خودروهای رباتیک گوگل

همچنین چاپ شده در اعتماد

تقریبا یکسال از زمانی که گوگل اولین خودروی بدون راننده‌اش را معرفی کرد می‌گذرد. این خودروها تا کنون حدود نیم میلیون کیلومتر از جاده‌های آمریکا را طی کرده‌اند ولی هنوز گوگل هیچ تلاش برای تجاری کردن آن‌ها نکرده.

وبلاگ رسمی گوگل در معرفی این خودروها گفته بود که هدف اصلی بنیانگذاران گوگل از تاسیس این شرکت، بکارگیری تکنولوژی بوده برای کمک به مردم و حالا که تصادفات رانندگی به یک مشکل دائمی شهری تبدیل شده‌ است، گوگل عزم کرده تا با معرفی خودروهایی که به شکل خودکار حرکت می‌کنند، تصادفات و به تبع آن مشکلات ناشی از آن را را تا حد ممکن کاهش دهد. به گفته مهندس ارشد پروژه سباستین ترون، اکثر تصادفات اتوموبیل فعلی ناشی از اشتباه‌های انسانی هستند و در صورت جایگزینی انسان با مجموعه‌ای از دوربین‌ها، رادارها، حسگرها و فاصله‌یاب‌های لیزری و اضافه کردن آن‌ها به نقشه‌های دقیق خیابان‌ها و سیستم‌های مکان یاب ماهواره‌ای، این امکان به وجود خواهد آمد که خودروها امن‌تر و سریعتر در جاده‌ها حرکت کنند.

امروزه، سیستم‌های هوش مصنوعی و رباتیک خودروهای گوگل از سال ۲۰۰۷ در حال بهینه شدن هستند آنقدر پیشرفت کرده که باعث شده بعضی قانونگذاران محلی ایالتی بعد دیدن نتایج آزمایشات، حرکت خودرو بدون حضور انسان را بدون مانع اعلام کنند. البته حضور یک انسان در خودرو هنوز در اکثر نقاط این کشور الزامی است. برنارد لو، مشاور ارشد دپارتمان وسایل نقلیه موتوری کالیفرنیا در این باره می‌گوید «تکنولوژی در بسیاری موارد از قانون جلوتر است. مثلا در آیین نامه رانندگی یک دو جین قانون در مورد راننده هست که منطقا در مورد یک انسان نوشته شده نه یک کامپیوتر یا روبات.»

این مساله وقتی دوباره داغ شد که هفته قبل یک خبر تمام اینترنت را پر کرد:‌ اولین تصادف یکی از خودروهای پیروس خودکار گوگل. این پیروس در یک تصادف زنجیره‌ای باعث صدمات جزیی به سه خودروی دیگر شد. بعد از وقوع برخورد جزیی، شاهدان عینی که با دیدن تجهیزات خودروهای بدون سرنشین گوگل مانند دوربین‌های روی سقف و فاصله‌ یاب‌های روی شیشه جلویی متوجه خاص بودن تصادف شده بودند شروع کردند به عکس گرفتن از آن و مخابره خبر تصادف خودروی اتوماتیک گوگل به رسانه‌ها. گوگل در پاسخ اعلام کرد که خودروی درگیر تصادف در آن لحظه توسط یک راننده انسانی کنترل می‌شده و تصادف ربطی به سیستم‌های کنترلی خودکار نداشته و برنامه هوشمند کنترل کننده پیروس، با سابقه طولانی‌ای از رانندگی بدون حادثه، کماکان مطمئن‌تر و بهینه‌تر از انسان‌ها عمل می‌کند.

این تصادف – حتی اگر توسط انسان ایجاد شده باشد – از طرف مخالفان خودکارکردن ماشین‌ها در تاریخ ثبت و بارها و بارها به آن استناد خواهد شد اما به هرحال مجبور به پذیرش این واقعیت هستیم که سنگر رانندگی هم کم کم از دستان آدم‌های عادی بیرون خواهد آمد و تحویل ربات‌ها خواهد شد. ربات‌هایی که توسط سیستم‌های هوشمند و تجهیزات تکنولوژیک کنترل می‌شوند و اگر ما می‌خواهیم در جهان آینده موضوعیت داشته باشیم، بهتر است سعی کنیم بیشتر و بیشتر از آن‌ها سر در بیاوریم.

 • senaps

  ماخ!
  به نظرم بهتره هرچه سریعتر این ماشین ها رو بیشتر ببینیم!!مخصوصا توی ایران به چند دلیل:
  1-رانندگی مردم بسیار عالیه،باید با کامپیوتر ها کل کل کنن!!
  2-ملت ما،تابع مد هستن،یکی از اینا تو خیابون،یعنی باز شدن پای چندصهزار تای اونها در همون هفته به دلایل چشم و هم چشمی!!
  3-صنعت ماشین ما خوشبختانه اونقدر عقب هست که نیازی نباشه جبرانش بکنیم و خودمون رو اذیت کنیم!! میشه خیلی راحت به مدل های امروزی تر خودرو های برقی با کنترل ماهواره ای و اینترنتی فکر کرد که جانشیش بشه!!

  متاسافنه پیش زمینه ی همه این ها،سر کار اومدن حکومتی مردمی و نخبه پروره که سریع این اپگرید رو بتونه انجام بده!!
  ببخشید که خیلی طولانی شد!

 • مجتبي فتحي فيروز آباد

  فكر كنم اسم درست اين خودروها، “پريوس” باشه

 • آلن باغومیان

  درسته Prius پریوس تلفظ می‌شه.

 • شباهنگ

  انگلیسیها میگن پریوس یا دقیق تر بگیم پرییِس و آمریکائیها میگن پرایِس.
  در هر صورت کل موضوع حس جالبی به من نمیده چون اول اینکه جرات نمی کنم مسافر یه ماشین بی راننده بشم، همونطوری که بیشتر مردم جرات نمی کنن سوار هواپیمایی بشن که قرار با آتو-پایلوت پرواز کنه و خلبان نداشته باشه. این تکنولوژی سالهاست که وجود داره ولی تفریباً بی استفاده است. دوم اینکه پس تکلیف لذت رانندگی چی میشه؟! :)

 • من تا یه هم‌چین ماشین‌هایی نیاد حاضر نیستم پشت صندلی راننده بشینم