.net/2005/11/08/hooker-bars-in-helsinki/

  اما اسم درستش بروتل ه. چون توی فنلاند خرید و فروش روابط به صورت سازماندهی شده غیر قانونیه، رو خودشون اسم کلاب می گذارند.
  حالا دفعه بعد تابستان به فنلاند سر بزن، مطمئن باش با صندل همه جا می تونی بری :)

 • ها ها

  من شنیدم گوگل+ ما رو تحریم کرده

 • جادی

  ابوالفضل: هاها حق با توئه (: واقعا هم کاربردش همین بود ولی خب آبجوهاش ارزون بود و رقص هاش فان

 • جادی

  هاها: احتمال داره مثل خیلی از سرویس های دیگه با آی پی ایران نشه رفت توش. به هرحال من از آنتی فیلتر استفاده می کنم

 • پدرام

  نتیجه اخلاقی این پست: افراد بالای ۲۶ سال صندل نپوشند

 • فعلا که من بدون فیلتر شکن از تو ایران داخلش میشم.البته تا وقتی گوگل فیلتر نشده !!!