کشته شده‌های رژیم دوست و برادر بعثی سوریه از ۵۰۰۰ گذشت

اگر براتون فرقی می کنه بگم که حداقل سیصد نفر از این کشته شده ها بچه هستن.

عکس مال دیروزه، شهر حمص.

 • خواستتم بگم با این کاری که HP کرده می تونی دیگه ناراحت webOS نباشی:دی

 • anonymous

  جناب جادی،
  شما که اینطور سنگ آزادی و آزادی خواهی به سینه میزنید. چطور در شرکتی مشغول به کار هستید که به فروش خدمات و تجهیزات جاسوسی به دولت ایران متهم است؟ منظورم شرکت نوکیا/زیمنس میباشد. انسان منتقد میبایست ابتدا خودش را هدف قرار بده بعد دیگری را :)
  موفق باشید.

 • anonymous

  من کماکان منتظر پاسخ شما به خودم و بقیه دوستان هستم :)

 • جادی

  ناشناس: بقیه دوستان هم قدمشون رو چشم ما (: جواب رو می شه از دو جنبه دید:

  ۱- معتقدم که موندن توی ان اس ان بهتره یا معتقدم که ان اس ان پاک ترین شرکت مخابراتی جهانه. توضیحات ریزش رو باید بذاریم وقتی می شد حرف زد حرف بزنیم.

  ۲- موندن تو ان اس ان بده. کار منم خوب نیست که توش موندم ولی حالا که موندم معنی اش این نیست که دیگه حق ندارم بگم کشتن آدم ها بده (: مثل پزشکی که تحقیق می کنه که سیگار برای بدن مضره ولی خودش هم سیگاری است.

  درک می کنم که می تونی ایده آلیست باشی و بگی رطب خورده منبع رطب کی کند ولی اگر توی ایران زندگی مرسوم بکنی، متوجهی که تقریبا هر کاری بکنی در نهایت تغذیه از قطره چکون پول نفت است.

  • anonymous

   ۱- اعتقاد شما بعنوان کارمند یک شرکت کاملا طبیعی هست و اسمش وفاداری و وجدان کاری هست! و نمیشه دلیل بر پاک بودن اون شرکت دونست :) کماکان خیلی‌ها منجمله بنده اعتقاد بر همکاری‌های پنهانی این شرکت با دولت ایران داریم و اسناد محرمانه‌ای نیز مشاهده شده.

   ۲- منظور بنده هم فقط اشاره به این پست خاص شما نبود! بلکه کاملا کلی شما رو مورد انتقاد قرار دادم :) و اگر چیزی هم بد باشه بد هست و بهانه جویی بنظر بنده در هیچ شرایطی مورد قبول نیست.

   درهر صورت شما رو بخاطر طرز تفکر و انتقاد پذیری تحسین میکنم اما انتظار جوابی بهتر داشتم. بنده هم موردی که شما اشاره کردید رو قبول دارم و در ایران زندگی میکنم، درآمد خوبی هم دارم منتهی حداقل سعی کردم بصورت مستقیم درگیر سیاست‌های ضد مردمی نشم :) که متاسفانه شما با کار در این شرکت بصورت کاملا مستقیم خودتون رو درگیر ماجرا کردید.
   درضمن زمینه کاری من زیاد از شما دور نیست! پس کاری نشد ندارد.

   موفق باشید.

 • ali

  راست میگه. شما حاظری از نعمت کار تو شرکت و مواهب و مزایاش در حمایت از آزادی بزنی؟ بشار و بقیه هم نمیتونن از حکومتشون بگذرن ظاهرا!

 • nowhereman

  تو شرکتی که جادی جان کار می کنه یک نفر رو فقط بخاطر اینکه برادرش در تظاهرات بعد از انتخابات دستگیر می شه اخراج می کنن و جادی جان اون شخص رو از بیانیه های پر طمطراق حقوق بشری محروم می کنه!! بعد میگه شرکتهای چینی کار نمی کنم چون به حقوق بشر توجه ندارن.
  خود صد البته یه محقق که در زمینه مضرات سیگار تحقیق می کنه ممکنه سیگاری باشه ولی این موضوع اصلا تو این یک زمینه خاص صدق نمی کنه! تو وقتی تو یه ساختمون با ۲۰۰ نفر ادم زیر یک سقف هستی بد نیست بعضی وقتا یه نگاه هم به طبقه پایین خودت بندازی!
  پیشینیان ما فکر می کردن که استفاده از مغز یه کالای تجملاتی هستش ولی در عصر جدید جادی جان ثابت می کنه حقوق بشر یه کالای تجملاتیه!

  • جادی

   سلام رفیق (:‌ می دونی که شرکت در سال گذشته کلی نیرو حذف کرد و تا سال آینده هم ۱۶۰۰۰ نفر دیگه رو اخراج می کنه. چسبوندن یکی از اینها به اینکه برادر فلانی دستگیر شده بود، اصلا منطقی نیست (: همین دوستمون که می گی رو هر دو می شناسیم. کل تیمش تعطیل شد و همه همکارهاش هم از شرکت رفتن.

   در مقابل خودت می دونی که شرکت گسترده ترین استخدام ها رو از بین اعتقادهایی داره که توی کشور ما جذاب حساب نمی شن فقط چون از نظر فنی نیروهای خوبی هستن و شرکت برای استخدام به عقیده کاری نداره. و حتما می دونی و می شناسی بچه هایی که شخصا هم دستگیر شدن و الان هم با افتخار تو شرکت دارن کار می کنن.

 • pej

  کامنتها جالبه.
  جادی تا حالا از خودش انتقاد نکرده بود که من چرا ان اس ان کار میکنم حتی به روی خودش هم نیاورده بود با اینکه 100 درصد میدونست این شرکت یک سری مشکلات داره.
  به هر حال جادی که اینجا توی وبلاگش حرف انتقادی میزنه حتما باید در آمدش خوب باشه.کلا انسانهایی که راحت انتقاد میکنند از نظر مالی کمتر در مزیقه هستند مگر اینکه طرف واقعا با مسایلی که ازشون انتقاد میکنه مشکل داشته باشه.
  فکر میکنم اگر کل مطالب انتقادی وبلاگ جادی رو بخونین و به زندگیش نگاه کنیم، این مسائل خیلی هم اذیتش نکنه و نخواهد کرد.

  • جادی

   پژ: هر شرکتی مشکل داره. شکی نیست. من همیشه گفتم که اولین هدف هر شرکتی پوله و اگر به جز این بگه دروغ می گه یا فقط داره استراتژی هاش رو توضیح می ده. درآمد من هم قابل قبوله اینجا هرچند که توی شرکت چینی رقیب که دوستان رو جذب کرده، می تونستم دو برابرش رو بگیرم. در مورد اینکه انتقاد با امنیت اقتصادی ارتباط داره تا حدی موافقم. در ضمن من سبک خانواده ام جوری است که تا آخر عمرم کار نکنم هم مشکل مالی خاصی نخواهم داشت (: عجیب پولدار نیستیم ولی تا حدی که یکی دو نفر بتونن باهاش گذران زندگی معمولی بکنن، سرمایه گذاری داره خانواده من.

   تیکه آخر رو هم نفهمیدم (:

   اوه.. این رو هم کماکان بگم که شرکت نوکیا زیمنس اخلاقی ترین شرکت مخابراتی است که توی ایران کار کرده و به همین دلیل هم از هر دو طرف تحت حمله است (: اشکالی هم نداره چون این بحث ها خوبه. اما فعلا روی این نمی شه خیلی دقیق بحث کرد چون این مقایسه ها نیاز به آزادی بیان داره (: اگر واقعا دوست دارین بشنوین (که من واقعا دوست دارم در یک جلسه آزاد یک روز دلایلم رو بگم) بهتره برای آزادی بیان تلاش کنیم (:

 • جادی

  هاها اینم بگم: الان بحث چیه رفقا؟ اینکه من بدم؟ یا اینکه چون من بدم پس بشار اسد خوبه؟ یا اینکه هر دو بدیم؟ یا اینکه چون من بدم نمی تونم بگم اونم بده؟ یا اینکه اگر اون بده به جاش من هم بدم؟ ((:

  • anonymous

   @جادی من منتظر پاسخ شما بودم که مجدد جیزی دریافت نشد! جادی جان، انتقاد بنده از شما این‌ه: “چطور شمایی که در شرکتی با چنین سابقه‌ای در ایران، مشغول به کاری، اینطور راحت سخن از آزادی و سیاست‌های ضد مردمی میگی؟” من نمیدونم دقیقا شما چه قدمهایی برای این منظور برداشتی اما همین مساله کاری شما خیلی سوالات رو بوجود میاره :)
   من برای این اسمم ناشناس‌ه که اگر صحبت از سابقه فعالیتی و کاری شد کسی من رو نشناسه (برای امنیت خودم!) مطمئنا هم در جلسه‌ای حضوری شرکت نخواهم کرد چون همینجا میشه خیلی چیزها رو توضیح و روشن کرد.
   خود بنده با توجه به توانایی‌هایی که دارم و بدلیل مخالف استخدام در شرکت‌ها و ارگان‌های دولتی (با توجه به فشار فراوان و حتی به قیمت ممنوع خروج شدنم و کشیدن مدتها زندانی در بند ۲۰۹ اوین) خیلی مشکلات برایم پیش آمده اما احساس خوبی دارم که تونستم بهتر از خیلی‌ها نقشم رو در آزادی و مخالفت با سیاست‌های ضد مردمی داشته باشم :)
   انتقاد بنده از شما هم دقیقا اینه که ایفای نقش در بیان آزادی به چه صورت و در چه موقعیتی باید باشه. منظورم سوخت دادن مثه خودم نیست! اما حداقل انتظاری که من و بقیه خوانندگان وبلاگ پر بازدید شما داریم اینه که ابتدا از خود شروع کنید (همه باید اینطور باشیم) تا زمانی که ما خودمون رو اصلاح نکنیم نمیتوانیم اندیشه و یا دولتی را اصلاح کنیم! سوریه بیش از ۵۰۰۰ کشته میده چون راه اصلاح دولتش اینه :) ما نیازی نیست کشته بدیم و میتونیم با حمایت نکردن مستقیم از سیاست‌های دولتی مبارزه و نقشمون رو در ایجاد آزادی ایفا کنیم.
   موفق باشید.

   • جادی

    چه جوابی ؟ حرف هام رو گفتم دیگه (: همونطور هم که گفتم امیدوارم یک روز فرصت صحبت آزاد باشه که توضیح بدم چرا نوکیازیمنس اخلاقی ترین شرکت مخابراتی موجود است و چرا من افتخار می کنم توش کار می کنم. مشخصا ترجیح می دادم با شرکتی از اینهم بهتر کار کنم ولی فعلا پیشنهاد خوبی ندارم و از اینکه اینجا خوشحالم.

    در کل هم باید بگم به هرحال هر کی یک روشی داره دیگه. من نه قهرمانم نه مبارز راه آزادی و نه به هیچ وجه ایده آلیستی که بگم تمام زندگی ام رو بر اساس اصول اخلاقی بنا کردم. من یکسری نظرات مقدماتی دارم که خوشحالم با اسم و رسم می گمشون و با دیدن هر کسی که با هر روشی که احساس می کنه مفیده برای این ارزشها کار می کنه هم خوشحال می شم (: مثلا نظر من اینه که گیر دادن به تو که «تا وقتی آدم ها حتی می ترسن اسمشون رو بگن، ما به هیچ جا نمی رسیم» همونقدر بی معنی است که یکی به من گیر بده که «اگر طرفدار آزادی بیان هستی پس چرا توی شرکت ۶۶۰۰۰ نفری ای کار می کنی که قبل از تاسیسش یکی از شرکت هایی که بعدا بخشی از این شرکت شد فلان کرد و بهمان» (:

    خلاصه اش اینه که هر کس روشی داره و من با هر کسی که در پایه با من هم فکره دوستم و از دیدن فعالیت هاش خوشحال می شم. خودم هم افتخار می کنم توی نوکیا زیمنس هستم و خیلی خیلی خوشحال می شم روزی بشه در مورد فعالیت های این شرکت حرف زد (:

    نکته جانبی ۱: همون دورانی که اسم ما توی اخبار بود و حتی آدم هایی که این جریان رو دنبال می کردن نمی دونستن نوکیا زیمنس یک شرکت جدای از نوکیا و یک شرکت جدای از زیمنس است و ما رو به خاطر زیمنس سابق محکوم می کردن و نوکیا رو به خاطر تشابه اسمی با ما تحریم می کردن، گروه های فشار با کوکتل ملوتوف حمله کردن به دفتر شرکت توی تهران چون ازش عصبانی بودن.

    نکته جانبی۲: من خودم رو در نقد سرمایه داری به چپ ها کاملا نزدیک می بینم. هر شرکت بزرگی خبیثه. تکرار می کنم که محوریت هر شرکت پوله و محوریت هر شرکت بین المللی عظیم، پول و پول و پول . اگر هم حقوق بشر مهم می شه مال اینه که پول بیشتری ازش در می یاد در نهایت امر.

    نکته تکراری۳: من خودم رو اصلا قهرمان یا مبارز نمی دونم. من دارم خوش و خرم زندگی می کنم و چیزهایی که برام دغدغه و مهم است رو می گم (: واقعا هیچ تلاش واقعی هم برای پیشبرد نظراتم ندارم. نه ایده آلیستم نه خیلی با شرف نه خیلی قهرمان نه خیلی معتقد (: یک آدم معمولی که نظرات معمولی اش رو با اسم معمولی اش می گه (:

 • nowhereman

  جادی NSN هنوز Layoff رو شروع نکرده خیلی جالبه من دارم صحبت NSN در سال ۲۰۰۹ رو می کنم جادی میگه NSN می خواد تو سال ۲۰۱۲ حدود ۱۷۰۰۰ نفر رو Layoff کنه!!!همون کسی که PM گروه بود صحت حرف من رو در مورد فرمایشی بودن موضوع از بالا تایید می کنه. کثیف ترین پروژه ای که من بودم چه از نظر کاری چه از نظر حرفه ای و از همه مهمتر مالی همون NSN ایران بود. خوب ماله می کشی!!! بسکو نواک ثانی!!!

  • جادی

   برای دنبال کنندگان بحث توضیح بدم که بسکو نواک یک آقایی در مدیریت ان اس ان بود (هست؟). البته حدس می زنم. اسم بسکو رو زیاد شنیدم. گفتم بچه ها گیج نشن (: در همون ۲۰۰۹ هم حذف تیم ها شروع شده بود دیگه (: تیم خودت مگه کلا تعطیل نشد؟ قبلا هم نوشتم که بچه هایی که شخصا فعال بودن و دستگیر هم شدن هنوز هم توی شرکت هستن – که اسم نمی برم – پس اگر تو رو به طور خاص اخراج کردن چون برادرت دستگیر شده بوده، حتما باید به آفیس اخلاقی شکایت می کردی تا دقیقا بهت بگن چرا اخراج شدی.

 • nowhereman

  توضیح اضافه شده توسط جادی: دو سه کلمه از کامنت رو حذف کردم که به کسی اتهامی نزده باشیم. اگر می خوای بری سراغ نفرات دیگه و به بقیه اتهام بزنی یک جای دیگه انتخاب کن (:
  ——————————

  بچه هایی که دستگیر شدن دارن با افتخار در شرکت کار می کنن؟؟!! منظورت فلانی […] … ؟؟؟ یه شبه آزادش کردن چون […] … حیاتیه!!هه هه تو خیلی باحالی جادی!!! تو یه دونه ای!!!

 • nowhereman

  جادی اشتباه گرفتی من خیلی خیلی قبل تر فهمیدم اونجا جای من نیست کشیدم بیرون!!!!من اونی نیستم که تو فکر می کنی!!! آفیس اخلاقی؟
  HR به ما می گفت هر خارجی که امد تو پروژه شما باید تکریم کنید؟آقای X تو پروژه با شرکت Y توانی می کرد که آدم بیارن تو پروژه که X درصدشو بگیره؟!! می گفتیم کارایی که این آدما که شما می ارین انجام می دن ما هم می تونیم ولی گوش کسی بدهکار نبود!!! البته از تو انتظار ندارم که اینا رو بدونی چون اون موقع تو اونجا نبودی!از لحاظ حرفه ای که اظهر من شمس…

  • جادی

   خب الان بحث عوض شد و رفتیم سراغ فساد مالی. باهات موافقم که شرکت مشکلات بسیار جدی داره و کلی پرت مالی ناشی از ناتوانی مدیریت سیستم یا به طور مستقیم ناشی از فساد آدم ها.

 • anonymous

  @جادی من کار به بحث شما با جناب @nowhereman ندارم! سخن من چیزی ورای این بود که متاسفانه شما درک نکردی :) باور کن قصد توهین ندارم اما گاهی متوجه نشدن‌ها بصورت عمد است.
  ببینم شما که میگی من ترس از بردن نامم دارم. چند بار دستگیر شدی؟ چند روز در انفرادی بسر بردی؟ برای خروج از کشور مشکلی خوردی؟ خانواده‌ات مشکلی داشتن؟ که حالا با خیال راحت سخن از آزادی میگی؟
  هنوزم میگم افتخار میکنم که مثه خیلی‌ها بیرون گود نشستم و بگم لنگش کن :) سوخت دادم برای وطن‌م و خیلی‌های دیگه مثه من (که در اوین افتخار ملاقاتشون رو داشتم) حتی اسمی ازشون تو وبلاگ‌های پربازدیدی مثه بلاگ شما برده نشد :) و هیچوقت هم ادعا و توقعی نداشتن.
  نقد کردن شما “جناب جادی” اگر از نظرت بی‌اساس و بی‌ربط است، بنابراین من واقعا حرفی برای گفتن ندارم و ترجیح میدم دیگه بحث نکنم و قضاوت رو بعهده دوستان عزیز بذارم.
  موفق باشی :)

  • جادی

   چه چت خاصی شد (: تا حدی متوجه بحث تو می شم. نظرات ریزم رو ترجیح می دم نگم چون ناشناس نیستم و راستش بین سانسور کردن خودم و با اسم حرف از بخشی از عقاید زدن به نظرم دومی برام مناسب تره – در عین احترام و استقبال از گروهی که اولی رو انتخاب می کنن یا مثلا مهاجرت می کنن تا بتونن با اسم همه حرفهاشون رو بزنن.

   نقد تو رو هم می خونم و با علاقه بهش نگاه می کنم. همونطور که نقد اونطرفی های معقول رو می خونم و برام مهمه دیدگاهشون. چیزی که بی اساسه اینه که یکی فکر کنه همه باید مثل خودش عمل کنن. یکی انتقاد کنه که چرا همه نمی یان توی خیابون. یکی بگه چرا همه با اسم نمی نویسن و جرات ندارن نظرشون رو با اسم بگن. یکی بگه چرا فلانی قبول می کنه بره توی روزنامه ای که سانسور شده مطلب بنویسه. به شکل خلاصه چیزی که غیرمعقوله و به نظرم کاملا بی اساس اینه که یکی بگه همه Aها باید X باشن.

 • nowhereman

  من به کسی اتهام نزدم گفتم فلانی رفته فلان جا فلان حرف زده اگه خودمم جای فلانی بودم همون حرف رو می زدم.طرف بر اساس طبیعت کارش رفته یه حرفی گفته با عکس العمل موجه هم روبرو شده.حالا پیدا کنید پرتغال فروش را!!!!

 • nowhereman

  جادی ظاهرا تو فراموش کردی که NSN ایران استخدام شدی نه اروپا یا گلوبال.و هر شرکتی که بخواد تو زمینه تلکام در ایران فعالییت کنه مجبوره زیر سایه وزارت اطلاعات فعالییت کنه حالا NSN یا هر شرکت دیگه ای هم باشه از این قاعده مستثنی نیست.هنوز هم حرفم رو تکرار می کنم که هر شرکت دیگه ای هم تو ایران فعالییت کنه و سایه وزارت اطلاعات بالا سرش باشه اگه نیروهاش تو جریان های سیاسی فعالییت کنن اتفاقاتی نظیز اونچه که واسه رفیقمون افتاد دوباره تکرار خواهد شد.پس NSN یا هواوی در داخل خاک ایران از بعد حقوق بشری تفاوت اساسی ندارن.