برای همیشه از شر پنجره‌های System Program Problem Detected اوبونتو راحت بشین

کنونیکال تلاش زیادی می کنه تا کیفیت نسخه گنو/لینوکسش رو بالا ببره و یکی از ابزارهاش در اینکار، Apport است؛ برنامه ای برای ریپورت اتوماتیک مشکلات پیش اومده در برنامه‌ها. چون اکثر آدم‌ها حرفه ای نیستن و نمی دونن باید مشکلات برنامه ها رو چطوری بازتولید و ریپورت کنن، این سرویس سعی می کنه در صورت دیدن هر کرشی در هر برنامه‌ای، اون رو در var/crash/ ذخیره و بعد ریپورت کنه. دقیقا همین دایرکتوری است که وقتی فایلی توش باشه، باعث می شه موقع بوت شدن اوبونتو شما این پنجره رو ببینین:

System-Program-Problem-Detected

این پنجره ذاتا چیز بدی نیست ولی خب اکثر ما ریپورت نمی کنیم و دوست هم نداریم کامپیوترمون هی بوت شدن یکسری «ارور» بده! به همین خاطر اگر می خواین از شر این پیشنهادهای بی شرمانه ریپورت کردن راحت بشین، اول اون دایرکتوری رو خالی کنین تا دیگه موقع بوت اوبونتو پیشنهاد ریپورت نده و بعد اگر کلا می خواین هیچ وقت چیزی رو ریپورت نکنین به فایل زیر برین و اون متغیر رو از از یک به صفر تغییر بدین:

root@funlife:~# cat /etc/default/apport 
# set this to 0 to disable apport, or to 1 to enable it
# you can temporarily override this with
# sudo service apport start force_start=1
enabled=0

و از دست اون پنجره‌های منحوس که همیشه باعث می شن من فکر کنم اوبونتوم خرابه، راحت بشین.

پ.ن. دوستانی در کامنت ها نگران هستن که با اینکار کیفیت اوبونتو بیاد پایین یا تنها کار مفید ما برای اوبونتو هم بدون صاحب بمونه؛ اصلا اینطور نیست. اگر شما دوست دارین اینها رو ریپورت کنین کاملا مجازین و خیلی هم خوبه و حتما اینکار رو بکنین. اما واقعا نگاه کنین که چند بار تا حالا از سیستم باگ ریپورت کردین و چند تاش رو پیگیری کردین. دقت کنین که ظاهر شدن این پنجره به معنی حل مشکلات نیست بلکه شما باید در لانچ پد ریپورت مرتبط باز کنین و پیگیری اش کنین. از اونطرف برای بهتر شدن اوبونتو می شه تو فروم مشکلات بقیه رو حل کنین، آموزش بدین، جشن برگزار کنین، گرافیک درست کنین، بروشور بزنین، پادکست درست کنین و … (: دیدن اون پنجره ها هیچ کمکی به اوبونتو نکرده و نخواهد کرد مگر اینکه واقعا باگ ریپورت کنین و پیگیری که کاری بسیار عالی است.

 • گازرین

  بعد از ادیت اون فایله اینو (sudo service apport stop) نمیخواد؟
  یه چیز دیگه: وقتی زبون کیبرد فارسیه چجوری آندرلاین و # رو میشه تایپ کرد؟ (سوال آماتوری!)

  • جادی

   چرا می خواد. ولی گیر اصلی من با اون مجموعه «ارور»های بعد از بوت بود. تو بوت بعدی مشکل حل می شه ولی اگر هم الان بخوای دیگه پیش نیان باید همون سرویس رو اتاپ کنی.

  • سار

   وقتی کی‌برد فارسیه، آلت سمت راست و «۳» کاراکتر «#» و آلت سمت راست و «-» کاراکتر «_» رو وارد می‌کنه. برای اطلاعات بیشتر:
   https://help.ubuntu.com/community/ComposeKey#Third_and_fourth_level_choosers

 • و اینجوری کمک مون بی/کم هزینه مون رو برای بهتر شدن یه توزیع پرطرفدار دریغ کنیم !!!

 • ava

  تنها کاری که از دستمون بر میاد برای کمک به اوبونتو رو هم دریغ میکنیم !
  البته این ها به خودمون بر میگرده
  با ریپورت دادن باعث میشیم ایراد ها برطرف بشن و در نتیجه برای خودمون یه تجربه بهتر فراهم میشه

  • جادی

   آوا جان اگر دوست داری لینوکس یا اوبونتو پیشرفت کنه اصلا و ابدا نباید این «تنها کاری باشه که از دستت بر می یاد». براش تبلیغ کن، باگ ریپورت کن، باگ ها رو پیگیری کن، برنامه بنویس، جشن برگزار کن، به دوستانت آموزش بده، پادکست بزن، تو فروم ها فعالیت کن و … واقعا دیدن اون ریپورت ها و کنسل کردنشون تنها کاری نیست که از دستت بر می یاد (:

 • فربد

  سلام و متشکر از مطالب خوب شما

  آقا مسیر ما خورده! و مجبور شدیم بعد از حدود 10 سالی ، واسه کاری لینوکس نصب کنیم. چون این اواخر ubuntu رو بیشتر شنیده بودم و به نظر این یکی مد شده ، نسخه 13.10 رو رو vmware نصب کردم. ولی همون ابتدای کار یک خطایی میده تحت عنوان WRITE SAME failed .

  میدونم که ایجا جای سوال پرسیدن نیست، ولی اگه تجربش رو دارید لطفا راهنمایی کنید. متشکرم.

  • جادی

   این مشکل رو که ندیدم و احتمالا یا مربوط به بد نصب شدن است یا ماشین مجازی. به نظرم روی virtualbox نصب کنی معقولتره که آزاد است و کم دردسرتر. اوبونتو جزو لینوکس های کم دردسر و سازگار است که وصل بودنش به دبیان کلی از مشکلاتش رو حل کرده.