دوگوله و فیسبوق : ما رسانه نیستیم، آدمیم

ما که جوون بودیم و تلویزیون هم هنوز قابل نگاه کردن بود برامون، یک سریال بود که حتی اگر اسم اصلی اش این نبود، بهش می گفتن ملکی ایر لاین. یکسری آدم دور هم جمع شده بودن به رهبری فتحعلی اویسی و یک خط هواپیمایی تاسیس کرده بودن. سریال طنز قشنگی بود بخصوص با هنرپیشه‌های خوبش مثل امیر جعفری .

توی این سریال آقای ملکی هی می گفت «از اون دوگوله استفاده کنین» (: نمی دونم کلمه رو از کجا آورده بود ولی منظورش مغز بود! حالا حرف منم همینه.. از اون دوگوله استفاده کنین:

نمی دونم چرا این روزها از کجا عادت کردم هی می گم «واقعا؟!!» واقعا؟!! یعنی واقعا یک فوتبالیست مردمی که درود بر شرفش، قبول کرده هزینه های این کودک رو بده به شرطی که پونصد هزار تا ری-شر بشه این عکس و متن؟ واقعا کسی هم هست که فکر کنه «یک دست صدا نداره پس من اینو شر کنم که به جامعه کمک کرده باشم»؟ درک می کنم که دیدن عکس رقت بر انگیزه ولی مطمئن باشین با ری شر کرد چنین متنی کمکی به جامعه نم یکنن. فکر کنین که نویسنده اصلی اصولا درکی از پونصد هزار داشته؟ می فهمیده که اگر هر دقیقه این عکس یکبار شر بشه و این پروسه توی تمام بیست و چهار ساعت ادامه پیدا کنه یکسال طول می کشه که پونصد هزار بار شر شده باشه؟ بعد فوتبالیست مردمی اگر مردم برای یکسال هر دقیقه یکبار اینو شر نکنن پول درمان این بچه رو نمیده؟

اون دوگوله رو به کار بندازین برخی از دوستان (: به قول دوست خوبم مازیار: ما رسانه نیستیم. ما آدمیم. وظیفه ما ری شر کردن نیست، پروسس کردنه.

تصویر بالا رو قدیم ها دیده بودم ولی اصلی رو پیدا نکردم و خودم یک فارسی درست کردم. اینم الان توی کامنت ها دوستان گفتن که مرتبطه

 • ALPHA

  این پست 9gag هم درباره موضوع بالا جالبه.

  http://9gag.com/gag/3749838

 • حسن

  باز حالا خوبه اين فيسبوق هست تا مردم مطلع بشن. اگر نبود نمي‌دونم كمونيست‌ها چه راه حلي براش داشتند.

 • pej

  حالا این خوبه جادی.
  بعضی ها که میگن اگر اینو لایک نکنی به عنوان ربات شناخته میشوید و فیسبوک حذفتون میکنه.

 • بار ها و بار ها Private Message گرفتم که این رو برای ده نفر بفرستین وگرنه فیس‌بوک اکانت شما رو ساسپند می‌کنه … دقیقا این قضیه در مورد یه برگه‌های قدیم یادم میاد صدق می‌کنه … طرف یه صفحه می‌نوشت … که باید بهم پانصد تومن بدی و این برگه رو به ۱۰ نفر بدی … وگرنه یکی می‌میره … یه نفر گوش نکرد، پسرش رفت زیر چرخ هواپیما …
  اون زمان هم ملت زیادی از روی اینا رو نوشت می‌کردن که نکنه خونه‌اشون آتیش بگیره، یا صاعقه بزنه و بمیرن … خلاصه اینکه الان که با دروغ‌های مذهبی کمتر می‌شه مردم رو تحریک کرد … ولی با بستن اکانت فیس‌بوک می‌شه ;-)

 • پدرام

  جادی جان دوگوله به ظرف آبگوشت میگن :))

 • Soroush

  کشته محاسباتتم

 • چند روز پیش مطلب مشابهی رو تو فیس بوک نوشته بودم… الان هم این مطلب خوبت رو شیر کردم تو فیس بوک… عالی بود…

 • من فک می‌کنم دوگوله یه کلمه‌ی اراکیه و به معنیه دیگ گلی یا مثلن دیزی یا اینطور چیزی. از یکی از دوستام شنیدم.

 • Wahid

  جادی جان تبریک میگم.
  دید خوبی نسبت به وقایع داری.
  ولی جدای از این مطلب فکر می کنم این تیکه کلام واسه شهر قشنگ بود!!

 • Wahid

  راستی سادم رفت بگم:
  حالا این فوتبالیست با شرف کیه؟ کسی اگر می دونه بگه ببینیم این همه شرف رو خودش داشته یا از یه جایی گرفته؟!!!

 • علی

  خوب تعداد لایکها بصورت هرمی رشد میکنه . نه خطی . بنابراین اگر هر 10 دقیقه یک نفر اون رو شیر کنه و از اون شیر حاصله 2 نفر دیگه هم ببینن و شیر کنن بعد از 80 دقیقه میشه 5000 شیر!!!

  • جادی

   این رشد هرمی مثل همون سود هرمی توهمه (: سریع فضا اشباع می شه خب. می بینی هم که این چیزها ده بیست بار بیشتر شر نمی شن. خب منم محاسبه ام البته همین بود که اگر انواع و اقسام شر کنن و پخش بشه و در هر دقیقه یکی لایک کنه یکی از اونها رو یکسال طول می کشه (:

 • Masishta

  خوشحالم که اکانت فیس بوکم رو پاک کردم! :)

 • منتقد مطلب شما

  کمک کردن یک فوتبالیست یا هر چیزی فقط و فقط بهانه ای است برای بالا بردن هیت یک مطلب … این فعالیت صرفاً نوعی تبلیغ محسوب میشود که مدافعان و مخالفان خودش را دارا میباشد.
  من خودم مخالف این نحوه تبلیغ هستم زیرا این گونه از تبلیغات به احساسات مخاطب ارجاع داده میشود و نه به افکار وی. اگرچه مدافعان این گونه تبلیغات، که خیلی بیشتر از مخالفانش هستند، دلیل اصلی خود را اثرگذاری بیان می کنند. آن ها معتقدند که در هر محیط اجتماعی به صورت تصادفی فقط 21 درصد از اعضا به مطالب فکر خواهند کرد. این آمار ربطی به ایران، یا جهان سوم هم ندارد.
  پس اثرگذاری همچین مطالبی در هر محیط اجتماعی بسیار بالا خواهد بود همانگونه که برای این مطلب خاص نیز رخ داده است.
  اما هنگامی که صحبت از جامعه مجازی میشود یکی از اهداف انتقال سریع اطلاعات خواهد بود و این مهم از طریق رسانه هایی که نویسنده خود را از آن جدا میپندارد میسر میگردد. لازم به ذکر است که هدف از به وجود آمدن وب 2 (شامل ویکی ها، وبلاگ ها و به طور کلی شبکه های اجتماعی) صرفاً محیطی تعاملی است. اگر به خاطر داشته باشید در سال 2006 شخصیت برگزیده سال از دیدگاه مجله تایمز “شما YOU” شناخته شدید. تاکید بر شما به دلیل این است که شما به عنوان یک رسانه میتوانید در محیط وب صحبت کنید نظر دهید انتقاد و تشویق نمایید و به همین منوال میتوانید تبلیغ کنید. محوریت وب 2 بر پایه افراد بنا شده است و شعار آن “کاربر محتوا است USER IS CONTENT” میباشد.
  دوست عزیزی که در صفحه شخصی خود یک مطلب را نقد میکنید و خود را خارج از رسانه میپنداری، آیا با با اشتراک در آمدن مطلبت تو به رسانه تبدیل نمیشوی؟

 • Pingback: زلزله ده ریشتری خاورمیانه رو شنیدین؟ اینم شنیدین که زلزله قابل پیش بینی نیست؟ پس چی….()

 • بهار

  cheghadr asemoon rismoon mibafi too in sitet o tozihe vazehat midi nabeghe

 • Pingback: امنیت در اینترنت: آیا باز کردن ایمیل‌های ناشناس خطرناکه؟ | کیبرد آزاد()