برای امضا: نامه سرگشاده به روحانی درباره‌ی وضعیت اینترنت

دقت: این نامه رو من ننوشتم. من همخوان کردم و امضا و درخواست کردم اگر خوندین و موافق بودین امضا کنین.

برای امضا یا شر کردن از این آدرس استفاده کنید

نامه سرگشاده به دکتر حسن روحانی، رییس جمهور منتخب مردم ایران، درباره‌ی وضعیت اینترنت
جناب آقای دکتر حسن روحانی٬ ریاست جمهور منتخب مردم ایران٬

انتخاب شما به این مقام مهم را تبریک می‌گوییم. شادمانی دوستان ما در شهرهای مختلف ایران و کشورهای دیگر به ما نشان می‌دهد که ایرانیان زیادی به شما امید بسته‌اند که زندگی بهتری برای آن‌ها فراهم کنید.

ما٬ کاربران شبکه‌های اجتماعی اینترنتی و وبلاگ‌نویسان٬ از حضور خود در فضای مجازی برای تشویق دیگران به شرکت در انتخابات و رای دادن به شما استفاده کردیم. برخی از ما ساکن شهرهای مختلف ایران هستیم و برخی دیگر ساکن کشورهایی جز ایران. مستقل از موقعیت جغرافیایی٬ ما از اینترنت استفاده کردیم تا به دیگر ایرانیانی که به هر دلیل تمایلی به شرکت در این انتخابات نداشتند نشان دهیم که امید به آینده‌ای بهتر تنها از طریق مشارکت در فرایندهای سیاسی حاصل می‌شود.

ما دیدیم که شما هم از اینترنت برای ارتباط با ایرانیان استفاده کردید. حضور شما در توییتر و شبکه‌های مجازی دیگر به ما نشان داد که شما هم از اهمیت اینترنت در زندگی در این روزگار مطلع هستید.

جناب آقای روحانی! وضعیت اینترنت در ایران به هیچ وجه مناسب نیست. اینترنت در ایران کند است و نظام فیلترینگ افراد را از دسترسی به اطلاعات منع می‌کند. فعالیت اقتصادی مبتنی بر اینترنت در ایران بسیار پرخطر است. اطمینان داریم که مشاورین شما با شما درباره‌ی این موضوعات صحبت کرده‌اند.

اینترنت همانند هر موجودیت دیگر نیازمند سامان‌دهی و نظام‌بخشی است. ما از شما می‌خواهیم ایجاد سازوکار مناسبی برای مدیریت اینترنت را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهید. به نظر ما، اینترنت در ایران می‌تواند با سرعت‌های بسیاری بالاتری عرضه شود. ما معتقدیم مدیریت اینترنت باید توسط نهادهایی انجام شود که با رای مردم انتخاب شده‌اند و سازوکار این ساختار باید شفاف بوده و در دسترس شهروندان باشد. ما از شما می‌خواهیم که به‌عنوان منتخب بیش از نیمی از رای‌دهندگان٬ با دستگاه‌های مرتبط برای تعریف دقیق‌تر مصادیق عمل مجرمانه در اینترنت وارد مذاکره شوید.

جناب آقای روحانی! ما در اینترنتی که سرعت آن در معیارهای امروز غیرقابل پذیرش است و با استفاده از شبکه‌های اجتماعی‌ای که حضور در آن‌ها منع شده است٬ ایرانیان را به شرکت در حیات سیاسی خود ترغیب کردیم. ما از شما می‌خواهیم که شرایطی را فراهم آورید که در سال ۱۳۹۶ قادر باشیم و انگیزه‌ای برای دعوت دوباره‌ی ایرانیان به ریختن رای خود به نام شما در صندوق‌های رای داشته باشیم.

برای امضا یا شر کردن از این آدرس استفاده کنید

 • سار

  البته جادی جان بخش اول به نظر درست مطلق نیست:

  ما٬ کاربران شبکه‌های اجتماعی اینترنتی و وبلاگ‌نویسان٬ از حضور خود در فضای مجازی برای تشویق دیگران به شرکت در انتخابات و رای دادن به شما استفاده کردیم. برخی از ما ساکن شهرهای مختلف ایران هستیم و برخی دیگر ساکن کشورهایی جز ایران. مستقل از موقعیت جغرافیایی٬ ما از اینترنت استفاده کردیم تا به دیگر ایرانیانی که به هر دلیل تمایلی به شرکت در این انتخابات نداشتند نشان دهیم که امید به آینده‌ای بهتر تنها از طریق مشارکت در فرایندهای سیاسی حاصل می‌شود.

  با این وصف، ۳۱٫۸۶۹٫۸۶۳ نفری که یا رای ندادن یا به آقای روحانی رای ندادن، جزو «ما» حساب نمی‌شن و البته امضای اون‌ها بر خلاف توصیف می‌شه.
  البته نظر منه.

  • جادی

   به هرحال وقتی یک بیانیه جمعی نوشته می شه هیچ چیزش مطابق نظر کل نیست یا حتی درست هم نیست. چیزی که هست اینه که باید متنی باشه که من قبول کنم پاش رو امضا کنم. ممکنه تو بگی اینقدر با این بخش مشکل داری که امضاش نمی کنی ولی برای من قسمت مهمش اینه که تشویق به سانسور نکرده هیچ جا . یعنی من زیرش رو امضا نمی کردم اگر می شد اینکه «سانسور خیلی شدید شده و لطفا کمی کمش کنین یا لطفا فقط پورن و فلان رو سانسور کنین» و… زیر این رو امضا می کنم و تشویق می کنم به امضا.

   • سار

    البته جادی جان منظور من این بود که وقتی می‌گیم «ما جمع فلان» و من جزو این جمع نباشم، امضا کردن من اشتباهه و می‌شه به این امضا ایراد گرفت. به عنوان مثال «ما کاربران اینترنت ایران…» رو در نظر بگیر، اگر من از یک کشور دیگه باشم و بیام این نامه رو امضا کنم، امضای مشکل داری رو به این نامه اضافه کردم.
    در هر صورت از نظر من بهتر بود فیلتر نامه رو فقط به ایرانی‌ها محدود می‌کردی و از فیلتر‌هایی مثل کسانی که برای شما از طریق شبکه‌های اجتماعی تبلیغ کردن و اینطور موارد دوری می‌کردی.

    • جادی

     کاملا درسته و متوجه منظورت شدم و به نظرم درست می گی. البته تکرار می کنم که من این رو ننوشتم و فقط لینک کردم. الان می رم بالای خود متن هم می نویسم.

 • درود
  جادی چرا از سیستم‌هایی مثل http://www.change.org استفاده نکردی؟!

  • جادی

   اینو من درست نکردم. من فقط امضا کردم و گفتم خوبه بقیه هم ببینن که اگر خواستن امضا کنن

   • نکه هیچ لینکی به منبع نداشت فکر کردم خودت نوشتی
    آخه ازت برمیاد از این کارا بکنی
    به هر حال ممنون

 • rsh

  منتظر بودم یک نفر استارت این کار و بزنه … دستت درد نکنه شروع خوبیه ولی نیاز به پیگیری و سازماندهی داره … روی ما حساب کن جادی بازم ممنون

 • من هم شیرش کردم جادی جان. مرسی…

 • امید

  میدونم شاید زیادی خوشبینم ولی به امید روزی که گلوی اینترنتمون نه از این ور فشرده بشه نه از اون ور و حداقل تو اینترنت شهروندی برابر در جهان باشیم.

 • امیدوارم نتیجه داشته باشه… حالا کسی این لینک رو به خود روحانی داده؟ :d

 • SA

  اول درود و عرض ادب…..

  بد نیست قبل از هر اقدامی مقداری راجب فعالیت خود تحقیق کنید.
  چرا ما باید الان نامه سر گشاده به آقای روحانی بدهیم؟
  ایشان چند بار خلف وعده کردند که شماها به فکر نامه سر گشاده دادن افتادید؟.
  اصلان ایشان هنوز بر این مسند تکه زده اند که ما فکر وضعیت اینترنتمان هستیم؟
  نمیخواهم بگویم وضعیت اقتصادی یا …. دارای ارجهیت است. اما کمی صبر چیزه بدی نیست.
  کاش میدانستید نامه سر گشاده چیست و چه کسانی دارای مقام نوشتن آن هستند.

  جناب جادی بنابر احترامی که برای شما و دانش شما قائل هستم مانع از این شد که سرگشاده پاسخ شما را بدهم.
  اما این حرکت نابجا و زشت شما برای بنده قابل هضم نیست.
  اگر جوال دوزی بر دیگران میزنید نوک سوزنی بر خود بزنید…

  تشکر

  • جادی

   راستش دقیق نفهمیدم چی شد (: بیشتر آرزو کردی کاش می دونستم – راه بهتر اینه که بگی نظرت چیه تا اگر نمی دونم و بقیه هم بدونن. در ضمن این نامه رو من ننوشتم. فقط امضا کردم و اینجا هم گذاشتم که اگر کسی خواست امضا کنه. منم بودم نامه سرگشاده نمی کردمش و بهش می گفتم درخواست.

   ولی جریان اینکه باید صبر کنیم بیاد و … رو قبول ندارم. من الان بهش می گم درخواست هام اینه. بعدا هم اگر یادش رفت بهش می گم. مطمئنا خودش هم منتظر نمونده که هر وقت صندلی رو بهش دادن روش بشینه، فکر کنه که خب حالا چیکار کنیم (: از حالا خوبه مطالبات رو گفتن. منم حوزه خودم رو می گم. در شرایط فعلی اینترنت برای من مهمتر از اقتصاده چون می دونم میلیون ها نفر هستن که اقتصاد رو بهش بگن.

 • علی حسینی

  «کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه» یک نهاد قانونی‌ه و مجلس هفتم طوری طراحی‌اش کرده که نماینده‌های دولت در این نهاد در اقلیت‌اند. به نظر من روحانی نمی‌تونه با اختیارات ریاست جمهوری کاری از پیش ببره.
  در اواخر دولت اصلاحات، اون موقع که مجلس رو دو دستی دادیم به حاکمیت و رفتیم دنبال یه قل دو قل‌مون، این قانون تصویب شد و بدون کمک مجلس نمیشه کاریش کرد.

  • جادی

   خب سانسور دقیقا از زمان خاتمی شروع شد با امضای مستقیم ایشون. رییس جمهوری همیشه می تونه کاری بکنه ولی در این بخش که مثلا نمی تونه نهاد فعلی رو تغییر بده یا حذف کنه کاملا درسته ولی دیدگاه هاش می تونه کاملا تاثیر گذار باشه. الان بخش بزرگی از مشکلات اینترنت مربوط به مخابرات است و کم کردن سرعت و بستن پورت ها و نه کارگروه سانسورچی های سایت ها.

   • علی حسینی

    منظورت رو از امضای مستقیم متوجه نشدم. اینطور نبود که خاتمی از طریق مجلس ششم اون رو تصویب کرده باشه یا مثلا با آغوش باز اون رو اجرا کرده باشه. قانون اولیه فیلترینگ با دخالت مستقیم رهبری و در یک موازی کاری آشکار، نه بوسیله قوه مقننه که توسط شورای عالی فرهنگی انقلاب اسلامی که یک نهاد انتصابی است، تصویب شد.
    فیلترینگ به خاتمی تحمیل شد و خاتمی رئیس قوه مجریه بود و این قوه صرفا «قانون» رو اجرا می‌کنه، جایی که قانون وجود داره دولت کتف بسته است. حتی اگه خاتمی با این قانون مخالفت می‌کرد و برای اجراش ادا اصول در می‌آورد، با توجه به اینکه رهبر پشت این قانون بود مثل جریان اصلاح قانون مطبوعات در مجلس ششم با حکم حکومتی مواجه می‌شد.
    حکم حکومتی هم مطابق قانون اساسی است. بحث من بحث قانون است، مگرنه بنده هم با ولایت مطلقه فقیه موافق نیستم ولی این موضوع یک قانون است! قانونی که به لطف تحریمی‌ها، در یک همه پرسی که تنها ۵۴.۵۱ درصد مردم مشارکت داشتند، با موافقت ۵۳.۱۷ درصد مشارکت کنندگان (چیزی حدود یک چهارم کل مردم) به تصویب رسیده و الان ما رو با بن بست مواجه کرده.
    ولی تحریمی‌ها مسئولیت تبعات تحریم کردن‌هاشون رو بعهده نمیگیرن و انتظار دارن با یک بار رای دادن، صد بار رای ندادن‌شون رو خنثی کنند، این انتظار به حقی نیست.

    • جادی

     مشکل من با اینه که زیر دستور فیلترینگ اسم محمد خاتمی و امضاش هست. زمان اون شروع شد و ایشون امضاش کرد اما بعد توی کنفرانس تونس مدعی شد که ایران سانسور اینترنت نداره و فقط سایت های پورن رو حذف می کنه. شکی نیست که اینقدر آدم آگاه، شجاع یا شریفی نبود که بگه «من حاضر نیستم سانسور کنم» و مثلا بره کنار و احتمالا معتقد به سانسور هم هست ولی اینکه امضا کنه (حتی با آمریت کس دیگه) و بعد مدعی بشه که سانسور نداریم بدترین نقطه کارنامه خاتمی از نظر منه.

 • صادق

  روحانی در صحبتهای که در رادیو داشتن اشاره کردن که چرا باید یک محقق ما برای دسترسی به محتوی یک سایت علمی ساعتها منتظر باشد.
  بنابراین از صحبتهای ایشون میشه این را نتیجه گرفت که حداقل در زمینه افزایش سرعت اینترنت کارهای خواهد کرد.
  اما در زمینه باز کردن بیشتر فضای اینترنت هیچ امیدی به ایشان نداشته باشید.
  ایشان خود یک فرد امنیتی است و کوچترین خلاف ایشان خواندن بدون اجازه ایملیهای من و شماست

 • MMS

  به نظر من بهتره يك جور طرح اجرايى به شكل جمعى نوشته بشه. منظورم اينه كه مثلاً يك طرح اصولى و قابل اجرا براى اجراى اصلاحات توسط افرادى كه دستى بر آتش دارند نوشته بشه. بعد هم اين طرح به مجلس ارائه بشه و درخواست شه كه با ايجاد تغييرات ضرورى به صورت قانون دربياد. اين روند طولانى تر و پيچيده تره، ولى احتمالاً نتيجه ى بهتر و قابل قبول ترى داشته باشه.

 • mehrdad

  salam,kasi mitooneh yad bede chejuri bayad emza konim vaghti miram un link chize khasi nemibinam badesham nemidoonam chejuri emza konam ,Age kasi yad bede ino mizaram weblogam ke emza ziyad shew TanQ

 • arman

  کاشکی این نامه حقیقت پیدا کند

 • kasra

  لینکه برای امضا یا شر کردن از این آدرس استفاده کنیدباز نمیشه چراااااا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!

 • parham

  این لینک چرا باز نمیشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟