رستوران جان بون جووی بر اساس مدل «هرچقدر می‌تونین پول بدین»

بعله! جان بون جووی خواننده یک رستوران باز کرده در رد بنک نیوجرسی به اسم آشپزخانه روح؛ رستوران اجتماعی. مردم می‌تونن اینجا می‌تونن غذا بخورن اما از اونجایی که منوها قیمت ندارن، هر کس بر اساس توانش پول می‌ده.افراد کاملا حق دارن که پول کم بدن (چون ندارن) یا زیاد (چون می خوان به بقیه کمک کنن) و حتی می‌تونن به جای پول داوطلب بشن که کمی توی کارها کمک کنن. برای کمک ممکنه بخواین صندلی‌ها رو تمیز کنین، توی آشپزخونه کار کنین یا توی باغچه رستوران کشاورزی کنین چون غذاها از مواد اولیه تازه‌ای که توی باغچه خود رستوران عمل می‌یاد درست می‌شن. بقیه مواد اولیه از تولید کننده‌های محلی تهیه می‌شه تا هم کار اونها رو راحت کنه و هم کیفیت و تازگی رو تضمین.

این رستوران بر خلاف اکثر خیریه‌های مبتنی بر «کمک به فقرا»، تمیز و مرتب و زیبا است و مشتری‌ها هم نیازی ندارن جلوش صف بکشن تا یک کاسه سوپ به دستشون داده بشه. البته مشخصه که چنین چیزهایی فقر رو از بین نمی‌بره و خودش هم وابسته است به ثروت شخصی یک نفر خیر. قبول دارم که کلا کارهای خیریه مثل پول غذا و اینها با اینکه یک روز یک نفر رو سیر می‌کنن، نتایج پایدار به بار نمی‌یارن اما حداقل اینکارها اینه که یک تلاش است برای نشون دادن امکان مشارکت آدم‌ها و یادآوری حقوق انسان برای گرسنه نبودن و محترم بودن شخصیتش.

 • saeed

  یک مطلب پیشنهادی:
  جامعه شناسی امضا در ایران!این که اصولا امضا چه باید باشد و چرا این همه شبیه به هم هستند
  http://dolatema.com/view-936.html

 • محسن

  چيزي مثل ميادين «تره بار» ما. نه؟
  اين تره بار هم جهت خدمت به اقشار كم درآمد جامعه تاسيس شده.

  • jadi

   تره بار؟ نه. ربطش به تره بار رو نفهمیدم. این یک رستوران است که پول توش حرف اول رو نمیزنه و میتونی کمنر پول بدی یا اصولا کار کنی جای غذا. میدون تره بار بیشتر شبیه عرضه مستقیم یا تعاونی مصرف است.

 • III.6

  ایده جالبیه. ولی خوب، برا شروع یه سرمایه درست حسابی می خواد … حالا غداهاش خوش مزه س ؟ D:

 • pej

  انگار روز افتتاحیه عکس گرفتن،
  آخه هیچکدومشون قیافش به فقیر نمیخوره.

 • Babak

  I hope this weblog be as active as it is after shutting down the Google Reader. It is good to see Persian translation/interpretationof the news!

 • ایمان

  اگه تو ایران باشه همه چه پولدار چه بی پول میرن میخورن و کم پول میدن!:دی (میگن یه مو از خرس کندن غنیمته !دیدم که میگم:) )