دو کلمه با نویسندگان مسنجر ایرانی

کلمه اول

شرکت عزیز «گروه حرفه ای های تکنولوژی ارتباطات»! من درک می کنم دوست دارین بیاین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال و دوم بشین و محصول ملی درست کنین و بودجه بگیرین و چیزهای غیره.. ولی دیگه نیاین بگین اولین مسنجر ایرانی که ساختین با هر سه نسخه ویندوز ویستا، سون و ایکس پی سازگاره. ضایع است این حرفها حالا مسوولین نمایشگاه دستشون تو حساب نیست و مثلا چنین پوستری رو نصب می‌کنن:

ولی خب بعدا نمی تونین سرتون رو بین چهار تا برنامه‌نویس معقول ایرانی بلند کنین ها. حالا اون به کنار، این چه حرفیه که توی شب هفت دنیس ریچی گفتین؟! می‌خواستین تو خبر بیاد که بدون روحیه بسیجی این اتفاق نمی‌افتاد خب می‌چسبوندین به یک چیز دیگه که مثلا هنوز ماهی دو میلیون تومن حقوق نمی‌گیرین و این معجزه رو کردین یا دولت پشتیبانی فلان میلیونی نکرده از این پروژه ملی و غیره. ولی آخه گفتن اینکه در ساخت این برنامه از هیچ برنامه نرم‌افزاری خارجی استفاده نشده اونم وقتی که کفن ریچی بدبخت هنوز خشک نشده آخه چه کاریه؟ ((:

اگر اهل کامپیوتر باشین که منطقا باید چرخ رو دوباره اختراع نکنین و از اینجا کل جریان رو دانلود کرده باشین و حتی اگر هم به سبک غارنشینی خودتون یک سرور جمع و جور و یک کلاینت چت نوشته باشین (لازمه بگم که این تمرین دبیرستانی بوده؟) باید بگم که اول از همه از برنامه ایشون استفاده کردین:

که نه فقط دستش با کلینتون آمریکای جهانخوار حین دریافت جایزه برای اون برنامه‌ای که شما استفاده کردین یک جاست، که از قضا چند روز پیش هم به رحمت خدا رفته. برنامه‌ای که این آقا نوشته، باعث شده سیستم عاملی که شما ازش استفاده کردین رو بنویس (به قول خودتون هر سه نسخه) و بعدش هم یک زبون و محیط برنامه‌نویسی روی این سیستم عامل درست شده و در نهایت شما اونو – به احتمال زیاد دزدی – نصب کردین و برنامه کمپایل کردین باهاش. گفتم اگر نمی‌دونین بدونین (:

کلمه دوم

پول خوبه ولی تمیز بودن هم مهمه و در طولانی مدت خوب تر حتی از پول. ما همدیگه رو نمی‌شناسیم. حداقل من شما رو نمی‌شناسم. شدیدا خوشحال می شم که پوشش خبری جریان بد بوده باشه و ببینم که در مورد خبر یک توضیح درست می دین. در ضمن استفاده از نرم‌افزارهای بقیه اصلا بد نیست. کلا دنیا اینطوری پیش می ره. اگر کشوری بخواد علم رو از صفر اختراع کنه فقط داره خودش رو مسخره می‌کنه یا به بی‌سوادهایی که پول رو تقسیم می کنن دروغ می گه. به هرحال… زندگی کوتاهه برای با دروغ زندگی کردن. امیدوارم کل جریان سوء تفاهم یکسری رسانه بی‌سواد باشه و ببینم که توضیحات معقولی می دین و چقدر هم خوشحال می‌شم یک روزی بدونم پول کثیف توی شرکتتون نیست.

 • احمد

  قراره اینترنت پاک راه بندازن
  کاری ندارم چه کسی راه میندازدش یا کنترلش میکنه
  مهم اینه که باید محتوای خزعبلی که اینا ایجاد میکنن فقط در دسترس باشه

 • آرش

  همه قضیه به کنار ، من خییییلی دوست دارم بدونم این تفاوت ویندوز و فیسبوک رو چجوری تونستن اصلا بهش فکر کنن! ویندوز اطلاعات دسته بندی نشده ست و فیسبوک دسته بندی شده؟؟ یعنی چی؟؟ چه ربطی داره!

  درمورد مشکلات رانت خواری و پارتی بازی برادرا حتی تو زمینه آی تی و وارد شدن یه عده برادر بدون هیچگونه اطلاعات درست ، مرض لاعلاجی هست که کشورمون بهش دچاره و فکر نمیکنم به این سادگیا حل بشه!

  فقط میشه خندید از نوع تلخش

  • جادی

   آرش: در اصل اگر اینها بتونن شباهت فیسبوک و ویندوز رو بگن خیلی کار سخت تری است از گفتن تفاوت هاش. در ضمن اون گوگل بدبخت چه ربطی داره اونجا؟ ((((:

   اما راه حل رانت خواری اتفاقا خیلی ساده است اما خب تغییر ساختاری می خواد: کارها رو بر اساس مناقصه بدن و دادگاه های با سواد و بی طرف هم باشه. یک شبه مشکل حل می شه (:

 • آرش

  @جادی :

  با یه دو سه جلسه ویندوز مقدماتی و یه جلسه اینترنت مقدماتی این مشکل پوستر حل میشه! اونقدام وضعشون خراب نیس که ، خوب بود میگفتن برا نوشتن این مسنجر از هیچگونه کامپیوتری استفاده نشده؟ ، مشکل اینجاس که اصلا حسسس مناقصه و دادگاه و این چیزا نیس! دور هم بلاخره یه سفره ای پهنه بذارید بخورن دیگه چیکار دارین آخه

 • رضا

  اینکه میگن ما از هیچ نرم افزار خارجی استفاده نکردیم ، خیلی مسخره است ، مثلا میگن سیستم مدیریت محتوای ما ساخت خودمونه و جوملا نیست و … اتفاقا اگر استفاده میکردید بهتر بود ، من به تجربه سیستمی مثل جوملا رو خیلی عالی تر از بسیاری از سیستم های چند میلیونی سایت ساز داخلی میبینم ُ، حالبه برای رقابت فقط به ساخت داخل بودن سیستم هاشون تکیه میکنند.

 • سعيد

  يكي از سياست‌هاي لينوكسي‌هاي مادر جنده اين است: طرف مقابل ما دزده و ما همه خوبيم. كيرم تو كس خوار مادر همتون فاشيست‌هاي كمونيست.

 • finaprp

  جادی این نظر آخری رو پاک کن! دیگه تا این حد دموکرات نباش!

  • جادی

   بحث دموکراسی نیست (: بحث اینه که خوبه آدم ها ببین دو طرف بحث رو (:

 • سعید جان لازم نبود خودتو معرفی کنی!

 • مهدی

  یکی از برنامه نویساش نوشته جادی رو دیده ! :دی
  بسی شاد شده ظاهرا که کسی تحویلش گرفته !
  آدم متاسف می شه به حال جامعه و یک سری افراد وقتی می بینی کسی اونقدر ضعیف و احتمالا بدون سواد و منطق هست و جوابی برای ۲ تا سوال کاملا منطقی و انتقادی نداره که شروع می کنه به فهش دادن !
  این خبر رو من هم امروز دیدم. البته جنبه مثبتی هم داره به نظر من. زنگ تفریحی هست و باعث خنده می شه. اما کاش فقط در حد یک جوک بود نه بیشتر.
  متاسفم برای خودم و برای جامعه ای که درش هستم.

 • سهیل

  اتفاقا تجربه به من ثابت کرده این افرادی که اینگونه ها یروژه ها رو پیش می برن خوب می دونن چیکار دارن می کنن و آب رو باید کجا بریزن تا تبدیل به سیل پول بشه.اصلا بحث دزدی کامپایلر و سیستم عامل نیست شما مطمئن باش کد هم دزدیه و اصلا بحث اینجا رو بعد فنی پروژه نیست. اصلا کی از این محصول استفاده خواهد کرد. من هم روزگاری از آدم هایی بودم که فکر میکردم اومدم به این دنیا که جلوی سوئ استفاده و دروغ رو بگیرم. اما الان میگم این کار هم هنر می خواد و کار هر کسی نیست دنیا کوتاهه و اگر می تونی باید تا تنور داغه بچسبونی.

 • هه هه ماخ!!! اون پوستره واقعا عالی بود…..
  این ادما،واقعا گفتن برای نوشتن برنامشون،از هیچ برنامه ی خارجیی استفاده نکردن؟!!!
  اخه شهریار،دانشجوی 55 ساله ی دانشگاه ما،که هنوز فرق بین موس و کیبرد رو نمیدونه هم میدونه کدوم برنامه ها رو کی نوشته…..!!!!
  از دوست ویندوزیی که ویژگی ها ما لینوکسی ها رو گوشزد کرد هم تشکر میکنم……

 • هومن

  جالب اینجاست که وبسایت این نمایشگاه «رسانه‌های دیجیتال» به ما در این طرف دنیا که چیزی نمی‌«رسانه»! یعنی باز نمیشه.

 • Pingback: IranianAkhbar : جشنواره رسانه‌های دیجیتال؛ نقض غرض()